معرفی کسب و کارورزشی

لباس تیم های ملی حاضر در جام جهانی قطر 2022

سازنده لباس تیم ملی کیست؟ اسپانسر لباس تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ کیست؟

فدراسیون فوتبال از قرارداد با یک شرکت آلمانی برای  لباس تیم های ملی در جام جهانی 2022 خبر داد. به گزارش ایسنا، طبق اعلام فدراسیون فوتبال، تمام تیم‌های ملی تا پایان سال ۲۰۲۳ از پوشاک آل‌اشپرت استفاده خواهند کرد که این موضوع شامل تیم ملی بزرگسالان و حضور در جام جهانی ۲۰۲۲ و جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ نیز می‌شود.

غلامرضا علیخانی، نماینده شرکت رابر دومان درخصوص تامین البسه تیم های ملی فوتبال گفت: طبق توافق صورت گرفته میان فدراسیون فوتبال و شرکت آل‌اشپرت، حمایت خودمان را از تیم های ملی فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی (آقایان و بانوان) را آغاز کردیم تا ملی پوشان با آسایش و آرامش در مسابقات شرکت کنند.

وی در ادامه با اشاره به تامین البسه با کیفیت برای  لباس تیم ملی ایران در جام جهانی 2022 گفت: یکی از دغدغه های مهم این است که البسه با کیفیت را در اختیار تیم های ملی قرار دهیم. در همین راستا از فدراسیون فوتبال درخواست کمک داریم تا با همکاری گمرک بتوانیم البسه مناسب و با کیفیت را مستقیما وارد ایران کنیم.

علیخانی اضافه کرد: شرکت آل اشپورت تا پایان سال ۲۰۲۳ البسه کلیه تیم های ملی فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی اعم از آقایان و بانوان را برعهده دارد. آنچه مسلم است کلیه لباس هایی که در تیم های ملی مورد استفاده قرار می گیرد با کیفیت اصلی و تولید شده در کارخانه آل اشپورت است. برای تیم های ملی فوتبال و فوتسال که در آستانه مسابقات مهمی قرار دارند، آرزوی موفقیت داریم. به این ترتیب تیم ملی فوتبال بزرگسالان نیز در صورت صعود به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، همانند سال ۲۰۱۴ با البسه شرکت آلاشپورت در این مسابقات شرکت خواهد کرد و همچنین این پوشاک در جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ چین نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در جام جهانی ۲۰۱۸ و سپس جام ملت های ۲۰۱۹ امارات، نشان آدیداس روی پیراهن های تیم ملی دیده می شد و این شرکت، پیراهن های تیم ملی را فراهم کرده بود.با این وجود، قرارداد فدراسیون با آدیداس ابهامات و همینطور انتقادات زیادی به همراه داشت و در نهایت فدراسیون فوتبال پس از خروج کارلوس کی روش، تصمیم به تغییر نشان پیراهن های تیم ملی گرفت. حالا قرار است، شرکت آل اشپورت که تامین کننده البسه نیمی از باشگاه های لیگ برتری نیز به شمار می رود، پیراهن تیم ملی را طراحی کند؛ اما رونمایی از طرح اصلی به دلیل زمانی که برای طراحی نیاز است، هنوز امکان پذیر نیست.

نقدی بر لباس جدید تیم ملی

لباس جدید تیم ملی و که توسط کمپانی آل اشپورت طراحی و تولید شده، از نظر شکل کلی تفاوتی با پیراهنی که در دیدار با سوریه مورد استفاده قرار گرفت، ندارد اما در یک کلام می‌توان گفت که نقایص زیبایی شناختی لباس قبلی برطرف شده و حالا هواداران فوتبال با طرحی شیک و زیبا مواجه هستند که شاید مثل کیت جام جهانی ۲۰۱۴ به جمع البسه خاطره انگیز تیم ملی اضافه شوند.

تیم ملی برای مرحله مقدماتی جام جهانی با لباس سفید و قرمز به مصاف حریفان خواهد رفت. این دو رنگ که پس از شکست در نیمه نهایی جام ملتهای ۲۰۰۴ تبدیل به رنگ اصلی پیراهن‌های تیم ملی شدند، حالا در حالی بر تن شاگردان اسکوچیچ خواهند رفت که آل اشپورت از طرح یکدست سفید و یکدست قرمز استفاده کرده است.

تیم ملی فوتبال کشورمان در مسابقات مرحله نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر با البسه شرکت آل‌اشپورت به میدان خواهد رفت. به گزارش فوتبالی و به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، طبق توافق صورت گرفته میان فدراسیون فوتبال و شرکت آل‌اشپورت، تیم ملی فوتبال کشورمان تا پایان مسابقات مرحله نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ از البسه این شرکت استفاده خواهد کرد.گفتنی است، پس از نهایی شدن این توافق توسط تیم حقوقی و اقتصادی طرفین، مراسم رونمایی از البسه جدید تیم ملی متعاقباً برگزار خواهد شد.وحید جعفری نماینده شرکت آل‌اشپورت در خاورمیانه در گفت‌وگویی کوتاه ضمن تأیید این خبر تاکید کرد که همکاری‌‌های شرکت آل‌اشپورت و فدراسیون فوتبال کما‌فی‌السابق ادامه خواهد داشت.

پیراهن اول تیم ملی ایران زمینه‌ای سفید دارد. همچنین خطوطی باریک و افقی به حالت محو بر روی این لباس دیده می‌شود. پرچم ایران بر روی یقه و نوار لبه آستین این لباس کار شده است. همچنین خطوطی به حالت بریده بریده بر روی شانه‌ها نیز طراحی شده است. شانه سمت راست به رنگ سبز و شانه سمت چپ به رنگ قرمز است.

این مدل از رنگ‌بندی بر روی شانه‌ها شباهت بسیاری به لباس لیون فرانسه و لباس‌های تمرینی برند آدیداس دارد. البته این مدل طراحی دیگر در لباس‌های لیونی‌ها مشاهده نشده است. یکی از عجیب‌ترین طراحی‌های مربوط به لباس تیم ملی ایران تصویر یوزپلنگی است که بر روی لباس حک شده است و به یوزپلنگ ایرانی نسبت داده‌اند. اما پیش‌تر این موضوع مورد تایید قرار نگرفت. چرا که به گفته کارشناسان این تصویر مربوط به یوزپلنگ آفریقایی است.

از دیگر ویژگی‌های منفی استفاده از فونت نامناسب برای شماره حک شده بر روی لباس است. این موضوع باعث شده است تا زیبایی لباس تحت تاثیر قرار گیرد. طراحی شورت این لباس نیز معمولی است. خطوط سبز رنگ در راست و خطوط قرمز در چپ این شورت سفید رنگ وجود دارد. لباس‌ اول طراحی شده برای این مسابقات رنگ سفید دارد. لباس‌های دوم با همان طراحی و جزئیات اما با رنگ قرمز و سبز ارائه شده است.

همانند سال‌های گذشته جام جهانی فوتبال، انتخاب لباس رسمی کاروان المپیک نیز در دقیقه ۹۰ انجام شد که مورد استقبال ورزش ‌دوستان نیز قرار نگرفت. این در حالی است که بازی‌های المپیک به مدت یک سال به تعویق افتاده بود؛ بنابراین طراحان لباس فرصت کافی برای طراحی یک لباس مناسب و در شان کاروان تیم ملی ایران داشتند.

اگرچه این لباس همانند لباس المپیک ریو، با چالش‌های زیادی رو به رو نبود، اما انتظار می‌رفت که بعد از این همه سال تجربه بتوانند لباسی را طراحی کنند که رضایت جامعه ورزش را به دنبال داشته باشد. لباس رسمی کاروان تیم برای خانم‌ها مانتو و مقنعه به رنگ فیروزه‌ای و شلوار سفید و برای مردان یک کت و شلوار ساده سورمه‌ای رنگ بود. با توجه به تبلیغات گسترده‌ای که برای شد، انتظار می‌رفت که در فرصت زیادی که برای این مسئله داشتند، یک لباس مناسب که در شان تیم ملی فوتبال ایران بود، انتخاب می‌کردند تا مورد استقبال جامعه ورزش و مردم قرار می‌گرفت.

بررسی لباس تیم‌های حاضر در جام جهانی 2022

در روزهای اخیر پیراهن‌های جدید بسیاری از تیم‌های حاضر در جام جهانی 2022 به‌صورت رسمی رونمایی شد.درحالی‌که هشتاد و سه روز تا شروع جام جهانی قطر باقی مانده در روزهای اخیر تعداد زیادی از تیم‌های حاضر در رقابت‌ها پیراهن‌های جدید خود که قرار است با آنها در بزرگترین تورنمنت دنیای فوتبال بازی کنند؛ شناختند.

اکوادور

درحالی‌که اکثر پیراهن‌های تیم‌های ملی حاضر در جام جهانی همان‌طور که انتظار می‌رفت توسط سه شرکت آدیداس، نایک و پوما تولید شده است چند شرکت دیگر تولید لباس ورزشی هم با چند تیم ملی در جام جهانی قطر حضور خواهند داشت. پیراهن‌های اول، دوم و سوم تیم ملی اکوادور، یکی از نمایندگان آمریکای جنوبی، توسط شرکت ماراتون تولید شده است. پیراهن اصلی اکوادوری‌ها زردرنگ است.

اسپانیا

آدیداس به‌عنوان اسپانسر تیم ملی اسپانیا پیراهن‌های لاروخا را برای جام جهانی 2022 رسما معرفی کرد. طراحی پیراهن دوم اسپانیا مورد توجه قرار گرفته است. این پیراهن مشابه طرح پیراهن اسپانیا در جام جهانی 1982 است؛ تورنمنتی که اسپانیایی‌ها میزبانش بودند.

صربستان

پیراهن صربستان برای جام جهانی قطر توسط اسپانسر تیم ملی این کشور، پوما، طراحی و تولید شده است. پیراهن‌ اول به رنگ قرمز تیره و پیراهن دوم به رنگ سفید با نقش‌های طلایی در جلوی پیراهن طراحی شده است.

مکزیک

آدیداس برای طراحی پیراهن اول مکزیک در جام جهانی 2022 به رنگ سبز سنتی این تیم بازگشته. روی سینه این پیراهن الگویی هفت و هشتی درج شده که شکلی زیبا به پیراهن اول مکزیکی‌ها داده است. روی یقه و سرشانه‌های پیراهن نوارهایی باریک به رنگ قرمز دیده می‌شود. لوگوی فدراسیون فوتبال مکزیک که روی سینه پیراهن نقش بسته هم طراحی جدیدی دارد. اما پیراهن دوم مکزیک طراحی زیبا و قابل توجهی دارد. بر روی پس‌زمینه کرم‌رنگ از نمادهایی استفاده شده که به دوران تمدن‌های پیش از ورود استعمارگران اسپانیایی برمی‌گردد. از رنگ سبز هم غفلت نشده و روی یقه پیراهن نوار باریکی به این رنگ دیده می‌شود.

بلژیک

آدیداس در طراحی پیراهن اول تیم ملی بلژیک قسمت جلوی پیراهن را به‌صورت ساده و بدون طرح‌های ویژه، به رنگ قرمز تولید کرده اما در آستین‌ها شاهد خلاقیت طراحان آدیداس هستیم. نمایی از شعله‌های آتش روی پس‌زمینه‌های سیاه از شور آتشین بلژیکی‌ها برای قهرمانی در این دوره خبر می‌دهد. پس‌زمینه پیراهن دوم بلژیک سفیدرنگ است و آدیداس روی سرآستین‌ها، لوگوی فدراسیون فوتبال و آرم آدیداس و در لبه پایین پیراهن از طرح ویژه رنگارنگی استفاده کرده است.

آلمان

پیراهن اول آلمان مانند همیشه با رنگ‌های سفید و مشکی طراحی شده است؛ یک پیراهن سفید که نوار پهن مشکی در وسط آن دیده می‌شود. لوگوی فدراسیون فوتبال آلمان و چهار ستاره به نشانه چهار قهرمانی در جام جهانی هم به جای سمت چپ، وسط پیراهن و درون همان نوار مشکی قرار گرفته است. پرچم آلمان هم به شکل نوارهای باریکی روی یقه و پایین پیراهن تعبیه شده است.

اما برای پیراهن دوم، آدیداس از رنگ خوش یمن عنابی که در جام جهانی 2014 استفاده شده بود، بار دیگر در طراحی پیراهن جدید بهره گرفت. در جام جهانی قبلی پیراهن‌های دوم آلمان سبز رنگ بود اما بعد از ناکامی در آن رقابت‌ها، آدیداس تصمیم گرفت رنگی که در جام جهانی برزیل برای پیراهن دوم آلمان و همین‌طور نوار روی سینه پیراهن اول استفاده کرده بود، برای پیراهن‌های این دوره به‌کار ببرد.

ژاپن

پیراهن اول ژاپن طبق معمول آبی رنگ است و برای پیراهن دوم از رنگ سفید استفاده شده است. در خروجی فدراسیون فوتبال این کشور آمده: «طرح پیراهن بر اساس شکل “اوریگامی” خواهد بود.» اوریگامی نام کاردستی کودکان ژاپنی است که از گذشته تاکنون در این کشور رواج داشته و حالا به‌عنوان یک اثر فرهنگی روی پیراهن تیم ژاپن قرار خواهد گرفت.

آرژانتین

لباس تیم ملی آرژانتین از طراحی راه‌ راه پهن به رنگ آبی آسمانی و سفید بهره برده و دور یقه، سر آستین و طراحی روی سرشانه نیز همگی به رنگ مشکی هستند. اما لباس دوم آلبی سلسته در این دوره به رنگ بنفش خواهد بود و از طرح Sol de Mayo (خورشید ماه مِه) استفاده شده که به نقش خورشید روی پرچم آرژانتین اشاره دارد. از این طرح در بخش پایینی این لباس هم استفاده شده است

خبرهایی از لباس تمی ملی ایران در جام جهانی 2022 قطر

در شرایطی که چیزی به شروع بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر نمانده است، هنوز مراسم رونمایی از پیراهن تیم ملی ایران برگزار نشده است. البته که شاید با توجه به اوضاع‌و‌احوال کنونی چندان نیازی هم به برگزاری مراسم رونمایی نباشد ولی همین‌که تا به الان طرح پیراهن تیم ملی برای جام جهانی مشخص نشده یا مشخص شده و از آن به‌طور رسمی رونمایی نشده، عجیب است.

ایران در زمره معدود کشورهای حاضر در جام جهانی است که هنوز پیراهنش را رونمایی نکرده و احتمالا در زمره معدود تیم‌های دنیاست که شاید چندان برایش تفاوتی هم نداشته باشد که این پیراهن رونمایی بشود یا نه! ماجرا از این قرار است که تیم‌های ملی دنیا به‌واسطه بستن قراردادهای مالی بسیار خوب با شرکت‌های تأمین‌کننده پوشاک، پول هنگفتی به جیب زده و از طرفی سعی می‌کنند در فاصله چند ماه به شروع جام جهانی از پیراهن‌های جدید رونمایی کنند تا کمپانی‌های مورد‌نظر هم سود ببرند.

با‌این‌حال، هیچ‌کدام از این دو موضوع قرار نیست در ایران رخ دهد. ایران برخلاف ادوار گذشته که در جام جهانی حاضر بوده این دوره قرار است با برندی ایرانی در جام جهانی شرکت کند. این مورد هم احتمالا به این دلیل است که هیچ شرکت خارجی‌ای حاضر به شرکت‌کردن در مزایده تأمین پیراهن تیم ملی ایران برای جام جهانی نشده است.

از طرفی، بازیکنان تیم ملی هم پیش‌از‌این یکی دو نوبت از کیفیت لباس‌های مذکور گلایه کرده‌اند که کمپانی تحت قرارداد با فدراسیون فوتبال ایران وعده داده کیفیت نهایی لباس ایران که قرار است در جام جهانی به تن کند، فرق داشته باشد. در کنار این موضوع باید به قراردادی که منعقد شده هم رسیدگی شود تا مشخص شود که فدراسیون فوتبال قرار نیست طبق عرف رایج در دنیا، پولی از کمپانی مدنظر بگیرد‌ بلکه فقط این لباس‌ها قرار است به‌صورت رایگان در اختیار فدراسیون فوتبال ایران گذاشته شود. فدراسیون فوتبال ایران زمانی که محمد دادکان را به‌عنوان رئیس بالای سر خود داشت توانست با کمپانی آلمانی پوما قرارداد همکاری منعقد کرده و از آن شرکت پول  خوبی بگیرد.

بعد از آن دیگر همه‌چیز به‌صورت توافقی حاصل شده است به این معنی که بخشی از پیراهن‌ها به‌صورت رایگان در اختیار تیم ملی قرار گرفته و اگر نیاز به پیراهن بیشتر بوده، کمپانی مورد نظر سعی کرده با تخفیف، پیراهن‌های بیشتر را به ایران بفروشد! آل‌اشپرت یکی از این کمپانی‌ها بود که پیش‌تر با تیم ملی فوتبال ایران به همین شکل کار کرد.

اتفاق عجیب ولی در جام جهانی روسیه رخ داد که فدراسیون فوتبال ایران نه‌تنها پولی از آدیداس نگرفت بلکه مجبور شد پیراهن‌های این برند آلمانی را با تخفیف بخرد و به تن بازیکنان کند. البته نباید از این موضوع هم غافل شد که تحریم‌ها از یک‌سو و نبودن حق کپی‌رایت در ایران از سوی دیگر، مانع از همکاری برندهای صاحب‌نام تأمین‌کننده پوشاک ورزشی با تیم ملی ایران شده است. فدراسیون فوتبال در ماه‌های اخیر چندین‌بار درخواست مزایده را برپا کرد ولی بعدها خبر رسید که هیچ پیشنهادی از برندهای خارجی نداشته است.

منبع: sport roll

دکمه بازگشت به بالا