اقتصادیمعرفی کسب و کار

قیمت نصب موتورخانه در بازار چقدر است؟

دستمزد نصب و اجرای موتورخانه 1402

طراحی و اجرای موتورخانه یک اقدام کاملا تخصصی است که نیاز به محاسبات دقیق دارد. اما نکته مهمتر میزان هزینه ای است که باید برای نصب و راه اندازی موتورخانه پرداخت کنید. در صورتی که می خواهید بدانید برای خدمات نصب موتورخانه چقدر باید دستمزد پرداخت کنید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

راهنمای طراحی موتورخانه

با توجه به اینکه ساختمان ها روز به روز متراکم تر و طراحی آن ها پیچیده تر می شود، نیاز به راه اندازی و اجرای موتورخانه تاسیسات هم به همان اندازه بیشتر می شود. لازم به توضیح نیست که نصب تجهیزات موتورخانه کاملاً تخصصی است و فقط باید توسط مجری تاسیسات با تجربه و متخصص صورت بگیرد. علاوه بر این نمی توان هر وسیله را با هر ظرفیت و تعدادی در موتورخانه نصب و اجرا کرد، بلکه این مهندس تاسیسات است که با علم خود به محاسبه سختی گیر، محاسبه پمپ و محاسبه مساحت موتورخانه می پردازد.

تمامی این اقدامات از محاسبات گرفته تا ساخت فونداسیون، اجرای لوله کشی موتورخانه و نصب و راه اندازی تجهیزات موتورخانه مستلزم صرف هزینه است. موضوعی که در این مرحله ذهن افراد را به خود مشغول می کند، هزینه های مربوط به نصب و اجرای این سیستم در ساختمان است.

اگر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید، شما را با قیمت حدودی هزینه های اجرا و ساخت موتورخانه توسط مجریان خود در مجموعه لوتوس آشنا خواهیم کرد. در این مرحله از شما دعوت می کنیم کلیپ زیر را تماشا کنید تا با نحوه طراحی و اجرای موتورخانه بیشتر آشنا شوید.

هزینه نصب و راه اندازی پمپ سیرکولاتور خطی

اجرای موتورخانه آن هم بدون نصب و راه اندازی پمپ سیرکولاتور خطی امکان ناپذیر است. چرا که گردش آب گرم یا همان سیرکوله شدن آب در سیکل بسته مدار موتورخانه از دیگ بخار تا مصرفی ها در ساختمان توسط پمپ صورت می گیرد.

هزینه نصب و راه اندازی مشعل گازی و گازوئیلی

یک عضو بسیار مهم که باید در زمان راه اندازی و اجرای موتورخانه حتماً آن را تهیه کنید، مشعل است. این وسیله از طریق تبدیل انرژی سوختی به گرمایشی به تولید گرما پرداخته و از این طریق به گرم شدن آب در حال گردش در دیگ بخار کمک می کند. مشعل های موتورخانه در مدل های متنوعی از جمله مشعل گاز سوز، گازوئیل سوز، دوگانه سوز، سه گانه سوز و مازوت سوز هستند. هر کدام از این مشعل ها در ظرفیت ها و مدل های متفاوتی برای مصرف در موتورخانه ها طراحی و تولید می شوند، که هزینه اجرا و راه اندازی مشعل ها با توجه به مدل و ظرفیت آن ها محاسبه می شود.

قیمت نصب موتورخانه خانگی چگونه تعیین می شود؟

قیمت نصب موتورخانه ساختمان توسط خود نصاب موتورخانه یا بهتر است بگوییم تیم تاسیساتی نصب موتورخانه شوفاژ تعیین شده و از سوی کارشناسان نظارت می شود. ما در ادامه عوامل موثر بر قیمت نصب موتورخانه شوفاژ را بررسی کرده ایم، اما اگر مایل هستید از قیمت نصب موتورخانه برای ساختمان خود به طور دقیق مطلع شوید، تنها باید درخواست خود را در «لوتوس» از طریق فرم سفارش ثبت کنید. اطلاع از هزینه نصب و راه اندازی موتورخانه شوفاژ کاملا رایگان است.

توجه داشته باشید در شرایطی که تعمیر موتورخانه دیگر جوابگو نیست، هزینه باز کردن موتورخانه خانگی فعلی و نصب موتورخانه شوفاژ جدید به صورت جداگانه محاسبه می شود.

هزینه نصب و راه اندازی موتورخانه به چه عواملی بستگی دارد؟

نصب موتورخانه و راه اندازی آن یعنی اجرای یک فونداسیون برای قرار گرفتن تاسیسات ساختمان، لوله کشی آب گرم و سرد، نصب مخزن (دیگ بخار موتورخانه) و نصب مشعل الکتریکی یا گازی. این ها عمده کار نصب و راه اندازی موتورخانه را تشکیل می دهند. بنابراین عوامل موثر بر قیمت راه اندازی موتورخانه خانگی عبارتست از:

  • حجم آب گرم مورد نیاز
  • قیمت تجهیزات اصلی موتورخانه
  • تعداد تجهیزات موتورخانه جانبی
  • ظرفیت موتورخانه
  • هزینه حمل و نقل تجهیزات
  • اجرت نصاب تجهیزات موتورخانه

باید یادآوری کنیم که قیمت تجهیزات موتورخانه خانگی تاثیری روی دستمزد نصاب موتورخانه شوفاژ ندارد. اما به طور کلی، برای تعیین قیمت موتورخانه ساختمان باید قیمت تجهیزات موتورخانه را هم در نظر داشت.

خدمات دیگر مانند اجرای روندهای ایمنی، عایق بندی دیوارها و کف، عایق بندی لوله ها و اتصالات، گرمایش از کف (در صورت درخواست) و … از موارد دیگری است که در ادامه اجرا و نصب موتورخانه خانگی انجام می شود و در هزینه نهایی راه اندازی شوفاژخانه  تاثیر می گذارد.

تاثیر حجم آب گرم لازم بر قیمت نصب موتورخانه شوفاژ

در کنار عوامل موثر بر قیمت موتورخانه شوفاژ که به آنها اشاره کردیم، خوب است بدانید که حجم آب گرم لازم برای تامین گرمای ساختمان یکی دیگر از فاکتورهای مهم در قیمت موتورخانه خانگی و راه اندازی و لوله کشی آب سرد و گرم موتورخانه است. بنابراین، تعداد واحدهای ساختمان که در حقیقت تعیین کننده تعداد انشعابات و نوع و میزان تجهیزات مصرفی موتورخانه خانگی است، می تواند اصلی ترین عامل در برآورد هزینه نصب و راه اندازی و نگهداری از موتورخانه باشد.

تعداد تجهیزات به کار رفته در موتورخانه

بطور کلی تجهیزات موتورخانه شوفاژ یا ضروری هستند که باید نصب شوند و یا اینکه بسته به بودجه مشتری قابل صرفنظر هستند. گاهی اوقات کاربری محلی که موتورخانه نصب می شود، ایجاب می کند تا از تجهیزات ضروری تعداد بیشتری نصب شود. به عنوان مثال نصب موتورخانه استخر و سونا به تجهیزات متفاوتی با یک موتورخانه خانگی بدون سونا نیاز دارد.

ظرفیت موتورخانه

موتورخانه ها با ظرفیت گرمایی متفاوت، حجم آب در گردش متفاوتی دارند. بنابراین طبیعیست که وقتی ظرفیت موتورخانه بیشتر باشد، مثلاً تعداد بیشتری پمپ چرخشی نیاز دارد. یا اینکه نصب دیگ چدنی که ظرفیت بالاتری دارد، هزینه بیشتری دارد. در نتیجه افزایش ظرفیت باعث می شود تا بطور کلی قیمت نصب شوفاژخانه بیشتر شود.

تاثیر هزینه حمل و نقل تجهیزات

مطمئناً تا الان متوجه شدید که برای نصب موتورخانه تاسیسات، تجهیزات زیادی باید گردآوری شود. یکی از فاکتورهای اثرگذار در قیمت نهایی اجرای موتورخانه، حمل این تعداد زیاد از وسایل است.

جمع بندی:

 حقیقت این است که به دلیل وسعتی که موتورخانه دارد و همچنین تنوع در تعداد، نوع و ظرفیت تجهیزاتی که می توان در این مکان استفاده کرد، تنها راه اطلاع از قیمت دقیق اجرای موتورخانه پس از مراجعه حضوری مجری و بازدید پروژه است.

دکمه بازگشت به بالا