عمومیمعرفی کسب و کار

مزایای معرفی اوراکل

در این زمینه ارزهای دیجیتال هم تحت عنوان یک دانش نو ظهور اما پرکاربرد برای شروع و ادامه فعالیت خود، اهدافی را برای خود متصور شده‌اند. یکی از اهداف ارزهای دیجیتال این است که سیستم پرداختی درست کند که کاملا غیرمتمرکز و بدون نظارت باشد. در حقیقت می‌توان گفت که غیرمتمرکز سازی سیستم پرداخت و ایجاد یک تحول عظیم در چرخه اقتصاد، از مهم ترین اهداف و به نوعی رسالت ارزهای دیجیتال می‌باشد تا بتواند انسان‌ها را از یوق اسارت نهادهای متمرکز که نظارت مداوم و گسترده‌ای بر اموال و دارایی‌های مردم داشتند، آزاد و رها کند. همان طور که می‌دانید در راه دستیابی به هدف‌های مختلف، نیاز به ابزار و تجهیزات مختلف است تا بتوان سریع تر و راحت تر به هدف خود رسید. در این زمینه ارز دیجیتال، برای دستیابی به هدف غیرمتمرکز بودن، تصمیم گرفت تا از فناوری بلاک‌چین بهره ببرد.

ما در این مقاله می‌خواهیم به بررسی این پدیده که موجب خلق ارز دیجیتال غیرمتمرکز شده بپردازیم و برای کسب اطلاعات بیشتر و کامل تر در این حوزه، باید بدانیم فناوری بلاک ‌چین چیست؟

فناوری بلاک‌چین چیست؟

بلاک‌چین، اصلی ترین و مهم ترین راه فناوری، برای ترویج و بسط و گسترش ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود چرا که می‌گوید با فرآیند غیرمتمرکز سازی، دیگر نیازی نیست تا مردم برای انجام معاملات و تراکنش‌های خود تحت نظارت مداوم و گسترده نهادها و سازمان‌های مختلف باشند.

همان طور که اشاره کردیم اصل و اساس این فناوری، متکی بر این است که دست نهادها و دولت‌ها را از سرمایه‌های مردم بیرون براند و به هر فرد اجازه دهد تا بدون نگرانی و ترس و با توجه به توانایی و شم اقتصادی خود، بتواند به جمع‌آوری ثروت بپردازد. همین موضوع باعث شده تا این دانش، به عنوان یکی از زیرساخت‌های مهم ارزهای دیجیتال برشمرده شود و به عنوان یک دانش جداگانه که در راستای ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند نیز، روز به روز پیشرفت کند و بیشتر مورد استفاده و اقبال کاربران قرار بگیرد. البته در این میان نباید تاثیر ساتوشی ناکاموتو، مخترع بیت‌کوین را در معرفی این محصول نادیده گرفت. چرا که او بود که برای اولین بار در سال 2008 ، فناوری بلاک‌چین را غیرمتمرکز خواند و از آن برای افزایش اعتماد و امنیت در شبکه بیت‌کوین استفاده کرد.

با بسط و گسترش استفاده از بلاک‌چین، کاربران شبکه مطمئن بودند که خطرات امنیتی کمتری سرمایه و ثروت آنها را تهدید می‌کند و هر فرد اگر میخواهد تا انجام معاملات و انتقال‌هایش از امنیت برخوردار باشد، باید تحت فرمان و لقای این دانش به فعالیت خود بپردازد.

نکته قابل ذکر این است که خود بلاک‌چین نیز دارای مفاهیم متعدد و بسیاری است و ما امروز می‌خواهیم درباره یکی از آنها صحبت کنیم و بدانیم اوراکل چیست؟ و در بلاک‌چین چه نقشی را ایفا می‌کند و چه محسناتی دارد؟

اوراکل چیست؟

اگر بخواهیم به تعریف ساده‌ای از اوراکل بپردازیم، می‌توانیم بگوییم یک بلاک‌چین به دو نوع منبع برای برقراری ارتباط نیاز دارد که یکی از آن‌ها منابع، آنچین یا درون زنجیره‌ای هستند و دیگری منابع آفچین یا بیرون زنجیره‌ای. در حقیقت اوراکل‌ها جزء منابع آفچین بلاک‌چین‌ها محسوب می‌شوند که به عنوان یک پل ارتباطی بین بلاک‌چین و منابع خارجی محسوب می‌شوند. این کار باعث می‌شود تا اتصال بین اکوسیستم غیرمتمرکز وب 3 و منابع سیستم‌های غیرمتمرکز فراهم شود و بلاک‌چین بتواند با استفاده از اطلاعات سیستم‌های متمرکز، توسعه پیدا کند و رابطه‌ای متقابل بین این دو ایجاد کند. همچنین اوراکل باعث می‌شود که بلاک‌چین‌ها در دنیای واقعی نیز بیشتر مورد استفاده قرار بگیرند و به نوعی موجب شوند تا اذهان عمومی برای استفاده از بلاک‌چین آماده شود.

اکنون که با مفهوم اوراکل به طور کامل آشنا شدیم در این بخش از مقاله می‌خواهیم به بررسی مزایای استفاده از اوراکل بپردازیم.

مزایای استفاده از اوراکل‌ها چیست؟

ارتباط با دنیای خارج از بلاک‌چین

اولین مزیت استفاده از اوراکل‌ها این است که به عنوان یک پل ارتباطی بین بلاک‌چین و دنیای خارج از آن عمل می‌کند و این امکان را فراهم می‌آورد که یک تعامل و همکاری مسالمت‌آمیز را با یکدیگر داشته باشند.

بهبود عملکرد قراردادهای هوشمند

همان طور که در طول این مقاله اشاره کردیم اوراکل‌ها، قراردادهای هوشمند را قادر می‌سازند که به داده‌های خارج از بلاک‌چین دسترسی داشته باشند و همین استفاده از داده‌ها و اطلاعات، به بلاک‌چین این امکان را می‌دهد تا عملکرد دقیق تر و کارآمدتری داشته باشد و کاربردهای بلاک‌چین را گسترده تر و وسیع‌تر کند و همچنین میزان استفاده عمومی از آن را نیز افزایش دهد.

سخن آخر

ما در این مقاله سعی کردیم به بررسی بلاک‌چین، اوراکل و مزایای آن بپردازیم. با خواندن این مطالب متوجه شدیم که بلاک‌چین به عنوان یکی از انواع دفترکل توزیع شده، از چه منابعی برای کسب اطلاعات بهره می‌برد. در این زمینه، اوراکل‌ها یکی از ابزارهایی هستند که با برقراری ارتباط با دنیای متمرکز بیرون، داده‌ها و منابع آن‌ها را جمع‌آوری و به بلاک‌چین انتقال می‌دهند و به عنوان یک پل ارتباطی بین دنیای خارج از بلاک‌چین با دنیای درون آن، عمل می‌کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت بلاک‌پست به نشانیblockpost.ir  مراجعه فرمایید.‎

دکمه بازگشت به بالا