جامعهمعرفی کسب و کار

پرده اتاق کودک با طرح های جذاب و کیفیت عالی + آموزش نصب و شستشو

راهنمای انتخاب پرده اتاق کودک

پرده اتاق کودک تنها یک عنصر دکوراتیو نیست بلکه در کاهش نور و تلاف انرژی هم بسیار موثر است این پرده‌های طرح دار و رنگی نوعی حس مالکیت به کودک می‌دهند. و در واقع قلمرو او را مشخص می‌کنند. والدینی که به تازگی دارای فرزند شده‌اند، با شوق و علاقه انواع پرده‌های زیبا و طرح دار را برای اتاق انتخاب می‌کنند. در عرف رایج پرده‌های آبی رنگ برای اتاق پسر بچه‌ها و پرده‌های صورتی هم برای اتاق دختر بچه‌ها انتخاب می‌شوند. به نظرتان تنها توجه به طرح و رنگ برای خرید پرده اتاق کودک کافی است؟ در این مقاله از پرده بازار به راهنمای انتخاب پرده اتاق کودک و مهم ترین نکاتی که در انتخاب پرده باید دقت کنید می پردازیم.

مسدود کردن نور اتاق خواب

انتخاب جنس پرده اتاق یک چالش جدی برای والدین است. پرده‌های نازک مثل تور و حریر نمی‌توانند فضای خواب را محیا کنند. برای اینکه کودکان بازیگوش را به خوابیدن تشویق کنید چراغ را خاموش می‌کنید اما هنوز از پنجره‌ها نورهای مزاحم به داخل اتاق می‌تابد. پرده اتاق خواب کودکان باید بتواند تاریکی قابل قبولی را موقع خواب ایجاد کند. بهتر است از متریال‌های ضخیم‌تر برای مسدود کردن نور استفاده شود. برای پوشاندن پنجره‌ها از پرده‌هایی که پارچه ضخیم‌تر دارند، کمک بگیرید.

انواع پرده رومن با پارچه‌هایی که بافت ضخیم‌تری دارند نه تنها مانع ورود نورهای مزاحم به اتاق خواب می‌شوند بلکه عایق حرارتی عالی برای اتاق بچه‌ها هستند. و غلطکی با پارچه‌های سنگین و متوسط هم همین ویژگی را دارند و انتخاب مناسبی هستند.

پرده اتاق کودک و کاهش سر و صدا

بدون تردید پرده‌ها نمی‌توانند آلودگی صوتی را به طور کامل حذف کنند ولی در کاهش نویز و صدای مزاحم نقش مهمی دارند. آیا تا به حال یک ساختمان خالی از اثاثیه را دیده‌اید؟ همه صداها در اتاق‌های فاقد لوازم و پرده، خیلی بلندتر شنیده می‌شود. هرچه پرده اتاق ضخیم تر، سنگین تر و دارای لایه‌های بیشتری باشد، قدرت کاهش صدای بیشتری دارد. در این مورد هم پرده‌های رومی با پارچه‌های ضخیم‌تر انتخاب خوبی هستند. این پرده‌ها طوری دوخته شده‌اند که لایه‌های مختلف پارچه روی هم قرار می‌گیرد.

انتخاب پرده بر اساس سن و جنسیت

یکی از مهم ترین مواردی که والدین موقع خرید پرده اتاق کودک روی آن تاکید دارند، دختر یا پسر بودن فرزندان است. توجه به جنسیت و یا حتی سن کودکان در انتخاب طرح و رنگ پرده موثر است اما در این مورد یک نکته ظریفی وجود دارد. اغلب نظیر پرده‌های زبرا دو مکانیزه یا کرکره‎‌ای و … طول عمر بالایی دارند. در واقع این پرده سال‌های زیادی بدون از دست داد کیفیت باقی می‌ماند. تصور کنید طرح کارتن موردعلاقه کودک ۲ ساله را روی پرده اتاق خواب چاپ کرده‌اید، به نظرتان این پرده تا چند سال برای فرزندتان جذاب است؟ احتمالا ابر قهرمان کودکتان تا سال آینده تغییر خواهد کرد. در عوض با انتخاب رنگ‌های روشن و طرح‌های جسورانه قدرت مانور بیشتری دارید.

یک اشتباه رایج در انتخاب پرده‌ها این است که کل پنجره‌ها ی منزل را با یک طرح و رنگ پرده پوشش دهید. بدون تردید پرده لوکس اتاق پذیرایی مناسب اتاق خواب بچه‌ها نیست. اگر فرزندتان ۲ سال به بالا باشد می‌توانید در خرید پرده اتاق خواب بچه‌ها به سلیقه کودکان توجه کنید به هر حال فرزندتان ساعت زیادی در این اتاق سپری خواهد کرد. اما برای فرزندان کوچکتر چه راهکارهایی دارید؟ برخی از ویژگی‌های پرده برای اتاق کودکان این‌ها هستند :

  • پرده اتاق کودک را متناسب با فصل تغییر دهید و برای زمستان پرده‌ای ضخیم تر انتخاب کنید.
  • برای پرده اتاق کودک از رنگ قرمز مناسب نیست، زیرا باغث پرخاشگری می‌شود بهتر است سراغ رنگ‌های زرد و آبی و سبز و صورتی بروید.
  • پرده اتاق کودک باید قابل شستشو باشد.
  • انتخاب پرده بر اساس سن و جنسیت
  • پرده اتاق کودک و کاهش سر و صدا
  • نظافت و نگهداری پرده اتاق کودک
  • ایمنی پرده اتاق کودک

نظافت و نگهداری پرده اتاق کودک

محصولی را انتخاب کنید که تمیز کردن آن آسان باشد پرده‌ها در معرض گرد و خاک و کثیفی هستند. پارچه‌های ظریف و متریال بی‌کیفیت اصلا مناسب اتاق بچه‌ها نیست. برای این اتاق به چیزی نیاز دارید که بتوانید به راحتی گرد و غبار آن را پاک کنید. پرده‌های رومی، و انواع فلزی و چوبی قابلیت نظافت و شستشو را دارند. برای تمیز کردن پرده‌های کرکره‌ای می‌توانید یک دستکش را در دست کرده و به آرامی لا به لای نوارهای افقی حرکت دهید.

 به این ترتیب هم گرد و خاک پرده کامل پاک خواهد شد. در صورت لزوم امکان شستشو با آب و شوینده هم است. پرده‌های پارچه‌ای نظیر پرده زبرا نیز قابلیت شستشو با آب و مواد شوینده را دارند. طرح و رنگ این پارچه‌ها در اثر نظافت، ثاب می‌ماند. پرده‌هایی که گرد و غبار را در خود نگه می‌دارند اصلا مناسب اتاق کودکان نیستند. بسیاری از کودکان خردسال نسبت به گرد و غبار آلرژی دارند.

 پرده یک عضو کاربردی و دکوری در این قسمت از خانه به شمار می‌رود. قبل‌ترها برای پوشاندن پنجره‌های پذیرایی از پارچه‌های تور، مخمل و ساتن در انواع طرح و رنگ های متنوع همراه با والان و یا کناره های پرده، استفاده می‌شد. امروزه پرده‌های جدیدی در شکل‌ها و جنس‌های متنوع، طراحی و تولید می‌شوند، که تقریبا می تواند نیاز هر فضایی را پاسخ دهد.

ایمنی پرده اتاق کودک

پرده زبرا، کرکره‌ای، شیدرول و رومن همگی با زنجیرهای کناری حرکت می‌کنند. مراقب باشید زنجیر پرده‌ها از دسترس کودکان خارج باشد. زنجیرهای بسیار بلند را نباید برای پرده اتاق کودکان در نظر بگیرید. این زنجیرها به سادگی توسط بچه‌های کوچکتر کشیده شده و گاهی خطرساز می‌شوند.

نکات لازم برای انتخاب مدل پرده اتاق کودک

پرده اتاق کودک یکی از بخش‌های جذاب در چیدمان اتاق بچه‌هاست که می‌تواند تأثیر بسیار شگرفی در زیبایی  اتاق بگذارد. در ابتدا شاید فکر کنید انتخاب پرده یک امر ساده و بی‌اهمیت است، اما همین مسئله به ظاهر بی‌اهمیت تأثیر بسیار زیادی در جلوه اتاق فرزند دلبندتان دارد پس در انتخاب مدل پرده اتاق کودک کمی دقت بیشتری داشته باشید. پیشنهاد میکنم بایدها و نبایدهایی که هنگام انتخاب پرده اتاق کودک را نیز بخوانید.

    تعیین نقطه کانونی اتاق

یکی از نکات بسیار مهم و حرفه‌ای که در دکوراسیون منزل باید در نظر بگیرید، رعایت نقطه کانونی در اتاق است. نقطه کانونی اولین جایی است که هنگام ورود به اتاق به چشم می‌خورد. حال اگر پنجره اتاق در نقطه کانونی قرار دارد، با انتخاب مناسب یک مدل پرده اتاق کودک همچون مدل‌های دراپه و یا والان‌دار می‌توانید تأثیر بسیار خوبی در حال و هوای اتاق بگذارید.

بهترین مدل پرده اتاق کودک پرده‌های والان‌دار است که یک سوم پنجره اتاق را گرفته و انتهای پرده با تزیین‌های مختلف همچون پاپیون جمع می شوند. استفاده از رنگ‌های مکمل در کنار یکدیگر در مدل پرده والان دار بر زیبایی و قدرت بصری کار می‌افزاید.

اگر پرده اتاق در نقطه کانونی قرار ندارد، می‌توان از پرده به عنوان یک پس زمینه خوب در دکوراسیون اتاق استفاده کرد و توجه بیننده را معطوف به وسائل اتاق نمود. استفاده از رنگ‌های ملایم به عنوان پس زمینه در انتخاب مدل پرده اتاق کودک، تاکید دکوراسیون را بیشتر به وسائلی همچون تخت، مبل و.. می‌برد. برعکس آن استفاده از پرده‌های شیک و فانتزی همچون مدل‌های دراپه و والان توجه را بیشتر به پنجره اتاق معطوف می‌کند.

پرده‌های والان‌دار یکی از بهترین مدل پرده اتاق کودک است که یک سوم پنجره اتاق را اشغال می‌کند. برای زیباتر شدن ظاهر پرده می‌توان انتهای پرده‌های والان دار را با تزییناتی همچون پاپیون و… آراسته‌تر کرد. اگر قصد دارید فضایی چشم‌نواز و مطبوع برای اتاق فرزند دلبندتان بسازید بهتر است از پارچه‌های ساده و به رنگ‌های روشن همچون کرم و یا بژ استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید از پرده‌های طرح‌دار برای طراحی مدل پرده اتاق کودک‌تان استفاده کنید، طرح ستاره گزینه بسیار خوبی است که فضای اتاق را بسیار تلطیف و رویایی می‌کند.

طرح ستاره گزینه بسیار خوبی برای استفاده از پارچه‌های طرح‌دار برای طراحی مدل پرده اتاق کودک‌ است که فضای اتاق را رویایی‌تر می‌کند.

    انتخاب رنگ برای مدل پرده اتاق کودک

هنگامی که صحبت از رنگ و مدل پرده اتاق کودک می شود، بهتر است، از همان ابتدا در مورد رنگ اتاق و وسائل تصمیم گرفته و مطابق آن فرش و پرده را تهیه کرد. در طراحی مدل پرده اتاق کودک، باید پرده‌ها با تم و طرح اتاق مطابقت داشته باشد. انتخاب رنگ‌های بژ، نیلی، سبز نعنایی، رنگ زرد آفتابی به همراه رنگ سفید تلفیق بسیار مناسبی برای اتاق فرزند دلبندتان است.

 بهتر است، در طراحی دکوراسیون اتاق کودک از همان ابتدا رنگ اتاق و وسائل متنوع را انتخاب کرده و مطابق آن فرش و پرده و… را خریداری کنید.

    خرید پارچه بیشتر

بهتر است کمی پارچه پرده را بیشتر از مقدار تعیین شده خریداری کنید تا در دکوراسیون اتاق هم از آن استفاده گردد. به طور مثال در طراحی مبل اتاق کودک و یا رو تختی و.. می توان از طرح پرده استفاده نمود.

    استفاده از آستر برای مدل پرده اتاق کودک

باید در نظر بگیرید که نوزادان در شش هفته ابتدایی تولد بیشتر اوقات خواب هستند. بنابراین باید اتاقی با نور کم برایشان فراهم نمود. در این شرایط بهتر است در مدل پرده اتاق کودک یک آستر ضخیم و تیره‌تر از پرده اصلی در زیر آن قرار داد تا در زمانی که نیاز است اتاق تاریک‌تر باشد از آن استفاده کرد. البته آستری یک وسیله مناسب برای گرم کردن اتاق در فصول سرد سال نیز هست. بنابراین با توجه به شرایط موجود، بهتر است پرده اتاق بچه‌ها از جنس سبک و نازک و به رنگ روشن باشد که بتواند نور مناسب را به اتاق برساند و یک آستر تیره‌تر در زیر پرده تهیه کرد تا در صورت نیاز از آن استفاده شود. البته این مسئله بستگی به محل زندگی شما هم دارد، اگر در منطقه گرمسیر زندگی می‌کنید، استفاده از پرده ضخیم اتاق را گرم‌تر خواهد کرد، در این شرایط بهتر است از یک پرده سبک و نازک استفاده کنید.

منبع مقاله:

www.pardebazar.com

دکمه بازگشت به بالا