اقتصادیمعرفی کسب و کار

مقایسه بروکرهای فارکس

راهنمای انتخاب بهترین بروکر فارکس

مهمترین قدم برای سرمایه‌ گذاری سودآور در بازار فارکس، انتخاب یک بروکر به عنوان کارگزاری آنلاین و راهنمای جامع خرید و فروش جفت ارز در فارکس است که با اهداف سرمایه‌ گذاری، نیازهای آموزشی و سبک یادگیری شما همسو باشند. به خصوص برای سرمایه‌ گذاران جدید. انتخاب بهترین بروکر که با نیازهایتان مطابقت داشته باشد، شانس شما در دستیابی به یک منبع درآمد جدید امیدوارکننده را تا چندین برابر افزایش خواهد داد!

در حالی که هیچ راه مطمئنی برای تضمین بازده سرمایه‌گذاری وجود ندارد، با انتخاب یک بروکر مطمئن و خوب که به بهترین نحو، پاسخگوی نیازهای شما باشد، میتوانید خود را برای تبدیل شدن به یک تریدر موفق آماده کنید. در این راهنما، همه چیزهایی را که باید در بروکر ایده‌آل خود به دنبال آن باشید را بررسی خواهیم کرد.

گام اول: نیازهایتان را بشناسید

قبل از اینکه بهترین بروکر فارکس را از روی تبلیغات اینترنتی انتخاب کنید، لحظه‌ای در مورد آنچه که به عنوان تریدر از بروکری که میخواهید در آن ثبت نام کنید، انتظار دارید را روی یک کاغذ بنویسید. همچنین با خود فکر کنید که اهداف سرمایه‌ گذاری شما چیست و ببینید در کجای مسیر یادگیری هستید؟ قطعاً یکی از سه وضعیت زیر را دارید.

۴ سوال مهمی که باید از خودتان بپرسید

۱. آیا شما یک سرمایه گذار فعال هستید یا غیر فعال؟

سرمایه گذاران فعال افرادی هستند که به طور مرتب سبد سهام خود را مدیریت میکنند. تلاش اصلی آنها این است که از طریق انتخاب سهام و معاملات فردی، به سود برسند. اما سرمایه گذاران غیرفعال افرادی هستند که به جای مدیریت فعال سبد سهام خود، سرمایه خود را در صندوقهای سرمایه گذاری مشترک، صندوقهای قابل معامله یا سایر که توسط دیگران مدیریت میشوند، قرار میدهند.

۲. چه نوع معاملاتی را قصد دارید انجام دهید؟

آیا شما از نوع سرمایه‌ گذارانی هستید که میدانند میخواهند چه کنند و فقط به پلتفرمی نیاز دارند که اجرای معاملات را برای آنها آسان و سریع کند؟ یا به بروکر با طیف گسترده ‌تری از منابع برای کمک به شناسایی فرصت‌ها نیاز دارید؟ روی چه نوع جفت ارزی تمرکز میکنید؟ شاخص، سهام یا فلزات گرانبها مثل طلا؟ اگر پیشرفته‌ تر هستید، آیا میخواهید قراردادهای اختیار معامله، آتی و یا اوراق بهادار با درآمد ثابت را معامله کنید؟ در مورد مارجین ها چطور؟ آیا به دسترسی به سفارشهای شرطی، معاملات خارج از ساعت و یا معاملات خودکار نیاز دارید؟ یک پاسخ شفاف و البته صادقانه برای این سوالها پیدا کنید.

۳. چه کمکها و خدماتی نیاز دارید؟

اگر میخواهید خودتان همه چیز را در بازار معاملات انجام دهید و از کسی در این زمینه کمک نگیرید، باید یاد بگیرید که چگونه نمودارها و داده‌ های مالی را برای یافتن و اجرای معاملات خود تفسیر کنید. اما اگر ترجیح میدهید از یک متخصص در معاملاتتان کمک بگیرید، احتمالاً کپی تریدینگ در بروکر، راه حل مناسبی برایتان خواهد بود. خوب دقت کنید که در چه سطحی از دانش و آگاهی قرار دارید؟ برای افزایش دانش خود به چه نوع منابعی نیاز خواهید داشت؟ آیا همواره نیاز به پشتیبانی و راهنمایی خواهید داشت؟ یا اینکه خودتان میتوانید آنچه را که نیاز دارید از طریق منابع آموزشی آنلاین یاد بگیرید؟ آیا ابزارهای تحلیلی زیادی نیاز دارید؟ اگر بله، بیشتر چه نوع ابزارهایی مد نظرتان است؟

۴. اهداف سرمایه گذاری شما چیست؟

تصمیم واقعی شما از سرمایه گذاری در بازار فارکس چیست؟ آیا میخواهید از درآمدتان در فارکس، در راستای بهبود سطح زندگی فعلیتان استفاده نمایید؟ چقدر میخواهید سرمایه گذاری کنید؟ سرمایه گذاری بلند مدت در نظر دارید یا کوتاه مدت؟

دقت نمایید که پاسخ اشتباه و اغراق آمیز به این سوالات فقط به ضرر خودتان است و بس! پس با خود صادق باشید و تعارف را کنار بگذارید. فکر کنید که حاضر به صرف چقدر زمان، انرژی و تلاش در این زمینه هستید؟ البته پاسخهای شما ممکن است در گذر زمان تغییر کند و هیچ اشکالی هم در آن نیست.

گام دوم: انتخابهایتان را کمی محدود کنید

حالا که درک روشنی از اهداف سرمایه‌ گذاری خود و خدمات اولیه ‌ای که در بهترین بروکر فارکس که به دنبال آن هستید دارید، زمان آن است که انتخابهای خود را کمی محدود کنید. مسلماً برخی ویژگیهای بروکرها برای سرمایه‌ گذاران مهمتر از سایر موارد خواهد بود. اما در این بین، چند مورد وجود دارد که هر بروکر آنلاین و معتبری باید به آن مجهز باشد. مثل:

  • قوانین و رگوله های بروکر
  • تنوع در ارائه حسابهای معاملاتی
  • بیمه معتبری که بروکر تحت پوشش آن باشد
  • پیگیری و جبران خسارت در برابر ضررهای ناشی از کلاهبرداری
  • امنیت آنلاین و حفاظت از حساب با استفاده از ابزارهای پیشرفته، احراز هویت دو مرحله ای و سایر موارد این چنینی.
  • توجه به نظرات مشتریان سابق بروکر؛ در رابطه با کلاهبرداری، خدمات مشتری، شکایت بیمه و … در بروکر، کامنتها و فیدبکهای مشتریان قبلی را در اینترنت جستجو کنید.

گام سوم: هزینه هایتان را مشخص کنید

هنگام مقایسه بروکرهای فارکس بسیار مهم است که به درک روشنی از هزینه های مرتبط با معاملات خود در بروکر، برسید. تلاشتان این باشد که میزان سرمایه ای که از طریق اسپرد یا کمیسیون بالا قرار است از بین برود را به حداقل برسانید. حداقل سپرده اولیه (دپازیت) را بسنجید. تحقیق کنید که آیا هزینه های نگهداری سالانه یا ماهانه حساب در بروکر وجود دارد؟ اگر چنین است، آیا حسابهای بزرگتر معاف از مالیات میشوند؟ آیا کارگزار دسترسی به پلتفرم معاملاتی را به عنوان بخشی از عضویت رایگان ارائه میدهد؟ اگر تازه کار باشید، پلتفرمهای رایگان، بخش عمده نیازهای شما در معاملات را برطرف خواهند کرد. اگر تریدر حرفه ای هستید، باید بررسی کنید که آیا برای ارتقاء حساب خود برای دسترسی به ابزارها و منابعی که با سرعت شما مطابقت دارند، نیاز به پرداخت هزینه دارید یا خیر؟

گام چهارم: پلتفرم بروکر را آزمایش کنید

در حالی که تمام بروکرها باید توصیف نسبتاً خوبی از انواع ابزارها و منابعی که در اختیار کاربران قرار میدهند، داشته باشند، گاهی اوقات بهترین راه برای ارزیابی کیفیت پلتفرم، فقط و فقط تست آن است! حتی اگر یک تریدر حرفه ای هم باشید، این راه حل برای شما عالی خواهد بود. چرا که مثلا قبل از ورود به حساب VIP در بروکر، همه چیز اعم از اسپرد، کمیسیون، وضعیت اهرم و … در آن را خواهید سنجید. همچنین میتوانید سرعت انجام معاملات در بروکر را بسنجید و با شرایط سفارش گذاری در آن بیشتر آشنا شوید. علاوه بر اینها، باید ببینید چه نوع سفارشاتی را میتوانید در بروکر ثبت کنید؟ بروکر از چه نوع جفت ارزهایی پشتیبانی میکند؟

گام پنجم: ببینید بروکر چه نوع آموزشهایی در اختیار کاربرانش قرار میدهد؟

اگر یک سرمایه گذار جدید هستید و به دنبال برترین بروکر فارکس میگردید، باید بتوانید به دنبال اصطلاحاتی که نمیدانید یا نحوه تحلیل داده ها بگردید. اگر موضوعی در مورد معاملات وجود دارد که نمیدانید، باید بتوانید آن را با یک سرچ ساده در بروکر پیدا کنید. پس از گذراندن چند دقیقه وقت در بروکر، باید بتوانید به راحتی به سوالات مبهم ذهنتان پاسخ دهید. اما اگر نتوانید و یک جستجوی سریع در سایت برای پرسشهای خاص، اطلاعات لازم (از قبیل مقاله، پادکست و ویدئو) را ارائه ندهد، احتمالاً آن بروکر برای شما مناسب نخواهد بود. از همه مهمتر باید ببینید که این اطلاعات، منبع معتبر دارند یا نه؟

علاوه بر موارد آموزشی باید ببینید که معاملات الگوریتمی در فارکس چیست و آیا داده های بنیادی کافی در بروکر در دسترس است؟ به عنوان مثال، پروفایلهای سهام باید شامل داده های تاریخی شرکت ناشر، مانند گزارشهای درآمد، صورتهای مالی (مانند جریان نقدی، صورت سود و زیان و ترازنامه)، پرداخت سود سهام، تقسیم سهام یا خرید مجدد و پرونده های SEC باشد. همچنین باید اطلاعاتی در مورد هر فعالیت معاملاتی داخلی در دسترس باشد.

گام ششم: سهولت در واریز و دریافت وجه بروکر را بسنجید

سهولت در واریز و برداشت وجه در بروکر یکی از عوامل مهمی است که باید در هنگام انتخاب آن مد نظر قرار دهید. این امر به ویژه برای سرمایه گذارانی که به طور مکرر، اقدام به واریز، برداشت و جابجایی وجه در بروکر مینمایند، بسیار مهم است. عوامل مختلفی بر سهولت واریز و برداشت وجه در بروکر تاثیر میگذارند. مثل:

  1. 1.تنوع در روشهای واریز و برداشت: برخی از بروکرها طیف گسترده ای از روشهای واریز و برداشت را ارائه میدهند. در حالی که برخی دیگر فقط چند گزینه محدود دارند. بهتر است بروکری را انتخاب نمایید که روشهای مورد نیاز شما در این زمینه را ارائه دهد.
  2. 2.زمان تسویه: مدت زمانی که طول میکشد تا وجوه پس از واریز یا برداشت در دسترس قرار گیرند، بسیار مهم است. زمان تسویه میتواند برای روشهای مختلف واریز و برداشت در بروکرها متفاوت باشد.
  3. 3.هزینه ها: برخی از بروکرها برای واریز و برداشت وجه هزینه دریافت میکنند.

گام هفتم: از خدمات مشتری در بروکر مطلع شوید

اکنون، به احتمال زیاد با کمک راهنمای انتخاب بروکر فارکس، بروکر مورد نظر خود را پیدا کردید. حتی اگر بین ۲ الی ۳ گزینه هم مردد باشید، با صرف کمی زمان بیشتر، انتخاب نهایی را انجام خواهید داد. حالا مورد مهم دیگری که باید بررسی کنید، وضعیت خدمات مشتری و پشتیبانی در بروکر است. اگر تریدر تازه وارد هستید و نیاز به مشاوره بیشتر دارید، باید مطمئن شوید که به سرعت و به راحتی میتوانید با کارکنان پشتیبانی در بروکر ارتباط برقرار کنید. یا اگر از نظر فنی مشکل دارید، باید مطمئن شوید که تیم پشتیبانی فنی به راحتی و در تمام ساعات شبانه روز در دسترس هستند. ساعات و راه های برقراری ارتباط با پشتیبانی را به خوبی بررسی کنید.

گام هشتم: انتخاب کنید و مراحل بعد را انجام دهید

حالا که مطمئن شدید، کدام بروکر برای شما از همه مناسبتر است، دیگر میتوانید آن را انتخاب و اقدام به ثبت نام، احراز هویت، افتتاح حساب و باقی مراحل در آن نمایید. در این صفحه، با کلیک روی هر بروکر، راهنمای کامل راجع به نحوه ثبت نام، احراز هویت، افتتاح حساب و … در آن را مشاهده خواهید کرد.

مقایسه بروکرهای فارکس با یکدیگر و انتخاب یکی از بین همه، آن هم با وجود تحریمهای کنونی که علیه کاربران ایرانی وجود دارد، کاری بسیار زمان بر و صد البته، چالش برانگیز خواهد بود. اما با وجود راهنمای جامعی که در بالا گفتیم، میتوانید این پروسه پیچیده را خیلی سریعتر و مطمئن تر، پشت سر بگذارید. آنوقت خیلی راحت و با اطمینان خاطر ضمن شناسایی برترینها یا برترین بروکر فارکس برای خود، میتوانید معاملاتتان در این بازار بی حد و حصر را شروع کنید.

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان کدام است؟

در پاسخ به این سوال که بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان کدام است، باید بگوییم که متاسفانه هیچ بروکری در ایران نمایندگی رسمی ندارد. با توجه به تحریمهای پیش رو، حتی برخی از بروکرهای معتبر با سابقه، همکاری خود را با ایرانیان قطع کرده‌ اند. دفتر مرکزی تمام بروکرها در خارج از ایران است. لذا توصیه میکنیم تا پیش از انتخاب بروکر با توجه به راهنماییهایی که در بالا گفتیم و اطلاعات مربوط به هر بروکر که در صفحه خودش قرار دادیم، یکی را که فکر میکنید از همه برایتان مناسب تر است، انتخاب نمایید.

دکمه بازگشت به بالا