جامعهمعرفی کسب و کار

درآمد خیاط  چقدر است؟

هزینه ها و درآمدی شغل خیاطی

یکی ویژگی های شغل خیاطی خود اشتغالی است یعنی بدون تکیه به کارفرما میتوان در آموزشگاه خیاطی تهران برای خود درآمد کسب کرد در ضمن ویژگی دوم آن ایجاد یک واحد کسب و کار حتی در خانه میباشد که خوب به طبع شما میتوانید به جای خرید و یا اجاره یک ملک کاری در منزل خود مشغول به فعالیت شوید در زیر یک نمونه متداول از میزان سرمایه گذاری و درآمد حاصل از شغل خیاطی را اشاره نموده ایم. سرمایه‌گذاری ثابت شامل رهن یک مغازه حداقل ده  متری 70 میلیون تومان، دکوراسیون و تجهیزات کار مانند میز کار و صندلی مغازه مبلغ 25 میلیون تومان و همچنین برای سرمایه در گردش که در این شغل مبلغ زیادی نیست و معمولا دوره مصرف نخ نسبتا طولانی است و پارچه هم بعد از گرفتن مبلغ پیش پرداخت از مشتری می‌تواند خریداری شود

هزینه‌ها عبارتند از اجاره‌بها مغازه به مبلغ 25000۰۰ تومان ماهانه و حداقل 8 میلیون تومان هم برای خود صاحب مغازه به عنوان هزینه ثابت و همچنین خرید حداقل ۱ میلیون تومان هزینه‌های جاری مغازه مانند لوازم برای به روز بودن و جور بودن نمونه پارچه‌ها و مدل‌ها در مغازه و هزینه انرژی، پک کامل الگوی خیاطی و… با در نظر گرفتن این موضوع که درآمد اصلی خیاطی در ارائه کارهای خدماتی است که بسیار متنوع می‌باشند. بزرگترین سرمایه یک خیاط تجربه و مهارت اوست و با گذشت زمان روز به روز به سبد ارائه خدمات او با بالا رفتن مهارتش اضافه می‌شود تا جایی که پیش‌بینی کردن درآمد این شغل را غیر ممکن می‌کند. دست مزد دوختن لباس با توجه به نوع و پیچیدگی مدل می‌تواند از 10۰ هزار تومان شروع شود و تا 10 میلیون تومان و یا حتی بیشتر هم برسد.

تعمیرات انواع لباس‌ها نیز از دیگر منابع درامدی یک خیاط است که دستمزد آن هم متغیر است و به نوع کار بستگی دارد اما در مجموع باید توجه داشت خیاطی شغلی نیست که خیلی زود به بازدهی برسد و یک خیاط باید زحمت زیادی برای جلب رضایت مشتریان خود بکشد و با گذشت زمان لازم و ارائه کارهای با کیفیت کم کم تعداد مشتریان ثابت خود را زیاد کند اما با این وجود یک خیاط معمولی با ارائه همان خدمات معمولی می‌تواند به درآمد روزی 5۰۰ تا 8۰۰ هزار تومان برسد که در ماه می‌شود بین ۶ تا 2۲ میلیون تومان درآمد که با کم کردن هزینه ۴٫۵ میلیون تومان در ماه از آن به سودی معادل 7٫۵ تا 15٫۵ میلیون تومان در ماه می‌رسیم و دلیل این اختلاف بین حداقل و حداکثر سود میزان خدمات و مهارت خیاط و همچنین قدمت مغازه او در محله و تعداد مشتریان ثابت او می‌باشد. بنابراین حدود یکسال حداقل زمان بازگشت سرمایه کسب و کار خیاطی می‌باشد.

عوامل موثر بر درآمد خیاط

درآمدخیاط به عوامل مختلفی بستگی دارد. سطح مهارت خیاط و نوع لباسی که می دوزد تاثیر دارد. حتی  محل سکونت نیز می تواند بر حقوق یک خیاط تاثیر بگذارد. در هر صورت خیاطی کاری است آمیخته با هنر، خلاقیت و مهارت. یک خیاط ماهر باید پارچه را به خوبی بشناسد و بر اساس آن بهترین لباس ها را بدوزد. بنابراین بزرگترین دارایی یک خیاط تجربه و مهارتی است که در طول زمان کسب کرده است.

پس نمی توان درآمد خاصی را برای یک خیاط مشخص کرد و این موضوع به عوامل مختلف بستگی دارد. یک خیاط ممکن است بخشی از درآمد خود را صرف اجاره مغازه یا محل کار خود کند. اگرچه نمی توان درآمد یک خیاط را به طور دقیق برآورد کرد، اما در صورت داشتن مهارت لازم در خیاطی; در این شغل می توانید درآمد بسیار خوبی کسب کنید.

خیاطی انتخاب خوبی است حتی برای افرادی که تجربه ای در این زمینه ندارند اما به دنبال شغلی ایده آل هستند. این افراد می توانند در دوره های آموزشی خیاطی ارائه شده در آموزشگاه های معتبر شرکت کنند. به سرعت این هنر را یاد بگیرید و برای خود درآمد کسب کنند. یکی از آموزشگاه های مطرحی که سال هاست در زمینه آموزش خیاطی فعالیت می کند، آموزشگاه سفیرهنر است. این آموزشگاه خیاطی با گواهینامه رسمی و بین المللی فنی و حرفه ای مشغول به فعالیت بوده و هزاران هنرجو را در زمینه خیاطی آموزش داده است.

آینده شغل خیاطی

تا مادامیکه انسان زیبایی را دوست دارد هنر خیاطی همواره مورد توجه خواهد گرفت چشم انداز آتی این حرفه نشان میدهد طراحی لباس در ابتدا و به طبع خیاطی میتواند برای صاحبان این حرفه ای و متخصص این شغل درآمد خوبی را بدست آورد . ما فهم در کنار شما خواهیم بود و بازار را مرتب بصورت تخصصی نظاره و تحلیل خواهیم کرد.

مضرات و معایب شغل خیاطی

  • حقوق نسبتا پایین برای خیاطانی که استخدام شخص دیگری هستند
  • ممکن است نتوانید بیمه درمانی مناسبی تهیه کنید
  • دورکاری امکان پذیر نخواهد بود
  • خروج از این شغل سخت است
  • برخورد با مشتریان ممکن است مشکل باشند
  • ممکن است در دوران رکود مانند شرایط کرونایی دچار مشکل شوید

اما مزایای این شعل بیشتر از معایب آن است پس می توانید با انگیزه شروع کنید.

برخی از مزایای شغل خیاطی

خیاط ها در محیط های اداری کلاسیک کار نمی کنند

مزیت دیگر خیاط شدن این است که می توانید از کار کردن در مشاغل اداری کلاسیک نیز اجتناب کنید.در حالی که برخی افراد دوست دارند در آن محیط‌ها کار کنند، بسیاری دیگر اصلاً آن ساختمان‌های اداری مصنوعی را دوست ندارند.در واقع، صرف وقت خود در آن دفاتر در حالی که تمام روز فقط به صفحه نمایش کامپیوتر خود خیره شده اید، می تواند به نوعی غیرطبیعی به نظر برسد.به عنوان یک خیاط، مجبور نخواهید بود آنقدر با کامپیوتر خود کار کنید و می توانید زمان زیادی را صرف تعامل با مشتریان خود کنید.

شما می توانید کسب و کار خیاطی خود را راه اندازی کنید

همچنین لازم نیست برای همیشه به عنوان کارمند در تجارت خیاطی کار کنید. در واقع، کار خوداشتغالی و راه اندازی کسب و کار خود به عنوان یک خیاط نسبتاً آسان است.بسیاری از خیاطان به تازگی کار خود را به عنوان کارآموز معمولی شروع کرده اند. پس از چند سال تجربه، شغل خود را رها کردند و کسب و کار خود را راه اندازی کردند.در نتیجه، تبدیل شدن به یک خیاط می‌تواند برای شما بسیار منطقی باشد.

شما هر روز نتیجه کار خود را می بینید

همچنین بسیار خوب است که می توانید هر روز نتیجه کار خود را ببینید.در واقع، شما روزانه کت و شلوار و سایر لباس های فانتزی را برای مشتریان خود تمی دوزید و این به شما امکان می دهد پیشرفت را در کاری که انجام می دهید به طور منظم مشاهده کنید.بسیاری از افرادی که در مشاغل اداری کلاسیک کار می کنند این پیشرفت را نمی بینند. زیرا آنها فقط ارائه های بی فایده ای را تهیه می کنند که هیچ اهمیتی ندارند.بنابراین، خیاط شدن نیز می تواند برای شما عالی باشد. در صورتی که کار عملی را دوست دارید و می خواهید بدون نیاز به کار سخت فیزیکی، نتایج را ببینید.

شما می توانید مشتریان خود را خوشحال کنید

بسیاری از مشتریان شما نیز هنگام پوشیدن لباس خود بسیار خوشحال خواهند شد.اگر واقعاً در کاری که انجام می‌دهید خوب باشید، مشتریان شما برای مدت طولانی به فروشگاه شما باز می‌گردند. و همچنین از صحبت با شما بسیار خوشحال خواهند شد.از این رو، خیاط شدن نیز می تواند فراتر از یک شغل باشد. اگر به این شغل علاقه مند هستید و می خواهید مهارت های خود را در طول زمان کامل کنید. می توانید همین امروز در دوره های آموزش خیاطی شرکت کنید.

خیاط ها نیازی به مدرک دانشگاهی ندارند

در صورتی که نمی خواهید زمان و هزینه زیادی را برای تحصیلات دانشگاهی خرج کنید، اما می خواهید بلافاصله پس از گرفتن دیپلم دبیرستان به درآمد برسید. تبدیل شدن به یک خیاط می تواند برای شما بسیار منطقی باشد.در واقع، اکثر جاها از شما نمی‌خواهند که تحصیلات عالی داشته باشید. و بیشتر ارزیابی می‌کنند که آیا مهارت شما برای تبدیل شدن به یک خیاط کافی است یا خیر.پس یادگیری خیاطی تنها مهم نیست مهم این است که مهارت در این زمینه داشته باشید. همانطور که می بینید، شغل خیاطی مزایای زیادی دارد.با این حال، هنوز همه چیز مثبت نیست. و همچنین برخی از مسائل مربوط به این مسیر شغلی وجود دارد که در پایین آنها را شرح خواهیم داد.

منبع: سیماکده

دکمه بازگشت به بالا