عمومیمعرفی کسب و کار

انواع پرینترها از نظر کارایی، کیفیت و کاربرد

آشنایی با انواع پرینتر

احتمالا هیچوقت به این فکر نکرده اید که پرینتر ها در چه مدل هایی به بازار عرضه می‎شوند تا اینکه قصد خرید یکی از آن ها را پیدا کرده اید و با این سوال که “چه نوع پرینتری برای من مناسب است؟”  مواجه شده اید. در ادامه ما انواع پرینتر را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

پرینتر ها امروزه یکی از مهم ترین لوارم جانبی کامپیوترها می‎باشد. همچنین وجود پرینتر در یک دفتر از ملزومات آن به حساب می آید. به همین جهت آشنایی با انواع پرینتر و هزینه تعمیر پرینتر در اصفهان باعث می‎شود با توجه به نیاز خود خرید بهتری انجام دهیم.

  • پرینتر لیزری
  • پرینتر جوهر جامد
  • پرینتر LED
  • پرینتر جوهر افشان
  • پرینتر چند منظوره
  • پرینتر ماتریس نقطه ای
  • پرینتر سه بعدی
  • کارت پرینتر ها

پرینتر لیزری

یکی دیگر از انواع پرینتر ها ، چاپگر های لیزری می باشد، که از محبوبت بالایی برخوردار هستند. پرینتر های لیزری در اندازه های مختلفی به بازار عرضه شده اند. همین امر باعث گردیده است تا این پرینترها هم برای مصارف خانگی و هم برای مشاغل برزگ، مناسب باشند. چاپ در این پرینترها با بالاترین کیفیت ممکن انجام می شود. قیمت این پرینترها از پرینتر های جوهر افشان معمولا گران تر است.

فرایند چاپ در چاپگر لیرزی با قرار دادن بار الکتریکی بر روی درام چرخان صورت می‎گیرد. پرینتر لیزری بار الکتریکی کمتری را روی درام تخلیه می کند. بنابراین اساساً لیزر تصویری را که قرار است به صورت الکترواستاتیک روی دارم چاپ می کند. بعد درام با پودری بنام تونر پوشانده می شود و در حالی که درام با تصویر کد می شود، پودر تونر فقط به مناطقی که لیزر به آن برخورد داشته است می چسبد.

سپس با عبور کاغذ از چاپگر، تونر بر روی کاغذ منتقل می شود. سرانجام کاغذ از واحد فیوزر عبور کرده و آن را تا دمای بسیار بالا گرم کرده و پودر تونر را روی صفحه می پزد. نتیجه این کار چاپی با کیفیت بالا است که از نظر کیفیت و ماندگاری بسیار قابل قبول است.

پرینتر جوهر جامد

این نوع پرینتر ها در کلاس پرینتر های لیزری قرار می گیرد. با این تفاوت که از جوهر جامد استفاده می‎کنند و قبل از استفاده در مایع ذوب می شوند. در این پرینترها جوهر بدون آن که مستقیما بر روی کاغذ ریخته شود جوهر بر روی درام قرار می گیرد. با انتقال جوهر به درام و سپس به چاپگر ، ثبت رنگ بهتری حاصل می شود.

شرکت Tektronix که بخش چاپگرهای رنگی آن توسط زیراکس در سال 2000 خریداری شد، با کارتریج های مداد رنگی خود پیشگام بازار چاپگرهای جوهر جامد بود. هنگامی که در اواسط دهه 1990 معرفی شد، کیفیت رنگ پرینترهای Tektronix خیره کننده بود و سرعت چاپ آن بیش از چاپگر لیزری با قیمت مناسب بود،

هر یک از چهار رنگ CMYK باید یک بار قبل از انتقال تصویر به کاغذ، روی یک درام جمع کننده ثانویه اعمال شوند. فناوری توسعه یافته Tektronix، چهار رنگ اصلی در هر بار چاپ در یک نوبت برای چاپ تصویر استفاده می‎کند.

پرینتر LED

دو نوع اصلی پرینتری که اکثر مردم با آنها آشنا هستند چاپگرهای جوهر افشان و لیزری هستند. که بالا تر به آن ها اشاره کردیم ولی نوع دیگر پرینتر ها که امروز به آن خواهبم پرداخت، پرینتر LED است که کمتر شناخته شده است.

چاپگرهای LED بیشترین شباهت را به پرینترهای لیزری دارند. از سیستم درام، تونر و فیوزر برای استفاده از تونر رنگی برای ثبت رنگ مشکی روی کاغذ استفاده می کنند. یک تفاوت اساسی بین این دو پرینتر وجود دارد. چاپگرهای لیزری از لیزر و آینه برای ایجاد یک بار استاتیک جذب کننده تونر بر روی درام چاپ استفاده می کنند در حالی که مدل های LED از یک نوار LED برای این کار استفاده می کنند.

پرینتر LED در سال 1989 توسط شرکت اختراع شد، و از آن زمان OKI در زمینه چاپ LED به نوآوری ادامه داد. به صورتی که این فناوری عرضه پیدا کرد و چند تولیدکننده بر روی آن سرمایه گذاری کرده اند.

اگرچه چاپگرهای LED هنوز به اندازه لیزر و جوهر افشان شناخته نشده اند، اما به دلیل مزایای منحصر به فردی که نسبت به گزینه های جایگزین خصوصا در نحوه تعویض شارژ کارتریج در اصفهان ارائه می دهند، به تدریج محبوبیت پیدا کرده اند.

پرینتر جوهر افشان

چاپگر جوهر افشان محبوب ترین انتخاب برای نیازهای چاپ خانگی در میان انواع پرینتر ها است. این چاپگرها با رانش قطرات جوهر بر روی کاغذ کار می کنند، در مقابل چاپگرهای لیزری که از تونر استفاده می کنند بیشتر برای چاپ با حجم بالا در تنظیمات دفتر طراحی شده اند.

پرینتر جوهر افشان یک دستگاه جانبی کامپیوتر است که با پاشیدن جوهر بر روی کاغذ، فرآیند چاپ را انجام می‎دهد. یک چاپگر جوهر افشان معمولی می تواند چاپی با وضوح حداقل 300 نقطه در هر اینچ (dpi) تولید کند. بعضی از چاپگرهای جوهر افشان می توانند نسخه های چاپی تمام رنگی را با سرعت 600 dpi یا بیشتر تهیه کنند. بسیاری از مدل ها شامل دستگاه های دیگری مانند اسکنر، دستگاه فتوکپی و دستگاه فکس به صورت چند منظوره می باشند.

چاپگرهای جوهر افشان در کاغذهای غیر متخلخل بهترین عملکرد را دارند، کاغذی که به طور واضح برای چاپگرهای جوهری طراحی شده است دارای سطح سختی است که از نشتی رنگ جلوگیری می کند. این نوع کاغذ نسبت به کاغذ کپی اداری معمولی کمی گرانتر است. کاغذ عکس با کیفیت بالا برای چاپگرهای جوهر افشان نیز تولید می شود، اما قیمت آن از کاغذ معمولی گرانتر است.

پرینتر چند منظوره

دستگاه چند منظوره یا MFD یکی از انواع پرینتر ها است که به طور معمول دستگاه چاپ در اکثر دفاتر است اما از آن به عنوان چاپگر یا دستگاه فتوکپی یاد می شود. در این دستگاه ها اسکن، کپی و چاپ به صورت چند منطوره در یک دستگاه قرار گرفته است. برخی از آنها همچنین می توانند برای فکس استفاده شوند. نوع پرینتر استفاده شده در آن ها نیز معمولا از نوع جوهر افشان می‎باشد.

پرینتر ماتریس نقطه ای

فناوری پشت پرینترهای ماتریس نقطه ای کاملاً ساده است. کاغذ در مقابل درام پرس می شود (استوانه ی پلاستیکی) و با جلو رفتن کار چاپ (پرینت) متناوباً به جلو کشیده می شود. هد پرینت که به‌صورت الکترومغناطیسی جلو برده  می شود، میان کاغذ حرکت می کند و به نوار پرینتر که بین کاغذ و سوزن هد پرینت واقع شده  است، ضربه می زند. برخورد هد پرینت به نوار پرینتر، نقاط جوهر را روی کاغذ حک می کند و نویسه‌های قابل خواندن توسط انسان شکل می گیرند.

پرینتر سه بعدی

یکی از جدیدترین انواع پرینتر نوع سه یعدی آن است که یک انقلاب در صنعت پرینترها محسوب می‎شود. زیرا دیگر قرآیند چاپ به چاپ عکس یا متن خلاصه نمی‎شود. به وسیله پرینتر های سه بعدی می‎توان اجسام جامدی را پرینت گرفت. چاپ در پرینتر سه بعدی به صورت لایه لایه انجام می‎گیرد.

سی سال پیش ، چاپگرهای سه بعدی بزرگ ، گران قیمت بودند و عمدتا برای نمونه سازی و مدل سازی قطعات صنعتی استفاده می شدند. در طول دهه گذشته ، هزینه ها به طرز چشمگیری کاهش یافته است تا جایی که اکثر علاقه مندان و یا فروشگاه های ماشین آلات می توانند از پس این عجایب کوچک برآیند. عملیات ماشینکاری و قالب سازی که زمانی محدود به کارخانه های پیشرفته CNC و سیستم های پیچیده قالب گیری بودند اکنون می توانند بر روی میز کار همه انجام شوند. این فناوری نه تنها پیشرفت کرده بلکه هزینه ها نیز کاهش یافته است.

کارت پرینتر

چاپگر کارت pvc جهت صدور کارت پرسنلی ، چاپ کارت دانشجویی ، چاپ کارت وفاداری مشتریان ، کارت باشگاه ، کارت تخفیف ، شخصی سازی کارت بانکی ، چاپ بر روی کارت های هوشمند ، چاپ روی کارت های بدون تماس، کارت گارانتی ، کارت اعتباری ، کارت شهربازی و کارتهای هوشمند مناسب می باشد.

چاپ در کارت پرینترها به وسیله ریبون و فیلم صورت می گیرد.

انواع کارت پرینتر

 داری دو نوع می باشند که شامل :

1- کارت پرینتر غیرمستقیم :

در این نوع از پرینترها هد دستگاه با کارت تماس مستقیم ندارد و تصویر روی فیلم ابتدا چاپ می گردد و سپس روی کارت منتقل می شود.

2- چاپگر مستقیم :

چاپگر های مستقیم هد دستگاه به صورت مستقیم با کارت در تماس می باشد و تصویر مستقیم روی کارت چاپ می شود.

شما می‎توانید برای مشاوره در خرید پرینتر در اصفهان و کارت پرینتر مورد نظر خود با کارشناسان ما بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا