اقتصادیمعرفی کسب و کار

قیمت روبل چگونه تعیین میشود؟

قیمت روبل روسیه به تومان به صورت روزانه از صرافی های معتبر داخلی قابل استعلام است. در مواقعی از سال به دلیل افزایش حجم سفر ها و مبادلات تجاری با روسیه نرخ این ارز افزایش می یابد. با توجه به نیاز به اخذ ویزا برای سفر به کشور روسیه ، به مسافران این کشور مبلغ 500 یورو ارز مسافرتی تعلق می گیرد.

قیمت دولتی امروز روبل روسیه

دلار در حال حاضر شناخته شده ترین و رایج ترین ارز بین المللی در سراسر جهان است. دلیل این امر ، انجام مبادلات در سراسر جهان با استفاده از این ارز است. همچنین در کشور هایی که نرخ دلار در آن ها نوسان بیشتری دارد ، خرید این ارز به عنوان روشی برای سرمایه گذاری و حفظ ارزش پول به شمار می رود. اما در برخی موارد استفاده از دلار نمی تواند کارآمد باشد ، مانند سفر به کشور هایی با واحد پول غیر از دلار.

ارزش اکثر پول های بین المللی با توجه به نرخ دلار تعیین می شود. در واقع با توجه به این که چند واحد از پول یک کشور معادل با ارزش یک دلار باشد ، ارزش آن واحد پولی مشخص می شود. طبیعی است که روبل روسیه هم از این قاعده مستثنی نبوده، اما در سال های اخیر اقداماتی برای کاهش این تاثیر بر واحد پول روسیه صورت گرفته. این اقدامات می تواند برای ایران نیز مهم باشد، چرا که کشور روسیه از هم پیمانان سیاسی ایران است و تجار و مسافران زیادی بین این دو کشور در رفت و آمد هستند.

دولت در جهت توسعه گردشگری ، در سال های اخیر اقدام به اختصاص ارز دولتی تحت عنوان ارز مسافرتی به افرادی کرده است که قصد سفر به کشور های خارجی را دارند. در این طرح برای سفر های هوایی به کشور های نیازمند ویزا 500 یورو و برای سفر های هوایی و زمینی به کشور های بدون نیاز به ویزا تا سقف 300 یورو ارز مسافرتی دولتی با قیمت امروز پرداخت می شود. لازم به ذکر است برای سفر به کشور روسیه ، نیاز به اخذ ویزا است.

از آن جا که سفر به روسیه نیازمند دریافت ویزا است در نتیجه برای مسافران این کشور ، مبلغ 500 یورو ارز مسافرتی دولتی در نظر گرفته شده است. پیش تر دریافت ارز مسافرتی در قالب یورو یا دلار در مبادی خروج از کشور امکان پذیر بود و مسافران می توانستند پس از دریافت ارز ، آن را به واحد پولی مورد نظر خود با قیمت امروز تبدیل کنند اما در حال حاضر دریافت ارز مسافرتی تنها از طریق افتتاح حساب ارزی امکان پذیر است.

ارز مسافرتی که نوعی ارز دولتی محسوب می شود ، قیمتی پایین تر از بازار آزاد دارد. در کنار طرح ارز مسافرتی ، طرح اعطای ارز سهمیه ای نیز هست که دریافت آن هم از طریق افتتاح حساب ارزی ممکن است. استفاده از طرح های ارز مسافرتی و سهمیه ای برای هر فرد در سال یک بار امکان پذیر است و پس از دریافت امکان تبدیل آن به روبل روسیه وجود دارد. برای اطلاع از قیمت امروز روبل روسیه هم می توان از صرافی های مجاز و یا سایت های معتبر اعلام نرخ ارز استعلام گرفت.

قیمت روبل روسیه در بازار آزاد ارز ایران چقدر است؟

قیمت روبل روسیه امروز چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ در نیمه نخست معاملات بازار آزاد ارز به ۵۲۰ تومان رسید با این حال کانون صرافان ایران، به‌عنوان یکی از مراجع رسمی اعلام نرخ ارز، قیمت ۴۹۰ تومان را به رسمیت می‌شناسد. اگر این عدد را کف قیمت بازار آزاد در نظر بگیریم، از سوی دیگر با عدد‌هایی مثل ۵۲۹ تومان و حتی ۵۳۷ تومان روبرو خواهیم شد که به‌هرحال نباید آن‌ها را به‌عنوان سقف قیمت روبل روسیه در بازار ارز ایران در محاسبات از قلم انداخت.

شماره یک قیمت روبل روسیه امروز چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ در حالی بین ۴۹۰ تا ۵۲۵ تومان در نوسان است که دلار، یورو و حتی لیر به‌عنوان سه ارز مهم مسافران، حرکت در مسیر افزایشی را برای خود برگزیده‌اند. با این حال از روبل روسیه باید توقع رفتاری مانند درهم امارات داشت. هر دوتایشان بیشتر باب میل تجار هستند و در مبادلات بازار صادرات و واردات کاربرد دارند. با توجه به اعمال تحریم‌های غرب علیه روسیه، بازرگانان ایرانی به گسترش روابط تجاری با همسایه شمالی امید دارند. اهمیت ناگهانی قیمت روبل روسیه را باید در چنین مسئله‌ای جستجو کرد.

شماره دو روبل روسیه امروز چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ در حالی بین ۴۹۰ تا ۵۲۵ تومان در بازار آزاد خرید و فروش می‌شود که یک‌هفته پیش هم دقیقا در چنین وضعیتی قرار داشت. با این حال اگر بازه مقایسه را باز‌تر کنیم و به یک‌ماه پیش برگردیم، با عدد ۴۸۷ تومان برخورد می‌کنیم. قیمت روبل روسیه در ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ معادل ۴۸۷ تومان بود. از آن زمان تا به‌حال قیمت دلار در بازار آزاد ۶.۷۸ درصد رشد کرده و روبل روسیه با رشد ۹.۳۸ درصدی جلوتر از دلار حرکت می‌کند.

شماره سه قیمت روبل روسیه یک‌سال پیش در ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ معادل ۳۷۵ تومان بود. در آن زمان می‌توانستید هر دلار آمریکا را ۲۷ هزار و ۴۵۰ تومان بخرید. قیمت دلار طی یک‌سال معادل ۱۵.۵۶ درصد رشد کرده، اما روبل روسیه با شتابی که تقریبا ۲.۵ برابر بیشتر از دلار برآورد می‌شود، در ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ خود را تا محدوده ۵۲۰ هزار تومان بالا کشیده است.

شماره چهار قیمت روبل روسیه امروز چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱، در حالی به محدوده ۵۲۰ تومان نزدیک شده که بررسی‌ها نشان می‌دهد کف قیمت روبل (حداقل در دو سال گذشته) در اواخر اسفند ۱۴۰۰ به‌ثبت رسیده است. در آن روز هر روبل روسیه در بازار آزاد ارز ایران ۱۷۱ تومان بود. به‌شکلی شگفت‌انگیز و باورنکردنی یک‌ماه پیش از آن، یعنی در اواخر دی ۱۴۰۰ قیمت روبل روسیه به ۵۹۵ می‌رسید.

حمله نظامی روسیه به خاک اوکراین، در ابتدای اسفند ۱۴۰۰، سرآغاز سقوط ارزش جهانی روبل روسیه و به تبع آن در بازار آزاد ارز ایران بود. تشدید مبادلات تجاری بین ایران و روسیه باعث رشد و تقویت روبل در ایران شد و حالا واحد پول روس‌ها ۷۰ تا ۸۰ تومان با سقف تاریخی قیمت خود در بازار آزاد ارز ایران فاصله دارد.

شماره پنج روبل، واحد پول کشور روسیه است. جزء کوچک‌تر روبل، کوپک نامیده می‌شود (مثل رابطه ریال و تومان). هر روبل برابر ۱۰۰ کوپک است. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، عوض روبل شوروی، روبل فدراسیون روسیه به جریان افتاد. بین سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ چند شکل اسکناس به چاپ رسید و به دلیل تورم موجود در آن زمان، تعداد صفر‌های حک شده روی برچسب قیمت کالا‌ها حالت نجومی به خود گرفت. پس از ثبات نسبی روبل در سال ۱۹۹۶، دولت روسیه روبل جدیدی را عرضه کرد. ارزش این روبل جدید برابر هزار روبل قدیم بود یعنی در واقع سه صفر آخر اسکناس‌ها حذف شد. روبل جدید در سال ۱۹۹۷ چاپ شد و از ابتدای سال ۱۹۹۸ اعتبار پیدا کرد.

شماره شش دولت روسیه در تلاش است تا با اعمال سیاست‌هایی از روبل حمایت کند. شرکت‌های روسی ماموریت دارند، ارز حاصل از صادرات خود را به روبل تبدیل کرده و وارد بازار کنند. افزایش قیمت نفت و گاز عامل مثبت دیگری بود که به رشد ارزش روبل کمک کرد. احتمال تداوم روند صعودی ارزش روبل در بازار‌های جهانی، در صورت تحقق پیش‌بینی بحران سرما در اروپا تقویت خواهد شد.

شماره هفت قیمت روبل روسیه برای صرافان، بازرگانان و تجار به‌روشی غیر از نرخ معمول بازار آزاد تعیین شود. به‌عنوان مثال نرخ خرید روبل به‌صورت حواله از روسیه به ایران ۴۹۰ تومان است و فروش روبل (حواله از ایران به روسیه) با نرخ ۵۲۰ تومان انجام می‌شود. حداقل مبلغ حواله قابل درخواست، معمولا ۳۰ هزار روبل یا ۱۵ میلیون تومان است.

دکمه بازگشت به بالا