اقتصادیمعرفی کسب و کار

عوامل موثر بر قیمت آلاچیق چوبی ارزان

راهنمای ارزانتر شدن هزینه ساخت آلاچیق

آلاچیق چوبی از رایجترین انواع آلاچیق است که میتواند در زیباتر کردن و کاربردی شدن محیط باغ یا حیاط خلوت کمک کند. در ادامه با نکاتی برای ارزانتر شدن ساخت آلاچیق همراه ما باشید. به گزارش گروه ساختمانی آبان، یکی از قدیمی ترین انواع آلاچیق ها، آلاچیق چوبی است که وجود آن ها، زیبایی خاصی را به محیط مورد نظر می بخشد. در ادامه قیمت آلاچیق چوبی ارزان را مرور خواهیم کرد.

ساخت آلاچیق چوبی

آلاچیق چوبی همانطور که از نامش پیدا است، جنس مواد استفاده شده در ساخت آن، چوب می باشد. معمولا این نوع آلاچیق ها در بیشتر مکان ها از جمله باغ ها، حیاط خانه ها پارک های عمومی، سالن های مهمانی، سواحل دریا، جنگل ها و… ساخته می شوند. در ساخت آلاچیق چوبی بهتر است که از مواد با کیفیت و مرغوب استفاده نمایید تا به نتیجه مطلوبی برسید. برای ساخت آلاچیق چوبی و محاسبه قیمت آلاچیق چوبی؛ لازم است که مراحل مختلفی را با دقت زیاد انجام دهید که این مراحل به صورت زیر می باشند.

ساخت دیوارهای آلاچیق چوبی

اولین مرحله ساخت آلاچیق با چوب، ساختن دیوارهای آلاچیق و محاسبه قیمت آلاچیق ترمووود است. برای ساختن دیوارهای آلاچیق چوبی، ابتدا باید پایه های اطراف آلاچیق را بنا کنید. در واقع این پایه ها، اسکلت اصلی آلاچیق را می سازند. برای انجام این کار باید چهار تا پایه چوبی را با میزان یکسان در اطراف قرار دهید. دقت داشته باشید که این چهار تا پایه چوبی باید دقیقا میزان یکدیگر باشند چون در غیر این صورت باعث می شوند که نتیجه خاتمه کار، مطلوب نگردد. جهت اقدام برای محوطه سازی باغ میوه با کمترین هزینه و فضاسازی باغ و مشاوره لازم کلیک کنید و با شماره های موجود تماس بگیرید.

پس از به کار گذاشتن پایه های چوبی، باید با استفاده از تکه هایی از چوب آن ها را به یکدیگر وصل کرده و بخشی از اسکلت دیوار را بسازید. سپس با استفاده از شیشه های مورد نظر به ساخت پنجره بپردازید. دقت داشته باشید که معین کردن جای پنجره ها امری بسیار مهم است و باید اصولی انجام گیرد.

سقف آلاچیق چوبی

هنگام ساخت یک آلاچیق کامل، یکی از مهم ترین قسمت های آلاچیق، سقف آن است. برای ساخت سقف آن، ابتدا باید اسکلت اصلی چوب ها را به یکدیگر متصل کنید که در واقع قسمتی از سقف نیز محسوب می گردد و در آخر تکه ای که در مرحله قبلی ساخته اید را به یکدیگر وصل کرده تا یک آلاچیق کامل ساخته گردد.

قیمت طراحی محوطه چقدر است؟

برای ساخت آلاچیق چوبی با سقف شیروانی به پنج پایه چوبی نیاز است با این تفاوت که ارتفاع یک پایه باید نسبت به چهار تا پایه چوبی، کمی بلندتر باشد به طوریکه تکه های دیگر روی آن سوار شوند. در حقیقت این تکه ها روی تکه اصلی به صورت مثلثی و با زاویه چهل وپنج درجه وصل کرده و سپس سازه مورد نظر را روی آن، سوار نمایید. برای محکم کردن تکه ها، باید آن ها را با پیچ به یکدیگر متصل کنید.

رنگ آمیزی آلاچیق چوبی

در مرحله آخر نیز باید با استفاده از قلم مناسب به رنگ آمیزی آلاچیق بپردازید. جنس موادی که در ساخت و رنگ آمیزی سقف شیب دار آلاچیق چوبی استفاده شده باید ضد آب یا مقاوم در برابر آب باشد تا هنگام بارش باران به سقف آن صدمه ای وارد نگردد. در ساخت آلاچیق چوبی باید به این نکته توجه داشته باشید که میزان گیری ها باید درست و با دقت انجام گرفته باشند تا نتیجه بسیار زیبایی حاصل گردد.

اجرای آلاچیق چوبی ارزان

برای اجرای آلاچیق چوبی ارزان، باید خود با استفاده از وسایل و مصالح مورد نیاز به ساخت آلاچیق چوبی بپردازید.

  1. بدین صورت که در ابتدا به ساخت دیوار آلاچیق بپردازید.
  2. برای انجام این کار، به چهار عدد ستون برای چهار گوشه آلاچیق نیاز دارید.
  3. برای قرار دادن ستون ها باید چهار گودال را ایجاد کنید. این گودال ها باید در یک سطح ساخته شوند تا با یکدیگر هم تراز باشند.
  4. همچنین می توانید برای محکم تر کردن پایه ستون ها از میزانی سیمان استفاده نمایید.
  5. حال باید برای ساختن دیواره آلاچیق، از شش تیغه چهار در چهار استفاده کنید. این تیغه های چوبی، سه ستون اصلی آلاچیق را تشکیل می دهند؛ به طوری که باید از طریق دو عدد پیچ در تیرک بسته و محکم شوند.
  6. برای ساختن پنجره های آلاچیق نیز باید مرکز سه دیوار اصلی آلاچیق را در نظر گرفته و سپس پنجره های مور نظر را در مرکز دیوارها قرار داده و پهنای آن ها را میزان گیری کرده و یاد داشت نمایید.
  7. حال باید برای هر پنجره، چهارچوب ساخته گردد که ارتفاع آن ها باید میزان چهارچوب پنجره ها باشد.
  8. سپس فریم ها را با استفاده از میخ در موقعیت صحیح و میزان چهار چوب پنجره قرار داده و در صورت لزوم می توانید از طریق چسب چوب، فریم ها را به پنجره ها بچسبانید.
  9. پس از آن، باید به برش تیرهای بالایی آلاچیق پرداخته و آن ها را به یکدیگر وصل کنید.
  10. پس از آن نیز به ساخت سقف آلاچیق و رنگ آمیزی آن بپردازید.

طراحی و اجرای آلاچیق چوبی

طراحی و اجرای آلاچیق چوبی یک امر تخصصی و فنی به شمار می آید که باید حتما از طریق طراح انجام گیرد و همانطور که گفته شد در ساخت آلاچیق چوبی، یکی از پر کاربردترین متریال، چوب است که از دل طبیعت خارج شده است و استفاده از آن، هماهنگی خاصی را در فضای سبز ایجاد می کند. یکی از نکاتی که هنگام اجرای آلاچیق چوبی باید در نظر بگیرید این است که چوب استفاده شده، مرغوب و مستحکم در مقابل نور خورشید و باران باشد که از جمله می توان به چوب درختان کاج، سرو، توسکا، صدر و… اشاره نمود.

طراحی و اجرای آلاچیق چوبی یکی از بخش های طراحی فضای سبز محسوب می گردد. در واقع یکی از موضوعات مهم هنگام طراحی و اجرای آلاچیق چوبی، این است که چه مساحتی از فضای سبز را در اختیار دارید. یعنی زمانیکه محیط مورد نظر، کوچک است، می توانید به طراحی و اجرای آلاچیق چوبی ارزان و نقلی بپردازید، اما زمانیکه محیط مورد نظر، بزرگ و گسترده باشد باید به طراحی و ساخت آلاچیق چوبی بپردازید که گنجایش نفرات آن، بالای ده نفر باشد.

عوامل موثر بر طراحی آلاچیق چوبی

یکی دیگر از موارد موثر در طراحی آلاچیق چوبی، سبک اجرای فضای سبز است که باید به آن، توجه گردد. برای مثال هنگام طراحی و اجرای آلاچیق چوبی باید در نظر داشته باشید که آلاچیق در مکان مناسبی ساخته شده است. برای مثال آلاچیق مورد نظر، بهتر است که در فضای سبز نزدیک سطل آشغال و آب آشامیدنی و… ساخته گردد و معمولا اطراف آلاچیق، چمن و بوته های کوتاه واقع شده است و در فضای سبز، مسیری برای پیاده روی افراد وجود دارد تا افراد بتوانند بدون آسیب رساندن به گل ها و گیاهان به آلاچیق برسند.

نتیجه گیری

آلاچیق چوبی یکی از مکان های دنج و راحت در فضای سبز است که می توانید در آن به انجام کارهای مختلفی از قبیل خواندن کتاب، خوردن قهوه، تماشای منظره، معاشرت با دوستان و… بپردازید. برای ساخت آلاچیق چوبی باید مراحلی را با دقت انجام دهید که در این مقاله به آن ها اشاره شد. در واقع ساخت آلاچیق چوبی به نوع طراحی و اجرای آن بستگی دارد و به صورت کلی می توان گفت که در ساخت آلاچیق چوبی باید به جمع آوری تمام مواد و ابزار مورد نیاز، ایجاد یک طرح و نقشه و انجام مراحل اصلی ساخت بپردازید.

دکمه بازگشت به بالا