اقتصادیمعرفی کسب و کار

مهمترین خدمات مالی چیست؟

مشاور مالی کیست ؟

از مشاور مالی می توان به عنوان شریک شما در زمینه های مختلف به ویژه در امور شرکت و خدمات مالیاتی نام برد. بطور مثال، ممکن است شما تصمیم بگیرید وامی بابت امور تجاری تان با بهره ای مشخص دریافت نمایید، که اگر این اقدام بدون برنامه ریزی بوده به احتمال زیاد شرکت متحمل هزینه های مالی خواهد بود. حال آنکه اگر شما دارای یک مشاور مالی باشید در اینجا راهنمایی های لازم را انجام داده تا شرکت بتواند بهترین استفاده را در این زمینه برده و بازدهی مورد انتظار را کسب میکنید.

مشاواران مالی در اولین قدم با کارفرمایان خود تعامل ایجاد میکنند تا دارایی های آن ها را بهتر بشناسند و به عنوان مثال بتوانند با توجه به شرایط سرمایه گذاری خاصی را پیشنهاد دهند. در اینجا مشاور مالی با محاسباتی نظیر اینکه وام دریافتی چه میزان هزینه به شرکت تحمیل می کند و طی این مدت چه میزان به تولیدات و درآمد شرکت می افزاید به شما کمک میکند کم ریسک ترین روش را انتخاب کنید.

افراد متعددی تحت عنوان مشاور مالی در حال فعالیت هستند. این اشخاص معمولا با توجه به نوع مهارت و تخصص خود در یک حیطه خاص فعالیت می کنند. برای مثال برخی مشاوران مالی در حوزه سرمایه گذاری فعال هستند و برخی مشاوران مالی در بحث اقتصادی بسیار خبره هستند. همه این موارد ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند و یک مشاور مالی عالی سعی می کند که در تمام موارد تخصص خود را بالا ببرد.

مشاور مالی در بسیاری از شغل ها و سازمان ها می تواند ورود کند. از سازمان ها و وزارت خانه های دولتی تا شرکت های خصوصی و حتی مشاغل خرد. نمی توان خدمات یک مشاور مالی را در یک سطح محدود کرد. همه مردم و کسب و کارها با اقتصاد و امور مالی مرتبط هستند و پتانسیل بهره مند شدن از مشاوره مالی را دارند.

شرکت خدمات مالی چیست و چه وظایفی دارد؟

به طور کلی خدمات مالی به خدمات اقتصادی ارائه شده توسط صنعت مالی گفته می‌شود که طیف وسیعی از کسب و کار ها در بر می‌گیرد و پول را مدیریت می‌کند؛ از جمله اتحادیه‌های اعتباری بانک‌ها، شرکت‌های کارت اعتباری، شرکت‌های بیمه، شرکت‌های حسابداری، شرکت‌های مالی مصرف‌کننده و کارگزاری‌های سهام صندوق‌های سرمایه گذاری و غیره. اقتصاد از بخش‌های مختلفی  تشکیل شده است؛ این بخش‌ها متشکل از مشاغل مختلفی هستند که کالاها و خدمات را به مصرف‌کنندگان ارائه می‌دهند.

شرکت‌هایی که در یک بخش با هم گروه‌بندی می‌شوند محصولاتی مثل نرم افزار حسابداری و مالی یا خدمات مشابهی را ارائه می‌دهند‌. به عنوان یک مثال، شرکت‌هایی که خدمات کشاورزی ارائه می‌دهند بخش کشاورزی را تشکیل می‌دهند. شرکت‌هایی که خدمات تلفن همراه را ارائه می‌دهند بخشی از مخابرات هستند. در این مقاله به بخش خدمات مالی که یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصاد است، می‌پردازیم.

خدمات مالی به چه معناست؟

خدمات مالی یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین بخش‌های اقتصاد را تشکیل می‌دهد. در واقع طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های خاص‌تر مانند بانکداری سرمایه‌گذاری و بیمه است. خدمات مالی به فعالیت شرکت‌های خدمات مالی و متخصصان آن‌ها محدود می‌شود، در حالی که محصولات مالی کالاها، حساب‌ها یا سرمایه گذاری‌هایی هستند که آن‌ها ارائه می‌دهند.

همان‌طور که قبلاً به آن اشاره کردیم خدمات‌های مالی فرآیندهایی هستند که از طریق آن مصرف‌کنندگان یا کسب و کارها کالاهای مالی را به دست می‌آورند. به عنوان مثال، یک ارائه‌دهنده سیستم پرداخت زمانی که پول‌ها را می‌پذیرد و انتقال می‌دهد، خدمات مالی را ارائه می‌کند. همچنین بین پرداخت‌کنندگان و گیرندگان این شامل حساب‌هایی است که از طریق کارت‌های اعتباری و نقدی‌، چک‌ها و انتقال الکترونیکی پول‌ها تسویه شده‌اند.

شرکت‌های فعال در صنعت خدمات مالی، پول را مدیریت می‌کنند. به عنوان مثال، یک مشاور مالی دارایی‌ها را مدیریت می‌کند و از طرف مشتری مشاوره می‌دهد. مشاور مستقیماً سرمایه گذاری یا هیچ محصول دیگری را ارائه نمی‌دهد، بلکه جابه‌جایی پول‌ها بین پس‌اندازکنندگان و ناشران اوراق بهادار و سایر ابزارها را تسهیل می‌کند. این خدمات به جای یک دارایی ملموس، یک وظیفه موقت است.

اهمیت شرکت خدمات مالی چیست؟

بخش خدمات مالی محرک اصلی اقتصاد یک کشور است در واقع جریان آزاد سرمایه و نقدینگی را در بازار فراهم می‌کند. وقتی این بخش قوی باشد اقتصاد رشد می‌کند و شرکت‌های این صنعت بهتر می‌توانند ریسک موجود را مدیریت کنند.

به علاوه قدرت بخش خدمات مالی نیز برای شکوفایی جمعیت یک کشور مهم است. وقتی بخش مالی و اقتصاد قوی باشد، مصرف‌کنندگان عموماً درآمد بیشتری دارند. این باعث افزایش اعتماد به نفس و قدرت خرید آن‌ها می‌شود. زمانی که برای خرید‌های بزرگ به اعتماد نیاز دارند به این بخش‌ها مراجعه می‌کنند.

با این حال اگر بخش خدمات مالی شکست بخورد می‌تواند اقتصاد یک کشور را به پایین بکشاند و منجر به رکود شود. وقتی سیستم مالی شروع به فروپاشی می‌کند اقتصاد آسیب خواهد دید. سرمایه به مرور زمان از بین می‌رود؛ زیرا وام‌دهندگان کنترل وام‌دهی را از دست می‌دهند؛ همچنین باعث افزایش بیکاری و کاهش دستمزدها می‌شود.

همانطور که گفته شد شرکت‌های خدمات مالی انواع مختلفی دارند و هرکدام وظیفه‌های مخصوص به خود را انجام می‌دهند؛ در این‌جا قصد داریم برخی از آن‌ها را معرفی کنیم و با وظایف آن‌ها آشنا شویم:

·         بانکداری

بانک‌ها یکی از انواع بسیار رایج شرکت‌های خدمات مالی هستند و خدمات و محصولات زیادی را ارائه می‌دهد که همه ما تا حدی با آن‌ها آشنایی داریم‌. بانک‌های سرمایه گذاری ممکن است بسیاری از این خدمات را ارائه دهند اما دارایی‌های مشتریان خود را در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بزرگ نیز مدیریت می‌کنند.

بانکداری شامل تحویل سپرده به حساب‌های چک و پس‌انداز و همچنین وام دادن به مشتریان است. حدود ۱۰ درصد از پولی که به بانک‌ها سپرده می‌شود باید در دسترس بماند و ۹۰ درصد دیگر برای وام در دسترس است. سودی که بانک از این وام‌ها به دست می‌آورد به مشتریانی تعلق می‌گیرد که پول را به بانک سپرده‌اند.

·         مشاوره

این شاخه از خدمات مالی به افراد و سازمان‌ها انجام وظایف مختلف کمک می‌کند. مشاوران مالی می‌توانند به بررسی سرمایه‌گذاری‌ها، ارائه خدمات ارزیابی برای کسب و کارها‌، کمک به تلاش‌های املاک و غیره کمک کنند. در هر مورد مشاوران به راهنمایی افراد در جهت درست هنگام تصمیم‌گیری مالی کمک می‌کنند.

·         مدیریت ثروت

این نوع خدمات مالی به افراد کمک می‌کند تا به صورت هوشمندانه پول خود را پس‌انداز کنند و در صورت امکان از سرمایه خود بازده دریافت کنند. اگر از طریق کارفرمای خود یک برنامه ۴۰۱k دارید، این می‌تواند یکی از انواع مدیریت ثروت باشد.

·         صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک

موسسات صندوق سرمایه گذاری مشترک نوعی سرمایه گذاری را ارائه می‌دهند که چندین طرف در آن سهیم هستند. این سرمایه‌گذاری‌ها توسط یک متخصص مدیریت می‌شود و نه توسط خود سرمایه‌گذاران. خرید یک صندوق مشترک به اندازه برخی از سرمایه‌گذاری‌های سنتی در أوراق، بازار سهام یا موارد مشابه نیست. بنابراین آن‌ها گزینه محبوب برای افرادی هستند که کمی در امور مالی خود مردد هستند‌. سرمایه گذاری‌ها نیز متنوع هستند و این باعث می‌شود به کاهش ریسک کمک بزرگی کنند.

·         بیمه

بیمه یکی از رایج‌ترین در دست خدمات مالی به شمار می‌رود. اکثر مردم درک درستی از بیمه دارند. این سیستمی است که شما به صورت ماهانه یا سالانه به آن پرداخت خواهید داشت و به عنوان یک شبکه ایمنی عمل می‌کند. همچنین هزینه‌های برخی از مخارج بزرگ را که اغلب غیر قابل پیش‌بینی نیز هستند، پوشش می‌دهد. همان طور که می‌دانید بیمه از انواع مختلفی تشکیل شده است: مانند بیمه سلامت، خودرو، خانه بیمه عمر و اجاره دهندگان.

بیمه به عنوان یک خدمت مالی در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا در برابر از دست دادن پول یا دارایی محافظت می‌کند و به این دلیل خود شرکت‌های بیمه اغلب به شدت درگیر سرمایه‌گذاری هستند.

حق بیمه‌های جمع‌آوری شده توسط یک شرکت بیمه از نظر آماری احتمالاً به طور کامل باز پرداخت نمی‌شود. پس از مدتی، یک شرکت بیمه پول بیشتری از حق بیمه‌ها جمع می‌کند که باید به عنوان خسارت پرداخت کنند و این وجه نقد اضافی به عنوان شناور نامیده می‌شود.

همچنین این امکان وجود دارد که یک شرکت بیمه سهام شناور خود را برای کسب بازده، سرمایه‌گذاری کند و در نتیجه به نوعی خود را بیمه کند.

·         ارز خارجی

ارز خارجی نوعی از خدمات مالی است که اغلب در مقیاس کوچک  و توسط مشاغل کوچک خارج از فرودگاه‌ها یا شهرهای بندری پررفت‌وآمد انجام می‌شود. همچنین بسیاری از بانک‌های تجاری نیز خدمات ارزی را ارائه می‌دهند. این‌ها عمدتاً شامل معامله یک ارز برای ارز دیگر به ارزش بازار آن و منهای کمیسیون آن است.

ارزهای خارجی در مقیاس بزرگ حوزه‌ای را در بر می‌گیرد که در آن بانک‌ها مقادیر قابل ‌توجهی ارزهای خارجی را خریداری کرده و می‌فروشند. گاهی اوقات توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری بزرگ و حتی برخی از معامله‌گران فردی درگیر می‌شود.

انواع خدمات مالی و حسابداری:

·         اطلاعات پولی، اعتباری، مالی و سرمایه‌ای اشخاص که شامل:

    جمع گردش سالانه (دوره مالی) نقل و انتقال سهام و سایر اوراق‌ بهادار

    جمع گردش و مانده سالانه (دوره مالی) انواع حساب‌های بانکی، سپرده‌ها و سود آن‌ها

    این مواردی که گفته شد، طبق ماده 169، جزء خدمات مالی موسسات حسابداری و حسابرسی هستند که می‌توانید برای شرکت یا بنگاه خود استفاده کنید. این خدمات مالی بسیار مهم‌اند و باید جدی گرفته شوند.

  • خدمات مالی که گزارش مالیات حقوق پرسنل را تنظیم می‌کند.
  • 3 وظیفه مهم که مودیان مالیاتی باید هر ماهه انجام دهند:

    گزارش فصلی هر فصل از سال را باید تا نیمه فصل بعد ارسال کنند.

    هر ماه باید گزارش مالیات حقوق ماه گذشته پرسنل را تا پایان ماه بعدی ارسال کنند.

    هر ماه باید لیست حق بیمه ماه گذشته پرسنل تا پایان ماه بعدی ارسال کنند.

  • خدمات مالی و مالیاتی که در رابطه با تنظیم گزارش مالیات حقوق پرسنل می‌باشد.

اگر این گزارشات را در زمان تعیین شده ارائه نکنید، در نتیجه مشمول جریمه عدم پرداخت و عدم ارائه گزارش می‌شوید.

این جریمه‌ها به شرح زیر هستند:

    اگر گزارش فصلی ارائه نکنید، بنابراین ۱ درصد مبلغ معامله را جریمه می‌شوید. و برای عدم پرداخت، ۲ درصد مبلغ معامله را جریمه می‌شوید.

    اگر لیست مالیات حقوق ماه قبل پرسنل ارائه نشود، مشمول جریمه‌ای معادل ۲ درصد حقوق پرداختی می‌شوید. و اگر آن را پرداخت نکنید، معادل ۱۰ درصد مالیات متعلقه و ۲درصد دیرکرد به ازای هر ماه جریمه می‌شوید.

    اگر لیست حق بیمه ماه قبل پرسنل ارائه نشود، شما مشمول ۱۰ درصد حق بیمه متعلقه می‌شوید و اگر آن را پرداخت نکنید، مشمول جریمه‌ای معادل ماهیانه ۲ درصد دیرکرد و همچنین محرومیت از رد کردن لیست بیمه تا زمان پرداخت حق بیمه ماه قبل می‌شوید.

همان‌طور که می‌بینید اگر این 3 وظیفه مهم در زمان تعیین شده انجام نشود، بنگاه باید 2 نوع جریمه پرداخت کند که در صورتی که بنگاه متوسط یا بزرگی باشد، ماهیانه باید میلیون‌ها تومان جریمه پرداخت کند.

    خدمات مالی که برای تهیه و تنظیم صورت معاملات فصلی است و همچنین آن را به سامانه سازمان امور مالیاتی ارسال می‌کند.

اگر این گزارشات فصلی در زمان مقرر که تا 45 روز بعد از پایان هر فصل است، ارائه نشود، جریمه‌ای معادل ۱ درصد مبلغ معامله را پرداخت کند. همچنین در صورت عدم پرداخت جریمه‌ای معادل ۲ درصد مبلغ معامله می‌شود.

    خدمات مالی که در رابطه با تنظیم و تحریر دفتر کل، دفتر روزنامه و دفاتر درآمد و هزینه است. که یکی از مهم‌ترین خدمات مالی محسوب می‌شود.

    خدمات مالی که در رابطه با تنظیم اظهارنامه عملکرد است.

باید به این نکته توجه کرد که همیشه سپردن خدمات مالی بنگاه‌ها و شرکت‌ها به این موسسات، به نفع بنگاه‌ها و شرکت‌ها است. زیرا اگر چه شما برای این کار هزینه‌هایی پرداخت می‌کنید، ولی این هزینه‌ها در مقابل مقدار معافیت‌ها، بخشودگی‌ها، مالیات پرداختی کم‌تر، قدرت نقدینگی بنگاه و حفظ منابع مالی که بدست می‌آورید، خیلی کمتر است.

شما برای سپردن خدمات مالی خود به این موسسات را می‌توانید یک سرمایه‌گذاری بلند مدت محسوب کنید تا با کسب آن‌ها در آینده بهره‌وری بنگاه را افزایش دهید. همچنین شما می‌توانید با سپردن خدمات مالی خود به موسسه ما یا گروه خدمات مالی ما، به بهترین وجه از این خدمات بهره‌مند شوید. از همراهی شما عزیزان بسیار متشکریم.

دکمه بازگشت به بالا