عمومیمعرفی کسب و کار

مزایا و معایب استفاده از ایسیو

ایسیو (ecu) چیست؟

در توضیح ایسیو (ecu) باید گفت که این قطعه در حقیقت مغز یک ماشین است. خودروهای مدرن و جدید در حقیقت کامپیوترهایی هستند که برنامه‌ریزی شده و حرکت می‌کنند.

به عبارت دیگر خودروها کامپیوترهای چرخ‌داری هستند که برای عملکرد صحیح، باید تمامی قسمت‌های آنبه درستی کار کنند. ای سی یو قطعه‌ای است که از یک برد الکترونیکی، چندین مدار پیچیده، قاب محافظ، پردازنده و حافظه تشکیل شده است.

این قطعه با نام کامپیوتر ماشین نیز شناخته می‌شود و وظیفه کنترل و هماهنگی قسمت‌های مختلفی از خودرو مانند چراغ‌ها، برف پاک کن، قفل درب‌ها و سایر قسمت‌های مربوطه را برعهده دارد.

این واحد الکترونیکی دارای یک تراشه اختصاصی است که به محض اتصال به برق، سیستم عاملی که برای کارکرد خودش نیاز است را اجرا می‌کند. سپس سایر قسمت‌ها را راه اندازی می‌کند. سپس با سنسور و عملگرها ارتباط برقرار نموده تا بتواند اطلاعات خام مورد نیاز خود را از آن‌ها دریافت کند.

همان طور که می‌دانید خودروسازان به صورت مرتب، خودروهای خود را آپدیت و بروز می‌کنند و به آن‌ها آپشن‌هایی اضافه می‌کنند.

این بدان معنی است که با افزودن هر آپشن، باید نرم افزار و و گاهی سخت افزار ایسیو نیز به روز شود تا توانایی پشتیبانی و اجرای آن آپشن را به دست آورد.

پس می‌توان گفت که ایسیو (ECU) عضو جدایی ناپذیر در صنعت خودرو سازی است.

لازم به ذکر است که قیمت ایسیو با توجه به نرخ ارز تعیین میشود و برای خرید ایسیو میتونید به قیمت دلار توجه ویژه ای داشته باشید.

مزایای استفاده از ایسیو (ECU) در خودرو:

  • کاهش پیچیدگی سیم‌کشی خودرو: اگر کامپیوتر را قلب خودرو در نظر بگیریم، برای اینکه جریان در تمامی عضوها برقرار باشد، از قلب به هر عضو باید یک رگ را در نظر بگیریم. حال تصور کنید چند صد عضو وجود دارد؟! استفاده از ecu و بهره‌گیری این قطعه از سیستم کنترل کننده منطقه‌ای can، باعث شد تا حجم سیم‌کشی به شدت پائین بیاید.
  • تسریع در عیب‌یابی: فرض کنید در یک خودرو قطعه‌ای وجود دارد که اگر خودرویتان دچار نقص شود، به شما می‌گوید که دقیقا کدام قطعه معیوب است. در مقابل خودوریی وجود دارد که فقط می‌دانید معیوب است. عیب‌یابی و تعمیر کدام خودور راحت و آسان‌تر است؟ دومین مزیت استفاده از ای سی یو تسریع در عیب‌یابی و رفع ایراد است.
  • بهبود ایمنی و راحتی سرنشیننان: با اضافه شدن برخی آپشن‌ها به خودرو نظیز ایربگ، ترمز ضد قفل ای بی اس (abs) و… پشتیبانی و امکان استفاده از این آپشن‌ها، نیازمند قطعه‌ای بود که عملکردی آنی داشته باشد. برای مثال در زمان تصادف بتواند دستور باز شدن ایربگ را در کمتر از یک ثانیه ارسال کند. همین دلایل سبب شد تا خودروسازان از ای سی یو استفاده کنند.
  • کاهش آلودگی و آلایندگی: همان طور که گفته شد تنظیم میزان سوخت تزریقی به موتور خودرو برعهده و تحت نظر ایسیو امکان پذیر است. در نتیجه استفاده از ECU و تنظیم کردن میزان سوخت، تاثیر مستقیمی د رآلایندگی خودرو دارد.
  • استفاده از کامپیوتر ماشین علاوه بر مزیت‌های ذکر شده، مزایای دیگری نیز دارد. امکان ایجاد سرگرمی، استفاده از رادیو و بلوتوث، ردیاب و نقشه‌یاب‌های ماهواره‌ای و… از دیگر مزایای ایسیو هستند.

معایب ایسیو (ecu) کدامند؟

در حقیقت معایب ایسیو به هزینه خرید، تعمیر و نگه‌داری آن مرتبط است. در صورتی که ای سی یو دچار ایراد سخت افزاری باشد، هزینه تعمیر نسبتا بالایی برای دارندگان خودرو دارد.

قیمت بالا و گران بودن کامپیوتر خودرو باعث شده است تا سارقان به دنبال این یونیت الکترونیکی باشند. توصیه می‌شود از قفل کاپوت و دزدگیرهای حرفه‌ای استفاده کنید تا احتمال سرقت ایسیو را کاهش دهید.

Ecu مخفف چیست؟

ECU مخفف Electronic Control Unit است و به معنی واحد کنترل الکترونیکی می‌باشد. توجه داشته باشید گاهی نیز به آن ecu موتور می‌گویند.

Ecu خودرو به شکل‌های دیگری نیز شناخته شده و نوشته می‌شود. برای مثال برخی افراد این قطعه را ای سی یو و یا کامپیوتر ماشین نیز می‌نامند.

ای سی یو با موتور خودرو ارتباط مستقیمی دارد و این ارتباط سبب شده است تا عملکرد صحیح موتور و ecu به یکدیگر وابسته باشد.

برای مثال اگر ایسیو میزان سوخت تزریقی مطلوبی در اختیار موتور خودرو قرار ندهد، خودرو ریپ زده و حتی خاموش می‌شود و اگر بیشتر از نیاز موتور سوخت تزریق کند، موتور شروع به خام سوزاندن سوخت نموده و باعث افزایش مصرف سوخت خودرو می‌شود.

منبع : مجله سلامتی ایران

دکمه بازگشت به بالا