عمومیمعرفی کسب و کار

خراب شدن جاروبرقی سامسونگ

خاموش شدن جاروبرقی حین کار، ممکن است که بنا به علل مختلفی اتفاق بیوفتد، اما به طور کلی، علت خاموش شدن جاروبرقی سامسونگ به دو دسته ی اصلی، یعنی گرم شدن موتور و فعال شدن ترموستات ( در اثر انسداد لوله و فیلتر ها و کیسه و یا کارکرد طولانی مدت دستگاه ) و مشکلات الکتریکی داخلی دستگاه ( قطع شدن سیم کشی یا مشکلات برد ) دسته بندی می شود.

توجه داشته باشید، که اگر علت خاموش شدن جاروبرقی شما، مشکلات فنی و الکتریکی است، باید دستگاه شما حتما توسط نمایندگی تعمیر جاروبرقی در اصفهان تعمیر شود. همچنین توصیه می کنیم قبل از هر گونه بررسی دستگاه جهت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی خود، از وصل بودن دستگاه به برق و وصل بودن برق منزل مطمئن شوید. خواندن این مقاله که توسط سامسونگ پشتیبان ارائه شده است می تواند در جهت درک مهم ترین علل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی سامسونگ حین کار به شما کمک کند.

علل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی سامسونگ حین کار

  • گرم شدن بیش از حد موتور و فعال شدن ترموستات
  • گرم شدن موتور در اثر انسداد لوله ی دستگاه
  • گرم شدن موتور در اثر گرفتگی فیلتر ها و کیسه
  • خرابی دکمه سوئیچ
  • قطع شدن سیم کشی دستگاه
  • خرابی موتور جاروبرقی سامسونگ
  • خرابی برد جاروبرقی سامسونگ

گرم شدن بیش از حد موتور و فعال شدن ترموستات

بر روی موتور قطعه ای به نام ترموستات تعبیه شده است. این قطعه وظیفه دارد تا زمانی که حرارت موتور خیلی زیاد شد، به طور خودکار موتور را خاموش کند و وقتی که موتور خنک شد، مجدد بتوان دستگاه را روشن کرد. در واقع ترموستات یک محافظ حرارتی برای جاروبرقی می باشد که باعث می شود زمانی که موتور خیلی داغ شد، جهت جلوگیری از ذوب شدن اجزای داخلی دستگاه و جهت جلوگیری از سوختن موتور، جریان ورودی به موتور را قطع کند.

معمولا بعد از 30 دقیقه استفاده از جاروبرقی، موتور گرم می شود و ترموستات فعال می شود و موتور را خاموش می کند، بنابراین اگر مثلا بعد از نیم ساعت استفاده، دستگاه یکباره خاموش شد، نگران نباشید، زیرا ترموستات عملکرد خود را به درستی انجام داده است و این یکی از نشانه های سالم بودن دستگاه و ترموستات می باشد. اما اگر ترموستات معیوب باشد، قدرت خود را از دست خواهد داد و نسبت به کوچکترین حرارتی در موتور، فعال خواهد شد و موتور را خاموش می کند. در این صورت باید ترموستات توسط یک اهم متر بررسی شود و در صورت خرابی باید این قطعه تعویض گردد.

گرم شدن موتور در اثر انسداد لوله دستگاه

همان طور که گفته شد، گرم شدن بیش از حد موتور باعث خاموش شدن دستگاه حین کار می شود. یک سری عوامل هستند که باعث می شوند موتور به شدت داغ شود. یکی از علل گرم شدن موتور انسداد لوله های جاروبرقی می باشد. خیلی اوقات هنگام استفاده از جاروبرقی، ممکن است که جسم بزرگ و حجیمی وارد لوله شود و لوله ها دچار گرفتگی شوند.

اگر به مدت 3 دقیقه لوله کاملا مسدود شود، باعث می شود که گرما به بیش از حد تعیین شده برسد و در نتیجه جاروبرقی یکباره خاموش شود. در نتیجه باید لوله های دستگاه ( لوله تلسکوپی و لوله خرطومی ) را جدا کنید و هر گونه انسداد و گرفتگی را رفع کنید تا هوا به راحتی بتواند از لوله رد شود و مسیر هوا مسدود نباشد تا موتور گرم نشود.

گرم شدن موتور در اثر گرفتگی فیلترها و کیسه

یکی دیگر از علل گرم شدن بیش از حد موتور و خاموش شدن دستگاه در اثر گرمای زیاد، مسدود بودن فیلتر ها و کیسه می باشد. همچنین در صورت انسداد فیلتر – کیسه و لوله ها، صدای مکش نیز غیر عادی خواهد بود. بنابراین اگر فیلتر ها و کیسه کثیف و مسدود هستند، باید آن ها را از دستگاه خارج کنید و آن ها را کاملا بشویید و تمیز کنید و یا این که اگر کیسه و فیلتر، یکبار مصرف هستند، آن ها را تعویض کنید.

توجه داشته باشید که عمر فیلتر ها 6 ماه می باشد و پر شدن کیسه نیز بستگی به میزان استفاده ی شما از دستگاه دارد. همیشه باید بعد از هر بار استفاده از جاروبرقی، یک نگاهی به ظرفیت باقی مانده کیسه ها بیاندازید تا حواستان به پر شدن کیسه ها باشد و بهتر است که زمان آخرین تعویض کیسه و فیلتر ها را همیشه به خاطر داشته باشید.

خرابی دکمه سوئیچ

یکی دیگر از علل خاموش شدن جاروبرقی پس از چند ثانیه کارکرد، می تواند مربوط به خرابی دکمه سوئیچ یا دکمه ی روشن و خاموش دستگاه باشد. در صورت خرابی دکمه ی خاموش و روشن دستگاه، بعد از روشن شدن دستگاه، شاسی بیرون می پرد و دستگاه خاموش می شود. در این صورت باید دکمه تعویض گردد.

قطع شدن سیم کشی دستگاه

اگر مواردی از قبیل فیلتر ها، کیسه، لوله دستگاه را بررسی کردید و متوجه شدید که این موارد مشکلی ندارند، پس یعنی دستگاه شما از لحاظ مکانیکی ایرادی ندارد و باید مشکلات الکترونیکی را بررسی کنید. همچنین اگر خاموش شدن دستگاه در اثر گرم شدن موتور و یا خرابی کلید سوئیچ نیز اتفاق نیوفتاده، پس یعنی دستگاه شما از لحاظ الکتریکی دچار مشکل است. در این صورت باید سیم کشی دستگاه بررسی شود و بررسی کنید که جایی در اتصال سیم و ورودی جریان برق به موتور دچار مشکل نشده باشد.

خیلی اوقات ممکن است که وارد نشدن جریان برق به دستگاه به علت خرابی دو شاخه، کابل برق، خرابی سیم جمع کن و یا قطع شدن سیم در محل اتصال سیم به موتور اتفاق افتاده باشد. در چنین وضعیتی جریان برق به موتور نخواهد رسید و دستگاه روشن نمی شود و یا دستگاه حین کار خاموش می شود. توجه داشته باشید که مشکلات در سیم کشی دستگاه می تواند منجربه آتش سوزی دستگاه نیز شود.

خرابی موتور جاروبرقی سامسونگ

یکی دیگر از علل خاموش شدن ناگهانی دستگاه که مربوط به ایرادات الکتریکی می باشد، خرابی موتور است. بررسی موتور نیازمند تخصص و تجربه ی بالا می باشد، بنابراین بررسی موتور را فقط باید افراد متخصص انجام دهند. اما در مورد موتور، عللی که می توانند باعث خاموش شدن دستگاه شوند، باید به مواردی از قبیل کثیف بودن زغال های موتور، کوتاه شدن زغال های موتور، کم شدن فاصله ی زغال ها با الکترود، نوسانات برق خانه، نیم سوز شدن موتور، نیم سوز شدن آرمیچر و کلاف های میدان، خراب شدن رله و… اشاره کرد. توصیه می شود که به طور سالانه وضعیت قطعات موتور از قبیل زغال ها بررسی شوند. همچنین در بدترین حالت روشن نشدن دستگاه نیز می توان به سوختن کامل موتور اشاره کرد.

خرابی برد جاروبرقی سامسونگ

یکی دیگر از علل توقف ناگهانی جاروبرقی سامسونگ، خرابی برد دستگاه می باشد. برد یک قطعه ی مهم در جاروبرقی می باشد. برد، همه ی کار ها در دستگاه از قبیل روشن و خاموش کردن دستگاه، کم و زیاد شدن مکش و… را مدیریت می کند. اگر برد خراب شود، یعنی بسیاری از قطعات در دستگاه به خوبی کار نخواهند کرد و عملکرد آن ها با مشکل مواجه خواهد شد. در این صورت باید برد دستگاه توسط افراد متخصص بررسی شود، و اگر برد خراب بود، باید تعمیرات لازم انجام شود، همچنین اگر برد سوخته بود، باید آن را تعویض کنید.

جمع بندی بحث

ما در این مقاله در رابطه با مهم ترین علل خاموش شدن ناگهانی موتور جاروبرقی با شما عزیزان صحبت کردیم و گفتیم که این مشکل ممکن است که در اثر گرم شدن موتور، مشکلات الکتریکی و یا خرابی دکمه ی سوئیچ اتفاق بیوفتد. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که اگر دستگاه شما به طور ناگهانی خاموش شد و شما تخصص کافی در زمینه ی تعمیرات جاروبرقی سامسونگ ندارید، برای جلوگیری از وارد شدن خسارت بیشتر به دستگاه و جلوگیری از پرداخت هزینه های بیشتر تعمیرات، بهتر است که تعمیرات دستگاه شما حتما توسط تکنسین متخصص در زمینه   انجام شود.

دکمه بازگشت به بالا