عمومیمعرفی کسب و کار

چگونگی رفع تیرگی پوست

سیاهی زیربغل، زانو، آرنج و کشاله‌ ی ران گاهی خجالت آور است. این تیرگی‌ها اعتماد به نفس را تحت‌ا‌لشعاع قرار می‌دهد و ترس از نمایان شدن این سیاهی‌ها روابط اجتماعی را مختل می‌کند. مایو پوشیدن را برای خودتان ممنوع می‌کنید، چون از سفید نبودن زیربغل و کشاله ران خجالت می‌کشید. این مشکلات به تدریج کلافه کننده می‌شود و مانع لذت بردن از لحظات زندگی می‌شود.

بنابراین عجیب نیست که بسیاری برای سفید کردن این ناحیه‌ها به پزشک مراجعه می‌کنند تا اعتماد به نفس خود را ارتقا دهند و به زیبایی بدرخشند. اما واقعیت این است که سفید کردن این ناحیه‌ها آسان نیست و صبر زیادی را می‌ طلبد.

روش‌های خانگی زیادی برای درمان و رفع تیرگی پوست در نواحی مختلف مانند زیر بغل، کشاله ران، سر زانو‌ها و آرنج‌ها و همچنین دور گردن وجود دارد. هر چند این راهکارها بسیار ساده و در دسترس هستند اما چون نیاز به استفاده طولانی مدت دارند و همچنین اثرات آنها کوتاه مدت است، معمولا نظر پزشکان بر استفاده از راهکارهای دائمی رفع تیرگی و سیاهی پوست هست. این روش‌ها شامل استفاده از انواع  صابون مثل صابون حاوی لجن دریایی و صابون زرد چوبه ،لیزرهای یا بیلیچینگ، استفاده از لیزر ، قرص‌ها و محلول‌های لایه بردار، میکرودرم و هیدرودرم است. روش مناسب بعد از

علل ایجاد تیرگی در نواحی مختلف بدن

1- سایش

ساییده شدن پوست روی پوست یا سطح دیگر، پوشیدن لباس تنگ و گذاشتن مداوم آرنج روی سطوح سخت

2- تیغ زدن و کندن مو

این کار به پوست آسیب می‌زند و سایش‌های بسیار ریزی را ایجاد می‌کند. پوست بسیار حساس است، بنابراین وقتی موها را تیغ می‌زنیم یا می‌کنیم زخم‌های بسیار کوچکی را ایجاد می‌کنیم. اگر غالباً از تیغ استفاده کنیم، پیش از التیام یافتن سایش‌ها و خراشیدگی‌های قبلی خراش‌های ریز جدیدی را به پوست تحمیل می‌کنیم که بدشکلی پوست مرغی را به دنبال دارد.

استفاده از ضدعرق‌ها یا دئودورانتهای مضر، مواد شیمیایی موجود در این فرآورده‌ها باعث پیگمانتاسیون (یا همان پیسی) و تیره‌تر شدن پوست می‌شود.

3- رطوبت

رطوبت یا عرق باعث حساسیت یا آلرژی و تغییر رنگ پوست می‌شود.

4- چاقی

اضافه وزن، پیگمانتاسیون را تشدید می‌کند و لکه‌های تیر را پشت گردن، زیربغل، پشت زانو و دیگر بخش‌های بدن ایجاد می‌کند.

5- عدم تعادل هورمونی

تغییرات هورمونی در زمان‌هایی مانند دوران بارداری به تیره شدن بخش‌هایی از بدن مانند گردن، پشت گردن، آرنج و کشاله ران منجر می‌شود. البته عامل‌های بیشتری را می‌توان برای تیره شدن پوست برشمرد، اما موارد بالا از همه متداول ترند.

آیا می‌توان از کرم‌های سفید کننده برای سفید کردن کشاله ران استفاده کرد ؟

استفاده از کرم‌ها یا ژل‌های سفید کننده یا روشن کننده یا بلیچینگ یکی از روش‌های رفع تیرگی کشاله ران است. اطلاع از قیمت صابون خاک رس برای رفع این مشکل نیز بد نیست! پس از اطلاع از قیمت و خرید این محصول می توان این تیرگی ها را در حد زیادی برطرف نمود. با این حال تا زمان مشاهده نتایج باید شکیبایی زیادی داشته باشد و به طور مداوم از این فرآورده‌های سفیدکننده استفاده کنید.

کرم سفید کننده

متخصص پوست بهترین نوع کرم سفید کننده و بلیچینگ را برای رفع تیرگی تجویز می‌کند. مشاوره با متخصص از آن رو ضروری است که فرآورده‌های گوناگونی با غلظت‌های متفاوت در بازار موجود است. بنابراین برای جلوگیری از سوزش و حتی مسمومیت بهتر است قبل از شروع به استفاده از این محصولات به ویژه ژل‌ها، اسکراب‌ها و کرم‌های غیرتجویزی پوست با متخصص مشورت کنید.

کرم سفید کننده اسید ماندلیک
اسید کوجیک
آلفا آربوتین
نیاسینامید
مصرف هیدروکوئینون یا فرآورده هایی‌که غلظت هیدروکوئینون فعال آنها بیش از سه درصد است، به هیچ وجه توصیه نمی‌شودلیزر روشن کننده یا سفید کننده برای درمان تیرگی زیربغل و ناحیه بیکینی به کار برده می‌شود. نور لیزر به پوست ناحیه مورد نظر تابانده می‌شود تا باقیمانده سلول‌های پوستی مرده را پاک کند و لکه‌های تیره پیگمانتاسیون را از بین ببرد تا پوست سفیدتر و صاف‌تر شود.

روشی ساده و ایمن برای سفید کردن زیربغل

یکی دیگر از گزینه‌های درمانی برای رفع تیرگی زیر بغل و کشاله ران از بین بردن مو از طریق لیزر موهای زائد است. در تمام افراد با یکبار از بین بردن فولیکول‌های مو، نیاز به رفع مو به طور منظم از بین می‌رود. استفاده از تیغ برای رفع موها در بسیاری از موارد باعث زیرپوستی شدن ریشه و ایجاد تیرگی در سطح پوست می‌گردد.

سفید کردن با میکرودرم‌ابریژن درمانی مناسب برای رفع تیرگی‌ها، جای زخم، جای آبله و لکه‌های ناحیه‌هایی مانند زیربغل، دست، ساق پا، قفسه سینه، پشت بدن و پاها است که درمان آنها با روش‌های دیگر دشوار است. با بهره گیری ترکیبی از تکنولوژی پیشرفته میکرو‌درم‌ ابریژن و فرآورده‌های سفیدکننده سفارشی نتیجه رضایت بخشی فقط پس از یک جلسه درمان به دست می‌آید.

سفید کردن با از طریق برداشتن لایه فوقانی پوست، رشد و ، سلول‌ های پوست را تحریک می‌کند. برای لایه برداری، پوست با الماس‌های طبیعی بسیار ریز ساییده می‌شود و سلول‌ های مرده پوستی به روشی استریل و کنترل شده زدوده می‌شود. سپس ترکیبی سفارشی از فرآورده‌های سفید کننده به کار برده می‌شود تا تیرگی پوست از بین برده شود.

هیدرودرم ابریژن یک راه درمان جدید بدون نیاز به زمان برای بهبودی است. این روش ملایم‌تر از میکرودرم ابریژن است، اما دو درمان را در یک درمان ارائه می‌دهد چون همزمان با تزریق آب یا سرم به لایه‌های عمیق‌تر پوست‌، پوست مرده را لایه برداری می‌کند. این عمل باعث آبرسانی به سطح پوست می‌شود. این روش پوست را جوان تر‌، شاداب‌تر و روشن‌تر می‌کند.

لباس‌هایی بپوشید که از نایلون یا اسپاندکس تهیه نشده باشد. لباس تنگ نپوشید. تهویه لباس را در نظر بگیرید تا پوست نفس بکشد.
از مصرف ضدعرق‌ها و خوشبو کننده‌های حاوی زیرکونیوم آلومینیوم خودداری کنید، چون این عامل پوست را تیره می‌کند و باعث سرطان پوست می‌شود. در عوض برای جلوگیری از عرق کردن زیر بغل یا کشاله ران از زاج استفاده کنید. از دئودورانت‌های لوسیونی استفاده کنید تا پوست سفید شود.
زیر نور آفتاب قرار نگیرید. هنگام قرار گرفتن زیر تابش خورشید از ضدآفتاب یا لوسیون با SPF بالاتر استفاده کنید.
آب فراوان بنوشید. آب کمک می‌کند تا مواد زائد و سمی از بدن دفع شود.
شیر بنوشید. شیر تولید سلول‌های جدید را تحریک می‌کند.
سبزیجات، میوه و ماهی را فراموش نکنید و گوشت زیاد میل نکنید. چنین رژیمی هورمون‌ها و وزن را متعادل می‌کند و مواد سمی را از بدن می‌زداید. سبزی و میوه منبع مناسب گلوتاتیون به شمار می‌رود. هشت ساعت در روز بخوابید. خواب عامل مهمی برای رشد و تولید سلول‌ها است.
با مصرف ویتامین‌ها به پوست و بدنتان کمک کنید.

درباره بیماری تیرگی پوست

تیرگی پوست یک بیماری رایج با نام علمی هایپرپیگمنتیشن است. در این بیماری اختلالات رنگدانه‌ای پوست باعث تغییر در رنگ پوست شما می‌شود. مسئول تغییر رنگ پوست شما ملانین است که توسط سلول‌های پوست ساخته می‌شود. شرایطی که باعث تیره شدن پوست شما می‌شود، می‌تواند کل بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر تیرگی معمول پوست، لکه‌های پیری که لکه‌های کبدی نیز نامیده می‌شوند، یک نوع رایج هایپرپیگمنتیشن هستند.

3  مرحله رفع تیرگی پوست

در 3 مرحله زیر شما علت تیرگی پوست خود را کشف می‌کنید، محصول مناسب خود را شناسایی می‌کنید، روش رفع تیرگی پوست شخص خودتان را یاد می‌گیرد و نکاتی درباره عادات روزانه برای پیشگیری از تیرگی پوست یاد می‌گیرید:

1. شناخت علت تیرگی پوست

اولین مرحله در رفع تیرگی پوست این است که علت آن را کشف کنید. با کشف علت تیرگی پوست، برطرف کردن آن بسیار آسان‌تر می‌شود. رایج‌ترین علت‌های تیرگی پوست عبارتند از:

 • قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید
 • مصرف داروها و استفاده از درمان‌هایی مانند شیمی‌درمانی
 • تغییرات هورمونی مانند دوران بارداری
 • بیماری‌های غدد درون ریز مانند بیماری آدیسون
 • ملاسما
 • مقاومت به انسولین
 • تحریک پوست یا ضربه به بدن
 • آکنه و جوش
 • نیش حشرات
 • سوختگی
 • برش، زخم یا جراحت
 • پسوریازیس و یا دیگر بیماری‌های پوستی
 • حساسیت به مواد آرایشی
 • حساسیت به محصولات مراقبت از پوست

2. شناخت محصول مناسب برای رفع تیرگی پوست شخص شما و روش استفاده از آن

محصولات و مواد طبیعی مختلفی وجود دارد که به از بین بردن تیرگی پوست کمک می‌کند. در این میان موثرترین این محصولات عبارتند از:

ژل رفع تیرگی پوست زیما:

این محصول از ترکیب ، گلنار فارسی، خاک رس، سدر، عرق بید، عرق کاسنی و عرق همیشه بهار تهیه شده است. ژل رفع تیرگی پوست زیما یک محصول مناسب برای از بین بردن سلول‌های مرده و جرم و آلودگی جمع‌شده در منافذ پوست است. این محصول نقش یک لایه‌بردار طبیعی را دارد که جای سوختگی، کک و مک، جای جوش و لکه‌های تیره پوست را تا حدود زیادی کمرنگ و محو می‌کند.  زیما، منافذ پوست را پاکسازی کرده و پوست را شفاف و باطراوت می‌کند.

چای سیاه:

تاثیر آب چای سیاه در رفع تیرگی پوست در مطالعات آزمایشگاهی زیادی ثابت شده است. برای استفاده از این محصول باید دو بار در روز، شش روز در هفته و حداقل به مدت چهار هفته از این محصول استفاده کنید. برای تهیه این ماده موثر یک قاشق غذاخوری برگ چای سیاه تازه را به یک فنجان آب در حال جوش اضافه کنید. سپس اجازه دهید طی دو ساعت چای دم شود. حالا آن را صاف کنید تا تفاله چای از عصاره آن جدا شود. سپس یک گلوله پنبه را در آب چای خیس کنید و دو بار در روز روی نواحی تیره پوست خود بمالید.

شیر:

ثابت شده است که شیر، دوغ و حتی شیر ترش به طور موثری تغییر رنگ پوست را کاهش می‌دهند. اسید لاکتیک موجود در این محصولات مسئول این اثر است. برای استفاده از شیر برای درمان تیرگی پوست لازم است یک تکه پنبه را در شیر خیس کنید. دو بار در روز پنبه آغشته در شیر را روی لکه‌های تیره پوست بمالید. هر روز این کار را تکرار کنید تا به نتیجه رضایت‌بخش برسید.

عصاره گوجه:

پژوهشی که در سال 2011 در مجله بریتانیایی پوست منتشر شد، نشان داد که رب گوجه‌فرنگی غنی از لیکوپن است و از پوست در برابر آسیب‌های کوتاه‌مدت و طولانی‌مدت محافظت می‌کند. شرکت کنندگان در این پژوهش روزانه 55 گرم عصاره گوجه‌فرنگی را در  به مدت 12 هفته مصرف کرده‌اند.

عصاره ارکیده:

بر اساس تحقیقات علمی و منابع معتبر، عصاره ارکیده به اندازه قرص‌های ویتامین C در کنترل رنگدانه پوست موثر است. استفاده از عصاره غنی از ارکیده روی پوست به مدت هشت هفته باعث کوچک و کمرنگ شدن لکه‌های تیره پوست می‌شود. شما حتی می‌توانید از محصولات پوستی حاوی عصاره ارکیده از جمله ماسک، کرم و اسکراب برای روشن شدن پوست خود استفاده کنید.

پیاز قرمز:

اگر پوستتان در اثر جای زخم تیره شده است، این محصول مناسب شما است. عصاره پیاز قرمز یکی از مواد تشکیل دهنده بخشی از کرم‌های روشن کننده پوست و جای زخم است. تحقیقات نشان داده است که پوست خشک پیاز قرمز می‌تواند به طور موثر پوست را روشن کند. اگر مایلید از محصولات پیاز قرمز برای درمان هایپرپیگمنتیشن استفاده کنید به دنبال محصولات دارای عنصر «آلیوم سپا» باشید. این همان عنصر پیاز قرمز است که تیرگی ناشی از جای زخم را برطرف می‌کند.

3. تغییر عادات روزانه ساده برای پیشگیری از تیره‌تر شدن پوست

برای رفع تیرگی پوست با تغییر عادات روزانه و پیشگیری از تیره‌تر شدن پوست خود باید به چند نکته مهم زیر توجه کنید:

 • باید از استفاده از درمان‌های خشن روی پوست خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث آسیب و تیرگی پوست و آسیب جدی به اندام‌های داخلی شود.
 • هنگام خرید روشن کننده‌های پوست احتیاط کنید و از مواردی که حاوی جیوه هستند، اجتناب کنید.
 • در طول روز از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل 30 استفاده کنید.
 • هر 2 ساعت یکبار، بعد از شنا یا تعریق کرم ضدآفتاب خود را تمدید کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر دوری کنید.
 • در طول روز به طور مرتب پوست خود را مرطوب کنید.
 • از محصولات لایه‌بردار خشن اجتناب کنید.
 • آکنه، پسوریازیس و یا دیگر بیماری‌های پوستی را به سرعت درمان کنید.
 • اگر لکه‌های تیره نتیجه مصرف قرص ضد بارداری یا دیگر داروها در پوست شما ایجاد شده است، به پزشک متخصص مراجعه کنید.
 • درمان‌های طبیعی را مرتب تکرار کنید و تا رسیدن به نتیجه موردنظر آن را ادامه دهید.
دکمه بازگشت به بالا