سلامت و تندرستیمعرفی کسب و کار

بررسی چیستی و تاریخچه آمبولانس هوایی، آمبولانس خصوصی + شماره آمبولانس

آمبولانس خصوصی چیست؟

آمبولانس خصوصی یک وسیله نقلیه مجهز پزشکی است که بیماران را به مراکز درمانی مانند بیمارستان ها منتقل می کند.به طور معمول، مراقبت های پزشکی خارج از بیمارستان به بیمار ارائه می شود.

آمبولانس های خصوصی برای پاسخ به فوریت های پزشکی توسط خدمات فوریت های پزشکی استفاده می شوند. برای این منظور به طور کلی مجهز به چراغ های هشدار دهنده و آژیر چشمک زن هستند. آنها می توانند به سرعت امدادگران و سایر اولین پاسخ دهندگان را به صحنه منتقل کنند، تجهیزاتی را برای انجام مراقبت های اضطراری حمل کنند و بیماران را به بیمارستان یا سایر مراقبت های قطعی منتقل کنند. اکثر آمبولانس های خصوصی از طرحی بر اساس وانت یا وانت استفاده می کنند. برخی دیگر به شکل موتور سیکلت، اتوبوس، لیموزین، هواپیما و قایق هستند.

به طور کلی، وسایل نقلیه به عنوان یک آمبولانس خصوصی به حساب می آیند که بتوانند بیماران را حمل کنند. با این حال، این که آیا وسیله نقلیه حمل و نقل بیمار غیر اورژانسی (که آمبولت نیز نامیده می شود) به عنوان آمبولانس خصوصی در نظر گرفته می شود یا خیر، بسته به حوزه قضایی متفاوت است.

این وسایل نقلیه معمولاً (اگرچه استثنائاتی وجود دارد) مجهز به تجهیزات پشتیبانی حیاتی نیستند و معمولاً توسط کارکنانی با صلاحیت کمتر از خدمه آمبولانس های اورژانس سرنشین می شوند. برعکس، آژانس های EMS ممکن است وسایل نقلیه واکنش اضطراری نیز داشته باشند که نتوانند بیماران را حمل کنند. اینها با نام هایی مانند وسایل نقلیه EMS غیرقابل حمل، خودروهای پرواز یا وسایل نقلیه پاسخ شناخته می شوند.

تاریخچه آمبولانس خصوصی:

واژه آمبولانس از کلمه لاتین ambulare  به معنای “راه رفتن یا حرکت کردن” گرفته شده است. که اشاره ای به مراقبت های پزشکی اولیه است که در آن بیماران با بلند کردن یا چرخیدن حرکت می کردند. این کلمه در اصل به معنای بیمارستان متحرک بوده که در حرکات از لشکری ​​پیروی می کند. آمبولانس خصوصی به اسپانیایی Ambulancias  برای اولین بار در سال 1487 توسط نیروهای اسپانیایی در هنگام محاصره مالاگا توسط پادشاهان کاتولیک علیه امارت گرانادا برای حمل و نقل اضطراری استفاده شد.

در طول جنگ داخلی آمریکا، وسایل نقلیه برای انتقال مجروحان به خارج از میدان نبرد، واگن آمبولانس نامیده می شد. بیمارستان‌های صحرایی هنوز در طول جنگ فرانسه و پروس در سال 1870 و در جنگ صرب و ترکیه در سال 1876 آمبولانس خصوصی نامیده می‌شدند، اگرچه این واگن‌ها برای اولین بار در سال 1854 در طول جنگ کریمه به عنوان آمبولانس شناخته شدند.

آمبولانس هوایی چیست؟

خدمات پزشکی آمبولانس هوایی یک اصطلاح جامع است که استفاده از حمل و نقل هوایی، هواپیما یا هلیکوپتر را برای جابجایی بیماران به و از مراکز درمانی و صحنه‌های تصادف پوشش می‌دهد. پرسنل مراقبت های پیش بیمارستانی، اورژانسی و حیاتی را به همه نوع بیماران در طول عملیات تخلیه آمبولانس هوایی یا نجات در هواپیماهای هلیکوپتری و پروانه ای یا هواپیمای جت ارائه می دهند.

تاریخچه آمبولانس هوایی:

استفاده از حمل و نقل توسط آمبولانس هوایی برای تخلیه پزشکی در میدان نبرد به جنگ جهانی اول بازمی گردد، اما نقش آن در طول جنگ های کره و ویتنام به طور چشمگیری گسترش یافت. بعداً، هواپیماها برای خدمات فوریت های پزشکی غیرنظامی مورد استفاده قرار گرفتند. هلیکوپترها می‌توانند مراقبت‌های تخصصی را به صحنه بیاورند و بیماران را به بیمارستان‌های تخصصی منتقل کنند، به‌ویژه برای موارد ترومای بزرگ. هواپیماهای بال ثابت برای حمل و نقل در مسافت های طولانی استفاده می شوند.

در برخی مناطق دورافتاده، خدمات پزشکی بواسطه آمبولانس هوایی، مراقبت‌های بهداشتی غیر اورژانسی مانند قرار ملاقات با پزشک عمومی را ارائه می‌کنند. نمونه ای از این خدمات Royal Flying Doctor of Australia and Human care است که خدمات اورژانسی را نیز ارائه می دهد.

شماره آمبولانس خصوصی

در بسیاری از کشورها، شماره گیری 1-1-2 (که در اروپا و بخش هایی از آسیا استفاده می شود) یا 9-1-1 (مورد استفاده در قاره آمریکا) تماس گیرندگان را به خدمات اورژانس محلی متصل می کند. برخی از کشورها از شماره تلفن های اضطراری دیگری استفاده می کنند که گاهی اوقات نیز بسته به خدمات اضطراری است.

شماره آمبولانس خصوصی متفاوت با آمبولانس دولتی 

همه ما شماره تلفن آمبولانس دولتی را حفظ هستیم و می دانیم که در مواقع اورژانسی، اولین کاری که باید انجام شود تماس با ۱۱۵ است. این شماره برای تمام کشور یکسان است و نیاز به هیچ کد یا پیش شماره ای ندارد. در هر شهری که باشید، با گرفتن شماره تماس آمبولانس دولتی، به مرکز فوریت های پزشکی شهر و منطقه خود وصل می شوید و سپس نزدیک ترین آمبولانس برای شما ارسال می شود.

علاوه بر آمبولانس های دولتی، آمبولانس های خصوصی هم هستند که تفاوت های مهم با آمبولانس های عمومی یا همان دولتی دارند. اولین تفاوت آمبولانس خصوصی با دولتی، همین شماره تماس آمبولانس خصوصی است. بر خلاف آمبولانس های دولتی که در همه ایران شماره تماس یکسانی دارند و آن هم ۱۱۵ است، شماره آمبولانس های خصوصی با همدیگر متفاوت است. دلیل آن هم این است که آمبولانس های خصوصی، توسط شرکت های مختلفی ارائه می شوند.

برای آگاهی بیشتر در زمینه دلایل محبوبیت و استقبال مردم از آمبولانس خصوصی، آمبولانس هوایی بعلاوه شماره آمبولانس به این لینک مراجعه کنید.

دکمه بازگشت به بالا