عمومیمعرفی کسب و کار

دلایل از کار افتادن میکروفون هدفون یا هندزفری

چرا میکروفون هندزفری یا هدفون عمل نمی‌کند؟

از زمانی‌که موبایل‌های هوشمند جای خود را حسابی در زندگی انسان‌ها باز کردند، هندزفری‌ نیز به دلیل کاربردهای فراوانشان بسیار محبوب شده‌اند. به خصوص در بین نسل جوان که معمولاً به شنیدن موسیقی، پادکست و بازی کردن علاقه‌ی بیشتری دارند، استفاده از این وسیله و مخصوصا رکوردر زوم ZOOM h6 به وفور دیده می‌شود.

اما گاهی پیش می‌آید که این وسایل مهم و گاهی حیاتی دچار مشکل می‌شوند. برای مثال مشکل اینکه چرا سیم هندزفری گره می‌خورد؟ یا مشکل کار نکردن میکروفون هندزفری که یکی از رایج‌ترین مواردی است که باعث آزرده خاطر شدن کاربران خواهد شد. اما آیا راهی هست که این مشکل را بتوان حل کرد؟ با ما همراه باشید.

دلایلی که باعث از کار افتادن میکروفون هدفون یا هندزفری خواهند شد؟

از کار افتادن میکروفون هدفون و رکوردر زوم ZOOM H8 می‌تواند قبل از شروع یک کلاس آنلاین و یا در هنگام یک بازی مهیج بسیار ناراحت کننده باشد. آزردگی از این مشکل هنگامی دوبرابر می‌شود که شما امکان پاسخگویی به تماس‌ها را توسط هندزفری نداشته باشید. به وجود آمدن اختلال و مشکل در میکروفون هندزفری‌ها ممکن است به دلایل سخت افزاری یا نرم افزاری زیادی باشد. اگر دلیل عدم پاسخگویی میکروفون هدفون سخت افزاری باشد که کاری از دست ما برنمی‌آید و باید آن را به تعمیرکاران لوازم جانبی بسپارید و یا به طور کلی دست از آن بشویید و برای خرید یک هندزفری جدید اقدام کنید.

اما اگر مشکل نرم افزاری باشد، می‌تواند به تنظیمات وسیله‌ی مربوط باشد که هندزفری را به آن متصل کرده‌اید. به منظور اینکه بهتر متوجه منشأ این مشکل شوید، هندزفری خود را به وسیله‌ی دیگری وصل و میکروفون آن را امتحان کنید، اگر جواب داد، مشکل به تنظیمات سیستم قبلی برمی‌گردد. برای مثال اگر به عنوان یکی از لوازم جانبی لپ‌تاپ، از هندزفری استفاده کرده و جوابی از میکروفون آن دریافت نکرده‌اید، باید متناسب با ویندوز خود تنظیمات مربوطه را بررسی کنید. مقاله «نحوه تنظیم هندزفری به عنوان میکروفون» می‌تواند به شما در این تنظیمات کمک کند.‌

مشکل کار نکردن میکروفون هندزفری را شاید بتوان با یکی از راه‌حل‌هایی که در ادامه به شما پیشنهاد خواهیم داد، برطرف کنید. البته اگر تنها صدای هندزفری شما کم شده و به دنبال راهی برای تقویت صدای آن هستید، خواندن مقالۀ «چگونه صدای هندزفری را تقویت کنیم» را توصیه می‌کنیم.

5 دلیل رایج کار نکردن میکروفون هندزفری

1-عدم پشتیبانی پورت هندزفری از میکروفون و یا خرابی آن

فیش یا کانکتور هندزفری سیمی چند قسمت مطابق با شکل زیر دارد. یکی از این قسمت‌ها مربوط به صدای سمت چپ، یکی مربوط به صدای راست، سومی متعلق به صدای مشترک و چهارمی برای استفاده از هندزفری به عنوان میکروفون در نظر گرفته شده است. اگر جک سیستم شما تنها 3 مورد اول را پشتیبانی کند و با میکروفون سازگار نباشد، قاعدتاً با اتصال هندزفری به آن نمی‌توانید به میکروفون دسترسی داشته باشید.

به علاوه گاهی جک هندزفری در سیستم یا فیش اتصال آن به جک در اثر استفاده‌های نادرست مثل کشیدن ناگهانی فیش از جک آسیب می‌بیند و باعث می‌شود که نتوانیم از میکروفون هندزفری استفاده کنیم.

2-وجود آلودگی و گرد و غبار:

به مرور زمان ممکن است پورت موبایل، پلیر و یا لپ‌تاپ شما با ذرات ریز گرد و غبار پوشانده شده و به خوبی با فیش هندزفری شما اتصال برقرار نکند و این مشکل ممکن است خود را با از کار افتادن میکروفون هندزفری نشان دهد. به علاوه این گرد وغبارها ممکن است، شبکه‌ی میکروفون هندزفری شما و یا فیش آن را هدف قرار داده و باعث اختلال در عملکرد آن شوند.

3-قطعی سیم یا کابل هندزفری:

گاهی قسمتی از کابل aux هندزفری بدون اینکه از بیرون مشخص باشد، در اثر کشیدگی یا فشار دچار قطعی می‌شود و بدیهی است که در این مواقع میکروفون هندزفری از کار می‌افتاد.

ترفندهایی برای حل مشکل کار نکردن میکروفون هندزفری:

تمیز کردن اساسی هندزفری:

اولین راهکاری که در بسیاری از موارد به حل مشکل نیز کمک می‌کند، تمیز کردن هندزفری است. البته باید در نظر داشته باشید که این کار را اصولی انجام دهید، وگرنه نه تنها مشکلی را حل نمی‌کنید، بلکه به احتمال زیاد مشکلات بیشتری را برای هندزفری خود به وجود می‌آورید. برای تمیز کردن اصولی حتماً مقالۀ «چطور هندزفری را تمیز کنیم؟» را مطالعه کنید.

بستن کامل تمامی برنامه‌ها:

بعضی از برنامه‌ها که اجازه دسترسی به میکروفون را دارند، در صورتی که کاملاً بسته نشده باشند ممکن است همچنان کنترل هندزفری را در دست گرفته باشند و اجازه استفاده از آن را ندهند. بهتر است یکبار تمامی نرم‌افزارها را در گوشی خود ببندید و سپس میکروفون را دوباره امتحان کنید.

تمیز کردن پورت سیستم:

گاهی مشکل کار نکردن میکروفون به دلیل کثیف بودن پورت سیستمی است که هندزفری را به آن متصل کردید. می‌توانید به کمک یک گوش پاک‌کن یا چوب کبریتی که سر آن را با یک دستمال پوشانده‌اید، داخل پورت سیستم را تمیز کنید. حتی می‌توانید مقدار بسیار کمی الکل روی گوش پاک کن یا دستمال بریزید. اما در نظر داشته باشید که نباید به هیچ عنوان گوش پاک‌کن یا دستمال را به آب یا سایر مواد شوینده آغشته کنید.

غیر فعال کردن بلوتوث:

 اگر از هندزفری بلوتوثی به عنوان لوازم جانبی موبایل استفاده می‌کنید، تنظیمات بلوتوث گوشی را چک کنید. در برخی موارد اتصال لوازم جانبی دیگری به صورت خودکار بلوتوث موبایل را درگیر کرده و اجازه اتصال آن به هندزفری را نخواهند داد. در نظر داشته باشید که تنظیمات استفاده از میکروفون را در قسمت بلوتوث و اسم هندزفری خود به درستی فعال کرده باشید. ممکن است در این قسمت استفاده از میکروفون در طول تماس غیرفعال شده باشد.

    تعویض سیم هندزفری:

با لمس انگشتان خود بر روی سیم هندزفری احتمال قطعی و مشکل آن را بررسی کنید. بعضی از هدفون‌ها یا هندزفری‌ها امکان تعویض سیم دارند که در صورت آسیب دیدن می‌توان به راحتی سیم آن‌ها را عوض کرد. اگر هندزفری شما نیز چنین قابلیتی دارد، حتما آن را امتحان کنید.

برای روبه رو نشدن با مشکل کار نکردن میکروفون هندزفری چه باید کرد؟

برای اینکه دیگر هرگز این تجربۀ تلخ را تکرار نکنید، بهتر است که هندزفری را تنها از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید. همچنین از آن به درستی استفاده کنید. مراقب باشید که سیم هندزفری کشیده نشود و یا تحت فشار قرار نگیرید. فیش هندزفری را نیز از تماس با آب یا مایعات حفظ کنید. بهتر است که تا جای ممکن هندزفری خود را روی سطوح آلوده و چرب قرار ندهید.

اما اگر با این مشکل مواجه شدید بعد از پیدا کردن علت اصلی آن که در این مقاله نیز آن‌ها را بررسی کردیم، با راه‌حل‌های ارائه شده اقدام به این مشکل را حل کنید. اگر هیچ کدام از این راهکارها جوابگو نبود، متأسفانه باید برای خرید هندزفری جدیدی اقدام کنید.

رفع مشکل کار نکردن میکروفون هندزفری

چندین راه برای رفع مشکل کار نکردن میکروفون وجود دارد‌:

 • اجازه‌ی دسترسی به میکروفون هدفون خود را بدهید. ( For Windows 10 users )
 • دستگاه میکروفون را به عنوان پیش‌فرض قرار دهید.
 • فایل‌های صوتی خود را به‌روزرسانی کنید.
 • بقیه برنامه‌هایی که به میکروفون هدفون شما دسترسی دارند را ببندید.
 • مشکلات سخت‌افزاری احتمالی را بررسی کنید.

اکنون هر کدام از این روشها را با مراحل انجام آن توضیح خواهیم داد.

۱) اگر از ویندوز 10 استفاده می‌کنید باید قبل از استفاده به سیستم و برنامه‌ها اجازه‌ی دسترسی به میکروفون هدفون را بدهید. به این منظور گزینه‌ی “start” در پایین سمت چپ اسکرین‌ را انتخاب کنید. در ادامه آیکون setting را انتخاب کرده و به قسمت privacy بروید. بر روی گزینه‌ی microphone کلیک کنید. با انتخاب گزینه‌ی change، قابی به نام microphone for this device نمایان می‌شود اطمینان حاصل نمایید که این قسمت در حالت on قرار داشته باشد. در پایین‌تر از گزینه change بخشی به نام Allow apps to access your microphone وجود دارد.

این اقدامات مشکلات میکروفون‌ شما را به احتمال زیاد رفع خواهد کرد اما اگر همچنان مشکل حل نشده باشد، هنوز چندین راه دیگر برای امتحان وجود دارد.

۲) میکروفون هدفون بی‌سیم شما ممکن است غیرفعال شده باشد، یا به عنوان دستگاه پیش‌فرض بر روی کامپیوتر تنظیم نشده باشد. از طرفی هم ممکن است صدای میکروفون بسیار پایین باشد که در نتیجه نمی‌تواند صدای شما را به وضوح ضبط کند. برای رفع این مشکل اقدامات زیر را انجام دهید.

 • از کیبورد لپ‌تاپ، کلید لوگوی ویندوز را فشار بدهید تا پنجره‌ی run باز شود.
 • سپس در نوارِ open کلمه‌ی control را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید.
 • پنجره‌ای به نام All control panel Items باز می‌شود. در بالای سمت راست پنجره به منوی View by رفته و آن را در حالت large icons قرار دهید.
 • در این صفحه بر روی sound کلیک کنید. از نوار بالای پنجره‌ی جدیدی که باز می‌شود، گزینه‌ی recording را انتخاب کنید.
 • اکنون لیستی نمایان می‌شود که دارای مقداری فضای خالی است یعنی صفحه‌ای که هیچ آیتمی وجود ندارد. در تمام این قسمت‌ها راست‌کلیک کرده و تیکِ Show Disabled Devices را بزنید. هم‌چنین در لیست بر روی گزینه‌ی Headset Microphone راست‌کلیک کرده و بر روی گزینه‌ی Enable کلیک کنید.
 • در این مرحله بار دیگر بر روی گزینه‌ی Headset Microphone راست‌کلیک کرده و گزینه‌ی set as Default Device را انتخاب کنید.
 • سپس بار دیگر بر روی Headset Microphone راست‌کلیک کرده و بر روی گزینه‌ی properties کلیک کنید.
 • بر روی Levels Tab کلیک کرده نشانک slider volume را به سمت بالاترین میزان صدا بکشید و دکمه‌ی OK و بار دیگر دکمه‌ی OK را بزنید.

۳) سومین روش آپدیت نمودن درایورهای صوتی است:

اگر از driver headset audio نامناسب، یا قدیمی و منسوخ استفاده کنید، ممکن است میکروفون هدفون‌ کار نکند، بنابراین باید درایور را  به‌روز‌رسانی کنید تا ببینید که مشکل‌ می‌شود یا خیر. می‌توانید driver خود را به‌صورت دستی یا خودکار به‌روز‌رسانی کنید. پروسه‌ی به‌روزرسانی دستی، زمان‌بر، تخصصی و ریسکی است. بنابراین در این مقاله به آن نپرداخته‌ایم و هم‌چنین در صورتی که تخصصی در این زمینه ندارید آن را پیشنهاد نمی‌کنیم. به‌روزرسانی، خودکار اما بسیار ساده و آسان است. به‌راحتی می‌توانید نرم افزار Driver Easy را نصب و راه‌اندازی ‌کنید.

این نرم‌افزار به‌طور خودکار تمامی دستگاه‌های PC شما را که نیاز به درایور جدید دارد پیدا کرده و نصب می‌کند. پس از دانلود و نصب Driver Easy آن را راه‌اندازی کرده و بر روی دکمه‌ی scan now کلیک کنید. Driver Easy کامپیوتر شما را اسکن کرده و هر نوع مشکل درایوری را شناسایی می‌کند. بر روی دکمه‌ی update کنار دستگاه صوتی یا هدفون کلیک کنید تا به‌روز‌ترین و مناسب‌ترین درایور برای آن دانلود شود. هم‌چنین می‌توانید بر روی دکمه‌ی update all در انتهای سمت راست صفحه کلیک کنید تا تمام درایورهای ناموجود یا منسوخ شده‌ و قدیمی روی سیستم به روزرسانی شود. ( که در این صورت نیازمند Pro version آن هستید.)

۴) سایر برنامه‌هایی که به میکروفون هدست شما دسترسی دارند را ببندید. گاها ممکن است برخی از برنامه‌های ارتباطی مانند Discord، Skype، Zoom و غیره می‌توانند در زمان غیرفعال بودن میکروفون هدفون تاثیرگذار باشند. این مسئله باعث می‌شود میکروفون هدست شما به درستی کار نکند. خاموش کردن سایر برنامه‌هایی که از میکروفون هدفون استفاده می‌کنند، ساده‌ترین راه برای انجام این کار است. سپس بررسی کنید که آیا مشکل حل شده است یا خیر.

۵) اگر میکروفون هدست شما هنوز کار نمی‌کند، احتمالاً مشکلات سخت‌افزاری در رایانه یا هدست وجود دارد. ممکن است مشکل در پورتی که از طریق آن هندزفری یا هدست به کامپیوتر یا لپ‌تاپ وصل شده باشد. در این صورت اگر آن را به پورت دیگری وصل کنید می‌بینید که مشکل رفع شده است. اگر تغییر پورت مشکل‌تان را حل نکرد، هدست را به رایانه دیگری متصل کنید و ببینید که آیا میکروفون شما درست می‌شود یا خیر. اگر روی سیستمی دیگر کار کرد، باید برای مطرح کردن مشکل با فروشنده رایانه خود تماس بگیرید. در نهایت اما اگر هیچ کدام از این موارد مشکل‌تان را حل نکرد، ممکن است مشکل مربوط به هدست شما باشد. در این حالت بهتر است به نمایندگی کالا و تعمیرکار مراجعه نمایید.

تقویت میکروفن هندزفری بلوتوث

به‌منظور تقویت میکروفون هندزفری‌ می‌توانید اقدامات متعددی انجام بدهید که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱) اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه مانع فیزیکی میان هدفون بلوتوثی و منبع صوتی قرار نگرفته باشد، بهتر است آن‌ها را در نزدیک‌ترین حالت به هم قرار دهید. هم‌چنین آن‌ها را در معرض نور فلوئورسنت و قرار ندهید. این امواج روی همان پهنای فرکانسی کار می‌کنند که بلوتوث شما قرار دارد. (GH2.4) و این می‌تواند موجب اختلالات‌ عملکردی‌ هدفونتان شود.

۲) اگر در گوشی‌ از برنامه‌ای استفاده نمی‌کنید حتما آن‌ را ببندید زیرا باز بودن تعداد زیادی از برنامه‌ها در گوشی می‌تواند موجب تداخل با مخابره‌ی بلوتوث شود.

۳) اکثر روترهای WiFi با فرکانس مشابه بلوتوث کار می‌کنند. به همین دلیل، ممکن است یکی از آن‌ها بر دیگری که از دستگاه دورتر است غلبه کند. سعی کنید به روتر WiFi خود نزدیک‌تر شوید تا اتصال خود را در هنگام تماس قوی‌تر کنید، به این ترتیب، وای فای و دستگاه بلوتوث شما اتصالات قوی اما متعادلی خواهند داشت.

۴) هم‌چنین نرم‌افزار‌هایی چون Equalizer جهت افزایش و تقویت صدای هدفون وجود دارد که می‌توانید بر روی گوشی خود نصب نمایید.

دکمه بازگشت به بالا