سلامت و تندرستیمعرفی کسب و کار

عوارض بعد از عمل شبکیه چشم

در این مطلب می‌خواهیم در مورد مراقبت‌های بعد از عمل جراحی شبکیه چشم، هزینه عمل شبکیه چشم و عوارض بعد از عمل شبکیه چشم، اطلاعات مفیدی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم، پس تا پایان مطالب با ما باشید تا شماره با نحوه جراحی پلک دراصفهان و خدمات کلینیک سینایار اصفهان و کلینیک صدف آشنا کنیم.

شبکیه چشم کجای چشم قرار دارد؟

شبکیه یک‌لایه نازک در پشت است که بافت عصبی داشته و این بافت حساسیت زیادی به نور دارد. هنگامی‌که نور را دریافت می‌نماید، آن را به پیام عصبی تبدیل می‌کند و به مغز می‌رساند؛ اما تغذیه این بافت عصبی توسط یک‌لایه پر از رگ به نام مشیمیه صورت می‌گیرد. این لایه دورتادور شبکیه را پوشانده و وظیفه اکسیژن‌رسانی به شبکیه را بر عهده دارد.
اگر اتفاقی برای شبکیه بیفتد، این پیام عصبی ناقص به مغز می‌رسد و در دید ما اختلال ایجاد می‌شود. بعضی از موارد ، سوراخ شدن ، جدا شدن از منبع تغذیه و … که باعث می‌شود اکسیژن‌رسانی به آن متوقف شود و به‌تدریج بمیرد.

جهت اطلاع درباره جراحی لیزر شبکیه  مطلبرا مطالعه نمایید

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی شبکیه چشم چیست؟

پس از عمل تا چند وقت، چشم دردناک است و حساس. این حس به دلیل اعمالی است که روی چشم شما انجام‌شده و نباید شما را نگران کند. مسلماً پس از عمل، پزشک شما مراقبت‌های بعد از عمل جراحی شبکیه چشم را برای شما توضیح می‌دهد و بهترین شخصی که می‌تواند شما را راهنمایی کند، پزشک خودتان است زیرا با توجه به شرایط عمل، توصیه‌هایی برای شما خواهد داشت که به‌صورت شخصی برای شماست.
یکی از ، استفاده از قطره‌های آنتی‌بیوتیک و قطره‌هایی که التهاب دردناک چشم را از بین ببرد، می‌باشد. گاهی با توجه به شرایط عمل، قطره‌های گشادکننده مردمک و قطره‌های پایین آورنده فشار چشم هم توصیه می‌شود.
بعضی وقت‌ها به دلیل نوع عمل (تزریق حباب گاز به داخل چشم) تأکید می‌شود که سر را صاف نگه‌دارید و تا چند هفته پس از عمل یکی از مراقبت‌های بعد از عمل شبکیه چشم برای شما، خوابیدن به‌صورت نشسته یا نیمه نشسته است نه طاق‌باز، بعضی‌اوقات ممکن است نیاز باشد از پوشش بر روی چشم در هنگام خواب استفاده کنید و
تمام این‌ها را هم که رعایت کنید، باید مرتباً جهت کنترل و بررسی وضعیت شبکیه، به پزشک خود مراجعه نمایید.

جهت  معاینه توسط دکتر محمدباقر رجبی ، ،با شماره های موجود در سایت  برای تعیین نوبت تماس بگیرید.  

021-88201656 

عوارض بعد از عمل شبکیه چشم چگونه است؟

با توجه به این‌که بر روی شبکیه چشم عمل‌های گوناگونی صورت می‌گیرد، عوارض بعد از عمل شبکیه چشم نیز در هر یک از این جراحی‌ها متفاوت خواهد بود.
چنانچه عمل اسکلرال باکلینگ انجام داده باشید، عوارض بعد از عمل شبکیه چشم در این عمل ممکن است شامل بیشتر از قبل از عمل، خونریزی ، آسیب به قسمت‌های دیگر چشم، و بالا رفتن فشار چشم، دوبینی، افتادگی پلک‌ها، باشد که البته همه این عوارض در یک نفر ظهور نمی‌کند.
اما اگر عمل ازوما بر روی شبکیه انجام شود، عوارض بعد از عمل شبکیه چشم در این نوع جراحی شبیه عمل قبلی است و فقط نزدیک بینی ندارد و به‌عوض آن امکان آب‌مروارید دارد.
درصورتی‌که عمل شبکیه شما از نوع ‌باشد، عوارض بعد از عمل شبکیه چشم در این نوع عمل از همه انواع جراحی‌ها کمتر است و ممکن است شامل عفونت ، و ضعف بینایی باشد.

هزینه عمل شبکیه چشم چقدر است؟

در عمل‌های جراحی معمولاً هزینه‌ها به‌صورت حدودی قابل تخمین زدن می‌باشد چراکه اولاً در هنگام عمل ممکن است اتفاقاتی بیفتد که غیرقابل‌پیش‌بینی باشد ثانیاً تا زمانی که نوع عمل شبکیه مشخص نشود، میزان هزینه مشخص نخواهد شد.

در ضمن شرایط بیماران متفاوت است و بنا به شرایط جسمی و پیشرفت بیماری، هزینه اعلام می‌شود. ولی آنچه مشخص است معمولاً عمل شبکیه چشم از مبلغ سشبکیه نوعی بافت عصبی است که حساس به نور بوده و به صورت لایه ای نازک و شفاف در داخل چشم قرار دارد. این بافت وظیفه تبدیل نور به پیام های عصبی را داشته و به مغز می رساند. در واقع زمانی که لایه های عصبی حساس شبکیه از لایه رنگدانه دار جدا می شود ، جدا شدگی شبکیه رخ داده است. تنها راه درمان موثر برای این عارضه جراحی می باشد. اما به طبع پس از این رعایت یک سری نکات مراقبتی تحت عنوان مراقبت های بعد از جراحی جدا شدگی شبکیه وجود دارد که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

مراقبت های بعد از جراحی جدا شدگی شبکیه چیست ؟

 • پس از عمل جدا شدگی شبکیه شستن صورت مانعی ندارد.
 • بهتر است دو الی 4 روز پس از جراحی چشم های بیمار بسته باشد و تنها در موارد ضروری ، چشم سالم باز شود.
 • چنانچه در جراحی به داخل چشم گاز تزریق شده باشد ، لازم است طی چند روز اول سر بیمار طبق دستورالعمل پزشک معالج در حالت متفاوتی قرار گیرد. نوع قرار گیری سر به محل و نوع پارگی بستگی دارد.
 • معمولا بیمار باید حداکثر تا ده روز از قرص کورتون استفاده کند. این دارو به کاهش التهاب و روند بهبودی بیمار کمک خواهد کرد و مصرف آن حتی با وجود عوارض آن الزامیست.
 • توجه داشته باشید که حتما در زمان تعیین شده برای معاینه مجدد به پزشک مراجعه فرمایید.
 • اغلب پس از گذشت پنج روز حمام رفتن بلامانع است اما بهتر است در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.
 • چنانچه نحوه قرار گیری سر درست باشد و تمامی نکات مراقبت های بعد از جراحی جدا شدگی شبکیه را به درستی انجام دهید، انجام فعالیت های روزمره همچون مطالعه ، تماشای تلویزیون و غیره بلامانع است.
 • روز عمل نماز خواندن مشکلی ندارد اما توجه داشته باشید که برای تیمم تنها از سنگ استفاده کنید. همچنین خم شدن بیش از حد کمر ممنوع می باشد. بنابراین از سجده کردن بپرهیزید و مهر را به کمک دست به سر خود نزدیک نمایید.
 • چنانچه متوجه درد دائمی چشم ، حساسیت به نور ، قرمزی ، کاهش دید و خروج ترشح چرکی از چشم خود شدید ، حتما به پزشک خود مراجعه نمایید. اگر به جراح خود دسترسی نداشتید می توانید به درمانگاه اورژانس چشم مراجعه فرمایید.
 • پس از جراحی امکان مسافرت رفتن با ماشین و قطار وجود دارد. اما در شرایطی که در چشم گاز و هوا تزریق شده ، از مسافرت کردن با هواپیما خودداری نمایید.
 • 2 الی 3 هفته پس از عمل به منظور محافظت از چشم های خود روز ها از عینک و شب ها از شیلد ( محافظ پلاستیکی ) استفاده نمایید. شما می توانید شیلد را با آب و صابون شستشو دهید.
 • به صورت مرتب از دارو و قطره های تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید و به صورت خودسرانه مصرف آن را قطع نکنید.
 • در جلسات معاینه پس از عمل دارو های مصرفی را همراه خود داشته باشید که توسط پزشک کنترل شوند.
 • برای پاک کردن نواحی اطراف چشم خود از پنبه تمیز استفاده کنید. توجه داشته باشید که اصلا از پارچه های خشن و دستمال کاغذی استفاده نکنید. این کار ممکن است موجب خراش قرنیه گردد.

تغذیه بعد از عمل شبکیه

پس از انجام این جراحی نیاز به هیچ رژیم خاصی نیست به همین خاطر چنانچه پیش از عمل جراحی، رژیم خاصی را در پیش گرفته بودید مانند رژیم مناسب برای افراد مبتلا به دیابت، فشار خون بالا، زخم معده و غیره می توانید آن را ادامه دهید. اما بهتر است برای 24 ساعت اولیه بعد از جراحی از غذاهای سبک استفاده کنید. چرا که ممکن است دچار حالت تهوع و استفراغ شوید که این امر می تواند بر روی چشم تاثیر منفی بگذارد.
لازم به ذکر است که به دلیل مصرف برخی از دارو ها در زمان بیهوشی امکان دارد بعد از جراحی فرد دچار یبوست شود که با مصرف غذاهای فیبر دار، سبوس و سبزیجات می توان آن را بر طرف کرد.

نحوه خوابیدن بعد از عمل شبکیه چشم

از آنجایی که به وجود آمدن هر نوع مشکل در شبکیه چشم، بینایی افراد را نیز مورد تاثیر قرار می دهد، انجام عمل شبکیه بسیار حساس و حیاتی می باشد. از مهم ترین نکات مراقبت های بعد از جراحی جدا شدگی شبکیه نحوه خوابیدن فرد است. در شرایطی که حین عمل در چشم روغن تزریق شده باشد ، بسته به نوع روغن بیمار باید رو به شکم یا به پشت بخوابد. اگر بیمار قادر به خوابیدن به روی شکم خود نیست باید هنگام نشستن یا ایستادن صورت خود را به سمت پایین بگیرد. خوابیدن به صورت اشتباه، علاوه بر اینکه باعث می شود به سایر مناطق چشم فشار وارد کند، موجب بروز عوارضی همچون آب مروارید یا آب سیاه شود. البته لازم به ذکر است که نحوه خوابیدن شما بستگی به ناحیه ای که مورد جراحی قرار گرفته است دارد. به همین خاطر ابتدا باید به توصیه های پزشک معالج خود توجه کنید.

مواد آرایشی

بهتر است تا یک ماه بعد از جراحی جدا شدگی شبکیه از استفاده هر گونه وسایل آرایشی مرتبط با چشم مانند سرمه، ریمل، کاشت مژه، کرم پودر و غیره در اطراف چشم جداخودداری فرمایید.

قطره های چشمی

یکی از مهم ترین نکات مراقبت های بعد از جراحی جدا شدگی شبکیه قطع نکردن خودسرانه دارو های می باشد پس از انجام جراحی پزشک قطره های را تجویز می کند که بهتر است تا یک الی 2 ماه بعد از عمل نیز استفاده شود و فرد از قطع خودسرانه آن جداً خودداری کند. توصیه می شود قطره ها را در زمان های تعیین شده و به صورت منظم استفاده کنید. از آنجایی که ممکن است فواصل استفاده از قطره در زمان خواب قرار بگیرد، هنگامی که خواب هستید لازم نیست برای استفاده از آن، از خواب بیدار شوید.
سعی کنید قطره را در دمای محیط قرار دهید و حداکثر تا سه هفته بعد از باز کردن درپوش از آن استفاده کنید.

نحوه استفاده از قطره های چشم

برای استفاده از آن بهتر است ابتدا دست های خود را به خوبی با آب و صابون بشوید، سپس کمی سر خود را به سمت عقب خم کنید. پلک پایینی خود را به وسیله انگشت اشاره پایین بکشید تا یک حفره کوچک ایجاد شود پس از آن قطره را در حفره ایجاد شده بچکانید.
بعد از چکاندن قطره می توانید به مدت دو الی سه دقیقه چشم ها را ببندید. این کار باعث جذب بهتر دارو خواهد شد.

استحمام بعد از جراحی شبکیه چشم

در ابتدا بهتر است تا در 24 ساعت ابتدایی بعد از جراحی و در مراقبت های بعد از جراحی جدا شدگی شبکیه ، به مقدار کافی و حدود 24 ساعت استراحت کنید و هرگز فعالیت های غیر ضروری را انجام ندهید. حتی خیس شدن چشم ها در 24 ساعت اولیه ممنوع بوده و افراد باید از انجام ان خودداری کنند. همچنین اگر در شرایط بخصوصی هستید از خم کردن سر خود به هنگام دوش گرفتن خودداری کنید. از دیگر مواردی که باید به ان توجه کافی داشته باشید ، خودداری از فرو کردن چشم ها داخل آب می باشد. یک هفته بعد از جراحی از شنا کردن درون استخر بپرهیزید ، زیرا باکتری های موجود در استخر ها بسیار بیشتر از آب دوش بوده و می تواند به چشم شما آسیب بزند. تنها در صورت نیاز می توانید پلک های خود را با استفاده از پنبه ای تمیز و استریل که آغشته به آب استریل می باشند به آرامی تمیز کنید.

نکته : انجام این پروسه به طور معمول هرگز توصیه نخواهد شد ، در نتیجه در مواقع مورد نیاز پلک های خود را پاکسازی کنید.

در انتها بهتر است بدانید که در مراقبت های بعد از جراحی شبکیه ، می توانید تمامی بدن خود را بجز سر و صورت را بشویید و اگر عارضه ای در این مواقع با شما همراه نباشد ، یک هفته بعد از جراحی می توانید حمام کنید ، البته باید به هنگام شست و شوی سر و صورت چشم های خود را بسته نگه دارید و به هیچ وجه به پلک های خود فشار وارد نکنید ، و برای شست و شوی موهای خود از شامپو بچه استفاده کنید.

پیشگیری از ایجاد عفونت در چشم ها

در رابطه با این امر ابتدا باید گفت که به دلیل به وجود آمدن تکنیک های جراحی مدرن، خطر ابتدا به عفونت تا حد بسیار زیادی کاهش یافته است. اما در صورتی که این اتفاق برای کسی رخ دهد می تواند باعث از بین رفتن بینایی و حتی در برخی از موارد موجب از بین رفتن چشم شود. خطر ابتلا به عفونت در یک هفته اول بعد از جراحی زیاد می باشد. اما با این حال به عنوان یکی از مهم ترین نکات مراقبت های بعد از جراحی جدا شدگی شبکیه قبل از تماس با چشم ها باید دستان خود را با مواد ضدعفونی کننده و ژل به خوبی بشوید.

1402/4/7 12:36:10

Top of Form

Bottom of Form

Top of Form

Bottom of Form

مدت زمان کمپرس یخ در هر وعده چقدر باید باشد

سلام بعد از عمل شبکیه برق زدن چشم طبیعیه؟ من مطلبی پیدا نکردم

بسته به نوع عمل داره ولی معمولا بعد از جراحی برق قطع میشه

برق زدن طبیعی نیست ولی ممکنه وجود داشته باشد

سلام‌پسره‌من‌دوهفته‌پیش‌عمل‌داشته‌والان‌که‌میخواد‌چشم‌که‌عمل‌شده‌رو‌باز‌کنه.احساس‌خستگی‌پلک‌داره‌وسریع‌میبنده.ولی‌خدارو‌شکر‌دیدش‌نرماله.ایا‌.مشکلی‌هست‌یا‌خوب‌میشه؟؟

دخترم سه روز پیش عمل شبکیه انجام داده ولی اصلا چشمشو باز نکرده که ببینیم داخلش چطوره،حتی برای قطره ریختن هم باز نمیکنه من از گوشه چشمش میریزم

چند روز بعد از عمل بیمار بهبود کامل به دست می اورد

بسته نوع کندگی و مدت زمان قبل از عمل سه‌ تا شش ماه

سلام در چشم مادر من ۴ روزه هوا تزریق کردن و یک دایره سیاه در مرکز دیدش‌ میبینه آیا عادیه؟
کسی چنین چیزی رو تجربه کرده ؟

با سلام مادرم این عمل را انجام داده آیا در زمان بیداری هم باید سرش به سمت پایین باشد؟ چون گردنش درد گرفته

سلام پدر من شش ماه هست عمل کرده ولی یهویی الان چشمش به شدت قرمز شده باید چیکار کنیم؟ (البته این چند روز باد و خاک هم زیاد بوده نمی دونم تاثیر داره یا نه؟(

سلام من خواهرم ۵ روز هست که عمل شبکیه انجام دادن گاز تزریق کردن داخل چشم الان به شدت درد و اشک و سوزش داره نیازه بریم پیش پزشکش؟!

سلام پارگی سفیده چشم بعد از چه مدت جوش می خورد ؟ خیلی ممنون .

سلام پارگی سفیدی یا اسکلرا باید بخیه بشود

سلام بعد از جراحی روز بعد باید معاینه شود یا نه

چند روز اول باید یکبار معاینه بشه

سلام آیا بعد از یک ماه عمل شبکیه میتوان به موها رنگ زد؟

سلام.پس از تزریق روغن سیلیکون سنگین،نحوه خوابیدن‌ چطور باید باشد ؟

بسته به علت عمل و محل سوراخ شبکیه فرق داره حتما از جراحتون بپرسید اگر دسترسی ندارید اکثرا رو به شکم هست

تغذیه غذایی یا مراقبت های ویژه برای جدا نشدن دوباره شبکیه وجود دارد ؟

تغذیه نقشی نداره ولی حرکات سریع سر و ورزشهای سنگین مضر هست

سلام وقت بخیر خواهش میکنم جواب بدین من میخوام لیزر شبکه کنم شبکم نازک شده و گفتن بدون تزریق هست و زیر یک, دقیقه انجام میشه البته پشه پران دارم میخواستم بدونم ایا عوارض بدی داره؟ لطفا راهنمایی کنین کلی سپاس

برای تقویت عصب بینایی چه توصیه هایی دارید؟

سلام
ببخشید من ۳ روز پیش عمل پاره گی‌شبکیه انجام دادم و‌لی هنوز‌قسمت تاریکی و ندیدن چشم من وجود داره و‌من قسمت تاریکی و‌بدون نور در قسمت راست چشمم می‌بینم و‌انگار عمل تاثیری نداشته؟!؟ایا درست میشه یا همیشگی هست این مشکل؟

من ده روز پیش عمل شبکیه چشم داشتم و در چشم من گاز تزریق شده و بخیه زدن قبل از عمل به علت فشار از داروی قطره اپتیمول پنج درصد استفاده میکردم الان بعد از عمل باید از قطره اپتیمول استفاده کنم

بعد کشیدن روغن سیلیکون طریقه دراز نشست بیمار چطوری باید باشه!؟

باسلام ، همسرم دیابتی و ۱۰ روز پیش عمل شبکیه و لنز انجام داده و مرتاین اختلال معمولا در قسمتی از چشم تشکیل می‌شود که مسوول دیدن جزئیات ریز است (ماکولا). در بعضی از افراد، این وضعیت روی بینایی تاثیری نمی‌گذارد. در برخی دیگر باعث ایجاد اختلال یا تاری دید می‌شود، که می‌تواند کیفیت زندگی افراد را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال، غشای اطراف شبکیه می‌تواند توانایی افراد را در خواندن یا رانندگی مختل كند.

اگر این اختلال روی بینایی تاثیر بگذارد، معمولا با کمک جراحی برداشته می‌شود. از بی حسی موضعی (دارو) برای بی‌حس شدن ناحیه دور چشم استفاده می‌شود. مانند هر پروسیجر دیگر، این جراحی خطرات صدمه ناشی از عوارض جانبی را به همراه دارد. این‌ها شامل مشکلات احتمالی مانند آب مروارید، جدا شدن شبکیه، عفونت و خونریزی در چشم است.

برای درک اینکه چه زمانی مزایای جراحی از خطرات آن بیشتر است، شواهد تحقیق را مرور کردیم.

شواهد را چگونه شناسایی و ارزیابی کردیم؟
در ابتدا، منابع علمی پزشکی را برای یافتن مطالعاتی جست‌وجو کردیم که:

– غشای اطراف شبکیه به علت شرایط قبلی یا جراحی ایجاد نشده بود؛

– افراد به‌طور تصادفی در یکی از دو گروه قرار گرفتند: گروهی که برای غشای اطراف شبکیه تحت عمل جراحی قرار گرفتند، و گروهی که برای غشای اطراف شبکیه تحت عمل جراحی قرار نگرفتند.

سپس شواهد را خلاصه کرده و بر اساس عواملی مانند روش انجام و حجم نمونه، اطمینان را به شواهد رتبه‌بندی كردیم.

ما چه چیزی را یافتیم؟
فقط یک مطالعه را پیدا کردیم که با معیارهای ما مطابقت داشت. این مطالعه در دانمارک انجام شد و 53 نفر را وارد کرد که مبتلا به غشای اطراف شبکیه منجر به اختلال بینایی خفیف در آن‌ها شده بود. شرکت‌کنندگان به ‌صورت تصادفی به یکی از دو گروه درمانی اختصاص داده شدند. کسانی که در یکی از دو گروه بودند فورا جراحی شدند. بیمارانی که در گروه دیگر بودند از نزدیک تحت مراقبت قرار گرفتند و در صورت بدتر شدن وضعیت‌شان، تحت عمل جراحی قرار گرفتند. افراد هر دو گروه به مدت یک سال پیگیری شدند.

نتایج مطالعه حاکی از آن است که جراحی فوری غشای اطراف شبکیه که باعث اختلال خفیف بینایی شده:

– ممکن است 12 ماه پس از جراحی منفعتی برای بینایی خود نبرند؛ و

– احتمالا دچار اثرات ناخواسته جدی نشوند. یک نفر که تحت عمل جراحی فوری قرار گرفت دچار عوارض جانبی شد که جدی نبود. این عارضه نوعی بیماری چشمی بود که در اثر تجمع مایعات در پشت چشم ایجاد می‌شود.

مطالعه مذکور تاثیر جراحی را بر کیفیت زندگی شرکت‌کنندگان بررسی نکرد.

چقدر به نتایج این مرور اطمینان داریم؟
ما به شواهد اطمینان نداریم، زیرا:

– بر اساس یک مطالعه کوچک است؛ و

– برخی از روش‌های استفاده شده توسط محققانی که مطالعه را انجام دادند، ممکن است در نتایج آن خطاهایی ایجاد کرده باشد.

این یافته‌ها چه معنایی دارد؟
برای غشای اطراف شبکیه که باعث اختلال شدید بینایی می‌شود، هیچ مطالعه کنترل شده دقیقی را پیدا نکردیم که اثر جراحی را اندازه‌گیری کرده باشد. برای نوع شدید غشای اطراف شبکیه، جراحی به‌طور گسترده‌ای برای بهبود پیامد در نظر گرفته می‌شود و این یک روش درمانی معمول است. یک کارآزمایی کنترل شده دقیق که به مقایسه جراحی با عدم درمان بپردازد غیر-ضروری بوده و از نظر اخلاقی نامناسب قلمداد می‌شود.

با این حال، برای غشای اطراف شبکیه که باعث اختلال خفیف بینایی می‌شود، اثر جراحی نامطمئن است. برخی شواهد نشان می‌دهد که پیامد انتظار و تحت نظر قرار دادن بیمار ممکن است به اندازه تاثیر جراحی فوری باشد. با این حال، شواهد آنقدر قوی نیست که بتوانیم نتیجه‌گیری قطعی انجام دهیم. انجام مطالعات بیشتر که از روش‌های قوی استفاده کرده و پیامدهایی را از جمله کیفیت زندگی در طولانی-مدت اندازه‌گیری کنند، با اطمینان بیشتری به تعیین تاثیر جراحی کمک خواهند کرد.

این مرور تا چه زمانی به‌روز است؟
شواهد ارائه شده در این مرور کاکرین تا می 2020 به‌روز است.

اگر این شواهد را مفید یافتید، لطفاً کمک مالی به کاکرین را در نظر بگیرید. ما یک موسسه خیریه هستیم که شواهد قابل دسترسی را برای کمک به مردم در تصمیم گیری درباره سلامت و مراقبت تولید می‌کنیم.

ب مطابق دستور پزشک محترم قطره ها و دارو استفاده کرده اما هنوز بینایی کمافی السابق تیره و تار دارد
بازه زمانی بینایی مجدد چقدر هست؟
بااشکر

سلام من 4 سال پیش عمل شبکیه انجام دادم الان بخوام تو لاین رنگ مو ارایشگاه فعالیت داشته باشم مشکلی برای چشمم بوجود میاد?(منظور گاز رنگ مو هست)

سلام من ۳ماه بیشتره که عمل شبکیه کردم دکتر گفته که بعد از ۳ماه باید مواد داخل چشمتو برداریم الان رفته مسافرت مشکلی نداره که موادو دیرتر برداره

ه میلیون به بالا هزینه دارد.

برچسب ها:

 

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا