جامعهمعرفی کسب و کار

ایده کسب و کار خانگی برای آقایان

بهترین مشاغل خانگی با سطح درآمد بالا برای آقایان

بیشتر آقایان در برون از منزل کار می کنند و تصور می کنند شغل خانگی وجود ندارد که کفاف در آمد را کند. اما مشاغل خانگی با درآمد خوب برای مردان هم وجود دارد. آقایانی هستند که مجبور هستند در منزل بمانند و فرزندان را نگهداری کنند و یا مشکلات فیزیکی دارند و … و به همین دلیل شغل خانگی برای آنها بسیار مناسب است. بعضی از آقایان هم رو به شغل دوم می آورند و به همین دلیل در این بخش بهترین مشاغل خانگی با سطح درآمد بالا برای آقایان را معرفی می کنیم.

بهترین شغل های خانگی پردرآمد برای مردان

در ادامه لیست شغل های مردانه که در خانه می توانند انجام دهند را آماده کرده ایم.

پرورش کرم ابریشم

یکی از مشاغل خوب پرورش کرم ابریشم و ساندن آن به دست خریداران است که فرآیند خیلی پیچیده ای نیست. می توانید بخشی از انباریف بالکن و یا هر محل دیگری را در خانه به پرورش کرم ابریشم اختصاص بدهید و از این محل درآمد خوبی داشته باشید و حتی به عنوان شغل اصلی آن را انتخاب کنید.

بازاریابی تلفنی و آنلاین

اگر به شغل بازاریابی علاقه دارید می توانید به صورت دورکاری آن را با سایت ساز سایتی شو انجام دهید. بازاریابی آنلاین، یکی از پردرآمدترین شکل های بازاریابی است و قابل پیگیری از هر مکانی (خانه یا بیرون از خانه) خواهد بود. در حال حاضر شرکت های زیادی علاقه مند به استخدام بازاریاب دورکار هستند و ترجیح می دهند که با استخدام این افراد از تعداد کارمندان ساکن در محل شرکت کم کنند.

شیرینی‌پزی

اگر به مشاغل مربوط به مواد غذایی و خوراکی های علاقه دارید، شیرینی پزی می تواند محل کسب درآمد خوبی باشد. می توانید با چند سوپرمارکت محلی صحبت کنید و نمونه هایی از شیرینی ها و پیراشکی های خانگی خود را در اختیار آن قرار دهید. با چند بار فروش رفتن شیرینی های خانگی شما و استقبال مشتری از این شیرین های، فروش بیشتری پیدا می کنید و سفارشات شما هر روز بیشتر می شود.

پرورش گیاهان خانگی

پرورش گیاهان خانگی، کاری آرامش بخش و نیازمند به صبر و حوصله است. با پرورش گیاهان خانگی و گیاهان دارویی شما به سود خوبی خواهید رسید. ریشه این گیاهان قیمت زیادی ندارند و در عوض گیاه پرورش یافته، با سود سرشاری به فروش می رسد. برای این منظور می توانید به سرویس زراعت و باغبانی مجله انگیزه سری بزنید و کاشت بسیاری از گیاهان را آموزش ببینید. از آن گذشته پرورش گیاهان دارویی و فروش مستقیم آن‌ها یا فروش به عطاری‌ها، می‌تواند منبع درآمدی عالی برای آقایان باشد.

تولید فیلتر هوای خودرو از مشاغل خانگی پردرآمد برای آقایان

فیلتر هوای خودرو جزو قطعات مصرفی خودرو است که همیشه به آن نیاز است. فیلترها به عنوان ابزاری باری جلوگیری از وارد شدن ذرات معلق هوا و حشرات و آلودگی ها به خودرو، مورد استفاده قرار می گیرند و قادر به ساخت آن در منزل هستید. در صورتی که مایل به هزینه کردن ابتدایی باشید، امکان خرید دستگاه های کمکی برای ساخت فیلتر هوا در منزل هم وجود دارد و به این شکل سرعت و کیفیت کار شما بالاتر می رود.

ساخت شمع

شاخت شمع مراحل ساده ای دارد و مواد اولیه آن، بسیار ازان هستند. ولی با داشتن ابتکار در طراحی و خلاقیت در ساخت شمع های تزیینیف محل درآمد قابل توجهی برای خود ایجاد خواهید کرد. حتی شما می توانید با راه اندازی یک شبکه فروش آنلاین از طریق اینستاگرام یا راه اندازی وب سایت فروشگاهی، این شمع های تولیدی را به صورت مستقیم تولید کنید.لازم است که تصاویر به صورت واضح و جذاب از شمع ها تهیه کنید و در اینترنت قرار دهید تا شمتریان به سمت آنها جذب شوند و سفارشات شما پی در پی افزایش پیدا کند.

تولید کتاب صوتی

اگر صدای بم و دلنیشینی دارید، می توانید کتاب های جذاب را انتخاب کنید و کتاب صورتی تهیه کنید. در حال حاضر با توجه به تمایل جامعه، بازار کتاب های صوتی داغ است و افراد زیادی حاضر به خرید نسخه های با کیفیت کتاب خای صوتی هستند. وب سایت هایی هم این فایل های صوتی را از شما می خرند.

راه اندازی وب سایت فروش

به فروش علاقه‌مند هستید، اما به دلایلی ترجیح می‌دهید که از داشتن یک مغازه فیزیکی صرف نظر کرده و به شکل دیگری این کار را انجام دهید؟ راه اندازی وب سایت فروشگاهی می‌تواند بهترین راه حل باشد! محصول یا محصولاتی را که دارای زمینه فروش مناسب باشند، انتخاب کرده و فروشگاه آنلاین خود را با ارائه این محصولات، به دنیای رقابت فروش اینترنتی وارد سازید.

البته به سود رسیدن این شکل از کسب و کار، نیازمند میزانی زمان است و باید کمی برای به بار نشستن درخت آن، تلاش و کوشش نموده و وب سایت خود را به صفحات نخستین موتور جستجوی گوگل بیاورید. به یاد داشته باشید که راه اندازی وب سایت فروشگاهی بدون استفاده از سئوی حرفه‌ای، به مانند برپا کردن یک سوپرمارکت جذاب در صحرایی دوردست و بدون گذر حتی یک عابر است. بنابراین قبل از شروع بهتر است بدانیم چگونه یک سایت یا فروشگاه اینترنتی (رایگان) راه بیندازیم؟

پرورش قارچ

پرورش قارچ از دسته مشاغل پردرآمد است که به راحتی و با کمی دقت می‌توان در اندک زمانی به بهره‌برداری مالی از آن رسید. اگر یک انباری یا اتاق در منزل خود دست و پا کنید، امکان پرورش قارچ با سرمایه اولیه اندک فراهم خواهد شد. به خاطر داشته باشید که هر آن قدر فضای شما بزرگ‌تر باشد، برداشت بیشتری خواهید داشت ولی این کار در فضایی محدود و در حجم کمتر نیز قابل انجام است.

تهویه مناسب، میزان رطوبت هوا و شکل آبیاری و درجه حرارت محیط از عوامل موثر در کیفیت رشد قارچ‌ها هستند. در صورتی که فرآیند رشد قارچ‌ها را به خوبی دنبال کرده و محصولاتی باکیفیت به دست بیاورید؛ سوپرمارکت‌های بسیاری خریدار آن‌ها خواهند بود و رفته رفته شبکه فروش غنی راه اندازی خواهید کرد.

چاپ سیلک از مشاغل خانگی پردرآمد برای آقایان

چاپ سیلک از انواع چاپ تصاویر است که می‌تواند یک کسب و کار خانگی سودآور برای آقایان باشد. از این شکل چاپ صنعتی برای تصویرسازی روی حوله، لباس، نایلون، کیف، بادکنک، ورقه‌های فلزی، ظروف یکبار مصرف و … استفاده می‌شود. با این حساب تصورش را بکنید که چه بازار گسترده‌ای می‌تواند پیش روی شما قرار داشته و تا چه اندازه پتانسیل سودآوری وجود دارد.

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و جذب فالوور و اعضا در گروه‌های مختلف، زمینه فروش محصولات و دریافت تبلیغات از کسب و کارهای مختلف را به وجود می‌آورد. این فعالیت علاوه بر این که می‌تواند درآمد زیادی را نصیب فرد نماید، قابلیت اتکا به عنوان یک شغل دوم را داراست.

صنایع دستی حصیری و چوبی

اگر چه ساخت صنایع دستی حصیری یا چوبی به مهارت‌های خاصی احتیاج دارد، اما می‌توان این کار را با کمی تمرین و ممارست آموخته و از مراحل ابتدایی آن به کسب درآمد پرداخت. شما با ساخت چیزی ساده مانند سایه‌بان کولر آبی، می‌توانید در فصل تابستان به فروش خوبی دست پیدا کنید. همین طور با کمی رصد کردن نیازهای جامعه، امکان ساختن محصولات متنوع حصیری یا چوبی و به دست آوردن درآمد قابل توجه از آن‌ها، فراهم خواهد بود.

پیراهن دوزی

با توجه به بالا رفتن قیمت دلار و گران شدن پیراهن‌های مردانه وارداتی، توجه بیشتری به محصولات داخلی معطوف شده و فرصتی عالی برای دوخت پیراهن مردانه وجود دارد. اگر هیچ چیزی هم از خیاطی نمی‌دانید، در یک دوره آموزشی شرکت کرده و با تهیه چرخ صنعتی، شروع به دوخت پیراهن مردانه کنید. سودآوری چنین پروژه‌ای باورنکردنی بوده و رفته رفته به یک کسب و کار خانگی پردرآمد تبدیل خواهد شد. با دنبال کردن مدل‌های روز دنیا، نمونه‌های امروزی و شیک تولید کرده و بازار را به دست بگیرید.

پرورش پرندگان زینتی از مشاغل خانگی پردرآمد برای آقایان

نگهداری از پرندگان عادتی است که بسیاری از خانواده‌ها داشته و به ویژه کودکان به آن علاقه زیادی دارند. از این رو با پرورش دادن پرندگان زینتی و به فروش رساندن آن‌ها، می‌توانید منبع درآمد خوبی برای خود دست و پا نمایید. البته چنین چیزی در خصوص حیوانات خانگی نیز صدق می‌کند، اما نگهداری پرندگان به مراتب ساده‌تر بوده و آزار و اذیت کمتری نیز برای دیگر اهالی خانه و همسایه‌ها خواهد داشت.

تولید و بسته بندی آبلیمو، آبغوره و سرکه

خیلی از افراد که به سلامت خود اهمیت می دهند، آبلیمو صنعتی تهیه نمی کنند و به نوع طبیعی آن مایل هستند. می توانید خودتان در منزل آبلیموی تازه خانگی تهیه کنید و بسته بندی کنید و درآمد خوبی داشته باشید. این موضوع در مورد آبغوره و سرکه هم صدق می کند. مهم این است که روال تهیه این محصولات کاملا بهداشتی بوده و در شکل بسته بندی و عرضه هم خلاقیت کافی داشته باشید.

با داشتن خلاقیت و نوآوری می توانید یک شغل خانگی شاده و پردرآمده داشته باشید و حتی نیاز به شغل بیرون از خانه نداشته باشید. مشاغل خانگی برای مردان هم مانند مشاغل خانگی برای زنان می توانند راهی خوب برای کسب درآمد باشند و مرد می تواند در کنار خانواده به امور منزل هم رسیدگی کند.

اگر شما هم جز آن دسته افرادی هستید که شاغل هستید و می‌خواهید از “شغل خانگی برای آقایان” هم بهره‌مند شوید، شما می‌توانید از کار در منزل به عنوان شغل دوم و به عنوان کار در منزل، در زمان‌های بیکاری از آن استفاده کنید. مثلاً یک کارمند در اداره در حال کار کردن است یا دانش آموز که در شیفت صبح در حال تحصیل است و در شیفت بعد ظهر خود می‌تواند از مشاغل اینترنتی برای کسب درآمد مطلوب استفاده کند.

شغل دوم مناسب آقایان یکی از هدف های مد نظر برای افرادی است که از حقوق ماهیانه خود راضی نبوده و یا کفاف دخل و خرج را نمی دهد، پس به فکر شغل دوم مناسب می افتد. کسب و کاری که یک مرد بتواند با حس اقتدار و حفظ شآن خود در آن مشغول به کار شود. البته امروزه نعمت کسب و کارهای اینترنتی باعث شده تا بسیاری از آقایان در فضای مجازی بدون آنکه هویتشان مشخص شود با حس امنیت روانی بیشتر مشغول به کسب و کار مجازی شوند.

فواید شغل‌های خانگی

امروزه فعالیت کردن در کسب و کار اینترنتی توسعه زیادی پیدا کرده است و یکی از بزرگ‌ترین مزیت شغل‌های خانگی برای آقایان آن است برخلاف شغل‌های سنتی که لازم است فرد برای برپایی کسب و کار خود هزینه اولیه مثل:

 • اجاره ملک
 • تهیه تجهیزات
 • هزینه زیاد برای تبلیغات
 • دوندگی برای کسب جواز

و بسیاری از موارد از این قبیل بپردازد، ولی در شغل‌های خانگی نیاز به این موارد نیست.

در کل می‌توان گفت کار در منزل یکی از جذاب‌ترین مشاغل برای آقایان است که به علت امن بودن آن، بسیاری از افراد آن را به عنوان یک بنگاه اقتصادی می‌دانند که می‌توان از آن درآمدهای میلیاردی خوبی داشته باشند.

از جمله مزایای کسب و کار خانگی عبارت‌اند از:

 • کمک گرفتن از اعضا خانواده
 • کاهش هزینه‌های مرتبط با ایاب و ذهاب
 • بهره‌مندی از تسهیلات دولتی
 • انعطاف پذیری شغل‌های خانگی
 • راه اندازی و شروع کار با حداقل هزینه و سرمایه

معرفی 10 شغل جذاب خانگی برای مردان

در میان کسب و کارهای خانگی یک سری مشاغل وجود دارد که به علت توجه بخصوص مردان باعث شده به عنوان مشاغل جذاب برای مردان شناخته شوند که از میان این مشاغل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پرورش قارچ
 • بازاریابی تلفنی و آنلاین
 • آموزش آنلاین و غیرحضوری
 • پرورش گیاهان خانگی
 • شغل خانگی شیرینی پزی برای آقایان
 • صنایع دستی چوبی و حصیری
 • شغل خانگی کارگاه نجاری برای آقایان
 • ساخت محصولات چرمی
 • ساخت شمع

پرورش قارچ

شغل پرورش قارچ یک شغل زودبازده و در عین حال کم هزینه‌ای است که باعث می‌شود صاحبان این مشاغل در بازه زمانی کم به سوددهی برسند؛ همین عوامل سبب شده که افراد زیادی در این شغل فعالیت داشته باشند.

اما باید به این نکته توجه داشته باشید که هر چقدر میزان سرمایه گذاریتان در قدم اول بیشتر باشد، به طبع میزان سوددهی بیشتری نصیبتان خواهد شد؛ ولی اگر فکر می‌کنید با شکست مواجه می‌شوید، می‌توانید با درآمد هم به پرورش قارچ بپردازید. در کنار این عوامل شما می‌توانید با یادگیری تکنیک‌های فروش اینترنتی محصولات تولیدی خود را بدون واسطه به خریداران اصلی خود بفروشید.

بازاریابی تلفنی و آنلاین

بازاریابی تلفنی و آنلاین یکی اساسی‌ترین فعالیت‌ها و لازمه هر نوع کسب و کار اینترنتی است. در حقیقت می‌توان این چنین گفت که بازاریابی اینترنتی به عنوان یکی از ملزومات اساسی هر نوع کسب و کار (چه به صورت محلی فعالیت داشته باشید و چه به صورت گسترده) محسوب می‌شود. بسیاری از شرکت‌ها بعد از فعالیت‌های خود در عرصه اینترنت به فکر بازاریابی و معرفی برند خود می‌افتند و از آن جایی که این اقدام نیاز به توانایی و صرف زمان است؛ به همین دلیل به فکر استخدام افراد متخصص در این زمینه یعنی بازاریاب تلفنی و یا آنلاین می­افتند.

آموزش آنلاین و غیرحضوری

از جمله مشاغل اینترنتی مناسب مردان، آموزش آنلاین و غیرحضوری است. این شغل معمولاً بیشتر مورد توجه افرادی قرار می‌گیرد که به علت مشغله زیاد و فعالیت‌های مختلفی که در طی روز انجام می‌دهند امکان شرکت در کلاس‌های حضوری را ندارند؛ همین امر باعث می‌شود که در کلاس‌های آنلاین و غیرحضوری شرکت کنند. در نتیجه شما می‌توانید با فعالیت در آموزش آنلاین و غیرحضوری به این شیوه کسب درآمد مطلوبی داشته باشید؛ همچنین از جمله مکان‌هایی که می‌توان کلاس‌های آنلاین و غیرحضوری خود را برگزار کنید محیط اسکای روم است.

پرورش گیاهان خانگی

در میان انواع کسب و کارهای خانگی یکی از کم هزینه‌ترین و در عین حال سودمندترین آنان را می‌توان پرورش گیاهان خانگی معرفی کرد؛ زیرا در این شغل لازم به سرمایه گذاری و استفاده از تجهیزات پیشرفته نیست و تنها لازم است فرد با نظارت و دقت کافی از نفوذ و پیشرفت آفت که باعث از بین رفتن گیاهان می‌شود جلوگیری کنند.

هر ساله افراد بسیار زیادی هستند که با پرورش سبزه برای سفره هفت سین توانسته‌اند با حداقل سرمایه و بدون نیاز به تجهیزات خاصی و تنها با به کارگیری خلاقیت در نوع سبزه (سبزه به شکل مجسمه، سبزه با دانه‌های پرتغال) بیشترین درآمد را داشته باشند.

شیرینی پزی

در حقیقت آقایان هم می‌توانند به شغل شیرینی پزی بپردازند. در این شغل کافی است از هنر شیرینی پزی که دارید در جهت کسب درآمد از آن استفاده کنید.

شیرینی پزی به عنوان یکی از مشاغل جذاب و پرطرفدار در محیط خانه است و شما می‌توانید با دریافت سفارش شیرینی خانگی و یا با استفاده از تهیه ویدیوهای آموزشی و گذاشتن قسمتی از آن در شبکه‌های اجتماعی سبب جذب مخاطبان برای کسب آموزش شوید و از این راه با برگزاری کلاس‌های آنلاین و یا حضوری کسب درآمد مطلوبی داشته باشید.

صنایع دستی چوبی و حصیری

یکی از جمله روش‌های ساده و در عین حال جذاب برای بسیاری از آقایان است که در این شغل خانگی برای آقایان می‌توانند با تجهیزات ساده به کار در منزل بپردازند و درآمدهای مطلوبی هم کسب کنند.

طبق آمارهای صورت گرفته نشان می‌دهد که میزان خرید وسایل چوبی نسبت به سایر محصولات پلاستیکی، فلزی و غیره بیشتر است. تنها کافی است در این شغل با بهره گیری از نعمت خلاقیت باعث خلق آثار نابی شوید که سبب جذب مخاطبان را فراهم سازد. اگر هم خلاقیت در زمینه ایده پردازی ندارید، اصلاً نگران نباشید زیرا فضای مجازی و اینترنت دنیای بی پایانی از این ایده‌ها را برای شما قرار داده است.

کارگاه نجاری

در میان کسب و کارهای اینترنتی که افراد می‌توانند در منزل به درآمد پردازند کارگاه نجاری است. همان طور که می‌بینید در تمام زندگی بشر استفاده از ملزومات چوبی از جایگاه خاصی برخوردار بوده است. اگر شما وقتی با بوی چوب و دست کشیدن روی آن حس آرامش می‌کنید، در حقیقت می‌توان گفت شما در این عرصه می‌توانید فعالیت مفید و پرسودی داشته باشید؛ اما باید بدانید که برای بدست آوردن سود بالا در این شغل نیاز است که:

تجربه کافی در این عرصه داشته باشید که در حقیقت می‌توان گفت از کلید موفقیت و پیشرفت در این کسب و کار است. بهره گیری از برنامه‌های مختلف برای طراحی در این شغل است.

ساخت محصولات چرمی

در این میان یکی از مشاغل اینترنتی برای آقایان ساخت محصولات چرمی است؛ زیرا همان طور که می‌دانید میزان ماندگاری و دوام محصولات چرمی نسبت به سایر محصولات پلاستیکی و پارچه‌ای بیشتر است و همین امر باعث شده است که بسیاری از تولید کنندگان را به ساخت دستبند، گردنبند، کیف دوشی، کیف پول، کفش و بسیاری از محصولات از این قبیل ترغیب کنند. نکته اصلی در این شغل آن است که هر چقدر محصولات با کیفیت و خلاقانه‌تر ساخته شده باشند، در نتیجه آن خریدار و فروش بهتری خواهید کرد.

ساخت شمع

در ساخت شمع به عنوان یک کار پاره وقت بسیاری از افراد با استفاده از آموزش‌های لازم و تجهیزات کاربردی می‌توانند در خانه و حتی یا مشارکت اعضای خانواده به کسب درآمد مطلوبی برسند. توجه داشته باشید که در ساخت شمع آن چیزی که حرف اول را در کسب درآمدهای بالا میزند، استفاده از خلاقیت و ظرافت در طراحی کار است.

با توجه به مطالب گفته شده در این مقاله سعی داشتیم شما را با این نکته اصلی آشنا سازیم که لزومی ندارد تمام افراد در کارهای سنتی و شغل‌های دولتی و خصوصی فعالیت داشته باشند؛ بلکه می‌توانند بسته به توانایی و مهارت‌هایی که دارند، در هر نوع از مشاغل اینترنتی به صورت تمام وقت و حتی پاره وقت فعالیت و کسب درآمد مطلوبی هم داشته باشند. سعی کنید برای رسیدن به موفقیت در کسب و کارخانگی خود از ایده‌های ناب استفاده کنید.

حال اگر با توجه به تمام توضیحات داده شده قصد دارید یک کسب و کار خانگی را راه اندازی کنید، می‌توانید به مراجعه به سایت گاسی وب تمام اطلاعات مربوط به را اندازی را از آن بدست آورید.

آیا کسب و کار خانگی برای آقایان بدون سرمایه امکان پذیر است؟

بله با توجه به رواج کسب و کارهای اینترنتی می توانید به نمونه کارهایی که در مقالات مرتبط ارائه شده مراجعه کنید تا بهترین کسب و کارهای خانگی بدون سرمایه را بیابید و با توجه به تخصص خود کار را شروع کنید.

آیا بیمه در کسب و کارهای خانگی نیز وجو دارد؟

بله. بعضی از کارفرماها با برون سپاری پروژه ها، نیروهای خود را نیز بیمه می کنند تا افرادی که برایشان کار می کنند از این امنیت شغلی نیز برخوردار باشند تا از نظر روانی نیز تقویت شوند و بهره وری بهتری داشته باشند.

آیا از گشتن به دنبال یک کار خسته شدید؟ آیا تا به حال چیزی درمورد مشاغل خانگی پردرآمد برای آقایان شنیده‌اید؟ به نظر شما چند درصد از افراد، موفق به پیدا کردن یک شغل مناسب می‌شوند؟ اگر الان جایی مشغول به کار هستید، شغلتان را دوست دارید؟

بگذارید صادقانه با شما صحبت کنم!

درصد خیلی کمی از افراد، موفق به پیدا کردن یک شغل با درآمد مناسب می‌شوند و باز هم درصد خیلی کمتری از آن‌ها شغلشان را دوست دارند.

پس بقیه افراد چه؟ به نظرتان آن‌ها چکار می‌کنند؟

احتمالا درست حدس زدید. کسانی که موفق به پیدا کردن شغل نمی‌شوند، یا ناامید شده و فقط از شرایط گله می‌کنند و یا با تکیه‌ و اعتماد به خودشون سعی می‌کنند صاحب یک کسب و کار شوند.

مشاغل خانگی پردرآمد برای آقایان ، راه حلی برای این مشکلات است. امروزه با اشباع شدن ظرفیت‌های شغلی و همچنین افزایش نرخ بیکاری، بسیاری از آدم‌ها به دنبال یک کسب و کار خانگی هستند.

البته که شغل پردرآمد برای آقایان منحصر به مشاغل خانگی نیست. با این وجود، در این مطلب لیستی از مشاغل خانگی پردرآمد برای آقایان را معرفی می‌کنیم و سپس ویژگی هرکدام، مهارت‌های مورد نیاز، سرمایه اولیه و ابزار مورد نیاز را بیان می‌نماییم.

همچنین علاوه‌بر موارد یاد شده، سعی کردیم شما را با افراد موفق در این مشاغل آشنا کنیم و همچنین سایت‌های مناسب و مرتبط را در دسترس شما قرار دهیم.

عناوین این مقاله مخفی کردن عناوین
دکمه بازگشت به بالا