عمومیمعرفی کسب و کار

علت کار نکردن دکمه های ماشین لباسشویی پاکشوما

ماشین های لباسشویی، بخش بزرگی از کارهای روزانه ما را انجام می‌دهند و دستیار ما در شستن لباس ها هستند. با وجود کاربرد فراوان آن ها، گاهی ماشین های لباسشویی با مشکل مواجه می‌شوند و ما را با کوهی از لباس، تنها می‌گذارند. اگر دکمه های ماشین لباسشویی شما کار نمی‌کند، این متن را از دست ندهید. در اینجا دلایل کار نکردن دکمه های ماشین لباسشویی را برسی می‌کنیم و راه حل هایی برای آن ارائه می‌دهیم.

دلایل کار نکردن دکمه های ماشین لباسشویی

کار نکردن دکمه های لباسشویی می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. در ابتدا آن ها را مرور می‌کنیم و سپس به ارائه راه حل برای آن ها می‌پردازیم.

روشن نبودن ماشین

قبل از این که با عجله تصمیم گیری کنید و فکر کنید ماشینتان خراب شده است، ابتدا برسی کنید آیا ماشین لباسشویی روشن شده است یا خیر. اگر از روشن بودن لباسشویی اطمینان دارید اما دکمه ها همچنان کار نمی‌کنند، ماشین را از برق بکشید. پس از حدود ۵ دقیقه، دوباره آن را به برق وصل کنید و روشن کنید.

رطوبت در پنل کنترل

اگر آب وارد کنترل پنل ماشین لباسشویی تان شود، می‌تواند مشکلاتی مثل کار نکردن دکمه ها به بار بیاورد. قبل از این که دکمه ها را دوباره فشار دهید، به دستگاهتان اجازه دهید تا خشک شود.

فعال بودن قفل کودک

زمانی که ماشین لباسشویی روی حالت قفل کودک باشد، بسیاری از دکمه ها پاسخ نمی‌دهند و این مورد، یکی از رایج ترین دلایل کار نکردن دکمه های ماشین لباسشویی است. این قابلیت برای ممانعت از دستکاری شدن لباسشویی توسط کودکان قرار داده شده است. برای غیرفعال کردن قفل کودک در ماشین های ظرفشویی، همزمان دکمه های Spin و Soil Level را فشار دهید تا این حالت برداشته شود. پس از فشار دادن این دکمه ها همچنان باید چند دقیقه صبر کنید. توجه داشته باشید که هر ماشین لباسشویی روش های مختلفی برای غیرفعال کردن قفل کودک دارد. بنابراین اگر روش بالا برای شما کار نکرد، به دنبال راه مخصوص ماشین خود باشید.

خطا در برنامه نویسی

اگر برنامه نویسی ماشین لباسشویی شما دچار مشکل شود، ماشین ممکن است به دستورات پاسخ ندهد و در نتیجه دکمه ها کار نکند. در این حالت ماشین نمی‌تواند دستورات را تفسیر کند.

فرسوده شدن دکمه ها

گاهی وقت ها، ممکن است قسمت های حساس یک دکمه معیوب شده باشد و یا شکل آن خراب شده باشد؛ در این شرایط احتمالا فشار دادن دکمه ها، هیچ تغییری در ماشین نمی‌بینید. برای مثال اگر دکمه پاور فرسوده شده باشد، پس از فشار دادن، ماشین هیچ پاسخی نخواهد داد و لباسشویی روشن نمی‌شود. در مواردی، گیر کردن مواد خارجی و یا کثیف شدن دکمه ها، می‌تواند دلیل کار نکردن شان باشد.

چگونه دکمه های لباسشویی را تعمیر کنیم؟

در قسمت های قبل، دلایل کار نکردن دکمه های ماشین لباسشویی ذکر شد. به احتمال زیاد شما با برطرف کردن آن ها، می‌توانید مشکل را حل کنید، اما اگر نتوانستید، ادامه متن را از دست ندهید.

فشار به اطراف دکمه

اولین راه برای حل مشکل کار نکردن دکمه های لباسشویی، اعمال فشار و ضربه، به دور دکمه است. با این کار احتمال دارد که هر ماده و جسم خارجی که بین دکمه گیر کرده است، بیرون بیاید و دکمه ها به حالت عادی شان بازگردند. مراقب باشید که زیادی پیش نروید و از وارد کردن ضربه های شدید به دکمه ها، ممانعت کنید.

ریست کردن ماشین لباسشویی

گاهی اوقات تنها کاری که برای بازگرداندن عملکرد دکمه ها لازم است، ریست کردن ماشین است. این کار به ویژه در زمان هایی که اشکال در برنامه نویسی ماشین رخ داده است، کاربرد دارد. و سامسونگ، به صورت جدا توضیح داده شده است.

نحوه ریست کردن ماشین لباسشویی ال جی

 1. با فشار دادن POWER ماشین لباسشویی را خاموش کنید.
 2. سپس، دستگاه را از پریز جدا کنید (یا آن را از محافظ  خود خاموش کنید).
 3. دکمه POWER/START را برای حدود ۵ ثانیه فشار داده و نگه دارید.
 4. در مرحله بعد، باید دکمه PLAY/PAUSE را برای حدود ۵ ثانیه فشار داده و نگه دارید.
 5. با وصل کردن مجدد آن (یا روشن کردن محافظ) ماشین لباسشویی را دوباره روشن کنید. لازم به ذکر است که ممکن است هنگام وصل کردن مجدد برق، متوجه جرقه کوچکی شوید.

نحوه ریست کردن ماشین لباسشویی سامسونگ

 1. برق محافظ ماشین لباسشویی را قطع کنید یا به سادگی آن را از برق بکشید.
 2. حدود ۵ دقیقه صبر کنید و سپس دوباره آن را روشن کنید.

اگر خوش شانس باشید، دکمه های لباسشویی تان به حالت اول بازخواهند گشت!

تعویض کنترل پنل

نمی‌توان به صورت قطعی، احتمال خرابی دکمه ها را رد کرد. مثلا گاهی اوقات ممکن است که معمولا در پشت دکمه پاور قرار دارد، معیوب شده باشد. از آنجایی که امکان جایگزینی دکمه معیوب وجود ندارد، چون به صورت جداگانه فروخته نمی‌شوند، در عوض باید کل کنترل پنل را عوض کنید. عوض کردن کنترل پنل کار حساسی است و پیشنهاد می‌کنیم به دست افراد متخصص بسپارید. برای ، می‌توانید روی تعمیر لباسشویی پاکشوما در اصفهان حساب باز کنید.

تعویض PCB

اگر مشکل همچنان پس از تنظیم مجدد دستگاه تکرار شد، این احتمال وجود دارد که PCB اصلی معیوب باشد. بهترین راه برای حل این مشکل تعویض آن است. بهتر است این کار توسط افراد حرفه ای و متخصص صورت بگیرد تا از خسارت های وارده به لباسشویی، جلوگیری شود.

راه های نوآورانه!

خیلی از دکمه های لباسشویی ممکن است از کار بیافتد و باعث عدم پاسخگویی شود. اگر پس از برسی دکمه، متوجه شدید که مشکل بخاطر گیر کردن دکمه است، می‌توانید روش زیر را امتحان کنید. از یک سوزن میخی کوچک استفاده کنید و آن را در انتهای توخالی دکمه قرار دهید. سعی کنید از آن برای بیرون کشیدن دکمه گیر کرده استفاده کنید.

خلاصه مطلب

در این متن برای شما دلایل کار نکردن دکمه های ماشین لباسشویی را برسی کردیم. دلایل این اتفاق می‌تواند روشن نبودن ماشین، فعال بودن قفل کودک، خطا در برنامه نویسی و مشکل در کنترل پنل باشد. سعی کنید در ابتدا این مشکلات را برسی کنید و در صورت اطمینان از آن ها، سراغ راه حل های بعدی بروید.

اگر هیچ یک از نکات بالا برای شما کارساز نبود، ممکن است لباسشویی شما با مشکل بزرگ تری مواجه باشعلت کار نکردن دکمه های لباسشویی، بسته به مدل و برند دستگاه شما، متفاوت میباشد. در هر برند، یک مشکل رایج تر می باشد. مثلاً در لباسشویی سامسونگ، علت کار نکردن دکمه های لباسشویی، بیشتر مربوط هنگ کردن برد لباسشویی می باشد. دلیل کار نکردن دکمه های لباسشویی، در لباسشویی ال جی، بیشتر مربوط به فعال بودن قفل کودک در این برند از لباسشویی و همچنین داغ کردن تایمر لباسشویی ال جی میباشد.

در این مقاله، ما به صورت کامل به علت کار نکردن دکمه های ماشین لباسشویی می‌پردازیم. و حتی در مواردی که خودتان بتوانید علت کار نکردن دکمه های لباسشوی را برطرف کنید؛ آن را برایتان آموزش می دهیم. یکی از مواردی که علت کار نکردن دکمه های لباسشویی است، و بیشتر از همه رایج تر میباشد، فعال بودن قفل کودک لباسشویی، صرف نظر از نوع برند آن میباشد. در زیر کلیه دلایل کار نکردن دکمه های لباسشویی آمده است

 1. فعال بودن قفل کودک لباسشویی
 2. خرابی میکروسوئیچ لباسشویی
 3. خرابی دکمه های لباسشویی
 4. ایراد در سیم کشی و سیستم برق لباسشویی
 5. رطوبت محیط
 6. خرابی برد و تاچ پد
 7. خرابی کلید مینیاتوری منزل
 8. داغ کردن لباسشویی
 9. کثیفی فیلتر پمپ و مسدود بودن فاضلاب
 10. هنگ کردن برد لباسشویی
 11. کثیف بودن و جرم داشتن دکمه های لباسشویی

راه حل

علت کار نکردن دکمه های لباسشویی، در ادامه مقاله به صورت مفصل توضیح داده شده است. اگر یک ماشین لباسشویی از برند ال جی دارید، و یا یک برند دیگر ، می توانید به قسمت مربوط به، توضیح علت کار نکردن دکمه های لباسشویی ال جی، یا برند دیگری که مد نظر شماست، مراجعه نمایید.علت کار نکردن دکمه های لباسشویی، به چندین مشکل برمی‌گردد؛ که آنها در زیر توضیح داده شده اند. و راه حل رفع مشکل آنها نیز بیان شده است. با مطالعه دقیق و کامل این مقاله، با علت کار نکردن دکمه های لباسشویی، در تمام برندهای ماشین لباسشویی آشنا می‌شوید. و می‌توانید در جهت رفع عیب اقدام کنید.

فعال بودن قفل کودک رایج‌ترین علت کار نکردن دکمه های لباسشویی

علت کار نکردن دکمه های لباسشویی به دلیل فعال بودن قفل کودک لباسشویی، یکی از رایج ترین دلایل بروز این مشکل می باشد. کاری که قفل کودک در ماشین لباسشویی انجام می دهد، این است که، جلوی عملکرد تمام دکمه های ماشین لباسشویی به غیر از دکمه روشن و خاموش را می‌گیرد. و بدین ترتیب دکمه های ماشین لباسشویی کار نمی‌کنند. اگر علت کار نکردن دکمه های لباسشویی، فعال بودن قفل کودک باشد؛ بسته به مدل و برند ماشین لباسشویی تان، ممکن است یا عکس قفل روی صفحه نمایشگر ماشین لباسشویی نشان داده شود؛ و یا عبارت CHILD LOCK روی آن نوشته شده باشد. و یا عبارت CH و از این قبیل موارد.

در این گونه مواقع، می توانید با دستورالعمل غیر فعال کردن قابلیت قفل کودک، که برای هر لباسشویی متفاوت میباشد، علت کار نکردن دکمه های لباسشویی را رفع نمایید. ما در یک مقاله جداگانه به صورت بسیار جامع، فعال و غیر فعال کردن قفل کودک لباسشویی را شرح داده ایم.

خرابی میکروسوئیچ، دومین علت کار نکردن دکمه های لباسشویی

علت کار نکردن دکمه های لباسشویی، به دلیل خرابی میکروسوئیچ یا بسته نشدن درب ماشین لباسشویی، از دیگر دلایل کار نکردن دکمه های لباسشویی است. که بیشتر متداول می باشد. برای اینکه مطمئن شوید، دلیل کار نکردن دکمه های ماشین لباسشویی، خرابی میکروسوئیچ است، درب ماشین لباسشویی تان را ببندید و توجه کنید که، آیا موقع بسته شدن درب صدای فعال شدن میکروسوئیچ را می شنوید، یا نه؛ اگر صدایی به گوشتان نرسید. می توانید مطمئن شوید که، دلیل کار نکردن دکمه های لباسشویی تان، به دلیل خرابی میکروسوئیچ و یا زبانه درب می باشد.

علت کار نکردن دکمه های لباسشویی به دلیل رطوبت بالای محیط

علت کار نکردن دکمه های لباسشویی، در بسیاری از موارد رطوبت زیاد هوا می باشد. اگر ماشین لباسشویی شما در حیاط و هوای آزاد قرار دارد؛ و یا اگر دستگاه داخل آشپزخانه می باشد. و اکثر اوقات آشپزخانه تان را بخار گرفته است، می‌توانید به این مورد، یعنی ارتباط رطوبت بالای محیط در کار نکردن دکمه های لباسشویی خود شک کنید.

علت کار نکردن دکمه های لباسشویی، که در اثر رطوبت بالای محیط ایجاد شده باشد؛ به دلیل رسیدن این رطوبت از درز و شکاف های روی پنل لباسشویی به برد الکترونیک دستگاه، در عملکرد آن اختلال ایجاد می کند. و می تواند دلیل کار نکردن دکمه های ماشین لباسشویی تان باشد. برای رفع مشکل، می توانید به یک تکنسین و کارشناس خدمات لباسشویی مراجعه کنید

دکمه بازگشت به بالا