جامعهمعرفی کسب و کار

آیا می توان بدون شرکت کردن در کلاس ها مدرک فنی حرفه ای بین المللی کسب کرد؟

مدرک فنی حرفه ای بدون کلاس + بهترین مدرک بین المللی برای مهاجرت

اگر به فکر گرفتن مدرک فنی حرفه ای بدون کلاس هستید این مقاله را تا انتها بخوانید. این مقاله تحت نظر یکی از بهترین آموزشگاه های فنی حرفه ای تهران نوشته شده و تمام آنچه را که باید در مورد گرفتن مدرک فنی و حرفه ای بدانید توضیح داده است.

مدرک فنی حرفه ای چیست؟

رشته فنی حرفه ای، یکی از رشته های پرطرفدار به خصوص در سال های اخیر است و در ایران مدرک بین المللی معتبر به دانش آموختگان رشته فنی حرفه ای ارائه می شود. علاوه بر آن دانشگاه ها و موسسات مختلف نیز با مجوز صادره از سازمان فنی و حرفه ای دوره هایی در زمینه رشته های فنی حرفه ای برگزار می کنند.

مدارک فنی حرفه ای

مدارک فنی حرفه ای در سه نوع تقسیم بندی و در رشته های مختلفی مانند فناوری اطلاعات، بازرگانی و امور مالی، آشپزی و … به متقاضیان ارائه می شوند.

 • مدارک رسمی
 • مدارک مورد تایید سازمان فنی و حرفه ای
 • مدرک گذر مهارتی

دانشجو با توجه به نوع مدرکی که قصد دریافت آن را دارند باید در آزمون ها و دیگر موارد، شرکت کرده و سپس اقدام به دریافت گواهینامه فنی حرفه ای نمایند. یکی از این مدارک مهم مدرک ICDL است که الان برای استخدام در هر شرکت دولتی و خصوصی الزامی است.

مدارک رسمی فنی حرفه ای

مدرک رسمی سازمان فنی و حرفه ای همانطور که از نامش پیداست در داخل کشور و همچنین در کشور های دیگر نیز بسیار معتبر است. دانشجویان برای دریافت مدرک باید طبق مقررات تعیین شده از سوی سازمان فنی و حرفه ای در آزمونی که تاریخ آن از قبل معین می شود شرکت و نمره قبولی را برای اخذ مدرک کسب کنند. این مدارک از سال ۱۳۹۲ به صورت الکترونیکی هستند و به علت داشتن کد بین المللی، در کشور های دیگر نیز معتبر شناخته می شوند.

این مدرک فنی حرفه ای برای مهاجرت نیز مشکلی بوجود نمی آورد. همانطور که قبل تر گفته شد مدرک رسمی فنی حرفه ای به دلیل داشتن کد بین المللی در بیش از ۱۸۶ کشور دنیا معتبر شناخته می شود و می تواند برای افرادی که قصد خروج از کشور را دارند، مهاجرت را آسان تر کند. یکی دیگر از مزایای دریافت مدرک رسمی فنی و حرفه ای مانند مدرک بین المللی کاشت ناخن؛ دریافت تسهیلات از بانک است و برای افرادی که قصد راه اندازی یک کسب و کار را دارند بسیار کمک خواهد کرد.

مدارک مورد تایید سازمان فنی و حرفه ای

این نوع از مدارک توسط موسسات آموزش آزادی مثل آموزشگاه آریا تهران صادر می شوند و طبق تفاهم نامه ای که با سازمان فنی و حرفه ای امضا کردند، مدارک مورد تایید سازمان فنی حرفه ای قرار می گیرند؛ به همین دلیل این نام بر روی این مدارک گذاشته شده است. بر خلاف مدارک رسمی که ثبت مشخصات و امضای موسسات خصوصی بر روی آنها مجاز نیست، بر روی مدارک مورد تایید سازمان فنی حرفه ای درج شدن نشانه موسسه، نام و امضای مدیر موسسه در کنار سازمان فنی حرفه ای بر روی مدارک امکان پذیر است. خوب است بدانید به دلیل اینکه مدارک مورد تایید سازمان فنی و حرفه ای توسط سازمان فنی و حرفه ای صادر نمی شوند و همچنین قابل ترجمه و استعلام گیری نیستند، از اعتبار بین المللی برخوردار نیستند و صدور این نوع مدارک نیز ۲ الی ۳ هفته طول می کشد.

علاوه بر نداشتن اعتبار بین المللی افراد با مدارک مورد تایید سازمان فنی و حرفه ای نمی توانند از وام های بانکی نیز استفاده کنند. برای استفاده از وام های بانکی افراد باید مدارک رسمی فنی و حرفه ای را اخذ کرده باشند. البته باید ذکر کرد که برای دریافت مدارک رسمی نیز شما به آموزشگاه های آزاد مراجعه کنید تا با معرفی شما به سازمان فنی حرفه ای امکان دریافت مدرک رسمی را داشته باشید.

مدارک گذر مهارتی

این نوع مدارک هیچ کدام از ویژگی های دو نوع مدرک قبلی که برایتان توضیح دادیم را ندارند و معمولا برای همایش، سمینار و . . . که برای زمان های کوتاه ( برای مثال ۲ یا ۳ ساعت ) تشکیل می شوند، به مراجعه کنندگان اهدا می شوند. این مدارک به طور رایگان توزیع می شوند و موسسات و آموزشگاه ها حق دریافت هیچ گونه هزینه ای برای مدارک گذر مهارتی ندارند.

اعتبار مدرک فنی حرفه ای

سازمان فنی حرفه ای، یک نهاد بین المللی است که اکثر کشورها نیز چنین سازمانی را دارند و حتی مسابقات جهانی مهارت هم برگزار می کنند، پس شکی در اعتبار مدرک فنی حرفه ای وجود ندارد و می توان گفت که معتبر ترین مدرک کشور است. گواهینامه صادره از این مرکز مورد تایید بیش از ۱۸۵ کشور دنیا است.

به نقل از معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، متقاضیان پس از گذراندن کلاس ها و دوره های آموزشی در سازمان فنی حرفه ای، موفق به دریافت گواهینامه می شوند و با توجه به بین المللی بودن این مدرک، می توانند در تمامی کشور هایی که عضو سازمان جهانی کار هستند، به اشتغال بپردازند.

مدرک فنی حرفه ای دارای کد ملی آموزش شغل ISCO می باشد و در ۱۸۶ کشور که در ادامه معرفی خواهیم کرد، به رسمیت شناخته می شود.

رشته های مدرک فنی حرفه ای

رشته های فنی حرفه ای بسیار گسترده هستند و مدرک فنی و حرفه ای به تمامی رشته هایی که در ادامه نام برده می شوند، تعلق می گیرد. رشته های فنی حرفه ای در ۵ گروه هنر، مدیریت و خدمات، صنعت و کشاورزی دسته بندی می شوند و هرکدام از این ۵ گروه رشته های بیشتری را در خود جای می دهند.

گروه هنر

این دسته در بین ۴ گروه نام برده شده بیشترین متقاضی را دارند و شامل ۱۳ زیر گروه می شوند:

فتوگرافیک، طراحی دوخت، معماری داخلی، صنایع دستی، انیمشن و پویانمایی، نقاشی، نمایش، سینما، نوازندگی ساز ایرانی و جهانی، تولید برنامه تلویزیونی، نقشه کشی معماری، موسیقی مبانی آهنگ سازی، چاپ دستی، پشتیبانی صحنه، طراحی زبان بصری، پشتیبانی صحنه، مرمت آثار فرهنگی و . . . از رشته های مربوط به گروه هنر هستند.

توجه داشته باشید که این رشته ها در همه مدارس و موسسات در اختیار دانشجویان قرار نمی گیرند و فقط بعضی از آنها در مدارس ارائه می شوند.

گروه مدیریت و خدمات

این گروه خود به سه زیر گروه دیگر دسته بندی می شود و هرکدام از این سه گروه رشته هایی را شامل می شوند.

۱. خدمات : حمل و نقل، ناوبری

۲. بازرگانی و امور اداری : حسابداری

۳. بهداشت و سلامت : تربیت بدنی، تربیت کودک

گروه صنعت

همانند گروه های دیگر از زیر گروه هایی تشکیل شده که عبارتند از :

به نقل از معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، متقاضیان پس از گذراندن کلاس ها و دوره های آموزشی در سازمان فنی حرفه ای، موفق به دریافت گواهینامه می شوند و با توجه به بین المللی بودن این مدرک، می توانند در تمامی کشور هایی که عضو سازمان جهانی کار هستند، به اشتغال بپردازند.

مدرک فنی حرفه ای دارای کد ملی آموزش شغل ISCO می باشد و در ۱۸۶ کشور که در ادامه معرفی خواهیم کرد، به رسمیت شناخته می شود.

گروه کشاورزی

این گروه شامل زیر گروه های معماری ساختمان، امور زارعی، امور باغی، امور دامی، صنایع غذایی، ماشین های کشاورزی

مدرک فنی حرفه ای بین المللی

مدارک فنی حرفه ای بین المللی به مدارکی گفته می شوند که از طرف سازمان صادر کننده دارای اعتبار بین المللی باشند و افرادی که تصمیم به مهاجرت دارند می توانند با استفاده از این مدارک رزومه کاری خود را قوی تر کنند و گواهینامه مهارت های بین المللی و معتبر خود که قابلیت استعلام گرفتن هم دارند را دریافت کنند.

افرادی که مدرک فنی و حرفه ای را از سازمان فنی و حرفه ای دریافت کردند و یا فارغ التحصیل از هنرستان های فنی بوده و مدرک فوق دیپلم را در یکی از رشته های فنی گرفته باشند می توانند با ارائه حداقل ۳ سال سابقه کاری مرتبط با رشته و مدرک تحصیلی خود، اقدام به اخذ ویزای تخصص و مهارت کنند.

گرفتن مدرک فنی حرفه ای بدون کلاس

متقاضیان گرفتن مدرک فنی حرفه ای بدون کلاس می توانند بدون شرکت در دوره ها و کلاس های فنی و حرفه ای و با شرکت در دوره های ادواری اقدام به خرید مدرک فنی حرفه ای کنند. افراد از این مدارک می توانند برای مهاجرت به کشور های مختلف استفاده کنند و به عنوان مربی در موسسات داخلی استخدام شوند.

مدت زمان صدور مدرک فنی حرفه ای

پس از پایان آزمون های کتبی و عملی مرتبط با رشته و کسب نمره قبولی متقاضیان پس از پرداخت هزینه صدور گواهینامه، حدوداً تا دو ماه بعد مدرک فنی و حرفه ای خود را دریافت می کنند.

استعلام مدرک فنی حرفه ای

پس از پایان دوره ها و دریافت مدرک فنی و حرفه ای، نام دانشجویان در پرتال فنی و حرفه ای کل کشور ثبت می شود شما با مراجعه حضوری یا به صورت آنلاین می توانید استعلام مدرک خود را دریافت کنید.

تمدید کارت فنی و حرفه ای

سازمان فنی و حرفه ای تنها سازمان عوض سازمان بین المللی ILO (International Labour Organization) است که مدارک رسمی و بین المللی را به هنرجویان خود ارائه می کند. مدرک رسمی سازمان فنی حرفه ای به مدت ۵ سال اعتبار دارد و پس از پایان این دوره متقاضیان باید مدرک خود را تمدید کنند تا بتوانند از ارزش استخدامی این مدرک برخوردار شوند.

متقاضیان باید مدارک لازم از جمله؛ گواهینامه مهارت قبلی، اصل شناسنامه و کارت ملی، کپی مدرک تحصیلی، کپی مدرک پیش نیاز، کپی معافیت از خدمت یا پایان خدمت و یک قطعه عکس را به همراه داشته و به یکی از مراکز زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای مراجعه کنند. پس از ارائه مدارک فوق به مسئول مربوطه فرم درخواست تمدید اعتبار به شما داده می شود. فرم را تکمیل و به مسئول تحویل دهید. برای تمدید مدرک فنی و حرفه ای باید هزینه ای را پرداخت کنید این هزینه برای رشته های خدماتی در حدود ۲۸ هزار تومان و برای رشته های کشاورزی، فرهنگ و هنر و صنعت در حدود ۴۲ هزار تومان است.

لیست مدارک فنی حرفه ای

اصول مدیریت، مدیریت بحران، بهره وری، رفتار ها اجتماعی، ‌فرهنگ کار، تعلیمات سرپرستی، روش و فنون تدریس، اصول برنامه ریزی، روابط کار، ویندوز، فتوشاپ، اکسس، Word، اتوماسیون، شبکه اطلاع رسانی داخلی، پنج اصل آراستگی، HACCP، نت، تعمیر ماشین های الکتریکی، آشنایی با مراحل تولید نخ، نقشه خوانی، جوشکاری، تراشکاری، فلز کاری، بافندگی، مترولوژی، مونتاژکاری و . . . از جمله رشته هایی هستند که مدارک فنی حرفه ای به متقاضیان آنها تعلق می گیرد.

توجه داشته باشید این لیست برای متقاضیان گرفتن مدرک فنی حرفه ای بدون کلاس محدود تر است.

لیست دوره های فنی حرفه ای

دوره های حسابداری، دوره های الکترونیک، دوره ICDL، دوره گرافیک، دوره فتوشاپ، دوره اتوکد، دوره تری دی مکس، دوره های آموزشی پرورش سبزیجات و صیفی جات، طراحی ۳D کابینت مدرن و کلاسیک، پایپینگ ( لوله کشی صنعتی )، مقاومت مصالح، اصول ریخته گری، نقشه کشی با نرم افزار ها، طراحی فرآیند و تجهیزات فرآیندی و . . . دوره هایی هستند که هنرجویان متناسب با رشته موردنظر این دوره ها را می گذرانند. توجه داشته باشید این لیست برای متقاضیان گرفتن مدرک فنی حرفه ای بدون کلاس محدود تر است.

ثبت نام فنی حرفه ای

داوطلبان باید برای پذیرش در هر یک از دوره ها شرایط عمومی و اختصاصی را داشته باشند.

شرایط عمومی :

 • اعتقاد به دین اسلام و ادیان پذیرفته شده در قانون اساسی
 • نداشتن اعتیاد به مواد مخدر و فساد اخلاقی
 • داشتن مجوز اقامت ( برای اتباع خارجی )

شرایط اختصاصی :

 • داشتن مدرک تحصیلی متناسب با مدرک تحصیلی مندرج در استاندارد آموزشی دوره
 • ارائه گواهینامه مهارت درجه ۲ به عنوان پیش نیاز شرکت در دوره آموزشی درجه ۱
 • داشتن گواهینامه درجه ۱ به عنوان پیش نیاز شرکت در دوره آموزشی کارگر ماهر
 • داشتن توانایی جسمی متناسب با مهارت رشته
 • داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت
 • عدم مشمولیت داوطلبان آقا تا زمان شرکت در آزمون های پایان دوره
 • حداقل شرط سنی برای شرکت در دوره های آموزشی فنی حرفه ای ۱۵ سال می باشد و برای داوطلبان ۱۲ تا ۱۵ سال اجازه کتبی قیم قانونی الزامی است.
 • متقاضیان برای ثبت نام در دوره های فنی حرفه ای از طریق سایت در هر زمانی می توانند اقدام کنند و برای نام نویسی باید هزینه ای را برای نام نویسی و خرید کارت اعتباری پرداخت کنند.
 • توجه داشته باشید خرید کارت اعتباری برای تکمیل فرآیند ثبت نام اجباری است.
دکمه بازگشت به بالا