عمومیمعرفی کسب و کار

چرا ماشین لباس شویی نمی چرخد؟

برای یافتن علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی پارامترهای متفاوتی را مورد بررسی قرار می دهیم، اما نگران نباشید علت نچرخیدن ماشین لباسشویی شما می تواند موضوع ساده و بدون هزینه ای باشد و در عین حال می تواند نیاز به حضور تعمیرکار و هزینه بر باشد در این مقاله می توانید به بررسی دلیل نچرخیدن لباسشویی ال جی، آبسال، پاکشوما، حایر، سامسونگ، اسنوا و تمامی برندها بپردازید.

این کاملا روشن است که گاها توقف چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی در زمان هایی مانند گیرپاژ کردن (قفل کردن موتور) غیرمعمول نیست. این موضوع می تواند دلایل زیادی داشته باشد باید را پیدا کنیم که بیشتر این دلیل ها با رعایت چندین مورد قابل جلوگیری است یا به سادگی قابل رفع است و در کوتاه ترین زمان، دستگاه می تواند به حالت اولیه خود باز گردد. در این جا به بررسی عواملی خواهیم پرداخت تا جوابی برای این سئوال که چرا ماشین لباسشویی نمی چرخد ؟ پیدا کنیم.

اگر می خواهید جواب هر یک سئوال های زیر را بیابید با ما همراه باشید:

 • علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی چیست؟
 • چرا دیگ ماشین لباسشویی نمی چرخد؟
 • اگر ماشین لباسشویی نچرخد چه می شود؟
 • علت نچرخیدن ماشین لباسشویی قدیمی چیست؟
 • علت عدم چرخش ماشین لباسشویی چیست؟

چرا ماشین لباسشویی نمی چرخد

چرا دیگ ماشین لباسشویی نمی چرخد ؟

در ادامه به بخشی از دلایلی که باعث بروز این ایراد میگردد اشاره میکنیم و با ارائه راه حل مناسبی حل این مشکل را توضیح میدهیم بخش عمده ای از بروز علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی میتواند از قسمت هایی نظیر:

 1. پمپ تخلیه
 2. نامناسب بودن بار گیری لگن (درام)
 3. تسمه موتور
 4. فولی موتور و دیگ

میاگر ماشین لباسشویی جدید یا قدیمی شما در حالت آبکشی و خشک کردن نمی چرخد، چند راه حل که خودتان هم می توانید انجام دهید را توضیح می دهیم. اولین کاری که وقتی ماشین لباسشویی نمی چرد یا تخلیه نمی کند، (صرفنظر از اینکه درش از بالا باز می شود یا از جلو) انجام ریست کامل است. این کار باید قبل از در آوردن قطعات یا پنل انجام شود تا مطمئن شویم که قسمت برد کامپیوتری مشکلی ندارد. برای تعمیر لباسشویی در تهران  ، باید دفترچه ی راهنمای تعمیر و سرویس ماشین لباسشویی همراه ماشین لباسشویی را مطالعه کنید.

برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

بعضی مواقع کنترل (برد الکترونیکی) ماشین لباسشویی کد اشتباهی به موتور می فرستد مثال:

 1. خطای سنسور های ماشین لباسشویی
 2. متعادل نبودن بار ماشین لباسشویی
 3. مشکل در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

برای انجام ریست کامل، دوشاخه ی را با دقت از پریز برق در آورده و یک دقیقه صبر کنید. بعد از گذشت یک دقیقه، دوشاخه برق ماشین لباسشویی را به برق بزنید. سپس، در ماشین لباسشویی را شش بار در عرض 12 ثانیه باز و بسته کنید تا سیگنال ریست به همه قسمت ها فرستاده شود. (این یکی از راه حل های عادی که بیشتر تعمیرکاران استفاده می کنند – برای حدود 50٪ ماشین لباسشویی ها جواب می دهد.) وقتی ریست کامل شد، ماشین لباسشویی را بدون لباس و با یک برنامه ی کوچک روشن کنید. ببینید که ماشین لباسشویی برنامه را به صورت نرمال اجرا می کند. اگر ماشین لباسشویی درست کار کرد، پس با ریست شدن مشکل برطرف شده است. اگر نه، به تکنیک های عیب یابی و دلایل مشکل زیر مراجعه کنید.

میکروسوئیج درب ماشین لباسشویی

اگر ریست کردن مشکل را برطرف نکرد، شاید ایراد از میکروسویچ درب باشد. ماشین لباسشویی ها اگر میکروسویچ درب معیوب داشته باشد، برنامه ی چرخش را شروع نمی کنند. برای بررسی درست، باید میکروسوئیچ درب را در آورید. میکروسویچ درب داخل محفظه نزدیک قاب درب قرار دارد. نحوه ی در آوردن میکروسویچ درب ماشین لباسشویی در مدل های مختلف فرق می کند، پس به دفترچه ی راهنمای ماشین لباسشویی تان مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که قبل از اینکه کار دوشاخه را از پریزر در آورده باشید.

اتصالات سیم های میکروسوئیچ درب را در نیاورید و در همین حالت با یک مولتی متر آن را تست کنید. به این صورت که وقتی کلید فشرده می شود باید مدار بسته شود یعنی جریان برقرار شود و در حالتی که کلید فشرده نشده جریان باید قطع شود. اگر میکروسویچ درست کار نمی کند باید تعویض شود. میکروسویچ درب را جدا کرده و با مراجعه به فروشگاه لوازم یدکی، یک کلید میکروسویچ درب جدید تهیه کنید. اگر میکرسویچ درب درست کار می کند به مرحله ی بعد بروید.

انواع مدل میکروسوئیچ درب لباسشویی

سویچ کنترل فشار و سطح آب (هیدرواستات)

مشکل دیگری که در ماشین لباسشویی رخ می دهد خرابی سویچ فشار و کنترل سطح آب (هیدروستات) است. هنگامی که این قسمت معیوب باشد پمپ تخلیه آب ماشین لباسشویی کار می کند ولی نمی چرخد و همچنین وقتی که آب سرریز می شود. این مورد را خودتان با باز کردن دو پیچ که درب بالای را سرجایش نگه داشته می توانید بررسی کنید. وقتی آن را در آوردید، شیر کنترل سطح آب را خواهید دید.

برای بررسی، دنبال تیوب پلاستیکی که به آن وصل است بگردید. شیلنگ پلاستیکی را از سویچ سطح آب بکشید و توی آن فوت کنید. اگر تیوب با رسوبات یا کف پودر گرفته باشد، شلنگ را شستشو دهید. اگر هیدرواستات شکسته یا سوخته بود باید تعویض شود. برای تعویض این هیدرواستات، چونکه در مدل های مختلف متفاوت است باید به دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی مراجعه کنید.

تسمه موتور ماشین لباسشویی

در ماشین لباسشویی تسمه ی موتور به مخزن شستشو وصل شده است. وقتی کار نمی کند، تسمه را برای خرابی، پارگی کشیدگی و یا حتی در آمدن بررسی کنید. اگر تسمه سالم بود، فولی را بررسی کنید.

همچنین با دست تان مخزن را بچرخانید تا ببینید که آزادانه و به راحتی حرکت می کند. استفاده از تسمه جایگزین خیلی مهم است مثلا، اندازه، طول و عرض که کمک می کند ماشین لباسشویی طوری که طراحی شده کار کند. اگر تسمه کمی بلندتر باشد، سر خوردن تسمه باعث می شود که وقتی مخزن پر است نچرخد.

دیگ لباسشویی

اگر دیگ لباسشویی نمی چرخد میتواند مشکل از شکستن شفت آبکش و یا بلبرینگ های ماشین لباسشویی باشد، در بعضی از مواقع شکستن شفت آبکش و یا خرابی بلرینگ ها باعث افتادگی دیگ لباسشویی و یا جام کردن بلبرینگ ها می شود و در جای خود سفت می شوند و به هیچ عنوان حتی با دست دیگ داخل لباسشویی نمی چرخد.

علت کند چرخیدن ماشین لباسشویی

علت کند چرخیدن ماشین لباسشویی : اگر لباسشویی هنگام چرخیدن مانند قبل نیست و متوجه شده اید که کمی آرام تر و یا کند تر نسبت به قبل می چرخد 2 علت میتواند داشته باشد 1_ شل شدن تسمه : خرابی و یا شل شدن تسمه باعث می شود که تسمه به فولی کاملا درگیر نشود و محفظه دیگ لباسشویی آرام بچرخد.

2_خرابی خازن لباسشویی : اگر خازن راه انداز موتور ماشین لباسشویی خراب باشد گاهی اوقات حتی محفظه لباسشویی را نمیتواند بچرخاند در این حالت فقط مخزن لباسشویی یک تکان میخورد و نمی چرخد ولی در بعضی از موارد خازن ضعیف می شود و مخزن آرام می چرخد که این موارد با تعویض خازن بر طرف می شود.

اگر این کارها را امتحان و انجام دادید و نتیجه ای حاصل نشد و همچنان ماشین لباسشویی نمی چرخد، ما برای حسن نیت تمام موارد را گفتیم تا اگر دانش فنی دارید انجام دهید ولی ما پیشنهاد میکنیم به خاطر آسیب نرسیدن بیشتر به لباسشویی چون هر مدل ریزه کاری های خود را دارد میتوانید به ما اعتماد کنید و با پشتیبان سرویس  یا . درخواست های آنلاین شامل 10٪ تخفیف ویژه هستند.

 1. کروسوئیچ
 2. زبانه و چفت درب
 3.  روتور و استاتور
 4. سبد دیگ
 5. موتور
 6. بلبرینگ
 7. کلاچ
 8. کوپلینگ موتور
 9. برد فرمان

بررسی گرفتگی پمپ و شلنگ تخلیه

بار لباس نا مناسب در دیگ یا بار گیری بیش از حد علت نچرخیدن دیگ لباسشویی است وقتی بار لباس در دستگاه بیش از حد سنگین بوده و یا گاهی هنگامی که می خواهید یک پارچه و یا پتوی بزرگ را بشویید، دستگاه خطر را تشخیص می دهد. اگر دیگ به صورت نامتعادل حرکت کند، این فشار را به دستگاه وارد می کند و می تواند باعث شکستن کامل آن شود. البته دیگ نامتعادل دلیل اصلی این مساله نیست.

برای اطمینان از اینکه دستگاه به یک طرف متمایل نشده است، سطحی که ماشین لباسشویی در آن واقع شده است را بررسی کنید.

سپس دستگاه خود را طوری تنظیم کنید که تا حد ممکن در سطح صافی تراز باشد.

 • علت نچرخیدن ماشین لباسشویی
 • خرابی تسمه موتور دلیل نچرخیدن لباسشویی است
 • تسمه موتور در ماشین لباسشویی، وظیفه اتصال و انتقال نیرو از موتور به دیگ را دارد.
 • به مرور زمان این تسمه ها فرسوده می شوند.
 • تسمه روی موتور و قرقره ای که دیگ را می چرخاند نصب می شود، بدون تسمه دیگ ماشین لباسشویی نمی چرخد.
 • بررسی تسمه ماشین لباسشویی بسیار آسان است.

با باز شدن درب ماشین لباسشویی، دیگ را بچرخانید.

معمولاً مقداری مقاومت می کند، اما اگر تسمه پاره یا شل شده باشد، راحت تر می چرخد. در این صورت، باید بدنه دستگاه را باز کنید، اما قبل از انجام این کار، اطمینان حاصل کنید که ماشین لباسشویی از برق جدا شده است. سپس می توانید تسمه را تعویض کنید. این یک کار نسبتاً آسان است.

خرابی، پارگی و فرسودگی تسمه می تواند علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی های تسمه ای در برندهای ال جی سامسونگ پاکشوما اسنوا آبسال ایندزیت زیرووات بوش و … باشد اما در مدل های دایرکت درایو (بدون تسمه) ایراد خرابی تسمه در نچرخیدن لباسشویی وجود ندارد.

دلیل نچرخیدن ماشین لباسشویی

برای بررسی بیشتر عوامل موثر در یافتن علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی می توان به ایراد ایجاد شده در فولی تسمه لباسشویی اشاره نمود. فولی دیگ به قطعه ای گفته می شود که از یک سو تسمه روی آن قرار گرفته و از سویی دیگر فولی موتور روی شفت موتور قرار می گیرد. وظیفه فولی موتور انتقال قدرت تسمه به فولی متصل شده به دیگ است تا آن را به حرکت در آورد.

در صورتی که این قطعه دچار خرابی و ساییدگی شده باشد، این امکان وجود دارد که تسمه شل شده و به خوبی در موقعیت خود باقی نماید.

اطلاعات بیشتر: تعمیر لباسشویی بلومبرگ در تهران

کلام پایانی

در این مقاله، رایج ترین دلایل نچرخیدن دیگ لباسشویی را دیدیم. برخی راهکارهای ممکن نیز معرفی شدند. اگر تخصص کافی در این زمینه ندارید، هرگز شخصا اقدام به رفع مشکل نکنید و از یک تکنسین کمک بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا