جامعهمعرفی کسب و کار

بازی‌های آسان که با پایتون می‌توانید بسازید

اگر برنامه نویس هستید، آیا تاکنون به ساخت بازی (حتی بازی های بسیار ساده) فکر کرده اید؟ زبان برنامه نویسی پایتون، یکی از محبوب ترین و معروف ترین زبان های برنامه نویسی دنیاست. در ساخت بازی های معروفی مثل بتلفیلد 2، از پایتون استفاده شده است.

اگر به پایتون تسلط دارید، ولی تاکنون بازی نساخته اید، در اینجا 11 بازی ساده ای که با پایتون قابل ساخت است را برای شما آورده ایم. البته اگر قصد ساخت بازی های پیچیده تری را با پایتون دارید، ولی مهارت لازم را ندارید، می‌توانید با استخدام برنامه نویس پایتون، آن را به یک برنامه نویس پایتون حرفه ای واگذار کنید.

 11 بازی آسان و ساخته شده با پایتون

بازی‌های زیر از جمله مار، تتریس، پکمن و سایر بازی‌های موجود در لیست، با پایتون به راحتی قابل کدنویسی هستند. می‌توانید این بازی‌ها را با استفاده از زبان پایتون بسازید.

1. مار(Snake)

 

مار یک بازی سرگرم‌کننده است. کدنویسی آن با استفاده از پایتون بسیار آسان است. شما به مار غذا می‌دهید و هر بار که مار غذا می‌خورد، بدنش رشد می‌کند. باید از غذاهای سمی ‌یا هر مانعی که می‌تواند مار را بکشد، اجتناب کنید. دیوارهای مرزی را محدود کنید یا ، درست مانند بازی مار در موبایل‌های نوکیا از ابعاد صفحه نمایش به عنوان دیوارهای مرزی استفاده کنید.

طراحی بازی مار در پایتون بسیار ساده است و همه چیز با دسترسی به لایبرری Pygame ساده تر می‌شود.

2. تتریس(Tetris)

 

تتریس یک بازی گیج کننده و قابل ساخت با کد پایتون است. یک پروژه آسان و سرگرم کننده برای مبتدیان برنامه نویسی محسوب می‌شود. این بازی با یک کادر خالی و اشکال تصادفی در حال سقوط به صورت عمودی شروع می‌شود. اشکال را به گونه‌ای قرار دهید تا از رسیدن به سقف کادر جلوگیری کنید. وگرنه می‌بازید! روی هر شکل تمرکز کنید و آنها را طوری قرار دهید که متناسب هم باشند و یک ردیف افقی کامل بسازند. ردیف‌های کامل، ناپدید می‌شوند و امتیاز می‌گیرید. تا می‌توانید امتیاز بالاتر بگیرید!

3. مهاجمان فضایی (Space Invaders)

 

مهاجمان فضایی نوعی بازی آرکید است که می‌توانید آن را در پایتون بسازید. فقط با نوشتن کدهای پایتون می‌توان این بازی را از اول ساخت. در این بازی همانطور که از نامش پیداست، شما در یک ماموریت فضایی هستید. در راه شما، برخی از مهاجمان به هواپیمای شما حمله می‌کنند، از مقابلشان جای خالی دهید! با حملات آنها روبرو شوید و به جلو حرکت کنید. تمام مراحل را کامل کنید! هر مرحله جدید، سطح دشواری بیشتری دارد.

4. Pac Man

 

Pac-man یکی دیگر از بازی‌های آسان و قابل ساخت با پایتون است. یک کادر مستطیلی دارید که دور تا دورش پر از ذرات ریز است. روی کادر، خطوط تصادفی مانند تونل‌های باز وجود خواهد داشت کاراکترهای بازی از آنها عبور می‌کنند. تا جایی که می‌توانید بخورید و در عین حال از دست زدن به دشمنانی که بعد از شما آنجا خواهند بود، خودداری کنید. لمس کنید، می‌بازید! مراحل مختلف را برای افزایش سرگرمی ‌بسازید!

5. سودوکو (Suduku)

 

سودوکو نوعی بازی پازل بسیار محبوب است که به طور کامل در پایتون نوشته شده است. در این بازی که ابتدا توسط چند عدد پر شده، باید اعداد 1 تا 9 را طوری بچینید که در نهایت در هر ردیف و ستون، تمامی اعداد 1 تا 9، فقط یک بار تکرار شده باشند.

6.  مینی گلف

 

مینی گلف یک بازی استراتژیک است. کل سورس کد این بازی به زبان پایتون نوشته شده است. یک یوتیوبر این بازی را به زبان پایتون ساخته است. این همان بازی ورزشی گلف است که در آن باید یک توپ را در یک سوراخ قرار دهید. شما حرکات محدودی برای انجام هر مرحله دارید و خطوطی را برای حرکت توپ در آن جهت ترسیم می‌کنید. در محدوده حرکات، توپ را داخل سوراخ قرار دهید. با وجود سادگی این بازی، اجرای مراحلش، چالش بزرگی هستند!

7. جلاد (بازی مبتنی بر کلمه)

 

جلاد یک بازی معمایی کلمات است که می‌توان آن را با پایتون نوشت. مفهوم بازی خنده دار تا گیج کننده است. به طوری که یک مرد کارتونی روی میله آویزان است. شما باید او را از مرگ نجات دهید و برای این کار، باید یک حروف یک کلمه را در جاهای خالی بنویسید. از الفبای انگلیسی برای نوشتن یک کلمه انگلیسی در نوبت‌های داده شده استفاده کنید. اگر اشتباه ‌کنید، آن مرد به دار آویخته می‌شود!

8.Flappy Bird

 

Flappy bird یک بازی کلاسیک و محبوب است که اساسا یک پروژه معمولی برای برنامه نویسان پایتون است. در یوتیوب، می‌توانید ببینید که تقریباً هر برنامه نویس پایتونی یک بار این بازی را برای مخاطبانش ساخته است. با ضربه زدن روی کلید خاصی، پرنده را پرواز می‌دهید تا پرش‌های کوچکی انجام دهد. پرنده در جهتی به سمت جلو حرکت می‌کند که باید از موانعی که سر راهش می‌آیند، اجتناب کند. اگر تصادف کنید، میبازید! بازی را دوباره راه اندازی کنید و تا می‌توانید امتیاز بیشتری کسب کنید! در هر بازه پروازی جدید، سرعت بازی افزایش می‌یابد، که به معنای روبرویی با چالش بیشتر است!

9.شطرنج

 

شطرنج یک بازی استراتژیک، سطح بالا و قابل ساخت با پایتون است. یک یوتیوبر این بازی را ساخته است و یک ویدیوی کامل در مورد نحوه ساخت بازی شطرنج در پایتون دارد. او این بازی را به صورت آنلاین(چند نفره) ساخته است. اگر تا به حال این بازی شطرنج را انجام داده‌اید، سعی کنید این بازی را با پایتون بنویسید. با این وجود، این پروژه در رده متخصصان برنامه نویسی قرار می‌گیرد.

10.Tic-Tac-Toe

 

Tic-tac-toe (که در فارسی به بازی دوز یا ضربدر-دایره هم معروف است)، یک بازی نبرد استراتژی نوبتی، چند نفره و محبوب است که به راحتی با پایتون ساخته می‌شود. در این بازی ویدیویی دو بازیکن با هم روی یک تخته بازی می‌کنند. هر کدام یک علامت متفاوت دارند (اغلب یکی دایره و یکی علامت ضربدر است). کسی که برای اولین بار یک ردیف متوالی را علامت بزند، برنده است.

11.سنگ-کاغذ-قیچی

 

اغلب اوقات، سنگ-کاغذ-قیچی یک بازی مستقل نیست، بلکه بیشتر راهی برای انتخاب نفر شروع کننده یک بازی دیگر است. اغلب بازیکنان از این ترفند قبل از شروع یک بازی فیزیکی استفاده می‌کنند.

بنابراین، اگر با این بازی آشنا هستید و می‌دانید که چگونه کار می‌کنند، خوشبختانه می‌توانید آنها را با استفاده از پایتون بسازید. این تمرین، یکی از پروژه‌های ساده تر برای افزایش مهارت در برنامه نویسی پایتون است.

کدهای تمامی این بازی ها را می‌توانید در این لینک که لینک منابع گیت هاب آن ها آورده شده است، پیدا کنید.

دکمه بازگشت به بالا