سلامت و تندرستیمعرفی کسب و کار

ماندگاری بوتاکس

ماندگاری بوتاکس آقایان را میتوان یکی از عواملی دانست که از محبوبیت این روش میکاهد. ماندگاری بوتاکس دائمی نیست و همین مسئله منجر میشود تا برخی افراد برای جوانسازی پوست به سراغ روشهای جوانسازی دائمی پوست مانند انواع جراحی را بروند. در این مطلب قصد داریم تا ماندگاری بوتاکس را بررسی کرده و توضیحاتی در مورد تکرار بوتاکس خدمت شما ارائه نماییم.

بوتاکس یک سم است که توسط میکروارگانیسم های ویژه ای تولید میشود و شکل دارویی آن که دوز بسیار پایینی از این سم است با هدف ایجاد فلج موقتی در عضلات به کار میرود. بوتاکس دائمی نیست؛ به این معنی که تاثیر آن با گذشت زمان از بین میرود و بوتاکس تزریق شده به بدن پس از مدتی از بدن پاکسازی میشود. بوتاکس مانند و بعنوان یک روش موقتی جوانسازی پوست شناخته میشود که پس از مدتی نیاز به تکرار دارد تا تاثیرات آن از بین نرود.

بوتاکس یک داروی قابل تزریق است که برای رفع چروک پوست به کار میرود. ماندگاری بوتاکس به عوامل مختلفی وابسته است. بصورت کلی انتظار داریم تا ماندگاری بوتاکس بین 4 تا 6 ماه باشد. با این حال در برخی موارد که هدف از تزریق بوتاکس، یک هدف درمانی (و نه زیبایی) باشد این زمان کمتر خواهد بود. برای مثال ممکن است از تزریق بوتاکس برای رفع میگرن یا کاهش اسپاسم گردن استفاده شود. در این حالت، ماندگاری بوتاکس کمتر و در حد 2 تا 3 ماه خواهد بود. برای مقاصد زیبایی و رفع چروک پوست، انتظار داریم تا بوتاکس دوام بیشتری داشته باشد. بنابراین در بحث ماندگاری بوتاکس باید به عوامل مختلف توجه نمود. به طور کلی ماندگاری بوتاکس به عوامل زیر وابسته است:

 • بافت و محل تزریق بوتاکس
 • مقدار بوتاکس تزریق شده
 • هدف از تزریق بوتاکس (هدف درمانی یا هدف زیبایی)
 • سن شخص
 • خاصیت کشسانی پوست
 • عمق چین و چروک و شدت آنها
 • سایر عوامل محیطی، سبک زندگی و …

بصورت عمومی انتظار میرود تا بوتاکس تزریق شده برای رفع چین و چروک پیشانی حدود 4 ماه ماندگاری داشته باشد. با این حال این عدد در افراد مختلف میتواند متفاوت باشد که به عوامل مختلفی وابسته است.
از جمله عواملی که در ماندگاری بوتاکس پیشانی موثر هستند شامل موارد زیر میشوند:

 • متابولیسم یا سوخت و ساز بدن فرد
 • شدت چین و چروک پیشانی: هر چه بیشتر باشد ماندگاری بوتاکس کمتر خواهد شد
 • میزان فعالیت و ورزش افراد: هرچه بیشتر باشد ماندگاری بوتاکس کمتر خواهد شد
 • میزان دوز تزریقی: دوز بیشتر ماندگاری بیشتری نیز خواهد داشت
 • میزان استفاده از پیشانی در هنگام بیان احساسات: هر چه بیشتر از پیشانی برای نشان دادن احساساتی مانند اخم، عصبانیت و … استفاده شود ماندگاری بوتاکس کمتر خواهد شد.
 • میزان استرس: استرس بالا منجر به ماندگاری کمتر بوتاکس میشود
 • تعداد دفعات تزریق بوتاکس: افرادی که قبل از پایان تاثیر بوتاکس اقدام به تکرار تزریق آن میکنند میتوانند ماندگاری بالاتری از نتایج بوتاکس (تا یک سال) را تجربه کنند.
 • مقاومت بدن نسبت به بوتاکس: پس از مدتی ممکن است بدن افراد به بوتاکس پاسخ ندهد و تاثیری بر روی عضلات مشاهده نگردد.

انتظار داریم ماندگاری بوتاکس دور چشم بین 3 تا 6 ماه باشد. پس از این مدت تاثیر بوتاکس از بین رفته و عضلات کم کم شروع به انقباض میکنند و چین و ایجاد میشود. عوامل موثر در ماندگاری بوتاکس دور چشم همانند عوامل موثر در ماندگاری بوتاکس پیشانی هستند که اشاره گردید.

بهترین زمان برای تمدید بوتاکس زمانی است که تاثیر بوتاکس قبلی در حال کاهش یافتن است. در واقع بهتر است بین بازه زمانی 3 تا 4 ماه پس از تزریق نسبت به تکرار بوتاکس اقدام شود. در این بازه زمانی، بوتاکس قبلی تاثیر خود را حفظ کرده اما در انتهای بازه زمانی موثر خود است. این مسئله میتواند به ماندگاری بیشتر بوتاکس در افراد کمک کند.

در صورتی که بوتاکس تمدید نشود، تنها تاثیر این کار بازگشت چین و چروک پوست خواهد بود. با این حال، بازگشت چین و چروک پوست کندتر از حالتی رخ خواهد داد که بوتاکس تزریق نشده است. بنابراین حتی پس از چند بار تزریق بوتاکس و در نهایت تمدید نکردن آن نیز پوست کمی جوانتر از حالتی خواهد بود که بوتاکس تزریق نشود.

همانگونه که اشاره گردید، بوتاکس یک روش موقتی و غیردائمی است و اصطلاح بوتاکس دائمی در حال حاضر کاربردی ندارد. برای اینکه بوتاکس تاثیر طولانی مدت و دائمی داشته باشد لازم است تا کمی قبل از پایان تاثیر این ماده بر روی عضلات، فرایند تزریق بوتاکس تکرار شود. بنابراین بوتاکس دائمی نبوده و برای تاثیر طولانی مدت نیاز به تکرار مجدد تزریق خواهد بود.

تزریق بوتاکس یکی از روشهای ارزان و تأثیرگذار در جوانسازی پوست و رفع چین و چروک‌ها، ، و … است که این روزها به پرکاربردترین عمل زیبایی تبدیل شده. در این روش با تزریق سم بوتولینوم، عضلات فعال به طور موقت فلج خواهند شد و تا مدتی توان حرکت را از دست خواهند داد. یکی از موارد حائز اهمیت برای افرادی که به تازگی و برای نخستین بار، می‌خواهند تزریق بوتاکس انجام دهند، این است که ماندگاری این روش چقدر است و آیا می‌توان تاثیر آنرا طولانی تر نمود؟ در ادامه این بحث به این سؤالات پاسخ خواهیم داد.

تزریق بوتاکس با وجود سادگی و سهولت، نیاز به مهارت و تجربه دارد. دکتر علیرضا واعظ شوشتری، متخصص پوست در اصفهان، می‌تواند با بهره گیری از سالها تجربه و استفاده از معتبرترین برندها، این اطمینان را در شما ایجاد کند که را در این مرکز خواهید داشت.

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

در ارتباط با ماندگاری بوتاکس باید متذکر شویم، مانند بسیاری از روشهای دیگر ، در افراد مختلف، ماندگاری بوتاکس نیز متفاوت است؛ ولی به طور متوسط بین 4 الی 6 ماه تاثیر بوتاکس باقی خواهد ماند و پس از آن نیاز به تزریق مجدد وجود دارد.

عوامل مؤثر در افزایش ماندگاری بوتاکس

با اینکه روشی غیر دائمی و موقتی است، ولی می‌توان با اقداماتی ماندگاری آن را افزایش داد. این اقدامات عبارتند از:

پرهیز از استرس و تنش‌های روانی

یکی از مؤثرترین عوامل در ماندگاری بوتاکس، استرس و فشارهای روحی است. اگر به لحاظ روحی آرامش نداشته باشید و حتی پس از تزریق بوتاکس، برای تخلیه این تنش‌ها مرتب عضلات صورت خود را منقبض کنید، با اینکه امکان انقباض عضله وجود ندارد، ولی از ماندگاری بوتاکس کاسته خواهد شد.

تزریق بوتاکس را به پزشکان مجرب بسپارید

اکیدأ توصیه می‌نماییم از تزریق بوتاکس در آرایشگاه‌ها و مراکز غیر پزشکی، به دلیل ایجاد عوارض غیر متداول و کاهش تاثیر بوتاکس به دلیل تکنیک نادرست تزریق اجتناب نمایید.

استعمال دخانیات

کشیدن دخانیاتی مانند سیگار، همانطور که روی بسیاری از ارگانهای بدن تأثیر منفی دارد، بر روی پوست هم نتایج بسیار بدی خواهد داشت. استفاده از این مواد همچنین می‌تواند ماندگاری بوتاکس و را نیز کاهش دهد.

محافظت در برابر نور خورشید

در ارتباط با مضرات اشعه خورشید برای پوست بسیار گفته شده. قرارگیری در برابر تابش نور خورشید، بدون و پوشش مناسب (عینک و کلاه لبه دار) در کاهش تاثیر بوتاکس نیز نقش دارد.

ترمیم به موقع تزریق بوتاکس

طبق برنامه تعیین شده، برای تمدید تزریق بوتاکس به پزشک خود مراجعه نمایید؛ زیرا تکرار تزریق بوتاکس به مرور زمان توانایی ماهیچه را کاهش می‌دهد و تاثیر را به مدت طولانی‌تری حفظ می‌کند. پس لازم است یک برنامه طولانی مدت داشته باشید تا ماندگاری بوتاکس را بیشتر حفظ نمایید. اگر فواصل جلسات درمانی کوتاه باشد ماهیچه پاسخی به بوتاکس نمی‌دهد و اگر فواصل تزریق طولانی باشد مابین جلسات مجدد پدیدار خواهند شد.

دکمه بازگشت به بالا