جامعهمعرفی کسب و کار

شرکت در کنکور تجربی با دیپلم انسانی

بسیاری از دانش‌آموزان پس از انتخاب رشته و گذراندن دروس آن رشته متوجه می‌شوند که گرایش زیادی به آن رشته ندارند و از انتخاب خود پشیمان می‌شوند. در این بین بسیاری از دانش آموزان که از لحاظ مالی متمول هستند گزینه تحصیل لیسانس در کانادا را انتخاب می‌کنند و رشته مورد علاقه‌شان را به این شکل ادامه خواهند داد. خوشبختانه نکته مثبتی که در سازمان سنجش و آموزش کشور وجود دارد این است که دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری فارغ از اینکه دیپلم چه رشته‌ای را در دست دارند، می‌توانند در یکی از کنکورهای شاخه اصلی (ریاضی و فیزیک- علوم تجربی و علوم انسانی) شرکت کنند. در ادامه به روش‌های این کار و دروسی که باید مطالعه کنید می‌پردازیم.

شرایط دادن کنکور تجربی با دیپلم انسانی چیست؟

در صورتی که دانش آموز رشته علوم انسانی بوده‌اید و قصد شرکت در کنکور تجربی را دارید باید بدانید که این یکی از سخت‌ترین کارهاست. این کار برای دانش آموزان رشته ریاضی آسان‌تر خواهد بود. چون آنان دروس مشترک زیادی را با رشته تجربی دارند و همچنین از پایه دارای ریاضی قوی هستند که به آنان در این راه بسیار کمک می‌کند.

دانش آموزان با دیپلم انسانی برای کنکور تجربی چه درس‌هایی را باید بخوانند؟

دروسی که دانش آموزان باید در این رشته تحت پوشش قرار دهند زیست 2 و 3 و 4، شیمی 2، 3، 4، فیزیک 2، 3، 4 و ریاضی 2، 3 و 4 است. حجم دروس در رشته تجربی سنگین است. دانش آموزان برای موفقیت در این رشته باید برنامه ریزی اصولی و پشتکار بالایی داشته باشند تا بتوانند در این راه نتیجه بگیرند. همچنین از اهمیت دروس عمومی در کنکور نباید غافل شد. دانش آموزان باید درصدهای خیلی خوبی را در این دروس کسب کنند و از طرفی بتوانند دروس تخصصی را نیز تا حد بسیار خوبی پاسخ دهند.

به خاطر داشته باشید: از اهمیت انتخاب رشته درست و اصولی با توجه به استعدادها و نیازهای شما زیاد سخن به میان می‌آید. توصیه ما به شما این است که در زمان انتخاب رشته تحقیقات لازم را انجام دهید و سپس رشته خودتان را انتخاب کنید، چرا که اگر قصد شما شرکت در کنکور تجربی است بهترین راه آن است که در طول سال‌های دبیرستان با این درس‌ها سر و کار داشته باشید.

تاثیر نمرات دیپلم بر نتایج کنکور

نحوه اخذ دیپلم به صورتی است که امتحانات به صورت سراسری برگزار خواهند شد و این باعث می‌شود که نمرات دانش آموزان در این دوره نیز معیار سنجش توانایی آنان قرار بگیرد. دانش آموزان رشته انسانی به غیر از دروس عمومی هیچ درس مشترکی با رشته علوم تجربی ندارند. به همین دلیل این دانش آموزان نمی‌توانند از تاثیر معدل در کنکور بهره مند شوند. از آن جایی هم که رقابت در رشته تجربی بسیار بالاست شانس قبولی و موفقیت کمتری را در این راه دارند. سختی این کار به حدی است که گویی قصد دارید با پای پیاده از تهران تا مشهد را بپیمایید. البته اگر علاقه زیادی به ریاضیات و زیست داشته باشید و یک سال تمام را بدون کم و کاست به این هدف اختصاص بدهید، مطمئن باشید که برای شما هدفی دور از دسترس نیست.

جمع بندی

ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. در این مقاله به توضیح این نکته پرداختیم که با داشتن دیپلم انسانی چگونه می‌توانیم در کنکور تجربی شرکت کنیم. به امید اینکه آزمون کنکور در ایران برداشته شود و این کابوس ترسناک دانش آموزان و دانشجویان برای همیشه تمام شود. در صورتیکه به اطلاعات جامع‌تری در این زمینه‌ نیاز دارید، می‌توانید با مشاوران تحصیلی و کارشناسان در این امر مشورت کنید.

دکمه بازگشت به بالا