جامعهمعرفی کسب و کار

کد خطای پکیج بوتان پرلا پرو و نحوه تعمیر انها

ارور یا کد خطا چیست؟

نکته مهم تعمیرات پکیج بوتان: ابتدا لازم است که در مورد ارور یا کد خطا تعریف مختصری را داشته باشیم. در گذشته هنگامی که یک وسیله دچار مشکل خرابی می‌شد لازم بود که تعمیرکار دستگاه را باز کرده و تک تک قطعات آن را چک کند. این کار علاوه بر اینکه زمان زیادی را تلف می کرد باعث می شد که دیگر قطعات مختلف دستگاه دچار آسیب بیشتری شوند و خرابی تشدید گردد.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در دستگاه‌های مختلف مانند پیکج ها سنسورهایی قرار داده اند و در صورتی که اگر اجزایی از دستگاه دچار مشکل شود بر روی صفحه نمایش موجود در پکیج کد خاصی نمایش داده شد می شود‌. معمولاً تعمیرکاران از تمام این ارورها آگاه هستند که می‌توانند در زمان کوتاهی مشکل پکیج شما را عیب یابی و اقدام به تعمیر پکیج کنند. لازم به ذکر است که هر برند خاصی از پکیج دارای ارور های مختلفی می باشند و کدها در دستگاه های مختلف تشابه ندارند. در ادامه به انواع ارور هایی که در پکیج هایی با برند ها و مدل های مختلف وجود دارد اشاره شده است.

ارور های پکیج بوتان مدل ورونا

این مدل پکیج بوتان یکی از شرکت‌های معتبر در ایران است که در زمینه تولید انواع سیستم های گرمایشی از جمله: بخاری، آبگرمکن و پکیج فعالیت دارد و کیفیت محصولات این شرکت در مقایسه با برندهای خارج قابل قیاس می باشد. مهمترین ارور هایی که برای این مدل پکیج وجود دارد عبارتند از:

 • ارور E01: هنگامی که شعله پکیج روشن نشود این ارور دستگاه ظاهر می گردد. علت روشن نشدن شعله پکیج می تواند به دلیل خراب بودن شیر گاز و جرقه زدن یا خراب بودن سنسور شعله باشد. برای برطرف کردن این مشکل از یک تعمیر کار متخصص در این زمینه کمک بخواهید.
 • ارور E02: زمانی که این ارور در این مدل پکیج نمایش داده می شود، دمای آب به حدی بالا رفته است که کابل دستگاه قطع شده است؛ در این مواقع تعمیر کار باید کلید و کابل دستگاه را با دقت مورد بررسی قرار دهد.
 • ارور E04: در مدار گرمایشی پکیج بالا بودن فشار آب منجر به بروز این ارور می گردد. در صورت بروز این خطا باید فشار و شیر پرکن را مورد بررسی قرار داد. اگر فشار پایین تر ۳ باشد، این ارور به آسانی برطرف خواهد شد.
 • ارور E07: در صورتی که سنسور دمای آب که یک قطعه اساسی در پکیج ها به شمار می رود دچار مشکل شود، پکیج این ارور را نمایش خواهد داد. همچنین قطع شدن سیمی که به این سنسور متصل باشد، نیز می تواند علت بروز این خطا باشد.
 • ارور E09: زمانی که آب در مدار گردش نداشته باشد در صفحه نمایشگر پکیج این ارور ظاهر می شود.
 • ارور E11: این خطا را هنگامی در پکیج مشاهده می کنیم که شیر گاز پکیج دچار ایراد شده باشد. در این صورت به حضور تعمیرگاه جهت بررسی شیر نیاز است.
 • ارور E28: زمانی که خطای متفاوتی در حرکت مشاهده شد اما یه آن رسیدگی نشود این ارور پی در پی تکرار شده و در نهایت در صفحه نمایشگر ظاهر خواهد شد؛ در این مواقع باید پریز را از برق جدا کرد و تعمیرکار پکیج را از این مشکل مطلع سازید.

ارور های پکیج بوتان مدل پرلا و پرلا پرو

رلا یکی از بهترین پکیج هایی است که شرکت بوتان تولید کرده است. این پکیج در شهر کرمان نیز امتحان خود را پس داده و نشان داده است که در روزهای سرد زمستانی، به خوبی فضای خانه را گرم میکند. پس از مدتی از تولید پکیج پرلا، شرکت بوتان نوع جدیدتری از این دستگاه به نام پرلا پرو Perla Pro روانه بازار کرد که این پکیج شاهکار جدیدی از بوتان لقب گرفته است.

 • ارور E1: این ارور نیز همچون ارور E01 پکیج بوتان مدل ورونا به علت عدم روشن شدن شعله، اتفاق می افتد که علت این مشکل می تواند، ناشی از خرابی سنسور شعله و شیر گاز باشد.
 • ارور E2: موجود مشکل در ترموستات پکیج منجر به بروز این ارور در دستگاه می‌شود که نیاز به برطرف کردن آن توسط تعمیرکار متخصص است.
 • ارور E4: در پکیج باید فشار آب مقدار ثابتی داشته باشد. درصورتی که این فشار تعادل نداشته باشد، این خطا نمایش داده می شود که بایستی برای بر طرف کردن آن، تنظیمات فشار را مورد بررسی قرار داد.
 • ارور E5 و E6: سنسور NTC یکی از اجزای مهم در پکیج است درصورتی که خراب شود، این ارورها نمایش داده می شوند.

راهنمای خطاهای پکیج دیواری بوتان پرلا پرو Perla Pro 32RSi

خطا پکیج دیواری پرلا perla توسط نمایشگر آن اعلام می گردد. روش تشخیص ارور کد عیب یابی کد خطا پکیج دیواری پرلا perla با توجه به نمایش کد در نمایشگر می باشد

شرح اررور کدهای خطا (عیب یابی) پکیج دیواری بوتان مدل پرلا پرو Perla Pro 32RSi

کد خطاعلت ایجاد/راهنما

کد E01

1- عدم تشکیل شعله ( شیر گاز . جرقه زنی . حسگر )

2- شعله تشکیل نمی شود که سه دلیل دارد یا شیرگاز مشگل دارد یا جرقه زدن خوب عمل نمی کند یا حسگر شعله ایراد دارد.

کد E02

1- قطعی ، خرابی یا عمل کردن کلید حرارتی

2- در مدار قعطی وجود دارد یا کلید حرارتی مبدل عمل کرده است و ایراد دارد.

کد E03

1- اشکال در پرشر دود ، مجموعه فن ، ترموستات دود

2- پرشر دود خروجی دچار مشگل شده یا ترموستات دود ایراد پیدا کرده یا کل مجموعه فن درست عمل نمی کند.

کد E04

1- عدم وجود فشار آب در مدار گرمایش

2- فشار مدار گرمایش به کتر از ۰٫۵ رسیده است و باید ان را افزایش داد.

کد E06

1- قطعی NTC آبگرم مصرفی

2- سنسور تشخیص دمای آب گرم مصرفی دچار مشگل شده است.

کد E07

1- قطعی NTC گرمایش

2- سنسور تشخیص دمای گرمایش ایراد پیدا کرده است.

کد E11

1- حس شدن شعله قبل از ارسال فرمان برد به شیرگاز

2- شیر گاز ایراد پیدا کرده یا برد مشگل دارد.

دما + چشمک زن

1- عمل نمودن کلید فشار

2- ترموستات ایمنی دود یا قطعی کابل متصل به آن

3- کافی نبودن فشار آب مدار گرمایش

برطرف کردن ارور E01 پکیج بوتان مدل پرلاپرو

اکنون که دلایل پدیدار شدن خطای 01 در پکیج بوتان را یافتید، کار عیب یابی با سهولت بیشتری  انجام شده و می توان راحت تر پکیج را تعمیر کرد. ابتدا تمام پیچ های محفظه احتراق پکیج را باز نمایید تا بتوانید شعله را رویت کنید. اگر جرقه زن فعال است اما شعله حاصل نمی شود ایراد از یکی از موارد زیر است:

 • ایراد جرقه زن پکیج
 • ایراد برد الکترونیک
 • ایراد شیر برقی گاز
 • بسته بودن شیر گاز خانه
 • هوا داشتن لوله های گاز خانه

موارد بالا را یک به یک بررسی کنید. برای این که بفهمید جرقه زن پکیج معیوب است یا خیر، به الکترود در زمان جرقه زنی نگاه کنید. آیا جرقه از پایین الکترود اصابت می کند؟ در این صورت جرقه زن نیاز به عوض کردن دارد. برای این که دریابید که گاز ورودی پکیج پر فشار بوده و در حالت بسته قرار ندارد یا فیلتر گاز مسدود نیست، بست شلنگ گاز را باز نموده و شلنگ را بررسی نمایید. توجه داشته باشید که یکی از خطرات احتمالی پکیج گاز گرفتگی است، بنابراین حتما بست را به خوبی ببندید و با یک ابر آغشته به آب و مایع ظرف شویی، عدم نشتی را بررسی کنید.

اما اگر شعله حاصل می شود فقط دو علت باقی می ماند. اول خرابی برد الکترونیک پکیج . دوم خرابی میله یون پکیج. برترین راه تست میله یون پکیج، بهره وری  از یک میله یون جدید است. اما پیش از تعویض میله یون، حتما میله قبلی را با سمباده پاک سازی کنید. در اغلب مواقع این کار پاسخگو است و دیگر نیازی به عوض کردن میله یون نیست.

رفع ارور E02 پکیج بوتان مدل پرلاپرو

به طور معمول ظاهر شدن این خطا با سر و صدای زیاد از درون پکیج همراه است. پیش از معاینه پکیج، یک مرتبه آن را ریست کرده و برای ریست نمودن پکیج پرلا پرو بوتان باید کلید سمت چپی را روی حالت خاموش بگذارید و دوباره آن را روی حالت زمستانه بچرخانید. اگر در  لحظه ای خطا حذف گردد یعنی سنسور حد ایرادی ندارد و موارد بعدی را باید بررسی نمایید. اما در صورتی که این خطا به هیچ عنوان حذف نشود ایراد از موارد زیر است:

 • ایراد سنسور حد
 • شکستگی کلید سمت چپی
 • حرارت بیش از حد سنسور ( ده دقیقه به سنسور زمان داده و دوباره پکیج را ریست نمایید)
 • درصورتیکه پکیج رسوب گرفته باشد، باید اسید شویی شود.
 • درصورتیکه پمپ پکیج گیرپاژ باشد امکان دارد با روانکاری اصلاح گردد.

رفع ارور E03 پکیج بوتان مدل پرلا پرو

در برطرف کردن این خطا باید شکیب باشید. چند دفعه باید شعله را تنظیم کنید( با گیج مخصوص) و فلنچ شرکت بوتان را نصب نمایید.  در صورتی که فن اصلا نمی چرخد، آن را به طور مستقیم به برق 220 شهری متصل کنید. اگر مجددا پروانه فن نچرخید، احتمال دار سیم پیچی سوخته باشد و می بایست تمام فن را تعویض کنید. دقت داشته باشید که درصورتیکه فن به وسیله برق شهری کار می کند ایراد از برد پکیج است و باید رله فن درون آن عوض شود. بعضی مواقع ایراد از پرشر سوئیچ دود می باشد. مناسب ترین روش برای امتحان پرشر دود نیز عوض کردن آن با یک پرشر جدید و شرکتی است. در این قسمت نیز دقت داشته باشید که پرشر های بی کیفیت چینی در بازار را تلمبار شده اند.

ارورهای پکیج بوتان مدل روما

 • ارور A01: مشکلات مختلف در مشعل پکیج، باعث نمایش دادن این دستگاه می شود که باید مسیر خروجی احتراق، مشعل و غیره توسط تعمیرگاه متخصص مورد بررسی قرار بگیرد.
 • ارور A02: بر روی مبدل پکیج کلید حرارتی وجود دارد که نقش مهمی را در این دستگاه ایفا می‌کند. اگر این کلید حرارتی به هر علتی دچار مشکل و اختلال شود، دستگاه این ارور را می دهند و نیاز به بررسی توسط تعمیرکار می باشد.
 • ارور A03: این خطا می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد که از جمله می توان به بسته شدن فن ها، مسدود شدن ترموستات خراب شدن سنسور دمای فن، انسداد مسیر خروجی اشاره کرد. برای برطرف کردن این خطا لازم است از متخصص کمک بگیرید.
 • ارور A05: برد الکتریکی یکی از اجزای مهم دستگاه است که باعث کارکرد پکیج می شود. با خراب شدن برد الکتریکی پکیج از کار می افتد و با مشکلاتی مواجه خواهد شد. در صورتی که برد دچار مشکل شود در نمایشگر دستگاه این خطا نشان داده می شود.

ارور های پکیج ایران رادیاتور

از دیگر برندهای ایرانی در زمینه تولید انواع پکیج ایران رادیاتور است که محصولات با کیفیتی را وارد بازار کرد. در این پکیج به دلایل مختلفی ارورهایی ممکن است رخ دهد که عبارتند از:

 • ارور ۸۰: هنگامی که پمپ این پکیج خراب شود و یا کلید حد دستگاه دچار مشکل شود، همچنین دمای دستگاه اگر از مقدار ۱۵۰ درجه سانتیگراد بیشتر شود پکیج این خطا را می دهد. این خطا را می توان با اسید شویی دستگاه به صورت کامل از بین برد.
 • ارور ۷۰: اگر دمای پکیج بین ۸۹ تا ۱۰۵ درجه سانتی گراد باشد این ارور نمایش داده می شود که باید توسط سرویس کار با استفاده از اسید شویی مشکل را برطرف کرد.
 • ارور ۸۰ ۵۰: با خراب شدن سنسور NTC این ارور بر روی صفحه نمایش دستگاه ظاهر می‌شود.
 • ارور ۴۰ ۷۰: معمولاً با کم شدن فشار آب این خطا در دستگاه شما ظاهر می شود. با مشاهده این خطا می توانید شیر پر کن پکیج را تا زمانی که فشار در فشارسنج به مقدار یک برسد باز کنید.

ارور های پکیج بوش، یورومکس، کامفورت و سیلور

 • ارور A3: هنگامی که سیم سنسور قطع شده باشد و یا سنسور دود خراب باشد این ارور نمایش داده خواهد شد.
 • ارور A4: این ارور زمانی نشان داده می‌شود که پکیج فاقد فن باشد و سنسور دود فعال شده باشد.
 • ارور C1: زمانی که های پرشر سوئیچ دود در حین انجام کار کردن دچار مشکل شود پکیج این ارور را می دهد.
 • ارور C4: هنگامی که پکیج روشن می‌شود باید کنتاکت های پرشر سوئیچ نیز قطع شود، اگر این کنتاکت ها قطع نشوند این ارور در پکیج نمایش داده می شود.
 • ارور CC: زمان این ارور نمایش داده می شود که ارتباط ترموستات با برد پکیج قطع شود.

 

منبع : نمایندگی بوتان

دکمه بازگشت به بالا