اقتصادیبین المللی

واردات کالا از کشورهای مختلف یک فعالیت تجاری و اقتصادی مهم است

واردات کالا از کشورهای مختلف یک فعالیت تجاری و اقتصادی مهم می باشد که از دیرباز به منظور تامین نیازهای جامعه در میان جوامع مختلف رواج داشته است. در واقع همانطور که می دانید تولید برخی کالاها به دلیل نبود امکانات کافی یا تنوع موقعیت جغرافیایی کشورها، به راحتی قابل انجام نبوده و لذا برای تولید این دسته از کالاهای خاص باید هزینه های سنگینی پرداخته شوند، به همین جهت دولت ها سعی دارند با فراهم آوردن شرایط مناسب برای انجام فرآیند واردات کالا، نیازهای جامعه خود را تامین نمایند.

به کالاهایی که در داخل کشور یا سایر کشورهای خارجی ساخته و یا فراهم شده است و از راه تجاری به یک کشور دیگر وارد  می گردند، واردات کالا گفته می‌شود.

معمولاً بدلیل اینکه تهیه برخی از کالاها برای تمامی کشورها امکان‌پذیر نبوده و یا از نظر اقتصادی به صرفه نمی‌باشد ، لذا آن کشورها با استفاده از واردات کالا نیاز داخلی کشور خود را تأمین می‌کنند. قابل ذکر است که واردات کالا امری تخصصی است و باید از طریق افراد مختصص انجام شود .

داشتن مجوز برای همه کالاها در فرایند واردات کالا امری ضروری است که بایستی از سازمان های مرتبط اخذ گردد. صدور این مجوزها نسبت به نوع کالایی که وارد کشور شده است متفاوت خواهد بود.

واردات کالا
واردات کالا

واردات کالا به دو صورت انجام میشود:

  • کالا مستقیم از سه راه زمینی، هوایی و یا دریایی وارد ایران میشود. این مدل واردات شامل کالاهایی میشود که شرکت های تولید کننده ی آن شامل تحریم ها نمیشوند و امکان ارسال مستقیم کالا به ایران را دارند.
  • کالا به دلیل تحریمات ایران امکان ورود مستقیم به ایران را ندارد. کشورهای اروپایی، بعضی از شرکت های چینی، کره ای و … شامل این شرکت ها میشوند.

متاسفانه در سال های اخیر و به دلیل وجود برخی تحریم ها و کاهش ورود مواد اولیه کارخانجات تولیدی قطعات خودرو در داخل کشور، روز به روز شاهد کاهش کیفیت قطعات خودروی داخلی هستیم. همین مساله تولید خودروهای داخلی را با افت کیفیت مواجه کرده و بیش تر مردم تمایل به خرید خودروهای خارجی هستند.

در حال حاضر بسیاری از تولید کنندگان قطعات خودرو، محصولات خود را به صورت کامل از کشورهای خارجی تهیه می کنند.

هم چنین برخی دیگر از این تولید کنندگان قطعات خام را از خارج تهیه می کنند و تنها مشغول به مونتاژ این قطعات هستند

امروزه برای هر کاری که اطلاعاتی در رابطه با آن نداریم باید حتما با کسانی مشورت کنیم که در این زمینه به قول معروف لباس پاره کرده اند و خود قبلا این کار را چندین بار انجام داده اند. در زمینه واردات و صادرات قطعات خودرو نیز شما باید با افراد و یا شرکت هایی مشاوره بگیرید که خود قبلا در این کار بوده اند و توانسته اند تا کنون چندین شرکت را راهنمایی کنند.

مساله تعرفه واردات قطعات خودرو یکی از مسائل حساس کشور ایران به حساب می آید.

به خصوص در سال های اخیر که فشارهای زیادی بر روی دولت برای کاهش کیفیت محصولات تولیدی در زمینه قطعات خودرو وارد بوده، این قضیه بیش از پیش اهمیت پیدا می کند.

تمامی تاجران و فعالان اقتصادی برای این که بتوانند در زمینه این تعرفه اطلاعات خود را تکمیل کنند نیاز است که از مشاوره یک شرکت فعال در این زمینه استفاده کنند. شرکت بازرگانی دایا گستر رایا زرین با سال ها تجربه در این زمینه آمادگی خود را در جهت انجام مشاوره تعرفه واردات قطعات خودرو اعلام می دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما تماس بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا