عمومیمعرفی کسب و کار

علت گرانی میلگرد در روزهای اخیر

علت افزایش قیمت آهن آلات روزهای جاری

لطفا فنر قیمت فولاد و قیمت ورق را فشرده نکنید/ روز گذشته شاهد عرضه چهل هزار تنی شمش اهواز در بورس کالا بودیم. طبق گمانه زنی ها یک عرضه مشابه از شمش جنوب کاوه هم در راه است. با توجه به پیش بینی ادامه رشد قیمت سکه و دلار تا تاریخ اول آگوست و شروع تحریم های نفتی احتمالا این عطش و تلاطم در بازار فولاد هم قابل روئیت خواهد بود و احتمالا باید در انتظار افزایش قیمت میلگرد اصفهان و قیمت ناودانی و نبشی و سایر محصولات فولادی در روزهای آتی باشیم. اخبار حکایت از حجم تقاضای شدید و ثبت سقف رقابت برای شمش روز گذشته را دارد.

دلایل افزایش قیمت چیست؟

همچنان که مشاهده می کنید قیمت و زمان تحویل شمش فولاد اهواز این هفته هم مشابه عرضه های قبلی بود. اما دلیل افزایش به دو عامل اصلی مربوط است. در دو ماه اخیر و با مطرح شدن بحث تحریم ها بیشتر احتمالات حکایت از کاهش حجم صادرات فولاد ایران را داشت. این عامل موجب تعلل و تردید فعالان اقتصادی در خرید و تکمیل موجودی شد و همین مطلب موجب کاهش شدید موجودی انبارها و کارخانجات نوردی و قیمت آهن اصفهان شد.

عامل این قضیه را می توان ؛ افزایش قیمت ارز و ایجاد موج جدید تورم در دو ماه گذشته در کلیه بازارهای موازی دانست. که لاجرم در بازار فولاد و قیمت محصولات فولادی (اعم از قیمت ناودانی نبشی و میلگرد) نیز موثر خواهد بود.

چاره چیست؟

به گفته برخی فعالان بازار فولاد متاسفانه سیاست غلط ارزی در حال تسری به بازار فولاد است. از جمله این سیاست ها بخش نامه اخیر وزارت صمت در رابطه با کنترل دستوری قیمت هاست. این قبیل حرکات به همراه عرضه های محدود در بورس کالا ( چنانچه در دو هفته گذشته عرضه قابل توجه و مکفی برای نیاز بازار وجود نداشت ) موجب فشرده شدن قیمت فولاد و محصولات فولادی خصوصا قیمت ناودانی نبشی و میلگرد گردید و در نهایت سبب ایجاد یک موج انفجاری خواهد شد.

راه حل کاهش قیمت آهن آلات از زبان فعالان بازار

اول افزایش حجم عرضه ها

دوم؛ همگام سازی قیمت فولاد ( اعم از قیمت میلگرد و قیمت ناودانی نبشی ) و قیمت تیرآهن اصفهان بر اساس دلار آزاد و جلوگیری از فشرده شدن بیشتر قیمت فولاد.

بر اساس نرخ دلار ۸ هزار تومانی و با در نظر گرفتن نرخ میانگین ۵۰ سنت برای فولاد داخلی، نرخ میانگین مقاطع فولادی مرغوب در داخل به عدد ۴۰۰۰ تومان نزدیک می شود و تلاش در جهت کنترل دستوری قیمت فولاد و محصولات فولادی همچون قیمت ناودانی نبشی موجب ایجاد رانت، و هجوم سیل نقدینگی به این بخش و ایجاد تقاضای کاذب خواهد شد.

چنانچه در چند روز اخیر شاهد همین مطلب بودیم و بسیاری از افراد فرصت طلب در حال ورود به بازار فولاد هستند. پس نکته دوم نزدیک کردن قیمت فولاد به نرخ واقعی با افزایش پلکانی قیمت پایه در بورس کالا است. در صورتی که این دو مهم (افرایش عرضه به همراه افزایش قیمت در بورس کالا) همزمان و تا مرحله اشباع بازار انجام نشود شاهد موج افزایش کنترل نشده به همراه تقاضای کاذب در بازار فولاد خواهیم بود.

کل بازار فولاد روز یک شنبه دستخوش تغییرات نسبتا شدید گردید :

– قیمت تیرآهن در انبارها با افزایش برخی از اقلام حدود شاخه‌ای ۵ تا ۱۰ هزار تومان مواجه گردید.

– در خصوص قیمت قوطی و پروفیل هم افزایش ها ادامه داشت تا این که آخر وقت قیمت پروفیل بر مبنای ورق ۲ میل حول و حوش ۳۹۰۰ تومان شنیده شد.

– در خصوص قیمت میلگرد آجدار هم افزایش ها خیلی پراکنده و متفاوت بود اما متوسط این افزایش قیمت بنا بر برآورد حدود ۷۰ تومان به ازای هر کیلو نسبت به روز چهارشنبه هفته گذشته، محاسبه گردید.

در روز گذشته ۴۰ هزار تن شمش فولادی توسط فولاد خوزستان در بورس کالا و راس ساعت ۱۱ و با قیمت پایه ۲۳۴۰ تومان عرضه شد؛

عرضه های غیر منطقی بورس و افزایش هیجانات بازار

بازار فعلا و به هر دلیل تشنه است؛ بروز هیجانات خرید بدون هیچ توضیحی فرجام این عرضه را تبیین می نماید : رقابت تا سقف مجاز ۱۰ درصدی و انجام معامله با نرخ حداکثری ۲۵۷۴۰ ریال و با احتساب ۹ % مالیات ارزش افزوده مجددا فرجام این معامله را به رقم نهایی ۲۸۰۵۶ ریال خواهد رساند؛ که فعلا و در شرایط کنونی لقمه چرب و نرمی برای نوردی ها به حساب می آید.

بنا بر شنیده ها شمش قوس در روز شنبه در بازار و در معاملات رسمی در محدوده ۳۲۰۰ تا ۳۲۵۰ تومان و شمس القایی هم بین ۳۰۷۰ تا ۳۱۵۰ تومان عرضه شده و این خود جذابیت عرضه شمش فولاد خوزستان را نشان می‌دهد.سیگنالی که معامله شمش خوزستان به بازار داد به نوعی سبب شد که قیمت پروفیل نیز افزایش یابد به طوری که که در روز گذشته قیمت پروفیل بین ۳۸۸۰ تا ۴۰۰۰ تومان اعلام قیمت شده است به عنوان مثال پروفیل از ضخامت ۲ میل هیربد ۴۰۰۰ تومان اعلام نرخ شده است.

همچنین در ساعات ابتدایی روز گذشته خرید و فروش در حوزه انواع ورق فولادی، به دلیل پیش بینی افزایش قیمت در بورس کالا تقریبا متوقف و سکوت چشمگیری در بازار حکم فرما گردید. فروش اکثر شرکت ها نیز بسته اعلام شد.

علت افزایش قیمت آهن آلات چیست؟

به نظر می‌رسد با بسته شدن پرونده برجام و حوادث اخیر شش ماه دوم سال، شرایط اقتصادی به طور محسوسی با شش ماه اول متفاوت خواهد بود. طی روزهای آینده باید منتظر شکل‌گیری یک موج تورمی جدید، رشد قیمت ارز و کاهش ارزش ریال در اقتصاد ایران باشیم. به نظر می‌رسد پاییز امسال باید خود را برای یک دوره سخت رکود در همه بازارها از جمله فولاد مهیا کنیم. در ادامه به بررسی بازار آهن و علت افزایش قیمت آهن آلات اعم از  در روزهای آینده خواهیم پرداخت.

احتمال افزایش قیمت آهن آلات وجود دارد؟

به رغم میانگین کاهش ۱۰ درصدی قیمت در طول ۶ ماه اول در حوزه میلگرد، در مورد بازار تیرآهن ذوبی شاهد رشد حدود ۱۰ درصدی در سایزهای ۱۴ الی ۱۸ و رشد حدود ۱۵ درصدی در سایزهای درشت ۲۰ الی ۳۰ بوده‌ایم. بخشی از این رشد به دلیل همخوانی بازار عرضه و تقاضا در حوزه تیرآهن (عدم وجود مازاد تولید مانند حوزه میلگرد) و عدم فروش اعتباری محصول تیرآهن در بورس کالا است.

اما قسمت عمده این رشد نه براساس واقعیت بازار که به دلیل مهندسی عرضه‌ها توسط شرکت فروشنده و بازارسازی هدفمند و هماهنگ فعالان برتر حوزه تیرآهن با نوع عرضه‌ها است. پس بازار تیرآهن از لحاظ کارنامه رشد تورمی یک سر و گردن بالاتر از میلگرد است.

هرچند به لحاظ ظاهر بازار تیرآهن دارای رشد مثبت ۱۰ الی ۱۵ درصدی از ابتدای سال بوده اما توجه کنید که میانگین حجم عرضه‌های هفتگی تیرآهن در حدود ده هزار تن در مقابل میانگین عرضه هفتگی حدود ۲۰۰ هزار تن محصول میلگرد است. بازار تیرآهن از لحاظ عمق بازار و چرخش پولی، قابل مقایسه با بازار میلگرد داخلی نیست.

در نهایت اینکه هر دو حوزه تیرآهن (به مقدار کمتر) و میلگرد (به مقدار بیشتر) نسبت به بازارهای موازی مسکن املاک و مستقلات و خودرو و…. دیگر بازارهای کالایی و مالی (به جز بورس) دارای جا ماندگی تورمی هستند. شاخص تورم ۵۰ درصد سالانه کالا و خدمات جاری کشور و رشد بیش از ۱۸ درصدی قیمت ارز در ۶ ماه اول به عنوان دماسنج تورم کشور را نیز باید در نظر بگیرید.

تاثیر افزایش قیمت آهن روی بازارهای کالایی

بازار آهن آلات، مجددا بعد از یک تاثیرات کوتاه مدت نرخ دلار، به آرامش و ثبات نسبی رسیده علاوه بر اینکه همچنان از ضعف مفرط تقاضای مصرفی و واقعی رنج می‌برد. این عامل به همراه عوامل قوی دیگر که از روند کم نوسان و همراه با ثبات نسبی بازارهای جهانی به گوش می‌رسد، پتانسیل پذیرش افزایش قیمت در بازار داخلی را از فعالان این بازار گرفته است. به طور کلی می‌توان گفت که در روزهای اخیر تنها عاملی که نگهدارنده و پشتیبان آلات در بازار داخلی شده شامل موارد زیر است:

  • حمایت‌ از تولیدکننده با بازتعریف فرمولهای تعیین قیمت در بورس کالا
  • التهابات دلاری و ادامه کاهش ارزش ریال

با این‌حال متوسط ۱۵۷۰۰ تومانی در بازار داخلی، نسبت به قیمت سال گذشته به میزان کیلویی 2000 تومان و یا 12 درصد کاهش داشته است.

جمعبندی

با بررسی دلیل افزایش قیمت آهن آلات در این مقاله به چند نکته می‌رسیم. بازار آهن آلات امسال چند مشکل عمده دارد، اول ضعف تقاضای داخلی و مازاد تولید و عدم توانایی در صادرات محصول مازاد. دوم، وضعیت بازارهای جهانی و رشد نرخ بهره و وضعیت مبهم اقتصاد چین که افق بازار فولاد را تا ۲۰۲۳ مبهم می‌کند. سوم، ادامه فروش اعتباری محصولات فولادی در بورس کالا که مانع رشد طبیعی قیمت مطابق با شیب تورم می شود. شاید مجموع عوامل فوق سبب شود که بازار آهن آلات از شیب موج جدید تورم در نیمه دوم سال عقب بیفتد.

افزایش قیمت میلگرد و نحوه مقابله آهن کیتا با آن

شهر آهن با سی سال سابقه در تأمین و توزیع محصولات فولادی و عرضه و صادرات میلگرد توانسته است با ایجاد یک فروشگاه تخصصی معتبر در زمینه فروش و توزیع انواع آهن آلات صنعتی و ساختمانی به فعالیت بپردازد. از مهمترین فعالیت‌های شهر آهن می‌توان به صادرات آهن آلات و مشاوره دهنده در خصوص صادرات انواع محصولات فولادی، ارسال محصولات خریداری شده در کمترین زمان و با هزینه حمل و نقل مقرون به صرفه به تمام نقاط ایران، تحلیل بازار فولاد و آهن توسط کارشناسان باتجربه و همچنین تامین کننده آهن آلات صنعتی و ساختمانی به ویژه انواع میلگرد اشاره کرد. آهن کیتا علاوه بر تأمین و توزیع انواع میلگردهای موجود در بازار، خدمات تکمیلی نظیر برش، خم، رزوه را نیز به خریدار ارائه می‌دهد.

مجموع این فعالیت ها باعث شده اند تا آهن کیتا به عنوان یکی از برترین فروشگاه های توزیع آهن آلات به حساب بیاید که میلگرد را با قیمت بسیار مقرون به صرفه در اختیار مشتریان قرار می دهد. از این رو افزایش قیمت میلگرد فشار چندانی را به مشتریان آهن کیتا وارد نمی کنند. به شما پیشنهاد می‌کنیم برای استعلام قیمت این محصولات فولادی با شهر آهن تماس حاصل فرمایید.

شما عزیزان می توانید برای مشاهده قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان به صفحه اختصاصی که برای این مجموعه از محصولات در سایت آهن کیتا درنظر گرفته شده است مراجعه نمایید و در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع میلگرد ذوب آهن اصفهان با کارشناسان آهن کیتا تماس بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا