سلامت و تندرستیمعرفی کسب و کار

منعی برای لیزر موهای زائد در خانم های باردار یا شیرده وجود دارد؟

در دوران بارداری ، در دوران بارداری، بدن زنان باردار دستخوش تغییرات زیادی می شود. و یکی از این تغییرات هورمونی رشد موهای ناخواسته است. همان طور که ممکن است تجربه کرده باشید، موهای زائد ممکن است که در مکان‌های جدید جوانه بزنند. و یا همچنین ممکن است به دلیل بزرکی بیش از حد شکمتان نتوانید موهای زائد پاهایتان را اصلاح نمایید. در چنین شرایطی ممکن است لیزر موهای زائد را در نظر بگیرید. اما آیا لیزر موهای زائد در دوران بارداری بی خطر است؟ لیزر درمانی چه تاثیراتی بر بدن و مهمتر از آن جنین می تواند داشته باشد؟ به مطالعه ی ادامه ی این مقاله بپردازید تا بدانید آیا انجام لیزر موهای زائد در دوران بارداری بی خطر است یا خیر.

بارداری چه تاثیری بر رشد موهای زائد دارد؟

وقتی باردار هستید، به راحتی می توانید احساس کنید که خودتان نیستید. برخی از زنان به مدت 9 ماه از هیجان و شادی می درخشند، در حالی که برخی دیگر از تغییراتی که بدنشان می کند چندان راضی نیستند. در دوران بارداری، هورمون‌های شما در بالاترین حد خود پمپاژ می‌کنند که بر چرخه ی رشد طبیعی مو تأثیر می‌گذارد. در طول این نه ماه، در بسیاری از زنان رشد مو در مکان‌های ناخواسته مانند صورت، گردن، شکم و سینه‌ها آغاز می شود. برای درک اینکه بارداری چگونه بر رشد مو تأثیر می گذارد، ضروری است که بدانید چرخه رشد مو چگونه کار می کند.

چرخه ی رشد مو در دوران بارداری

در حالت کلی رشد مو سه مرحله را طی می کند.

  1. در مرحله اول رشد، فولیکول مو فرآیند را آغاز کرده و مو را ایجاد می کند.
  2. در فاز میانی، مو به رشد خود ادامه می دهد.
  3. و در مرحله ی پایانی که گاهی به آن مرحله استراحت می گویند، مو دچار ریزش می شود.

هورمون های بارداری مرحله ی نهایی را به تاخیر می اندازند، به این معنی که موها به این سرعت نمی ریزند. بنابراین بسیاری از زنان متوجه رشد ضخیم‌تر، پرتر یا موهای جدید در مکان‌هایی از بدنشان می‌شوند که قبلا در آن نقاط مویی وجود نداشته است. به همین دلیل است که به راحتی می توان فهمید که چرا بسیاری از زنان باردار ممکن است جذب لیزر موهای زائد شوند. از این گذشته، زمانی که برای 9 ماه احساس خوبی ندارید، کمی نظافت و به خود رسیدن از طریق لیزر می تواند کمک زیادی به شما کند تا احساس بهتری داشته باشید

لیزر موهای زائد برای زنان باردار

بسیاری از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی توصیه می کنند که در دوران بارداری لیزر موهای زائد انجام ندهید. لیزر موهای زائد بی خطر است، اما در حال حاضر هیچ مطالعه ی طولانی مدتی وجود ندارد که اثرات لیزر موهای زائد را بر روی کودکان متولد شده ای که مادرشان در زمان بارداری لیزر کرده اند، تجزیه و تحلیل کند. به همین دلیل، بهتر است که از لیزر در این دوران جلوگیری شود. در حالی برای این فرایند عارضه ای نیز گزارش نشده است.دبرای شروع درمان لیزر موهای زائد تا بعد از زایمان صبر کنید.

از بین بردن موهای زائد در دوران بارداری

پس قرار است با موهای زائد خود در دوران بارداری چه کار کنید؟ هنگامیA که باردار هستید، بهتر است که احتیاط کنید و اصلاح کنید. اپیلاسیون، کرم های موبر و سایر روش های رفع موهای زائد غیر متعارف نیز برای زنان باردار توصیه نمی شود. اگر نگران رشد مو هستید، قبل از استفاده از روشی غیر از اصلاح با پزشک خود مشورت کنید. ما نمی گوییم که روش های لیزر برای زنان باردار ناامن است.

به سادگی به شما بیان می کنیم که تحقیقات کافی برای تعیین مضر یا مفید بودن لیزر برای زنان باردار وجود ندارد. اگر شاهد رشد موهای ضخیم ‌تر در دوران بارداری خود هستید، یا موها در مکان‌های جدید رشد می‌کنند، نگران نباشید. پس از کاهش هورمون های بارداری، موهای شما باید حدود شش ماه پس از زایمان به چرخه رشد طبیعی خود بازگردند.

آیا انجام لیزر موهای زائد در دوران شیردهی بی خطر است؟

متخصصان پزشکی به طور کلی می پذیرند که لیزر موهای زائد در دوران شیردهی بی خطر است، اما برخی از متخصصان توصیه می کنند که از انجام این روش روی سینه خودداری شود. قبل از انجام لیزر موهای زائد در دوران شیردهی، با پزشک خود مشورت کنید. به غیر از زنان باردار، لیزر موهای زائد بی خطر است. اکثر مردم هیچ عارضه جانبی طولانی مدتی را تجربه نمی کنند. عوارض جانبی موقت شایع است و می تواند شامل قرمزی، تورم و تحریک ناحیه تحت درمان باشد. هر گونه تحریک پوستی پس از لیزر موهای زائد جزئی و کوتاه مدت است.

بهترین روش لیزر موهای زائد در دوران بارداری

همه یکسان نیستند. تکنسین های مختلف از لیزرهای مختلف و روش های مختلفی برای خنک کردن و تسکین پوست استفاده می کنند. اگر در مورد لیزر موهای زائد فکر می کنید، مطمئن شوید که یک تکنسین لیزر دارای مجوز و گواهی این روش را برای شما انجام دهد.  لیزر موهای زائد زمانی ایمن است که توسط تکنسین های مجرب، دارای مجوز و گواهی انجام شود. البته توصیه ی ما این است که این اقدام را به بعد از بارداری منتقل نمایید.  در دوران بارداری، سطح هورمون ها تغییر می کند و رشد موهای زائد معمولی است، اما این بدان معنا نیست که باید برای درمان لیزر موهای زائد عجله نمایید.

لیزر موهای زائد بی خطر است، اما تحقیقات کافی برای دانستن اینکه آیا برای نوزاد متولد شده بی خطر است یا خیر وجود ندارد. زنان باردار باید از لیزر درمانی تا پس از زایمان خودداری کنند. اگر با موهای ناخواسته صورت سر و کار دارید، از روش های سنتی حذف موهای زائد مانند اصلاح استفاده کنید. از کرم های رفع موهای زائد و درمان های لیزری پوست برای از بین بردن خطر عوارض منفی خودداری کنید.

وقتی باردار هستید، تمرکز اصلی شما باید روی سلامت خود و کودکتان باشد. اول آن کودک شاد و سالم را به دنیا بیاورید. بر پشت سر گذاشتن آن چند ماه اول شب های بی خوابی و جلسات تغذیه مداوم تمرکز کنید. وقتی همه این ها پشت سرتان گذاشته شد، آماده خواهید بود که درمان لیزر موهای زائد خود را به عنوان یک پاداش شایسته برنامه ریزی کنید!

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد کدام اند؟

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد :
درمان‌های مکرر فضایی زودتر از 4 تا 6 هفته فاصله ندارند.
برنزه نکن
از لوسیون های برنزه کننده استفاده نکنید.
از استفاده از لوسیون های حاوی عطر در ناحیه درمان خودداری کنید.

برای جلوگیری از عفونت بعد از لیزر موهای زائد چه باید کرد؟

بلافاصله پس از انجام درمان، برای کمک به شروع بهبود و جلوگیری از عفونت، روی ناحیه مورد نظر پماد بزنید. پس از استفاده از پماد، باید پوست را با لوسیون های تایید شده و درمان های مراقبت از پوست مرطوب نگه دارید تا از ایجاد عفونت جلوگیری بشود.

برگرفته شده از: بهترین مرکز لیزر موهای زائد اصفهان

دکمه بازگشت به بالا