سلامت و تندرستیمعرفی کسب و کار

محاسبه سن بارداری و تاریخ زایمان

هفته سی و پنجم

ملاقات های ماهانه شما با پزشک در این زمان هفتگی می شود و پزشک به بررسی رشد جنین می پردازد.  اندام های داخلی شما مانند مثانه و ریه ها به خاطر رشد رحم تحت فشار هستند. ظرفیت مثانه کاهش یافته است؛ بنابراین نمی توانید ادرار خود را کنترل کنید.

Calculation of gestational age and delivery date

اگر سر جنین به طرف پایین باشد تعداد دفعات ادرار شما افزایش می یابد. ورزش باعث قوی شدن ماهیچه های لگن می شود و به کنترل ادرار کمک می کند. اما مایعات را کم نکنید. باید روزانه مقدار زیادی آب بخورید تا از یبوست و ورم جلوگیری شود. آب به جنین کمک می کند مواد مغذی را از سلول های خونی جذب کند. متاسفانه سوزش معده تا زمانی که جنین به دهانه رحم منتقل شود ادامه دارد. رحم نه تنها بر مثانه فشار وارد می کند؛ بلکه به معده نیز فشار می آورد و باعث سوزش معده می شود.

ماهیچه هایی که از ورود مواد به مری جلوگیری می کردند در حال حاضر در حال استراحت هستند به همین دلیل سوزش اتفاق می افتد. اما این مشکل پس از زایمان از بین می رود. راه هایی برای کنترل و درمان این مشکل وجود دارد. از مصرف غذاهایی که باعث سوزش معده می شوند؛ مانند غذاهای تند و چرب بپرهیزید. کافئین باعث ترشح اسید می شود. قبل و بعد از غذا آب بخورید؛ اما در طول غذا آب نخورید.

لباس های راحت بپوشید و به بدن اجازه نفس کشیدن بدهید. دو ساعت پیش از خواب غذا بخورید تا به معده اجازه دهید غذا را هضم کند. وعده غذایی را فراموش نکنید؛ زیرا باعث ترشح اسید و سوزش معده می شود. رشد رحم باعث می شود به روده فشار وارد شود و نتواند به درستی عمل کند. مکمل های آهن می توانند مشکل را حل کنند.

هورمون های بارداری باعث شل شدن عضلات اطراف لگن می شوند. برای حل این مشکل سعی کنید غذاهای غنی از فیبر مانند میوه ها و حبوبات بخورید. آب کیوی نیز به عملکرد درست سیستم گوارشی کمک می کند. مایعات گرم حرکات روده را افزایش می دهند.

رشد رحم باعث افزایش فشار بر رگ های منطقه لگن می شود؛ بنابراین جریان خون از پاها به قلب کاهش می یابد. رگ ها مایع را به زانوها و پاها می فرستند. این مسئله باعث ورم می شود. ورم در سه ماهه سوم بارداری به خصوص زمانی که جنین به دهانه رحم نزدیک شده است رایج است.

ورم با نزدیک شدن به زمان زایمان بدتر می شود. ورم در بارداری نگران کننده نیست مگر اینکه در صورت و اطراف چشم ها یا دست ها ورم مشاهده شود. بلافاصله با پزشک تماس بگیرید تا احتمال پره اکلامپسی را کاهش دهید. برای جلوگیری از ورم، پاهای خود را بالاتر از سطح خود قرار دهید. پاها را بکشید و زانوها را بچرخانید.  راحت بپوشید. مقدار زیادی آب بنوشید. پاهای شما بعد از زایمان به اندازه عادی برمی گردد. در این زمان بدن مایعات اضافی را ازدست داده است.

با رشد جنین و اندام های داخلی او، رحم بزرگ می شود و درد قسمت پایین پشت شروع می شود. افزایش وزن باعث ناراحتی و آزار شما است. تغییرات هورمونی نیز باعث ایجاد مشکل می شود. تغییرات هورمونی باعث شل شدن عضلات لگن و آمادگی برای زایمان می شوند. این تغییرات هورمونی باعث شل شدن عضلات اطراف نخاع و پشت درد می شود. مانند سایر علائم بارداری.  کفش های پاشنه دار نپوشید و به پشت بخوابید تا از پشت درد جلوگیری شود.

اگر درد شدید است با پزشک صحبت کنید تا قرص های مسکن برای شما تجویز کند. یکی از موضوعات مهم که در ارزیابی سلامت مادر و جنین اهمیت بسزایی دارد محاسبه سن بارداری به طور دقیق است. در سونوگرافی تعیین سن بارداری که از هفته 10 تا هفته 14 بارداری انجام می شود و به سونوگرافی نیز معروف است پزشک بر اساس قد جنین و طول رحم تقویم حاملگی را مشخص می کند. سنجش جنین و رحم می تواند به طور دقیق سن بارداری را نشان دهد و تاریخ زایمان را تخمین بزند.

با دانستن اولین روز آخرین قاعدگی، می توانید بفهمید که در چه هفته و ماه بارداری هستید و تاریخ زایمان خود را نیز تخمین بزنید.

1- محاسبه سن بادراری بر اساس هفته

برای اینکه بدانید در هفته چندم بارداری قرار دارید اولین روز آخرین خود را در تقویم علامت بزنید (می توانید از هم استفاده کنید). سپری شدن هر 7 روز از زمان تعیین شده به عنوان یک هفته در بارداری شما محسوب می شود. به عنوان مثال، اگر اولین روز آخرین قاعدگی 14 اسفند بوده و شما نیز مثبت بوده است، اولین روز بارداری شما 14 اسفند است و نه روز لقاح یا زمانی که رابطه جنسی داشته اید.

برای مثال، اگر 14 اسفند 1400 روز اول باشد، 21 اسفند 1400 (یک هفته بعد) هفته اول بارداری شما خواهد بود و 14 اردیبهشت 1401 در هفته 8 بارداری قرار دارید. بنابراین همانطور که مشاهده می کنید محاسبه سن بارداری به صورت تقریبی انجام می شود چراکه تعیین دقیق روز لقاح دشوار است. سلول های اسپرم قادرند تا 7 روز در رحم زن زنده بمانند و در هر یک از این روزها تخمک را بارور کرده و حاملگی را آغاز کنند.

 اگر تاریخ آخرین قاعدگی خود را ندانم چه می شود؟

چرخه های باعث می شود که برخی زنان از زمان بارداری خود مطمئن نباشند. بعضی از روش ها برای تعیین سن بارداری عبارتند از:

  • سونوگرافی (معمولا بین هفته 10 تا انجام می شود)
  • تعیین اندازه رحم در معاینه واژینال
  • بر اساس زمانی که برای اولین بار حرکات جنین احساس می شود
  • انجام معاینه بالینی

از روش های مذکور، سونوگرافی قادر است با دقت بالا سن بارداری را مشخص کند. با اندازه گیری طول رحم، تکنسین سونوگرافی یا پزشک می تواند میزان سن بارداری و همچنین تاریخ تقریبی زایمان را محاسبه کند. اغلب، سونوگرافی و آزمایش خون بتا-HCG برای تعیین سن بارداری با هم انجام می شوند.

دانستن هفته و ماه بارداری دغدغه پرتکرار زنان باردار است. برای مثال می خواهید بدانید هفته نهم ماه چندم بارداری است؟ به همین منظور، در این بخش از مقاله تقویم حاملگی را بر اساس هفته ها و ماه های بارداری تنظیم کرده ایم تا سریع تر به پاسخ سوال خود برسید.

سه ماهه ی اول

سه ماهه ی دوم

سه ماهه سوم

معمولا بارداری 40 هفته طول می کشد، اما نوزاد ممکن است بین 39 تا 41 هفته بدون هیچ مشکلی متولد شود. اگر زایمان تا پایان 41 هفته رخ ندهد، ممکن است پزشک با روش اکسی توسین وریدی زایمان را القا کند.

2- محاسبه سن بارداری با آزمایش خون

احتمالاً شما هم مثل بسیاری از زنان باردار اولین بار با کیت بارداری خانگی یا همان بی بی چک متوجه بارداری خود شده اید. مثبت شدن تست بی بی چک تازه ابتدای مسیر شیرین اما پرفراز و نشیب بارداری است. این تست مثبت نویدبخش مادر شدن است و در این دوره 9 ماهه بایستی آزمایشاتی را جهت اطمینان از سلامت خود و جنین طی کنید. در ویزیت اول، پزشک برای شما آزمایش خون گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) را تجویز می کند که از طریق آن بارداری شما به طور قطعی مشخص می شود و اطلاعات تکمیلی تر را در اختیار شما و پزشک ارائه می دهد.

یکی از این اطلاعات تشخیص دقیق سن بارداری است. شاید برایتان جای سوال باشد که آزمایش خون چگونه سن بارداری را تشخیص می دهد؟ زمانی که فرد باردار می شود هورمون hCG از همان روز اول لقاح در بدن تولید می شود به طوری که با گذر زمان به مقدار مشخصی در خون افزایش می باید.

با اندازه گیری مقدار دقیق hCG پزشک می تواند سن دقیق بارداری را تشخص دهد. همچنین با بررسی نیز سن جنین قابل اندازه گیری است. علاوه بر این از طریق این تست می توان بارداری چند قلویی را نیز تشخیص داد. اگر مقدار هورمون hCG در خون بسیار بیشتر از حالت نرمال باشد به این معناست که بیش از یک جنین در رحم قرار دارد.

3- محاسبه سن بارداری با سونوگرافی

تشخیص و محاسبه سن بارداری با سونوگرافی یکی از دقیق ترین روش ها برای محاسبه سن بارداری است. انجام سونوگرافی در سه ماه اول بارداری یعنی حداکثر تا ، دقیق ترین روش برای اعلام سن بارداری و یا تایید آن است. محاسبه سن دقیق بارداری به کمک سونوگرافی تاثیرهای مثبتی در نتایج بارداری داشته و از بروز زایمان های همراه با تاخیر و نیاز به سزارین جلوگیری می کند.

علاوه بر این می توان از سونوگرافی برای تعیین سلامت جنین، میزان رشد آن و تاریخ احتمالی تولد استفاده کرد. جنین در هفته ششم بارداری به کمک سونوگرافی قابل مشاهده است، البته برخی از پزشکان را برای انجام سونوگرافی مناسب می دانند.

دکمه بازگشت به بالا