سلامت و تندرستیمعرفی کسب و کار

مهمترین علت ریزش مو چیست ؟ بهترین روش های درمان ریزش مو

دکتر رویا میرنظامی دکتر ریزش مو در کرج هستند.برای درمان ریزش مو میتوانید به ایشان مراجعه کنید.

ریزش مو از مشکلاتی است که در صد زیادی از مردان و زنان با آن روبرو می شوند. علت های مختلفی می تواند باعث کم پشت شدن و ریزش در موی افراد شود. اگر دچار ریزش مو هستید دانستن علت ریزش موی شما اولین مرحله برای شروع درمان این مشکل است
اگر چند تار مو هنگام شانه کردن موهایتان با حمام کردن مشاهده کردید جای نگرانی نیست و یا اگر گاهی اوقات و در بعضی فصل ها مقدار ریزش موی بیشتری احساس کردید، باز هم نباید نگران شوید. نگرانی درست زمانی است که ریزش مو بصرت دسته ای و یا توده ی زیادی از مو اتفاق می افتد.
بدلیل اینکه شما هرروز خودتان را در آینه می بینید سخت است که متوجه تغییرات مو مثل خالی شدن یا نازک شدن مو ها شوید. از دست دادن مو در آقایان به عوامل مختلفی وابسته است. البته باید قبل از معالجه ریزش مو، خودتان را همانطور که هستید بپذیرید. ولی نکات مهمی وجود دارد که برای شناسایی علائم زود هنگام ریزش مو باید دانست . این مسئله کمک می کند که زودتر و درست تر به معالجه بپردازید.
مهتاطب برای پاسخ به تمام سوالات شما این مقاله را تهیه کرده تا شما بتوانید علت ریزش موی خود را بیابید.

 

چه مقدار از ریزش مو زیاد است؟

در موهای نرمال هرروز بین 50 تا 100 عدد ریزش مو را شاهد هستیم. اغلب افراد بیش از 100 میلیون تار مو در سر خود دارند که مرتبا در حال رشد و ریزش هستند اما چه مقدار ریزش روزانه می تواند نگران کننده باشد؟

در ریزش موی شدید باید این سوالات را از خود بپرسید؟

1) آیا وقتی دست خود را در موهایتان فرو کردید احساس می کنید نسبت به سابق کم حجم تر شده؟

2) وقتی حمام می کنید چه میزان مو در حمام و یا در دستهایتان مشاهده میکنید؟

3) موقع شانه یا برس کردن چه مقدار مو در آن مشاهده می کنید؟

4) وقتی در آینه نگاه می کنید آیا در فرق وسط سر خئود تغییراتی ناشی از کم حجم شدن یا نازک شدن موهایتان مشاهده می کنید؟


بر اساس پاسخ دادن به این سوالات شما متوجه می شوید که موهای شما نازک تر شده و آیا در مقایسه با قبل خط وسط سر شما خالی شده؟

تنها راه برای تشخیص و درمان و همچنین انتخاب صحیح مسیر رشد موی شما ارتقا دانش خود درباره ی مو ، شناخت نوع موی خود و علل ریزش موی شماست.

در ویدئوی زیر علت ریزش مو توضیح داده شده است:

مهم ترین علت ریزش مو در مردان و زنان

 1. هورمون ها

هورمون ها دلیل مشترک اغلب ریزش مو در خانم ها و آقایان است. در هر دو جنس پاسخ یکسانی به هورمون دی هیدروتستوسترون دارند که اصطلاحا هورمون مردانه نامیده می شود. در مردان میزان تستوسترون نسبت بالاتری نسبت به استروژن (هورمون زنانه) تولید می شود و در زنان این نسبت برعکس است. میزان استروژن و پروژسترون یا همان هورمون زنانه به مقدار بیشتری نسبت به تستوسترون تولید می شود.
بسیاری اعمال بدن نظیر عمل جنسی تا نگهداری بافت استخوانی و عضلانی و سلامتی و قدرت بدن وابسته به هورمون تستوسترون است. هورمون تستوسترون پیش ساز تولید چندین هورمون دیگر در بدن می باشد که یکی از آن ها دی هیدرو تستوسترون (DHT) است. DHT با تاثیر مستقیم روی ریشه مو (فولیکول مو) که با نازک شدن موها همراه است و رشد موها متوقف می شود و به دنبال آن ریزش مو اتفاق می افتد. این نوع از دست دادن مو، ریزش موی زنان با الگوی مردانه (آلوپسی آندروژنیک) نامیده می شود. این مهم ترین و جدید ترین نوع ریزش مو در خانم هاست. زیرا اگر دیر درمان شود موها به شدت نازک شده و کاملا از دست می رود. و این اتفاق می تواند یک آسیب دائمی برای رویش مو را رقم بزند.
ریزش موی هورمونی در زنان با مردان متفاوت است. در مردان از دست رفتن مو به شکل نعل اسبی اتفاق می افتد در حالیکه در زنان از فرق سر و در تمامی نواحی مرکزی سر موها نازک شده و فرق سر کاملا نمایان می گردد.
در موارد ساده تر ریزش موی هورمونی در زنان شما عقب نشینی در مو در جلوی موها ندارید اما نازک شدن و کم حجم شدن مو قابل مشاهده است. خوشبختانه این نوع ریزش مو در زنان قابل درمان است. ما در مقاله بعدی معالجه موثر در این موارد را کاملا توضیح خواهیم داد.

 1. منوپوز (یائسگی)

به نقل از Hair loss doctor youtube در زنان یائسه به دلیل آنکه تولید هورمون ها در بدن دچار تغییرات زیادی می شود، موها به میزان زیادی می تواند از دست برود. ارتباط مستقیم دارند. در این دوران تولید استروژن و پروژسترون کاهش می یابد و تولید هورمون های مثل (DHT) دی هیدروتستوسترون افزایش می یابد. اگر شما به طور ژنتیکی به این هورمون ها حساس باشید این مسئله می تواند به نازکی بیشتر مو و افزایش ریزش مو کمک کند.
از دست دادن مو در دوران یائسگی معمولا بین سنین 50 تا 60 سالگی در اغلب زنان اتفاق می افتد که با نازک شدن و کم حجم شدن مو همراه است. البته گاهی در 30 تا 40 سالگی نیز اتفاق می افتد که به سن شروع یائسگی در زنان متغیر است. شبیه دیگر نمونه های ریزش موی زنان این نوع ریزش مو نیز قابل درمان است و راهنمای در مقاله بعدی با جزئیات کامل توضیح داده خواهد شد.

 1. هورمون تیروئید و ریزش مو

کم کاری تیروئید و یا پرکاری تیروئید می تواند باعث ریزش موی معنی داری شود و این به دلیل نقش مهم هورمون تیروئید در استحکام ریشه مو می باشد و در نگهداری مو و تولید موهای جدید نیز نقش موثری دارد. اگر تیروئید درست کار نکند شما به طور نرمال روزانه موهایی را که از دست داده اید جایگزین نمی شود. زیرا این هورمون به نگهداری و دوام مو در ریشه کمک می کند. مشکل تیروئید نه تنها باعث از دست دادن مو می شود بلکه باعث می شود موها ضعیف، نازک و شکننده شود. مشکل تیروئید باعث از دست دادن مو به طور کلی می شود و تنها ریزش مو در ناحیه خاص یا تاج سر یا پیشانی را مشاهده نمی کنید.
درمان کم کاری و یا پر کاری تیروئید حتما باید زیر نظر پزشک انجام شود. برخلاف ریزش موی هورمونی، ریزش مو به دلیل مشکل تیروئید موقتی است و بعد از تشخیص و درمان به طور کامل متوقف و موهای جدید به تدریج از نازکی و شکنندگی خارج شده و رشد مجدد می یابند و ضخیم می شوند.

 1. استرس

اگر شما ساعات طولانی کار می کنید و یا در محیط پر استرس زندگی می کنید؛ بعد از چند هفته پر استرس، شما ناگهان به موهای خود توجه کنید و با از دست دادن مقدار زیادی از موهای خود مواجه شوید و البته روند تدریجی و زیاد آن را به دلیل مشغول بودن ذهن و زندگی تان متوجه نشوید. از دست دادن مو تحت تاثیر استرس اصطلاحا تلوژن افلولیوم نامیده می شود و معمولا دائمی نیست. در این شرایط نازک شدن ناگهانی مو در پوست سر مواجه می شوید و موهای زیادی در روی بالشت و لباس ها یا شانه مشاهده می کنید.

شبیه موارد دیگر ریزش موی موقتی، فرق سر شما کاملا باز می شود و این به دلیل فشاری که روی موها در فاز تلوژن (استراحت) ایجاد می شود و در واقع زمان نگهداری مو روی سر به شدت کاهش می یابد. موها در زمان 2 تا 4 ماهگی از سر جدا می شوند و این باعث می شود موها از سر جدا شوند بدون اینکه توجه کنید که ریزش موی قابل مشاهده در اثر استرس معمولا بعد از 2 تا 3 ماه از شرایط استرس شدید ظاهر می شود و با تغییر روش زندگی و کاهش استرس و دریافت داروی مناسب می توانند دوباره وارد فاز طبیعی رشد و جایگزینی شوند. برای آشنایی بیشتر با این موضوع پیشنهاد میکنیم مقاله را مطالعه نمایید.

 1. ابتلا به کرونا

ابتلا به کرونا بعث عوارض جانبی مختلفی در بدن میگردد که مدتها پس از درمان نیز ادامه خواهد یافت. برخی افراد تا مهها دچار کهیر می شوند، گروهی دیگر بویایی خود را از دست میدهند و چندین ماه بویایی آنها بر نمیگردد. ریزش موی شدید کرونا نیز از زمان ابتلا تا تقریبا 8-9 ماه بعد از ابتلا ادامه خواهد داشت. علت این نوع ریزش موها: تب، از دست دادن ویتامین و مواد معدنی بدن، تضعیف سیستم ایمنی، استرس و مشکلات عصبی که در اثر این بیماری ایجاد می شوند می باشد. همگی این آیتم ها باعث تاثیر بر فولیکولهای مو میگردند و ریشه موها را ضعیف می کنند. بطور نرمال بعد از ماهها، ریزش مو به حالت طبیعی بر می گردد اما ممکن است اگر به وسیله قرصهای تقویت و ضد ریزش مو به درمان و جلوگیری از ریزش مو نپردازید، حجم موها و تعداد موهای شما کاهش یابد.

 1. ریزش مو در اثر کاهش وزن شدید

برای بسیاری افراد اتفاق افتاده است. اگر چه از دست دادن تدریجی وزن نمی تواند باعث ریزش مو گردد ولی کاهش ناگهانی وزن اغلب باعث نازک شدن و ریزش مو می شود شبیه استرس از دست دادن ناگهانی وزن باعث خالی شدن فرق سر در فاز استراحت می گردد.موقعی که شما دریافت کالری و موادمغذی مورئ نیاز بدن را به مقدار زیادی کاهش می دهید، میتواند به سلولهای بدن استرس وارد کند و سبب ریزش موی ناگهانی گردد.
ریزش موی وابسته به تغذیه معمولا مربوط به افرادی است که در زمان کوتاه وزن زیادی را با روش های غیر معمول تجربه می کنند.پس اگر دریافت کالری را بتدریج کم کرده و با ورزش بیشتر بتدریج وزن خود را کاهش دهید از ایجاد استرس به سلولهای مو جلوگیری می کنید.البته این ریزش مو نیز دائمی نیست و اگر دوباره تغذیه شما به روال صحیح و درستی برگردد .عوارض منفی حاصل از آن نیز بر میگردد.البته در این موارد ضروری است که ویتامینها و مواد معدنی لازم استفاده شود.

 1. کم خونی حاصل از فقر آهن

 2. بیماری لوپوس

بیماری لوپوس از آن دسته بیماری هاییست که به دلیل اختلال سیستم دفاعی بدن، اعضایی که از بیماری ها جلوگیری می کنند به اشتباه به اعضایی که در برابر بیماری ها مقاومت می کنند حمله می کنند. یکی از عوارض لوپوس ریزش مو است که با حمله به پوست سر رخ می دهد.

 1. آلوپسی آندروژنیک (ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه)

 

در این نوع ریزش مو، فرق سر خالی شده و تاج سر کاملا موی خود را از دست می دهد و به طور کلی موها نازک در سر دیده می شود. معمولی ترین شکل ریزش مو بدلیل مخلوطی از ژنتیک (ارث) و عوامل هورمونی است. حتی ممکن است از اوایل دهه 20 در فرد شروع شود. اگرچه برای اینکه کاملا قابل رویت شود چند سالی طول می کشد.

 1. ریزش مو در فاز استراحت (تلوژن اوفیلیوم)

مو از لحظه ای که متولد می شود تا حدود 2 تا 4 ماه در فاز استراحت قرار می گیرند. اگر در این فاز شروع به ریزش کند باید به دنبال درمان رفت و خیلی باید به تغذیه توجه کرد.

 1. آلوپسی آره آتا

طاسی سکه ای از دست دادن مو به طور کامل به اندازه سکه در پوست سر است که با موهای نازک قابل مشاهده است. طاسی کلی کلیه موها در جلوی سر و کل بدن ریخته می شود.

 1. ریزش مو در فاز استراحت؛ 2 تا 4 ماه اول رویش مو

این نوع ریزش چند سال طول می کشد. این دومین نوع متداول ریزش مو می باشد که در آن ریشه و ساقه مو به دوران بلوغ خود نمی رسد و در مراحل اولیه از دست می رودو به طور موثری کم می شود. این ریزش مو معمولا در شرایط استرس بیماری و ضربه های فیزیکی اتفاق می افتد. این نوع ریزش مو به ریزش موی استرسی نیز معروف است.

ریزش موی کششی که در اثر فشارهای فیزیکی ناشی از برس کشیدن یا شانه کردن محکم و یا در اثر سشوار و اتوی مو ایجاد می شود. درواقع این نوع ریزش ناشی از کشش مو از ریشه یا عوامل فیزیکی رخ می دهد.

 1. آلوپسی آره اتا و توتالیس

آلوپسی آره آتا در اثر بیماری های اتو ایمیون اتفاق می افتد. در واقع سیستم ایمنی بدن به طور اشتباهی به فولیکول مو حمله می کند و فولیکول مو (ریشه مو) آسیب می بیند و رشد مو در آن ناحیه متوقف می شود و طاسی بصورت در سر نمایان می شود. در این فرم موها بطور کامل در نواحی مختلف بصورت دایره های جداگانه طاس می شود که اصطلاحا به آن ریزش سکه ای گفته می شود.
طاسی کامل شکل مشخص این نوع از دست دادن مو است که موها در پوست سر بطور کامل از دست می رود. بخصوص در ناحیه پیشانی در جلوی سر و گاهی در کل بدن است. این بررسی کلی نباید مانع از آن شود که شما به دکتر متخصص پوست مراجعه نکنید. این یک دید کلی راجع به ریزش مو به شما می دهد. اما تشخیص اصلی به عهده پزشک متخصص است و بعد از تشخیص درست و آزمایشات لازم می توانید نسبت به انتخاب درمان بدون تلف کردن دقت و هزینه اقدام فرمائید. وقتی نوع ریزش مو شما تشخیص داده شد، آنگاه با کمک خود به این نتیجه می رسید که انتظار شما از درمان در آینده چیست.


شایع ترین علت ریزش مو کدام است؟

شایع ترین علت ریزش مو، ریزش موی آندروژنیک (ناشی از هورمون) یا همان androgenetic alopecia است که در مردان به آن طاسی مردانه (male-pattern baldness) ودر زنان به آن الگوی ریزش زنانه (female-pattern hairloss) گفته می شود.
این ریزش مو در زنان و مردان متفاوت است. در مردان در بالای پیشانی به صورت M شکل است و در زنان معمولا در کف سر و فرق سرقابل مشاهده است و معمولا تمام موی خود را از دست نمی دهند واصطلاحا کم پشت می شود.(تفاوت الگوی ریزش موی آندروژنیک در مردان و زنان)
علت شایع ریزش مو در زنان و مردان به نام آلوپسی آره آتا یا همان ریزش موی سکه ای(alpocia areata) است.

این نوع ریزش مو هنگامی اتفاق می افتد که سیستم دفاعی بدن به طور اشتباه به ریشه ی مو در یک نقطه خاص حمله می کند وآن را از بین می برد،
این حالت در زنان و مردان دارای یک شکل از ریزش است و معمولا به صورت گرد و کاملا طاس است و می تواند وسیع یا غیر وسیع باشد و در هر نقطه از سر،صورت(ریش) و بدن اتفاق بیافتد.(ریزش موی سکه ای)
این نوع از ریزش معمولا خود محدود شونده است و نیاز به درمان دارویی ندارد و یک تا شش ماه تا بهبودی کامل زمان می برد.


حدود 40% خانم ها درجاتی از ریزش مو را در 40 سالگی خود تجربه کرده اند. ریزش مو در خانم ها به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. گاهی اوقات ریزش مو به دلیل تغییرات هورمونی و یا حساسیت ژنتیکی به میزان خاصی از هورمون های بدن اتفاق می افتد. در موارد دیگر عواملی مثل استرس و اضطراب بیش از حد، مشکل تیروئید یا از دست دادن ناگهانی وزن می تواند در خطر ریزش مو موثر باشد.


به نوع افتادن موها توجه کنید، آیا موهایتان بیشتر از حد نرمال می ریزد و شما روی بالشت، روی شانه ها و یا لباس خود موی خود را می بینید. طبیعی است که نگران شوید. در این زمان باید توجه کنید که آیا موهایتان نازک تر از حد نرمال خود است؟
به عنوان یک زن مواجه شدن با کاهش مو مشکل است. خوشبختانه در اغلب موارد قابل درمان است. به شرط آنکه از یک سری درمان صحیح و دقیق صورت پذیرد. در این مقاله با شناخت دقیق نوع ریزش به انتخاب نوع درمان صحیح در ریزش موی خانم ها کمک کرده ایم.
زمانی که اغلب مردم کلمه ریزش مو را بکار می برند. بلا فاصله مردان طاس را در نظر مجسم می کنند. از دست دادن مو در خانم ها یک مسئله قابل توجه و مهم برای آنان است. ریزش مو در خانم ها به چند دلیل مهم می تواند اتفاق بیافتد. از حساسیت ژنتیکی به هورمون های مردانه تا عوامل ثانویه در اثر پاسخ به یک سری واکنش های فیزیکی یا شیمیایی.

ریزش موی زنان و افزایش سن

درست شبیه مردان، زنان نیز همزمان با افزایش سن موهای خود را از دست می دهند. 12 % زنان بین سنین 20 تا 29 سالگی درجاتی از موهای خود را از دست می دهند و مقداری موها نازک می شود و در سنین 50 تا 60 سال در دوران یائسگی نیز حدود 0 تا 40 % موهای خود را از دست می دهند و در سنین بالای 80 سالگی شانس نگهداری موها فقط 40% است.

در ریزش های هورمونی به دلیل حساسیت ژنتیکی به هورمون دی هیدروتستوسترون ( DHT ) می تواند بالاتر باشد.بخصوص سابقه خانوادگی در این موارد نقش تعیین کننده ای دارد. اگر نگران از دست دادن موهای خود هستید زمان درمان آن بسیار مهم است. بدلیل آنکه از دست دادن مو یک فرآیند تدریجی است و تحت تاثیر DHT است و با این کار ریزش موی خود را به حداقل می رسانید و می توانید موهای خود را برای زمان بیشتری نگهداری کنید.

به عنوان مرجع تخصصی مقالات و اطلاعات زیبایی، سلامت، بهداشت و تغذیه همیشه می کوشد تا بهترین و به روز ترین اطلاعات را در زمینه های پزشکی و سلامتی در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

مقالات پیشنهادی

ریزش مو مشکل بزرگی نیست که نتوان آن را درمان کرد، البته برای درمان مناسب، ابتدا نیاز به شناخت صحیح علت ریزش مو دارید. از دست‌دادن مو و ریزش آن تا حدودی طبیعی است. کافی است دست خود را در موهایتان ببرید و با فشار کم یک دسته از آن‌ها را بکشید. همیشه تعدادی مو در دستان شما می‌ماند. بر اساس مطالعات علمی ریزش 80 تا 100 تار مو به صورت روزانه طبیعی بوده و جای هیچ گونه نگرانی ندارد. ریزش موی روزانه در واقع کمک بزرگی به پوست سر شما برای ایجاد یک چرخه سالم رشد مو است تا موهای جدید جایگزین موهای قدیمی شوند.

داستان غمناک ریزش مو از آنجایی آغاز می‌شود که تعداد موهایی که در طول روز از دست می‌دهید بیش از مقدار طبیعی باشد. در این صورت کم کم تراکم مو از دست می‌رود و فرد دچار اضطراب خواهد شد. علل این بیماری می‌تواند از علل ساده و موقت (مانند کمبود ویتامین) تا علت‌های پیچیده‌تر مانند وضعیت کلی سلامتی متغیر باشد. خوشبختانه، روش‌های بسیاری برای و مردان وجود دارد. در ادامه این مطلب، به بررسی بیش از 20 علت مهم ریزش مو که برخی رایج و برخی نه چندان رایج هستند، پرداخته‌ایم و اشاره کوچکی به روش‌هایی که می‌توان این علت‌ها را متوقف کرد نیز داشته‌ایم.

علت های اصلی و مهم ریزش مو

1- هر نوع آسیب جسمی

عواملی چون جراحی، تصادف رانندگی یا بیماری شدید حتی آنفولانزا می‌تواند ریزش مو را به همراه داشته باشد. این مورد به نام Telogen Effluvium نیز شناخته می‌شود. مو دارای چرخه زندگی برنامه ریزی شده‌ای است: مرحله رشد، مرحله استراحت و مرحله ریختن. شرایط جسمی می‌تواند به چرخه رشد طبیعی مو شوك وارد کند و با این اختلال شاهد از دست دادن موهای خود باشد. ریزش مو اغلب سه تا شش ماه پس از تروما به میزان قابل توجهی است.

 چه کاری انجام دهیم؟

خبر خوب این است که با بهبودی بدن، موها دوباره رشد می‌کنند و نیاز به پیگیری درمان خاصی ندارد. تنها کافیست تا بدن در شرایط عادی قرار بگیرد تا چرخه سلامت و طبیعی خود را باز یابد.

2-تأثیرات بارداری

حاملگی و مادرشدن یکی از زیباترین اتفاقات زندگی هر زنی به شمار می‌رود. اما بارداری یکی از نمونه‌های شوک جسمی است که می‌تواند خود علت ریزش مو شود. دلیل این امر تغییراتی است که در سطح هورمون‌ها به وجود می‌آید. شاید جالب باشد بدانید که ریزش موی مرتبط با بارداری، به جای آنکه در دوران بارداری باشد، بیشتر بعد از زایمان دیده می‌شود. نباید فراموش کرد که بارداری در هر فرد خاص خود او بوده و تجربیات خاصی را نیز به همراه دارد. به همین دلیل ممکن است تنها در تعداد معدودی از افراد علت ریزش مو عدم تعادل هورمونی در دوران بارداری باشد.

ریزش مو در دوران بارداری

 چه کاری باید انجام دهیم؟

اگر بعد از بارداری دچار ریزش مو شدید، مطمئن باشید که موهای شما طی چند ماه دوباره رشد می‌کند. این عرضه امری عادی است و راه خود را پیش می‌برد. در دوران حاملگی و همچنین شیردهی، به دلیل خطرات و یا عوارضی که داروهای ضد ریزش مو دارند، مصرف آنها توصیه نمی‌شود، بهترین راهکار در این دوران داشتن یک رژیم غذایی سالم و مناسب است.

خبر خوب

4-کمبود پروتئین در رژیم غذایی

شما با خوردن گوشت و تخم مرغ مقدار زیادی پروتئین دریافت می‌کنید، اما می‌توانید پروتئین را از مجموعه‌ی غذاهای دیگر مانند برخی حبوبات نیز به بدن برسانید. اما اگر به مقدار کافی پروتئین در رژیم غذایی خود دریافت نکنید، طبق تحقیقات علمی با دست خود و اتخاذ یک رژیم غلط چرخه رشد طبیعی مو را دچار اختلال کرده‌اید که در نهایت یک علت ریزش مو به شمار می‌رود.این اتفاق می‌تواند حدود دو تا سه ماه پس از افت پروتئین در بدن رخ دهد.

چه کاری انجام دهیم؟

بسیاری از منابع عالی پروتئین از جمله ماهی، گوشت و تخم مرغ وجود دارد. اگر گوشت و محصولات حیوانی نمی‌خورید باید منبع پروتئین گیاهی را شناسایی کرده و در رژیم غذایی خود جای دهید.

5- طاسی با الگوی مردانه و زنانه

علت ریزش مو گاهی در گرو طاسی الگوی مردانه و زنانه و ژنتیک است. در مورد طاسی با الگوی مردانه، نوعی ریزش مو ناشی از ترکیب علت‌هایی چون عوامل ژنتیکی و هورمون‌های جنسی مردانه دخیل هستند. در طاسی الگوی زنانه بیشتر ژنتیک موثر است. این نوع ریزش مو (در زنان و مردان) هنگامی اتفاق می‌افتد که به مرور زمان منقبض می‌شود و باعث عدم رشد مو می‌شود. در مردان این علت ریزش مو خود را با طاسی در ناحیه فرق سر و شقیقه‌ها و … نشان می‌دهد . در خانمها علائم طاسی با الگوی زنانه شامل کم تراکم یا کم پشت شدن موها است. بنابراین اگر شما از خانواده ای هستید که زنان یا مردان در سن مشخصی دچار ریزش مو می‌شوند، ممکن است مستعد ابتلا به آن باشید.

چه کاری انجام دهیم؟

تنها درمان تأیید شده برای این مورد است. اما اگر این درمان اثر دلخواه و مورد انتظار فرد را به همراه نداشته باشد، پزشک ممکن است داروهای خوراکی مانند فیناستراید را تجویز کند که می‌تواند ریزش مو را متوقف کند یا حتی باعث رشد برخی شود. عمل جراحی برای پیوند یا نیز گزینه مناسبی است.

6-تغییرات هورمونی

نبود تعادل در سطح هورمون‌ها گاهی خود یکی از چندین علت ریز مو به شمار می‌رود. سطح هورمون‌ها در خانم‌ها به دلایل مختلفی تغییر می‌کنند. دقیقاً همانطور که تغییرات هورمون بارداری می‌تواند علت ریزش مو باشد، قرص‌های ضد بارداری هم می‌تواند باعث تلوژن افلوویوم شود و در صورت داشتن سابقه خانوادگی احتمال ریختن موها نیز بیشتر است.همچنین تغییر تعادل هورمونی که در یائسگی رخ می‌دهد نیز ممکن است نتیجه مشابهی داشته باشد.

در اثر تغییرات هورمونی گیرنده‌های آندروژن (هورمون مردانه) در پوست سر فعال می‌شوند. فولیکول‌های مو کوچک می‌شوند و شما شروع به از دست دادن موهای بیشتری می‌کنید.

چه باید کرد؟

برای رفع این مشکل بهتر است با پزشک خود ملاقات کنید و داروهای ضدبارداری متفاوتی را که این عارضه را به همراه ندارند، مصرف کنید.

7- کم خونی ناشی از فقر آهن

در میان افراد جامعه به ویژه زنان یکی از مشکلات شایع که خود علت ریزش مو است؛ کم خونی است.دریافت مقدار کافی آهن در رژیم غذایی می‌تواند سخت باشد. گفته می‌شود که تقریباً از هر 10 زن یکی مبتلا به این مشکل است.

فقر آهن یکی از شایع‌ترین نوع کم خونی است. زمانی که بدن آهن دریافت نکند، بدن قادر نخواهد بود که هموگلوبین بسازد. هموگلوبین نیز نقش اکسیژن رسانی برای رشد و ترمیم سلول‌های مختلف در بدن را برعهده دارد. هنگامی که اکسیژن رسانی و خون رسانی به پوست سر محدود شود رشد موها دچار اختلا شده و ضعف در آنها ریزش را به همراه دارد.

طبق یک مطالعه ثابت شده کمبود اهن نه تنها در خون رسانی و ضعف موها اثر دارد بلکه خود عامل تشدید کننده طاسی الگوی زنانه و مردانه است. گرچه تنها راه تشخیص با آزمایش است اما اگر نقاط قهوه‌ای رنگ را بر روی پوست سر مشاهده کردید و دچار خستگی، خواب آلودگی و سرگیجه هستید ممکن است به فقر آهن مبتلا باشید.

 چه کار کنیم؟

مشورت با پزشک و انجام آزمایش قدم اولیه و مهم است و برای رفع مشکل می‌توان از قرص آهن و مکمل‌های غذایی استفاده کرد. همچنین مصرف گوشت قرمز، سبزیجاتی چون اسفناج و حبوبات در رفع آن اثر ویژه دارد.

8- کم کاری تیروئید

تیروئید، یک غده کوچک در گردن شماست که تأثیر زیادی در سلامت کلی بدن دارد. این غده، ماده هورمونی به نام TH را تولید می‌کند، که وظیفه تنظیم سوخت و ساز بدن، ضربان قلب، دما، خلق و خو و… را بر عهده دارد. تیروئید کم تحرک که به اندازه کافی TH تولید نمی‌کند می‌تواند باعث بروز مشکلاتی برای سلامت شود. در واقع به شمار می‌رود.

بزرگ شدن این غده در گلو، بی اشتهایی شدید، افسردگی، خشکی شدید پوست سر نیز نشانه‌هایی هستند که می‌تواند به شما در شناخت این اختلال کمک کند.

خبر خوب

آمارها نشان می‌دهد که در جهان از هر 100 نفر 2 نفر به این عارضه دچار هستند و اگر درمان نشود عوارض زیادی را به دنبال خواهد داشت. تنها راه شناسایی كم‌كاري تيروئيد با انجام آزمايش خون است و به راحتی با دارو قابل درمان است.

9- کمبود ویتامین B

علت ریزش مو گاهی هم پیچیده و عجیب و غریب نیست. نرسیدن ویتامین ب به میزان کافی یکی از همین دلایل ساده است که ممکن است حتی به آن فکر هم نکرده باشیم.

ویتامین ب یکی از ترکیب‌های محلول در آب به شمار می‌رود و انواع بسیار مختلفی دارد. به طور معمول این ویتامین در مواد غذایی دارای پروتئین نیز هست. هویج، تخم مرغ و گوشت قرمز و البته سویا میزان زیادی ویتامین ب دارند . به دلیل اینکه اکثر ما در طول روز از این گونه مواد غذایی استفاده می‌کنیم؛ کمبود ویتامین B یک عارضه نادر است. با این وجود کمبود انواع ان به ویژه ب 12 اختلالاتی در عملکرد صحیح بدن را به همراه خواهد داشت. بی اشتهایی عصبی، حالت تهوع و مشکلات گوارشی از نشانه‌های آن هستند.

کمبود ویتامین ب ۱۲ موجب ریزش مو می شود

 چه کار کنیم؟

اتخاذ رژیم غذایی سالم و دارای مواد غذایی مختلف از تمام گروه‌ها یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای شما به شمار می‌رود. بهتر است منابع غذایی دارای ویتامین ب را شناسایی کرده و در سفره غذایی خود جای دهید. طبق تشخیص پزشک مصرف مکمل نیز کمک کننده خواهد بود.

10-بیماری لوپوس

بیماری‌های مختلفی علت ریزش م هستند اما یکی از معروف‌ترین این بیماری‌ها لوپوس نام دارد. نام علمی بیماری خود ایمنی مزمن است. در این بیماری سیستم ایمنی بدنی به دلیل نوعی اختلال به سلول‌های سالم خود حمله می‌کند. لوپوس را به حمله‌ای انتحاری تشبیه می‌کنند. یکی از مقاصد این حمله انتحاری سلول‌های پوستی و فولیکول‌های سالم مو است. اگر فردی لوپوس داشته باشد، علت ریزش مو با این اختلال در ارتباط مستقیم است.

تب دائمی، بی‌حوصلگی و خستگی مفرط از نشانه‌های شناخته شده ان به شمار می‌رود. میزان شیوع این بیماری 15 درصد بوده و اغلب به صورت ژنتیکی است. تنها راه نیز تشخیص به موقع و اقدامات پزشکی لازم برای درمان آن خواهد بود.

 11-کاهش شدید وزن

داشتن اندام ایده‌آل گاهی به تمام اهداف و آمال یک فرد تبدیل می‌شود و برای همین ممکن است راه‌های مختلفی را برای کاهش ورزن امتحان کند. البته گاهی هم کاهش وزن ناگهانی خود رخ می‌دهد و نوعی از آسیب‌های جسمی است که می‌تواند علت ریزش مو باشد.

این احتمال وجود دارد که کاهش وزن خود باعث فشارهای غیرضروری در بدن شما شود، یا عدم صحیح غذا خوردن می‌تواند منجر به کمبود ویتامین یا مواد معدنی شود. ریزش مو به همراه کاهش قابل توجه وزن نیز ممکن است نشانه اختلال غذایی مانند بی‌اشتهایی یا بولیمی باشد. این نوع ریزش مو نیز پس از مدتی اصلاح خواهد شد.

کاهش شدید وزن و ریزش مو

 باید چه کار کنیم؟

به نظر می‌رسد کاهش ناگهانی وزن سیستم کلی بدن شما را شوکه می‌کند و شما یک دوره شش ماهه ریزش مو دارید و سپس این وضعیت اصلاح خواهد شد. تا جایی که فرد بتواند باید از رژیم غذایی و ورزش به صورت همزمان برای کاهش وزن استفاده نماید تا شاهد اینگونه عوارض شدید نشود.

 12-تأثیرات مستقیم شیمی درمانی

آیا همیشگی می شود ؟ متأسفانه برخی از داروهای مورد استفاده در درمان سرطان می‌توانند علت ریزش موهای باشد. در واقع شیمی درمانی مانند بمب هسته‌ای است. این داروها تقسیم سلولی را برای مدتی محدود یا متوقف می‌کند. این بدان معنی است که نه تنها سلول‌های سرطانی، بلکه سلول‌هایی مانند مو را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

هنگامی که شیمی درمانی متوقف شد، موهای شما رشد می‌کند اگرچه غالباً با یک بافت متفاوت. محققان در حال کار بر روی داروهای هدفمند‌تر برای درمان سرطان هستند، داروهایی که می‌توانند از این عارضه و سایر عوارض جانبی پیشگیری کنند.

13-آلوپسی آره آتا

آلوپسی آرئاتا به معنای از دست دادن منطقه‌ای موی سر است. بنابراین یکی از چندین مورد علت ریزش مو است. در این بیماری فرد موهای خود را به صورت منطقه‌ای از دست خواهد داد که اشکال مختلفی دارد. اشکال متداول آلوپسی آرئاتا یا طاسی منطقه‌ای به شکل‌های دایره‌ای یا سکه‌ای، ریزش مو در کل بدن و ناحیه گسترده در سر به یکباره خواهد بود.

خوشبختانه این بیماری علی رغم شایعات نه مسری بوده و نه نشانه اختلال عصبی و دیوانگی است. تنها بدن فولیکول‌های سالم موی خود را مورد حمله قرار می‌دهد. این اتفاق در بیماری خود ایمنی هم رخ می‌دهد با این تفاوت که در آلوپسی آره ئاتا تنها به پوست و موی سر حمله می‌شود. تشخیص به موقع و درمان تنها راه خلاص شدن از این عارضه است.

 14- سندرم تخمدان پلی کیستیک

که با نام علمی PCOS  شناخته می‌شود و علت ریزش مو است. این اختلال در نتیجه عدم تعادل در هورمون‌های جنسی زنانه و مردانه رخ می‌دهد. سطح بالای آندروژن می‌تواند منجر به کیست تخمدان، افزایش احتمال ابتلا به مرض قند، افزایش شدید وزن، ختلال در پریود، ناباروی و کم ترکم شدن موها نیز شود.

با توجه به اینکه سطح هورمون‌های مردانه در این سندرم به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کنند، در مقابل سر که ریزش مو را تجربه می‌کند،در بدن زنان ممکن است حتی رشد موهای زائد نیز افزایش پیدا کند.

سندروم تخمدان و ریزش مو

 راه حل چیست؟

درمان این سندرم خاص در گرو داشتن رژیم غذایی، ورزش روزانه، مصرف داروهای ضد دیابت و ضد باروری است تا هورمون‌ها به تعادل مناسبی برسند.

 14- مصرف برخی داروها

علت ریزش مو گاهی به سبب مصرف برخی داروهاست. شناخته شده‌ترین داروهایی که کم پشت شدن موها را به همراه دارند. رقیق کننده خون و داروهای فشار خون مشهور به بتا بلاکرها هستند. داروهای دیگری نیز در شکل گیری این مشکل نقش دارند از جمله مهترین آنها می‌توان به داروهای که برای درمان افسردگی تجویز می‌شود، متوترکسات (برای درمان روماتیسمی، لیتیوم که جهت درمان اختلالات رفتاری نظیر اختلال دو قطبی مصرف می‌شود و داروهای ضد التهابی از جمله ایبوپروفن اشاره کرد.

 راه حل چیست؟

اگر پزشک تشخیص داد که مصرف یک یا چند داروی شما باعث ریزش مو می‌شود، در مورد کم کردن دوز یا تعویض آن با داروی دیگر با خود پزشک مشور کنید.

 15- استایل آرایشی نادرست موها

بدون شک داشتن ظاهر آراسته، استایل زیبا در جذابیت ظاهری فرد تا حد زیادی موثر است. همه ما دوست داریم مدل مو مرتب و برازنده‌ای را داشته باشیم. اما بسیاری نمی‌دانیم که علت ریزش مو می‌تواند مستقیماً مرتبط با استایل بستن و آرایش موی باشد. بستن موها با کش به صورت محکم، بافت‌هایی که با کشش شدید مو همراه هستند و استفاده مکرر از مواد آرایشی چون رنگ‌ها و ژل و … از این موارد هستند. البته استفاده از حرارت بالا و ابزارهایی چون اتوی مو یا سشوار نیز می‌تواند علت ریزش مو باشد.

این موارد در واقع می‌توانند روی ریشه مو تأثیر بگذارند و ممکن است موهای شما دوباره رشد نکند.

 راهکار چیست؟

علاوه بر اجتناب از این روش‌ها توصیه می‌شود بعد از به طور حتم  بعد از هر شامپویی از نرم کننده نیز استفاده کنید. همچنین بهتر است که اجازه دهید موهای شما در هوای آزاد خشک شوند تا اینکه از ابزارهای حرارتی برای این کار استفاده نمایید.

16- اختلال تریکوتیلومانیا یا وسوسه کندن مو

همه ما افرادی را دیده‌ایم که مدام با موهای خود بازی می‌کنند این کار، اختلالی به نام است. این اختلال یکی از ده‌ها علت ریزش مو محسوب می‌شود.

به گفته متخصصان پوست در این حالت شما به طور متناوب با موهای خود بازی می‌کنید و آنها را از پوست سر به بیرون می‌کشید. اختلال تریکوتیلومانیا یا وسوسه کندن مو متأسفانه، این بازی و کشیدن مداوم می‌تواند به مرور رشد طبیعی موها را متوقف کند و علت ریزش مو در حد وسیع و غیر قابل کنترلی باشد.تریکوتیلومانیا اغلب قبل از 17 سالگی شروع می‌شود و در زنان حدود چهار برابر بیشتر از مردان است.

چه می‌توان کرد؟

مصرف مقداری داروهای ضد افسردگی زیر نظر پزشک متخصص ممکن است در درمان آن مؤثر باشد، اما رفتار درمانی و اصلاح رفتارها گزینه موثرتری است.

17- بالا رفتن سن هم ریزش مو را بیشتر می کند

علت ریزش مو گاهی نه بیماری و نه دارو و مورد خاصی است بلکه تنها بالا رفتن سن باعث این مشکل می‌شود. ریزش مو در سنین 50 و 60 سالگی امری طبیعی است گرچه هنوز تحقیقات برای یافتن علت اصلی آن در جریان است. همانگونه که سایر عملکردهای بدن مثل عملکردهای حرکتی و غیره در سنین بالا دچار تحلیل می‌شوند، رشد مو نیز چنین حالتی را تجربه ‌می‌کند.

درمانی برای این علت ریزش مو وجود ندارد و همان گونه که اشاره شد مطالعات برای یافتن دلیل و راه حل درباره این امر ادامه دارد.

 18- کم شدن آب بدن موجب ریزش مو می شود

نقش حیاتی آب در بدن، غیر قابل انکار است. ارگان‌های حیاطی بدن ما نیز با استفاده از آب بسیاری از کارهای روزمره خود را انجام می‌هند. به همان میزان که کمبود آب در بدن خون رسانی، سلامت پوست و مواردی از این دست را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ علت ریزش مو نیز می‌تواند باشد.

مصرف آب و ریزش مو

آب در هیدراته کردن پوست به ویژه پوست سر نقش مهمی را بر عهده دارد. مویی که از رطوبت کافی برخوردار نباشد رشد نمی‌کند. شکننده و ضعیف شدن موها و ریزش آنها نیز تحت تأثیر کمبود آب در بدن است. همراه با هر فعالیت باید آب نوشید. این امر به ویژه در زمستان که افراد احساس نیاز کمتری به آب دارند از اهمیت بیشتری برخوردارست. میوه‌ها و سبزیجات نیز دارای آب فراوانی هستند.

 19- مصرف بیش از حد مجاز استروئیدهای آنابولیک

بدنسازی و پرورش اندام از آن دسته فعالیت‌های دوست داشتنی است که در نتیجه بدن فرم دلخواه و مورد پسند را می‌یابد. اما افرادی هستند که در خلال این فعالیت ها متوجه از دست دادن موهای خود می‌شوند. علت ریزش مو در ورزشکاران و افرادی که به دنبال بدنسازی هستند گاهی سو مصرف استروئیدهای آنابولیک است.

این ماده اغلب برای حجیم کردن عضلات توسط ورزشکاران و بدنسازان استفاده می‌شود. استفاده بیش ازحد استروئیدهای آنابولیک همانند تأثیراتی دقیقاً بیماری تخمدان پلی کیستیک را بر روی بدن از خود به جای خواهد گذاشت و مکانیسم یکسانی با آن دارد. در واقع بیشترین اثر مخرب را استروئیدهای آنابولیک بر روی پوست سر دارند و ضعف ریشه‌ی مو و ریختن موها از نتایج آن است.

خبر خوب

ریزش مو باید بعد از کم کردن یا حذف مصرف این مواد متوقف می‌شود و چرخه رشد طبیعی مو به حالت قبلی خود باز می‌گردد.

 20- استرس و افسردگی از عوامل مهم ریزش مو می باشد

در دنیای پر تنش و پر مشغله امروزی بیشتر ما در محیط کاری و زندگی استرس را تجربه می‌کنیم. استرس علاوه بر عوارضی برای بدن دارد، علت ریزش مو نیز محسوب می‌شود. افراد در شرایط استرس زا رفتارهای متفاوتی را از خود بروز می‌دهند یکی از این رفتارها کشیدن موها سر و بازی با آنهاست که به مرور ریزش مو را به همراه خواهد داشت. همچنین در شرایط استرس زا اغلب رفتاری عصبی از خود نشان می‌دهند یا دچار شوک خواهند شد. شوک می‌تواند در عملکرد صحیح ارگانها ی بدن اختلال به وجود بیاورد و از دست دادن مو نیز یکی از عوارض آن خواهد بود.

راه حل

مدیریت استرس می‌تواند این علت ریزش مو را تا حد زیادی از بین ببرد. برای این کار بهتر است پیاده روی در طبیعت، خلوت و تنهایی، مدیتیشن و یوگا را امتحان کنید. بدون شک علاوه بر موها شما شاداب شدن پوست و آرامش کلی را با مدیریت استرس تجربه خواهید کرد.

21- مصرف دخانیات به ویژه سیگار

سالانه هزینه‌های هنگفتی از سوی سازمان‌های بهداشتی برای تبلیغات علیه سیگار و متوجه کردن افراد پیرامون ضررهای آن انجام می‌شود. در کنار از بین بردن بافت ریه، مشکلات خونی، احتمال ابتلا به سرطان، یکی از چندین علت ریزش مو نیز سیگار است. سیگار عملکرد سالم دی ان ای و فولیکول‌های مو را مختل می‌کند و علاوه بر آن مشکلاتی در راه خون رسانی به آنها را به وجود می‌آورد. بنابراین طبیعی است که فرد شاهد ریزش مو باشد.

البته تأثیر کشیدن مو و ریزش مو بیشتر در مردان قابل رویت است و گاهی باعث شدت و سرعت گرفتن طاسی الگوی مردانه نیز خواهد شد. بهترین راه این است که همین الان سیگار را برای همیشه کنار بگذارید و به تغذیه سالم و ورزش به جای آن روی بیاورید.

 22- مصرف الکل و مشروبات الکلی

علت ریزش مو گاهی در اعتیاد به مصرف الکل خلاصه می‌شود. علاوه بر ضررهای متعددی که الکل برای سیستم گوارشی و کبدی به همراه دارد، مانع از رسیدن مواد مغذی به ریشه مو می‌شود. موهایی که تغذیه درستی نداشته باشند به مرور زمان دچار ضعف، شکنندگی و در نهایت ریزش خواهند شد.

به طور کلی بدن با مصرف الکل در جذب مواد مغذی عاجز خواهد بود زیرا الکل در بسیاری از موارد احساس سیری کاذب را به فرد منتقل خواهد کرد. این اتفاق به راحتی و با کنار گذاشتن مشروبات الکی قابل حل خواهد بود.در کنار این موارد الکل به یکباره قند خون را تا حد زیادی بالا می‌برد و قند خون بالا با طاسی و افزایش آن در ارتباط است.

نکات مراقبتی برای جلوگیری از ریزش مو

اغلب ما نکاتی را به صورت روزمره و عادت رعایت می‌کنیم که با بازبینی در آنها و رعایت برخی موارد به صورت جزئی می‌تواند ریزش مو را محدود کرد:

گاهی علت ریزش مو شستشوی نامناسب است؛ شانه کردن مو در حمام، استفاده از شوینده‌های که تناسب با جنس مو ندارند، با آب داغ حمام کردن، ماساژ سفت و سخت مو در حمام، خشک کردن با حوله و کشیدن مدام آن روی مو از این علل هستند. می‌توان به راحتی از این موارد اجتناب کرد.

آفتاب شدید و سرمای زیاد هم می‌توانند تأثیرات منفی بر روی موهای فرد به جای بگذارند. برای همین توصیه می‌شود از کلاه حصری و چتر در تابستان و از کلاه پشمی و شال در زمستان استفاده شود.

علاوه بر شستشو قرار گرفتن در محیط‌های دارای آلودگی از جمله گرد و خاک و آلودگی شیمایی خود علت ریزش مو است. این عامل زمانی تشدید می‌شود که فرد بعد از قرار گرفتن در معرض الودگی‌ها اقدام به شستن موها خود نکند تا چربی‌ها یا مواد آلوده از موها جداشوند.

دیگر علت ریزش مو نداشت شناخت صحیح نسبت به جنس مو است. افراد اگر ندانند که موهای خشک یا چرب دارند و متناسب با آن اقدام به نگهداری از موهایشان نککند به مرور زمان عارضه‌هایی چون شوره سر، التهاب خشکی و ریزش مو را تجربه خواهند کرد.

برای درمان موخوره چه اقداماتی باید انجام داد؟

در اثر آسیب های فیزیکی به ساقه ی مو اتفاق می افتد. سشوار کردن، اتو کشیدن، مش و رنگ باعث تخریب های فیزیکی ساقه ی مو می شوند. حتی محکم شانه کردن مو هم می تواند باعث ایجاد موخوره شود. بنابراین مهم ترین کار کاهش آسیب به مو است. آن بخشی از مو که موخوره دارد را باید با قیچی کوتاه کرد. چون شکستگی ایجاد شده در مو ترمیم نمی شود. اما برای پیشگیری باید استفاده از سشوار و اتو را کاهش داد.

بهترین کار استفاده از روغن های طبیعی مثل روغن آرگان است. اگر روغن آرگان در دسترس نبود یا هزینه اش برایتان بالا بود، می توان از روغن های طبیعی دیگر مثل روغن بادام برای چرب کردن ساقه ی مو استفاده کنید. به علاوه می توان از قرص های بایوتین یا آمپول های بیوتین استفاده کرد. در کنار این درمان ها، ترمیم کننده های ساقه ی مو که رطوبت رسانی به موها را انجام می دهند هم موثر است. استفاده از شامپوهای سبک و حاوی مواد مرطوب کننده مثل گلیسیرین، روغن بادام، و آرگان هستند نیز کمک کننده است.

برای ضخیم کردن موهای نازک چه راهکاری پیشنهاد می کنید؟

مو به طور ژنتیکی ضخامت خاصی دارد. اما ممکن است با افزایش سن، عوامل محیطی، و تغییرات هورمونی نازک شود. تغذیه ی بهتر و استفاده از ویتامین ها و مکمل های ویتامینی در کوتاه مدت و طولانی مدت کمک کننده هستند. تغییر ضخامت مو بسیار زمان بر است. افزایش ضخامت مویی که ضعیف شده و ضخامت آن کم شده است، به مدت زمان طولانی احتیاج دارد.

اگر اختلال هورمونی وجود داشته باشد، داروهای هورمونی می توانند موثر باشند. در غیر این صورت ترکیبات هورونی موضعی، ترکیبات پروژسترون، استرادیول در محلول های موضعی قابل استفاده اند و ضخامت مو را در طولانی مدت افزایش می دهند. استفاده از ویتامین ها و مکمل های آهن در صورت وجود کمبود آهن می توانند ضخامت مو را بیشتر کنند.

آیا می توان برای ضخیم و حجیم شدن تارهای مو از قرص یا مکملی استفاده کرد؟

اولا باید توجه داشته باشید که ضخیم شدن مو بسیار زمان بر و پروسه ای است که چندین عامل در آن دخیلند. برای مثال ژنتیک در آن موثر است و افرادی که به طور ژنتیکی ریزش یا ضعیف شدن مو دارند به آن دچار می شوند. عامل دیگر اختلالات هورمونی است. بنابراین نمی توان گفت که تنها با مصرف یک دارو می توانیم موها را ضخیم کنیم. اما داروهای ویتامینی و حاوی بایوتین و آهن و زینک بسیار موثر هستند.

استفاده از ماسک مو و روغن ها تاثیری در بهبود ساقه ی مو دارد یا خیر؟

روغن ها، به خصوص روغن آرگان در بهبود ساقه ی مو و جلوگیری از موخوره موثرند. روغن بادام و روغن زیتون بسیار کمک کننده هستند. یکی دیگر از مواد طبیعی که در افزایش  ضخامت مو و کاهش شکنندگی بسیار موثر است، حنا می باشد. حنا یکی از مواد طبیعی است که ضخامت مو را بهبود می بخشد و شکنندگی آن را بسیار کاهش می دهد. حنای هندی کم رنگ تر است. سایر حناها ته رنگ قرمزی ایجاد می کنند، اما هر دو بسیار موثرند.

برای درمان الکتریسیته ی مو چه کاری می توان انجام داد؟

جهت درمان شوره سر چه کنیم ؟

شوره ی سر شدت های مختلفی دارد. شوره ی خشک، شوره ی چرب از انواع آن هستند. شامپوهای مختلفی در بازار موجودند که حاوی مواد موثره ی گوناگون هستند. برای مثال از شامپوهای حاوی کلیمبازول یا سلنیوم سولفاید می توانیم استفاده کنیم. عموما اگزمای سبورئیک نیاز به درمان طولانی مدت دارد.

این شامپوها که دارای سورفاکتانت هستند برای شوره ی چرب، شوره ی خشک، کف سر چرب با ساقه ی خشک و یا کف سر چرب با ساقه ی چرب طراحی شده اند که متناسب با وضعیت بیمار می توان از آن ها استفاده کرد. عموما اگزمای سبورئیک و شوره بیماری طولانی مدتی است. اما بهتر است در دوره های منقطع از این شامپوها استفاده شود. مثلا شامپوی ضد شوره ی سلنیوم سولفاید استفاده شود و وقتی بهتر شد از یک شامپوی سبک روزانه استفاده شود.

آیا کراتینه کردن مو آسیبی به موها می زند؟

کراتینه ی مو روشی برای خوش حالت کردن مو و صاف کردن آن است. عموما کراتینه کردن روش مناسبی نیست. هر روشی که باعث صاف شدن مو شود، پیوندهای دی سولفید شبکه ی کراتین مو را از بین می برد. پس بهتر است که انجام نشود. این کار در طولانی مدت باعث شکنندگی و آسیب دیدن موها می شود.

برای کسب اطلاعات کامل در مورد این روش صاف کردن موها حتما مقاله که اخیرا آماده شده و به تایید پزشک متخصص کلینیک خانه سفید رسیده است را مطالعه کنید.

برای کنترل چربی موها چه اقداماتی می توانیم انجام دهیم؟

چندین راه برای کنترل چربی موها وجود دارد. استفاده از شامپوهای از بین برنده ی چربی مو، بر اساس ساقه ی موی چرب و ساقه ی موی خشک یکی از این روش هاست. اگر چربی موها به این روش کنترل نشد، باید از لوسیون های حاوی سالیسیلیک اسید، مواد لایه بردار، سولفور یا در کنار لوسیون های ضد التهاب مثل بتامتازون و کلوتریمازول، لوسیون ضد قارچ استفاده کرد.

اگر این روش هم موثر نبود و یا شدت آن زیاد شد، به ناچار از داروهای خوراکی مثل که پوست را خشک می کنند استفاده می کنیم. البته قبل درمان و حین آن باید آزمایشاتی انجام شود.

برای نگه داری از موها پس از کاشت مو چه اقداماتی باید صورت بگیرد؟

مراحل مختلفی در کاشت وجود دارد. افرادی که تازه کاشت انجام داده اند، یک تا دو هفته ی اول بهتر است پانسمان ها را به موقع تعویض کنند. پس از یک هفته به آرامی سر خود را شستو شو دهند. با مصرف ویتامین سی بهبود زخم را تسریع کنند. در مراحل بعد، یک ماه پس از کاشت باید از محلول ها و لوسیون های تقویت کننده ی مو و محلول ماینوکسیدیل استفاده کنند.

در صورت نیاز قرص های هورمونی برای آقایان فیناستراید و دوتاستراید و برای خانم ها به فراخور قرص های هورمونی مختلف مثل و سیپروترون کامپاند، باید مصرف شود. به این ترتیب موی کاشته شده تقویت می شود. به علاوه ویتامین ها، استفاده از شامپوهای سبک و مراقبت در برابر آسیب دیدگی موها تا تثبیت وضعیت موهای کاشته شده، توصیه می شود.

آیا باید پس از مدتی شامپوی خود را تغییر دهیم یا به مصرف شامپویی که پوست سرمان به آن عادت کرده ادامه دهیم؟

شامپو مدت زمان خیلی کمی روی سر می ماند. پس هیچ تاثیری در تقویت مو یا حفظ مو یا افزایش حجم مو ندارد. به همین دلیل تغییر شامپو تاثیر ویژه ای نخواهد داشت. هر شامپویی که موهایتان را خوش حالت و چربی سرتان را کنترل می کند و الکتریسیته ی ساکن ایجاد نمی کند، بهترین شامپو برای شماست.

منبع : Hair loss doctor twitter

 

 

عناوین این مقاله مخفی کردن عناوین
1 چه مقدار از ریزش مو زیاد است؟

پزشک کرج

سایت پزشک کرج به عنوان رسانه تخصصی در زمینه پزشکی و زیبایی و یکی از پربازدیدترین وبسایت ها در زمینه معرفی بهترین پزشکان، جراحان و کلینیک های زیبایی در کرج می باشد. ما در سایت پزشک کرج بهترین و مجرب ترین پزشکان هر حوزه را معرفی نماییم.
دکمه بازگشت به بالا