حوادثمعرفی کسب و کار

خسارات تحت پوشش بیمه موتور چیست؟

بیمه موتور یکی از بیمه‌های اجباری است که تمام دارندگان وسایل موتوری باید آن را تهیه کنند. سهم فروش بیمه‌های الزامی ‌باید در صنعت بیمه بالا باشد، اما چرا بیمه نامه موتور مانند بیمه شخص ثالث خودرو سهم فروش قابل قبولی ندارد؟ آمارها نشان می‌دهد که بیشتر افرادی که صاحب موتور سیکلت هستند، بیمه نامه موتور را تهیه نکرده‌اند و برای جبران هزینه‌های ناشی از حادثه‌های رانندگی تحت پوشش نیستند. خب اگر پلیس راهنمایی و رانندگی موتور سیکلتی را بدون بیمه نامه استعلام کند، دستور توقیف داده و موتور را به پارکینگ منتقل می‌کند. بنابراین بهتر است که با پوشش‌ها و مزیت‌های استفاده از بیمه موتورسیکلت بیشتر آشنا شوید تا انتهای متن همراه ما باشید.

اهمیت خرید بیمه موتور

بیشتر موتور سوار‌ها این سوال را دارند که چرا باید بیمه موتور را خریداری کنند؟ یا مزیت‌های این بیمه نامه چیست؟

همانطور که می‌دانید بیشتر افراد برای انجام کارهای خود مانند: جابه جایی بسته‌ها یا حتی جابه جایی افراد از موتور سیکلت استفاده می‌کنند. از طرفی هم سرعت بالای موتور سیکلت‌ها می‌تواند حادثه ساز بوده و باعث ایجاد خطر برای اشخاص ثالث شود. در نتیجه شرکت‌های بیمه برای اینکه بتوانند به عنوان حمایتگر یا پشتوانه مالی در کنار افراد باشند، بیمه موتورسیکلت (https://bimeh.com/thirdpartyMotor) را طراحی کرده‌اند. در این بیمه نامه دو نوع پوشش جانی و مالی در نظر گرفته شده تا جبران کننده خسارت‌های رخ داده باشد.

در نتیجه با تهیه بیمه نامه موتور می‌توان در برابر خطرات رخ داده در حادثه‌های رانندگی تحت پوشش بود و در صورت توقیف وسیله نقلیه از جریمه جلوگیری کرد.

پوشش‌های بیمه موتور

پوشش‌های بیمه موتور سیکلت همانند بیمه شخص ثالث خودرو است و به جبران هزینه‌های مالی و جانی می‌پردازد. پوشش‌های بیمه نامه موتور به شرح زیر هستند:

 • خسارت مالی شخص ثالث در حادثه: شرکت بیمه در بیمه موتور، خسارت‌های مالی وارد شده به اشخاص ثالث در حادثه که غیر از راننده مقصر باشد را جبران خسارت می‌کند.
 • خسارت جانی اشخاص ثالث در حادثه: در این پوشش خسارت‌های جانی و بدنی مانند: فوت و هزینه‌های درمانی تحت پوشش بوده و تا سقف تعهدات بیمه‌گر جبران خسارت خواهد شد.
 • خسارت جانی برای راننده مقصر: اگر راننده موتور سیکلت مقصر در حادثه دچار خسارات جانی شود، می‌تواند مطابق با قوانین بیمه موتور سیکلت، برای دریافت خسارت از شرکت بیمه اقدام کند.

به طور کلی خطرات تحت پوشش‌ بیمه نامه موتور سیکلت عبارتند از :

 • هزینه درمان شخص ثالث در صورت بروز مصدومیت به علت تصادف با موتور سیکلت
 • برخورد و تصادف با هر گونه جسم ثابت و یا متحرک
 • هزینه خسارت‌های وارد شده به وسیله نقلیه یا محمولات آن
 • غرامت فوت و نقص عضو
 • هر گونه خسارت مالی وارد شده به شخص ثالث

توصیه می‌کنیم برای اینکه بهترین انتخاب را در خرید بیمه نامه موتور داشته باشید، قبل از خرید استعلام و مقایسه شرکت‌های بیمه را انجام داده و خطرات تحت پوشش و سقف تعهدات را بررسی کنید. برای این کار می‌توانید از بیمه دات کام که یک سامانه استعلام و مقایسه خرمات شرکت‌های بیمه است استفاده کنید. سامانه کارگزاری آنلاین بیمه دات کام، خرید بیمه نامه را به صورت آنلاین و مقایسه‌ای فراهم کرده است و کافی است که به وب سایت این کارگزاری مراجعه کنید تا تنها با چند کلیک بیمه نامه برای شما صادر شود. همچنین این سامانه به صورت 24 ساعته و بدون محدودیت مکانی و زمانی آمادگی ارائه خدمات به بیمه‌گزارها را دارد.

بیمه موتور خسارات مالی به دیگران را پوشش می دهد

قیمت بیمه موتور سیکلت

برای اینکه بتوانید قیمت بیمه نامه موتور را بررسی کنید نیاز است که عوامل مختلفی مانند: تعداد سیلندر‌ها و چرخ‌های موتور سیکلت را در نظر بگیرید تا با توجه به آن قیمت بیمه نامه مشخص شود. به طور کلی سیلندر‌های موتور به چهار دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

 • موتور سیکلت گازی
 • موتور دنده‌ای یک سیلندر
 • موتور سیکلت دوسیلندر و بالاتر
 • موتور دارای سه چرخ و سایدکار

پوشش‌های مالی موتور هم یکی دیگر از عوامل تاثیر گزار در قیمت بیمه است که با توجه به دیه فوت مشخص شده در ابتدای هر سال و میزان تورم مشخص می‌شود. بیمه‌گزار می‌تواند حداقل یا حداکثر مبلغ تعهدات را انتخاب کند و منتاسب با آن حق بیمه بپردازد.

اگر بیمه نامه خود را به موقع تمدید نکنید با جریمه دیرکرد مواجه خواهید شد. همانطور که از نام جریمه مشخص است، این موضوع قیمت نرخ بیمه نامه را افزایش خواهد داد. پس بهتر است که تاریخ تمدید بیمه نامه را فراموش نکرد.

به طور کلی تنها تفاوت بیمه موتور با بیمه شخص ثالث خودرو را می‌توان در مدت اعتبار بیمه نامه دانست. بدین صورت که بیمه ثالث خودرو به دو صورت کوتاه مدت و بلند ارائه می‌شود، اما بیمه نامه موتور تنها به صورت بلند مدت یکساله صادر خواهد شد. اما برخی از شرکت‌های بیمه برای اینکه از موتور سوار‌ها حمایت کنند طرح بیمه کوتاه مدت را برای موتور سیکلت در نظر گرفته‌اند که خب با توجه به ریسک بالای بیمه نامه قیمت نرخ بیمه را تغییر خواهد داد.

آیا بیمه موتور مشمول تخفیف می‌شود؟

بسیاری از شرکت‌های بیمه برای اینکه بتوانند بیمه‌گزار‌ها را برای خرید بیمه نامه موتور ترغیب کنند از تخفیف‌های مختلفی استفاده خواهند کرد. تخفییف‌های درون سازمانی همان تصمیماتی هستند که به صورت دوره‌ای و در زمان مشخصی اعمال می‌شوند. تخفیف خرید نقدی بیمه نامه، تخفیف‌های گروهی، تخفیف به مناسب روز‌های خاص سال و تخفیف عدم خسارت برای تمام بیمه‌گزارها در نظر گرفته خواهد شد.

بیمه موتور برای همه راکبان الزامی است

اما در بیمه موتور، همانند بیمه شخص ثالث اگر بیمه‌گزار در طی مدت انقضا بیمه نامه خسارتی را دریافت نکند، مشمول تخفیف عدم خسارت بیمه نامه خواهد شد. همچنین می‌تواند از این تخفیف برای کم کردن قیمت بیمه استفاده کند. تنها دقت داشته باشد که این تخفیف حداکثر تا 70 درصد خواهد بود.

قوانین بیمه موتورسیکلت بدون گواهینامه

با توجه به قانون جبران خسارت در بیمه موتور سیکلت، اگر راکب موتور در حادثه‌ای مقصر باشد و گواهینامه مطابق با وسیله نقلیه خود را ارائه نکند، شرکت بیمه هزینه‌های ایجاد شده را پرداخت خواهد کرد و به به صورت اقساط از بیمه‌گزار این جبران خسارت را دریافت خواهد کرد.

همچنین در صورتی که حادثه رانندگی ایجاد شده منجر به خسارت جانی و دیه شود، شرکت بیمه، دیه را پرداخت نمی‌کند. دلیل این عدم پرداخت با توجه به قانون و ماده 3 در بیمه نامه موتور است که پرداخت دیه به راننده مقصر بدون داشتن گواهینامه را ممنوع می‌داند.

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه موتورسیکلت

همانطور که گفته شد، بیمه موتور خسارت‌های مالی و جانی را تا سقف دیه اعلام شده تحت پوشش خواهند داد. دیه در سال 1401 برای ماه‌های حرام معادل 800 میلیون تومان و برای ماه‌های عادی سال معادل 600 میلیون تومان اعلام شده است.

اما نکته این است که شرکت‌های بیمه برای جبران خسارت‌هایی که در اثر حادثه رانندگی رخ داده به یکسری مدارک نیاز دارند. کارشناس ارزیاب خسارت بیمه برای بررسی‌ها و میزات تخمین خسارت وارد شده باید در ابتدا پرونده اعلام خسارت را روئیت کند. در نتیجه بعد از بروز حادثه و خسارت باید حداکثر تا 5 روز کاری به یکی از نمایندگی‌های بیمه مراجعه کنید و تشکیل پرونده دهید.

مدارک مورد نیاز جبران خسارت در بیمه عبارتند از:

 • بیمه موتور معتبر راننده مقصر و فرد زیان دیده
 • گواهینامه راننده مقصر و فرد زیان دیده
 • کارت شناسایی و شناسنامه مالکیت وسیله نقلیه مقصر و زیان دیده
 • کارت ملی مقصر و زیان دیده
 • اصل فاکتور رسمی ‌‌لوازم با تایید کارشناس بیمه

در نتیجه کارشناس بیمه، با بررسی مدارک میزان خسارت مشخص کرده و حواله جبران خسارت را صادر می‌کند. به طور کلی بهتر است که برای جلوگیری از جریمه تمدید بیمه نامه و جبران خسارت‌های ناشی از حادثه رانندگی بیمه موتور را خریداری کنید تا موتور سیکلت شما توقیف نشود.

ارزان ترین بیمه موتورسیکلت

قیمت بیمه موتور در سال 1401، حدود 21 درصد نسبت به سال قبل افزایش نرخ داشته است. به نقل از بیمه دات کام ، اگر شما هم به دنبال ارزان‌ ترین بیمه موتور هستید، بنابراین نکات زیر را رعایت کنید:

 1. تمدید به موقع بیمه نامه شخص ثالث و کاهش مبلغ جریمه دیرکرد بیمه ثالث موتور
 2. رعایت قوانین رانندگی و استفاده از تخفیف عدم خسارت تا سقف 70 درصد
دکمه بازگشت به بالا