عمومیمعرفی کسب و کار

مشخصات، قیمت و راهنمای خرید انواع دستگیره درب اتومبیل

دستگیره درب خودرو و بررسی انواع آن از گذشته تا به حال

تغییر قیمت دستگیره درب اتومبیل با توجه به توسعه خودرو یک فرایند ثابت و در حال تکامل است. از زمان معرفی خودرو ،  به مرور زمان و به دلیل تحولات روند طراحی و ترجیحات ایمنی ، شکل ظاهری و ساختاری خودرو ، به طور چشمگیری تغییر یافته است .از خودروهای قدیمی که شبیه درشکه های اسب بودند تا اتومبیل های بزرگ شبیه قایق دهه ۱۹۵۰ تا خودروهایی که امروزه شما میبینید ، به طور چشمگیری ، ظاهر و عملکرد خودرو ها متحول شده است .

ویژگیهای قدیمی به طور مداوم با عملکردهای جدیدتر و بهتر جایگزین می شوند. یکی از این موارد ، دستگیره درب خودرو میباشد . در طول این سالها تعداد بیشماری طرح و سبک ، توسط خودروسازان مختلف با هدف باز کردن درب خودرو اجرا شده است.

دستگیره درب خودرو یکی از مهمترین عناصر طراحی خودرو است .این درواقع اولین تعامل شما با خود خودرو است. نه تنها این که آنها به وسیله نقلیه سبک می دهند ، بلکه راهی برای ورود و خروج از خودرو را به شما نشان میدهند ، و شما را به سوی خود جذب می کنند .اگرچه ممکن است ذکر تک تک دستگیره های انواع خودرو ها در اینجا امکان پذیر نباشد ، اما رایج ترین نوع دستگیره های خودرو در ادامه ارائه شده اند .

انواع دستگیره درب خودرو :

اگر جزو کسانی هستید که از دهه ۱۹۶۰ و ۷۰ شانس تجربه اتومبیل ها را دارید ، مطمئنم که می خواهید از خواندن متن زیر لذت ببرید.

دستگیره نوع Archaic :

این دستگیره ها که از در بدوی ترین خودرو ها بافت میشوند، از ظوابط و معیارهای معماری الهام گرفته شده اند .

دستگیره نوع دکمه فشاری Push Bottom :

این نوع دستگیره خودرو تا سالهای ۱۹۷۰ در اتومبیل ها یافت می شدند و به دلیل مقررات ایمنی ، از رده خارج شدند . آنها از فلز ساخته شده بودند و برای باز کردن درب ، بایستی بر روی دکمه فشار داده شود .غالبا کلید درب باز کن بر روی همان دکمه قرار میگرفت . البته در بعضی موارد نیز جای کلید ، بر روی درب تعبیه میشد .

دستگیره نوع Trigger :

این نوع دستگیره ها نیز تا دهه ۷۰ در دسترس بودند. به جای دکمه روی دسته کرومی ، ماشه ای در قسمت داخلی دستگیره قرار داده میشد و برای باز کردن درب نیاز به “ماشه کشیدن ” داشتند.

دستگیره نوع Flap :

اگرچه بیشتر در اتومبیل های دهه ۶۰ و ۷۰ یافت می شد ، این نوع از دستگیره درب خودرو حتی در دهه ۹۰ نیز یافت می شد. جدیدترین نمونه ، در نسل ۵ هوندا سیویک است . برای باز کردن درب باید فلپ را عقب بکشید. در بعضی از اتومبیل های عجیب و غریب نسخه باریک از دسته نوع فلپ اجرا میشد که به دلیل باریک بودن آن فقط با انگشت قابل باز شدن است.

دستگیره نوع Push Down :

به جای کشیدن ، این دستگیره های درب به شما امکان می دهند که دستگیره را فشار دهید تا درب باز شود.

دستگیره نوع Push Up :

اینها از دهه ۸۰ و ۹۰ در اتومبیل ها بسیار متداول بود. برای ورود به ماشین فقط باید دسته را بالا بکشید. بسته به وسیله نقلیه ، آنها در اشکال و طرح های مختلف در دسترس بودند. با وجود اینکه این نوع از دستگیره ها ، جایگزین بسیار ارزان قیمتی برای دستگیره های مدل های قبلی بودند ، اما در نهایت به دلیل مقررات ایمنی این نوع از دستگیره های درب خودرو جای خودرو را به نوع Pull-Out دادند .

دستگیره نوع Push Out :

اینها متداول ترین نوع دستگیره درب است که این روزها تقریبا توسط همه سازندگان خودرو استفاده می شود. اول اینکه از لحاظ ایمنی تایید شده است ، شکننده نیستند .دوم اینکه ساخت آنها ارازانتر است . یکی دیگر از دلایل اصلی معرفی این دستگیره های درب ، افزایش روز افزون بانوان در خرید اتومبیل است. از هر زن با ناخن های بلند که بهتر از آنها استفاده می شود بپرسید ۱۰۰ درصد از آنها می گویند که این نوع از دستگیره بدون ایجاد مشکلی برای ناخن های آنها ، قابل استفاده میباشد .

دستگیره نوع Touch :

نوع جدیدتری از دستگیره درب خودرو ، به صورت لمسی میباشد و تسلا اخیرا دستگیره های درب لمسی را در اتومبیل های خود پیاده سازی کرده است . به زودی نیز توسط سایر خودروسازان که خودروهای مدرن و برقی تواید میکنند ، دنبال خواهد شد .

مشخصات، قیمت و خرید ست کامل دستگیره درب خودرو

دستگیره درب خودرو از جمله لوازم جانبی خودرو است که ممکن است به هر دلیل ازجمله فشار زیاد یا استفاده در جهت نادرست، دزدی، تصادف و … دچار آسیب یا شکستگی شود. به همین دلیل تعویض آن مسئله‌ای رایج است که خوشبختانه به‌راحتی و بدون مراجعه به تعمیرگاه می‌توان آن‌ها را تعویض کرد. دستگیره داخلی درب خودرو یکی از مهمترین عناصر طراحی خودرو می باشد که وسیله‌ای کوچک، ساده و مهم در سیستم یک خودرو است. این درواقع اولین تعامل شما با خود اتومبیل است، در نبود دستگیره امکان ورود و استفاده از خودرو امکان‌پذیر نیست.

تعویض دستگیره درب خودرو اسپرت

خرید و تعویض این محصول کاربردی در طرح های مختلف می تواند باعث جلب توجه اطرافیان شما شود مخصوصا افرادی که میخواهند داخل ماشین شما بنشینند. این محصول به جای زبانه پلاستیکی فابریکی درب اتومبیل ها  نصب شده و ظاهر زیبا و اسپرت به داخل کابین می دهد. برای نصب آن ابتدا رودری را باز کرده و دستگیره درب را به صورت کامل جدا کنید. سپس خار پشت مغزی را فشار داده و مغزی اسپرت را جایگزین نمایید. برای نصب آن نیازی به نصاب و مراجعه به صافکاری نیست و به راحتی خودتان می توانید آن را نصب کنید.

فروش اینترنتی و قیمت مناسب فروشگاه لوازم یدکی و شیشه اتومبیل رجبی

در این صفحه از سایت فروشگاه اینترنتی لوازم جانبی خودرو رجبی تمامی مشخصات، اطلاعات و قیمت بهترین دستگیره های درب خودرو وجود دارد که می‌توانید با مقایسه‌ی آن‌ها یک خرید دقیق و مطمئن را تجربه کنید. همچنین به واسطه فروش مستقیم محصولات در این فروشگاه، قیمت تمام شده برای مصرف کننده بسیار به صرفه خواهد بود. همچنین می توانید به راحتی و به صورت آنلاین سفارش خود را ثبت نمایید و درب منزل آن را تحویل بگیرید.

انواع دستگیره درب و شیشه بالابر خودرو + خرید

دستگیره درب از جمله لوازمی است که ممکن است به دلایلی مثل فشار زیاد یا استفاده در جهت نادرست، دزدی و تصادف دچار آسیب یا شکستگی شود. به همین دلیل تعویض آن مسئله‌ای رایج است. معمولاً دستگیره‌ در از جنس پلاستیک و سبک هستند و به‌راحتی می‌توان برای نصب آن‌ها بدون مراجعه به تعمیرگاه اقدام کرد. دستگیره در ممکن ست به دلایلی مختلفی مثل استفاده زیاد یا نامناسب ، ضربه و تصادف دچار شکستگی و آسیب و معیوب شدن بشود و تعویض آن امری رایج است.

این محصولات باید از کیفیت، استحکام و دوام بالایی برخوردار باشند تا عمر قابل قبولی داشته باشند. دستگیره های بی کیفیت معمولا زود میشکنند و دردسر تعویض مجدد آن را به همراه دارند. دست گیره درب خودرو به انواع دستگیره درب بیرونی دستگیره درب داخلی، دستگیره در داشبورد و دستگیره در صندوق تقسیم می شود. نصب این محصولات بسیار راحت است و معمولا با بازو بسته کردن یک یا چند پیچ به راحتی نصب می شوند. دستگیره ها انواع مختلفی دارند که علاوه بر انواع دستگیره در میتوان به دستگیره شیشه بالابر و دستگیره آویز اشاره کرد.

مزایای خرید دستگیره درب خودرو

خرید دستگیره درب خودرو میتواند باعث جلب توجه اطرافیان شما شود مخصوصا افرادی که میخواهند در ماشین شما بنشینند و حتما مورد توجه این افراد قرار خواهد گرفت و حتما راجب دستگیره ها از شما سوال خواهند کرد . بسیاری از قطعات بدنه در مدل های لوکس و اسپرت در بازار وجود دارند که با تعویض آنها می توانید زیبایی و جلوه خاصی به خودرو خود ببخشید و ماشین شما تبدیل به یک ماشین اسپرت بسیار زیبا شود اما تعدادی از قطعات بدنه خودرو دربین سایر قطعات کاربرد و تماس بیشتری با شما و سایر سرنشینان خودرو شما دارند که یکی از این موارد دستگیره های درب خودرو شماست .

شما می توانید با تعویض و رسیدگی به قطعاتی این چنینی که تماس بیشتری با آنها دارید حس بسیار بهتری نسبت به خودرو خود داشته باشید ، این مدل از رسیدگی ها به خودرو شخصی تیونینگ محسوب نمی شود اما به همان میزان به شما حس خوب مالکیت یک خودرو لوکس و دوست داشتنی را به شما القاء می کند . رانندگی در یک خودرو لوکس و بروز که از ظاهر مناسبی برخوردار است به مراتب اعتماد به نفس بیشتری به شما خواهد داد ، و در عین حال سطح امنیت و آسایش در حین رانندگی شما بالاتر خواهد رفت . در ادامه به معرفی انواع درب خودرو می پردازیم.

آشنایی با انواع درب خودرو

زمانی که صحبت از درب های خودرو می شود بسیاری از افراد توصیه می کنند که طراحی درب ها بسیار محدود می شود و مدل خاصی از روش های باز کردن درب خودرو وجود ندارد. اما باید بگوییم که این گونه نیست، بیشتر افرادی که به دنبال خودرو های سفارشی و لوکس هستند،می خواهند تمامی بخش های خودرو خاص باشد. به همین دلیل درب هایی را سفارش می دهند که از طراحی متفاوتی استفاده شده باشد. در این بخش قصد داریم تا انواع درب های خودرو را به شما معرفی کنیم و بررسی نماییم که مدل هایی تاکنون طراحی شده است؛ پیشنهاد می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

انواع درب خودرو

وقتی به درب ماشین فکر می کنید، به احتمال زیاد این همان چیزی است که تصور می کنید. دارای لولاهایی است که آن را به چهارچوب درب جلو متصل می کند و به گونه ای باز می شود که درب به سمت جلوی خودرو باشد. آنها به طور کلی ایمن در نظر گرفته می شوند، زیرا در هنگام رانندگی با سرعت بالا کمتر باز می شوند، زیرا مقاومت در برابر باد باعث بسته نگه داشتن در باد می شود.

با این حال، اگر وسیله نقلیه دیگری در هنگام باز بودن در بیش از حد نزدیک شود، درب می‌تواند تبدیل به یک دردسر شود. اگر خودرو در حال نزدیک شدن باشد، می‌توانید به زور در را ببندید و به احتمال زیاد هر کسی که این کار را بکند صدمه ببیند و اگر ماشین از پشت رد شود می تواند در را از لولا بکند.

درب سایبان

این درب عجیب از کابین هواپیماهای جنگنده جت الهام گرفته شده است.

پنجره های جانبی جلو و سقف در یک واحد ادغام شده اند. به جای درهای معمولی، کل این سایبان توسط یکی از چندین نقطه لولای احتمالی متصل می شود و به آن اجازه می دهد تا به صورت عمودی، به طرفین یا به سمت جلو حرکت کند.

درهای سایبان علاوه بر ظاهری زیبا، می توانند یک پنجره پیچیده برای دید بدون مانع داشته باشند. متأسفانه، آنها به عنوان یک مانع عمل می کنند و ممکن است ورود و خروج از آن دشوار باشد. فرار از خودروی واژگون شده تنها با از بین بردن سایبان ممکن است و در صورت خروج در هوای نامساعد یا از سیل آب راهی برای خشک نگه داشتن کابین وجود ندارد.

درب قیچی

این نوع درب که به دلیل استفاده در خودروهای لامبورگینی معروف شد، در ابتدا توسط مارچلا گاندینی در سال 1968 طراحی و توسط شرکت آلفارومئو مورد استفاده قرار گرفت. دارای یک لولا در جلوی قاب در است اما از یک مفصل قیچی در گوشه بالایی برای باز کردن عمودی درب به‌جای لولای افقی 90 تا 130 درجه استفاده می‌کند.

آنها بسیار ایمن تر هستند، زیرا یک در باز فضای بیشتری اشغال نمی کند. رانندگان می توانند در فضاهای تنگ تر پارک کنند و همچنان سوار یا از خودرو خارج شوند. اما دلیل اصلی درهای قیچی این است که راننده می تواند از ماشین در حال حرکت به بیرون خم شود و در هنگام دنده عقب رفتن بهتر ببیند پشت سر او چه چیزی وجود دارد. کیت های تبدیل  مانند درب RAPTOR بالا وجود دارد تا به خودروهای دارای درهای معمولی اجازه دهد به جای آن از درب های قیچی استفاده کنند.

متأسفانه، برخی از مسائل مانع از رایج شدن درب های قیچی می شود:

  • تولید لولاها گرانتر است و باعث می شود تولیدکنندگان تمایلی به استفاده از آنها نداشته باشند.
  • درب عمودی ممکن است سقف پارکینگ را خراش دهد یا هنگام سوار شدن و خارج شدن از ماشین، فاصله را کاهش دهد.
  • اگر وسیله نقلیه در تصادفات واژگون شود، فرار از اتومبیل تصادفی بسیار دشوارتر است و بنابراین از باز شدن درها جلوگیری می کند.

درب پروانه ای

درب پروانه ای که در گوشه جلویی بالای قاب در لولا شده است، این درب ها بیشتر از اینکه عمودی باشند گاهی مانند درب های قیچی عمل می کنند، چرا که به جای باز شدن روی یک قوس کاملاً عمودی، لولا در را به سمت بیرون می‌کشد. در نتیجه، آنها همچنان به فاصله کمتری نسبت به درب های معمولی نیاز دارند و در عین حال دسترسی بهتری به داخل نسبت به درب قیچی دارند.

در حالی که این طرح عمدتاً در خودروهای با کارایی بالا یافت می‌شود، می‌توان این طرح را برای جایگزینی درب ‌های معمولی مانند درب‌های قیچی تطبیق داد. آنها از درب اتوماتیک استفاده می کنند که اجازه می دهد درب بدون کمک باز و بسته شود. متأسفانه، این نوع از درب ها مانند دیگر درب های عمودی به موارد سقف بلندتر برای باز شدن مناسب در پارکینگ و افزایش دشواری فرار از ماشین واژگون شده مواجه هستند!

درب دو وجهی

یکی از جدیدترین انواع درب ها، درب های دو وجهی، مربوط به درب های قیچی و پروانه ای است اما به گونه ای لولایی هستند که هم به سمت بیرون و هم به سمت بالا با زاویه 90 درجه باز می شوند. آنها ورود و خروج را آسان می کنند، اما از مواد گران قیمتی ساخته شده اند که در صورت خراش عمیق ممکن است آسیب ببینند.

درب لولایی جلو

این طراحی دیوانه‌وار که در BMW Isetta 600 دیده می‌شود به این معنی بود که تمام جلوی خودرو روی یک لولا قرار دارد. در نتیجه، فرمان، داشبورد و جلو به بیرون و کمی به سمت بالا باز می‌شوند و به راننده و سرنشین اجازه می‌دهند از یک در وارد شوند. ورود و خروج آن را بدون خطراتی که انواع دیگر درها با آن روبرو هستند آسان می کرد، اما در هنگام پارک کردن به فاصله بیشتری از جلو نیاز داشت.

درب بال شاهین

این نوع درب توسط DeLorean DMC-12 که در فرنچایز Back to the Future مورد استفاده قرار گرفت، نمادین ساخته شد. با این حال، آنها توسط کسی جز ژان بوگاتی در سال 1939 ساخته شدند. لولاها در سقف خودرو قرار گرفته اند و به درها اجازه می دهند به بیرون و بالا قوس شوند. این اجازه می دهد تا با فاصله جانبی کمتری نسبت به درب های معمولی دسترسی داشته باشید.

یکی از بزرگ‌ترین ایرادات طراحی ذاتی درهای بال مرغان در نهایت با عرضه مرسدس SLS حل شد که پیچ‌های انفجاری را به لولاها اضافه کرد تا در صورت واژگونی خودرو، امکان فرار فراهم شود. تنها عیب واقعی این است که طراحی درب با کانورتیبل ها سازگار نیست.

به عنوان یک نکته جالب، بوگاتی درها را بر اساس بال های مرغ دریایی طراحی کرد. یک اشاره ناخواسته به این الهام در کارتون MASK در دهه 1980 اتفاق افتاد، جایی که Chevy Camaro Z28 رهبر MASK با درهای بال مرغان اصلاح شد که به بال‌ها کشیده می‌شد و به خودرو با کد Thunderhawk اجازه پرواز می‌داد.

درب جیبی

این نوع درب کشویی که به ندرت در خودروها دیده می شود، بیشتر در وسایل نقلیه تحویلی مانند آنهایی که توسط اداره پست و موارد اضطراری استفاده می شوند یافت می شود. بسیار شبیه درهای کشویی در خانه‌های قدیمی، این درب‌ها به جای در بیرون، داخل یک حفره در وسیله نقلیه می‌ لغزند.

با وسایل نقلیه تحویل، معمولا به عقب می لغزد، اما در موارد نادری که در خودروها دیده می شود، معمولاً به جلو می لغزد. نمونه کمیاب و زیبای خودروی جیبی قیصر دارین 1954 است که تنها 435 دستگاه از آن ساخته شد.

درب LSD

یکی از انواع مختلف تم درب قیچی، این مدل درب ها هستند که طراحی پیچیده‌ای دارند و به آن‌ها اجازه می‌دهد از خودرو فاصله بگیرند، سپس به سمت بالا بچرخند تا درب موازی با خودرو و عمود شود. LSD Doors احتمالاً بزرگترین نام در صنعت در خودرو است. این درب‌های کمیاب دارای مکانیزمی هستند که به عقب برمی‌گردند، بسته شدن آنها را آسان می‌کند و دسترسی عالی به کابین را فراهم می‌کند. فنر گازی در را باز نگه می دارد.

متأسفانه، با وجود سه مکان مختلف که درها را می توان به خودرو چسباند، آنها همچنان از محدودیت های ترخیص عمودی درب در مکان هایی مانند پارکینگ رنج می برند. علاوه بر این، آنها در خطر آسیب درب دو وجهی ناشی از حاشیه های بلند سهیم هستند.

درب کشویی

این درب ها در وانت ها و سایر وسایل نقلیه بزرگ بسیار محبوب شده اند. درب روی مسیری نصب شده است که به آن اجازه می دهد از خودرو خارج شود و در امتداد کناری به عقب برگردد. این بدان معناست که برای باز کردن به هیچ فاصله عمودی یا افقی نیاز ندارد، اگرچه آنها گرانتر از درهای معمولی هستند و تحمل کمتری دارند. اما اگر بچه های خردسال دارید، مزایای درهای کشویی در یک پارکینگ شلوغ را درک می کنید.

دکمه بازگشت به بالا