عمومیمعرفی کسب و کار

محاسبه حجم سپتیک تانک

محاسبه حجم سپتیک تانک و نکات آن

به نقل از فرآب صنعت؛ اگر از سپتیک تانک استفاده میکنید و اندازه فاضلاب جمع آوری شده در شبانه روز بیش از ظرفیت مخزن موجود باشد فاضلاب ممکن است به لوله های فاضلاب خانه بازگردد.بنابراین محاسبه درست و صحیح ظرفیت حجمی سپتیک تانکی مناسب ساختمان باشد ضروری است.معمولا حجم مورد نیاز سپتیک تانک ها بر اساس تعداد اتاق ساختمان ،ساکنان آن،حمام و دیگر امکانات تعیین می گردد.معمولا از سپتیک تانک ها برای فاضلابهای بهداشتی استفاده می شود. بنابراین در اینجا روش محاسبه ظرفیت سپتیک تانک برای فاضلاب های بهداشتی آمده است.براساس استانداردهای BS6297 ظرفیت سپتیک تانک را می توان از رابطه زیر محاسبه نمود: V=4500+0.78Q

در محاسبه حجم سپتیک تانک محاسبه تعداد ساکنینی که بطور مداوم از سپتیک تانک استفاده میکنند برای محاسبه حجم سپتیک تانک لازم است و اطلاع از مقدار فاضلاب جمع آوری شده در شبانه روز در ساختمان ضروری است. برای مثال، اگر شما یک خانه دو خوابه داشته باشید، اکثر شهرداری ها فرض می کنند که در این خانه بطور تقریبی چهار نفر سکونت خواهند داشت و برای یک خانه سه خوابه تقریب 6 نفر درنظر گرفته می شود.

حجم سپتیک تانک پلی اتیلن بر حسب مقدار فاضلاب تخلیه شده در آن متفاوت و بشرح زیر است: ۱٫ اگر حجم فاضلاب جمع آوری شده در شبانه روز تا ۲ متر مکعب باشد، حجم تانک ۳ متر مکعب منظور می شود. ۲٫اگر حجم فاضلاب ۲ تا ۶ متر مکعب باشد، حجم تانک ۱٫۵ برابر حجم فاضلاب محاسبه می گردد. ۳٫اگر حجم فاضلاب ۶ تا ۶۰متر مکعب باشد. حداقل حجم تانک مطابق فرمول و رابطه زیر بدست می آید:

V=4500+0.78Q

کیو(Q)  = معادل مقدار فاضلاب جمع آوری شده در شبانه روز

وی(V)  = معادل است با حداقل حجم سپتیک تانک

شمارش تعداد حمام ها که قرار است سپتیک تانک سرویس دهی کند و اگر افزایش تعداد حمام ها و دیگر امکاناتی که قرار است سپتیک تانک سرویس دهی کند و حدود توسعه آن در آینده برای محاسبه ظرفیت و حجم سپتیک تانک باید در نظر گرفته شود تا در آینده با احتمال کمتری مجبور به تعویض سپتیک تانک شوید.

مقاله مرتبط: فیلترپرس چیست  و اساس کار آن چیست؟

در برخی کاربرد ها مانند ماشین ظرفشویی یا شستشوی لباس و از این قبیل نیز آب مصرف شده به سپتیک تانک تخلیه می شود. قرانین اندازه گیری با توجه به موقعیتی که سپتیک تانک استفاده می شود تا حدودی متفاوت می باشد ،کارشناسان پارس اتیلن کیش محسابات لازم را برای تخمین حجم سپتیک تانک مورد نیاز شما انجام میدهند.

محاسبه ظرفیت سپتیک تانک

معمولا از سپتیک تانک ها برای فاضلابهای بهداشتی استفاده می شود. بنابراین در اینجا روش محاسبه حجم سپتیک تانک برای فاضلابهای بهداشتی آمده است. براساس استانداردهای BS6297 ظرفیت سپتیک تانک را می توان از رابطه زیر محاسبه نمود.

C=2000+294*120=37280

که در رابطه فوق V حداقل حجم سپتیک تانک برحسب لیتر، C سرانه تولید فاضلاب در هر شبانه روز برحسب لیتر و P تعداد نفرات تحت پوشش برحسب نفر می باشد. بنابراین جهت تعیین ظرفیت سپتیک تانک مورد نیاز ابتدا باید حجم فاضلاب تولیدی روزانه را محاسبه نمود. حجم فاضلاب بهداشتی معمولا به تعداد افراد تحت پوشش بستگی مستقیم دارد.

محاسبه حجم و ظرفیت سپتیک تانک – ابعاد سپتیک تانک

کارشناسان انفورماتیک ما در حال طراحی سامانه انلاین محاسبه حجم سپتیک تانک می‌باشند که به زودی در وب سایت قرار خواهد گرفت بنابراین بعد از راه اندازی سامانه شما می توانید به راحتی با دادن ابعاد خود حجم سپتیک تانک را بدست اورید و یا با داشتن حجم سپتیک تانک مورد نظر ابعاد استاندارد سپتیک تانک خود را دریافت کنید.

با این حال در این مقاله سعی می کنیم معرفی مختصر از ابعاد استاندارد سپتیک تانک را برای شما معرفی کنیم پس با ما در این مقاله همراه باشید. همین طور که می دانید سپتیک تانک به شکل ریاضی خود شبیه استوانه می‌باشد. پس برای محاسبه حجم سپتیک تانک از فرمول محاسبه حجم استوانه استفاده می کنیم این فرمول به این صورت است: حجم مساوی ارتفاع ضربدر شعاع به توان دو ضربدر عدد پی

ابعاد استاندارد سپتیک تانک

در طراحی و ساخت سپتیک تانک نمی توان از هر اندازه ای اسنفاده کرد بر فرض مثال نمی‌شود قطر سپتیک تانک 1 متر باشد و طول ان 13 متر این خوب تقریبا غیر قابل استفاده و جابجایی خواهد بود. بنابراین در طراحی سپتیک تانک یک سری ابعاد استاندارد داریم که باید از انها استفاده شود. در ادامه این ابعاد استاندارد سپتیک تانک را معرفی می کنیم البته شایان ذکر است که این ابعاد ممکن است با توجه به شرکت طراحی سپتیک تانک متفاوت باشد.

محاسبه حجم و ظرفیت سپتیک تانک

اگر حجم مورد نظر شما در جدول بالا نبود میتوانید با کارشناسان بخش سپتیک تانک ما تماس بگیرید تا حجم مورد نظر شما با ابعاد استاندارد محاسبه گردد. قابل ذکر هست همان طور که گفته شد سامانه انلاین محاسبه حجم سپتیک تانک به زودی راه اندازی خواهد گردید و خیلی راحت می توانید از این سامانه استعلام بگیرید. البته در محاسبه حجم سپتیک تانک عوامل دیگری نیز دخالت دارد بر فرض مثال برای این که بدانید به چه حجمی نیاز دارید باید با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا راهنمایی لازم انجام شود و در انتخاب حجم سپتیک تانک دچار مشکل نشوید.

بمنظور تعیین ظرفیت سپتیک تانک یک فرمول ابتدایی و کلی در کتاب مهندسی فاضلاب متکاف و اودی معرفی شده است که این فرمول بمنظور محاسبه ظرفیت سپتیک تانک مجتمع مسکونی کاربرد دارد. طبق فرمول حجم سپتیک تانک برابر است با تعداد واحدهای مسکونی مجتمع ضربدر میانگین تعداد خانوار ضربدر سرانه مصرف آب هر نفر در خانوار تقسیم بر 1000 ضربدر 75% بعلاوه عدد ثابت 4.5

در فرمول فوق دو عامل بسیار مهم هستند اول اینکه حداقل ظرفیت سپتیک تانک معادل 4.5 مترمکعب مورد محاسبه قرار گرفته است. این عدد یعنی 4.5 مترمکعب از نظر متکاف و اودی حداقل ظرفیتی است که سیستم نیاز دارد تا درون گندانبار، اصل اول تصفیه فاضلاب یعنی آرامش برقرار گردد در غیر اینصورت بر هم خوردن لایه‌های تشکیل شده از فاضلاب جامد باعث رشد ناقص باکتری بیهوازی گردیده و فاضلاب جامد به فاضلاب مایع تبدیل نخواهد شد.

عامل دوم ضریب 75درصد موجود در فرمول می‌باشد. این عدد در حقیقت بیانگر آن است که 25 درصد از آب مصرفی به ازای هر نفر تبدیل به مصارفی می گردد که به فاضلاب سرریز نمی گردد. لذا تنها برای 75 درصد از آب مصرفی به ازای هر نفر ظرفیت سپتیک تانک مد نظر قرار می گیرد.

در ادامه طی جدول زیر حجم مورد نیاز برای محاسبه ظرفیت سپتیک تانک فاضلاب در فضاهای مختلف عمومی، اداری، تجاری، بهداشتی و آموزشی را به تشریح بیان خواهیم نمود. بطور مثال ظرفیت سپتیک تانک برای محاسبه ظرفیت سپتیک تانک یک هتل با ظرفیت 50 اتاق دو نفره معادل است با 75*2*50=750 گالن آمریکایی. یعنی ظرفیت سپتیک تانک هتل با 50 اتاق معادل 3000 لیتر می‌باشد.

قوانین بین المللی حجم و ظرفیت سپتیک تانک

  • با استفاده از استاندارد ساخت سال 1985 مقدار مينيمم ظرفيت 2700 ليتر در نظر گرفته مي شود.
  • استاندارد آلمان (DIN4261) حجم لازم در سپتيک تانک براي هر نفر 300 ليتر و حداقل حجم تانک را 3 متر مكعب پيشنهاد كرده است. حداقل حجم تانک در اطريش و سوئيس 5 متر مكعب مي گيرند.
  • استاندارد انگلستان حجم تانک براي توقف يک شبانه روز ميانگين فاضلاب در حالت بدون بارندگي بعلاوه 8/1 متر مكعب فضا براي جمع شدن لجن پيشنهاد مي كند. همچنين حداقل حجم را 5/3 متر مكعب پيش بيني كرده است.
  • استاندارد هندوستان حجم مفيد تانک را حداقل 3/2 مترمكعب و بر مبناي 112 تا 252 ليتر براي هر نفر در نظر مي گيرد و حجم لجن بدست آمده از تانک را 21٪ ليتر براي هر نفر در شبانه روز پيش بيني مي كند.
دکمه بازگشت به بالا