عمومیمعرفی کسب و کار

زبان های برتر بلاکچین کدام است؟ معرفی 5 زبان

فناوری بلاک چین امروزه به قدری محبوب است که این روش می تواند جایگزین سیستم های خاصی از تراکنش های مالی در سراسر جهان شود. به طور خلاصه، بلاک چین راهی عالی برای تسهیل راه‌های امن، قابل اعتماد و آسان برای ارسال پول است. و شما می توانید پول را بدون دخالت موسسات بانکی به دست آورید و آن را به یک صنعت میلیارد دلاری تبدیل کنید.

بلاک چین به زودی همه صنایع را متحول خواهد کرد، این فناوری نوظهور دنیای دیجیتال در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد و دیری نمی گذرد که همه صنایع حول محور بلاک چین می چرخند. اما بلاک چین چگونه ایجاد شد و از چه زبان هایی برای برنامه نویسی و توسعه آن استفاده شد؟

در ابتدا باید بگوییم که برنامه نویسان و علاقه مندان به فناوری باید زبان های برنامه نویسی را بدانند چرا که برای پیاده سازی برنامه ها و شبکه های مبتنی بر بلاک چین، باید از زبان برنامه نویسی استفاده کنیم. برخی از این شبکه ها زبان برنامه نویسی خاص خود را دارند که در این مقاله در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین از دو واژه  Block – Chain ایجاد می شود. این تکنولوژی یک زنجیره بلوک مانند است. بطور کلی بلاک چین نوعی سیستم اطلاعات و تاریخچه رکورد است که با سایر سیستم ها تفاوت دارد زیرا اطلاعات ذخیره شده در این نوع سیستم بین همه افراد در شبکه به اشتراک گذاشته می شود و استفاده از رمزگذاری حذف و بازیابی اطلاعات ثبت شده را تقریبا غیرممکن می کند.

به زبان ساده، بلاک چین مجموعه ای از اطلاعات دیجیتالی است که در یک پایگاه داده عمومی ذخیره شده است. داده ها بلوک نامیده می شوند، بلوک ها اطلاعات مهمی مانند تاریخ و زمان تراکنش و مقدار پول منتقل شده در آن زمان را ذخیره می کنند.

فناوری بلاک چین مزایای بسیاری دارد که برخی از آنها عبارتند از:

امنیت رمزنگاری: این فناوری از امضای دیجیتال برای ایجاد تراکنش هایی استفاده می کند که تقلب را کاهش می دهد. بلاک چین حذف یا تغییر داده ها بدون شناسایی سایر کاربران را تقریبا غیرممکن می کند.

تمرکززدایی: امروزه اکثر تراکنش ها به تایید یک نهاد نظارتی مانند بانک ها و دولت ها نیاز دارند. در تکنولوژی بلاک چین، تأیید از مجموع کاربران گوناگون حاصل می شود. همچنین از آنجایی که تمامی کاربران دارای یک نسخه از بلاک چین هستند، در صورت هرگونه دستکاری در تراکنش های صرافی ارز دیجیتال به آنها هشدار داده خواهد شد.

پردازش سریعتر: بلاک چین تراکنش ها را سرعت می بخشد و به طور خودکار سرعت پردازش را بهبود می بخشد.

این مزایا و قابلیت‌ها، بلاک چین را به روشی محبوب برای پردازش و مدیریت عملیات در تجارت، صنعت و دولت تبدیل می‌کند.

فناوری بلاک چین در واقع یک نوآوری بزرگ است. اما سوالی که در ذهن همه وجود دارد این است: بلاک چین دقیقا چیست؟! بلاک چین یک امنیت دیجیتال قابل آزمایش است. با استفاده از توزیع (و نه کپی) اطلاعات دیجیتال، فناوری بلاک چین اساساً یک زیرساخت جدید از نوع اینترنت ایجاد می کند.

این فناوری که در اصل از ارز دیجیتال و بیت کوین وام گرفته شده است، در حال یافتن کاربردهای دیگری برای پتانسیل این فناوری است. بیت کوین به طلای دیجیتال معروف است. این فناوری فرصت های زیادی را برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان این صنعت می دهد تا روی آن سرمایه گذاری کنند.

بهترین زبان های برنامه نویسی بلاک چین

چند زبان برنامه نویسی وجود دارد که می تواند به ایجاد برنامه ها و اپلیکیشن های بلاک چین کمک کند، می توانید از زبان های قدیمی تر مثل C++، Java و Python و همچنین از Simplicity و Solidity که نسبتا زبان های جدیدی برای بلاک چین هستند و به‌صورت اختصاصی تعریف شده اند استفاده کنید.

1. سی پلاس پلاس (++C) 1-

این یک زبان برنامه نویسی محبوب است که به عنوان مشتقی از زبان برنامه نویسی C طراحی شده است. C++ اپلیکیشن و برنامه هایی ایجاد می کند که نه تنها بین نقاط پایانی، بلکه در بین تراکنش ها نیز سریعتر اجرا می شوند. به همین دلیل است که پروژه های بلاکچین مانند بیت کوین، اتریوم و ریپل به زبان C++ نوشته می شوند. این زبان برنامه نویسی بلاک چین امکان مدیریت کارآمدتر حافظه را فراهم می کند. این زبان برای توسعه ارزهای دیجیتال عالی است. و در توسعه ارزهایی مانند بیت کوین، لایت کوین، ریپل، استلار و بسیاری از ارزهای دیگر استفاده می شود.

از ویژگی های C++ می توان به : 1- پردازشگر و مدیریت حافظه عالی، 2- سهولت اجرای رشته های موازی و غیر موازی، 3- جداسازی کد برای ساختارهای مختلف اشاره کرد.

2. جاوا اسکریپت (JavaScript)

زبان جاوا پرکاربردترین زبان در صنعت بلاک چین

جاوا به عنوان زبان جهانی اینترنت بسیار مهم شده است. زبان برنامه نویسی بلاک چین یک زبان قدیمی و بسیار مفید برای ایجاد صفحات وب فعال است.

جاوا از ابتدا رقابت تنگاتنگی با C++ از نظر کارایی و محبوبیت داشت. جاوا دارای یک رابط برنامه نویسی کاربردی (API) است که شامل کلاس های جاوا، بسته ها، رابط ها و غیره است. رابط های برنامه نویسی برای ساخت برنامه ها بدون در نظر گرفتن اجرای داخلی آنها مفید هستند.

یکی دیگر از ویژگی های جاوا که در بلاک چین بسیار مورد توجه قرار می گیرد، قابلیت حمل و سازگاری آن است. به لطف ویژگی WORA، امکان انتقال برنامه های جاوا به پلتفرم های مختلف با یک جلسه برنامه نویسی وجود دارد. این برنامه ها به معماری سیستم خاصی وابسته نیستند. زیرا از ماشین مجازی جاوا (JVM) برای اجرا استفاده می کنند. این سازگاری در کنار سایر ویژگی های محبوب جاوا، آن را به یک انتخاب عالی برای برنامه نویسی بلاک چین تبدیل می کند.

جاوا کلید صفحات وب HTML/CSS است. شاید این موضوع آن را به انتخاب هوشمندانه ای برای سازگاری با وب سایت های سنتی و فناوری وب 3 (بلاک چین) تبدیل کرده است.

زبان جاوا برای ساخت بلاک چین های متمرکز بر حریم خصوصی مناسب است. تغییرناپذیری عامل مهمی در جلوگیری از هک و کلاهبرداری است.

3. زبان برنامه نویسی پایتون (Python)

هدف تولید یک زبان ساده و فشرده پایتون بود. ترکیب و منطق این سیستم نشان دهنده روحیه جاه طلبانه خالق آن است. در نتیجه، پایتون یک زبان پیشرو برای توسعه وب و نرم افزارها است. این زبان در بین متخصصان علوم کامپیوتر و دانشمندان زمینه دیتا بسیار محبوب و معروف است. همچنین یکی از زبان های اصلی بلاکچین است.

اگر مبتدی هستید، پایتون گزینه دیگری است که باید در نظر بگیرید. به عنوان یک توسعه دهنده مبتدی، می توانید از پایتون برای ایجاد نمونه های اولیه بدون نیاز به کدهای طولانی استفاده کنید.

یکی از دلایل اصلی قرار دادن پایتون در این لیست، پشتیبانی باز آن است. به عنوان یک توسعه دهنده، می توانید از هزاران منبع و افزونه در هنگام کار بر روی توسعه بلاک چین خود استفاده کنید.

از کاربرد زبان برنامه نویسی پایتون بر روی بلاک چین می توان به: 1- پیاده‌سازی اتریوم (pyethereum)، 2- قراردادهای هوشمند برای hyperledger و 3- ایجاد قرارداد برای NEO.اشاره کرد.

همچنین سهولت یادگیری بلاک چین در این زبان، دسترسی به معماری پویا و منبع باز بودن آن از ویژگی های این زبان است.

 4. زبان سالیدیتی برنامه نویسی بلاکچین اتریوم (Solidity)

زبان برنامه نویسی Solidity یک زبان برنامه نویسی جدید است که توسط اتریوم توسعه یافته و یکی از سریع ترین زبان های برنامه نویسی بلاک چین است که هدف اصلی آن کمک به برنامه نویسان برای ایجاد شبکه های بلاکچین بر روی پلتفرم خود بود.

solidity که به طور خاص برای نوشتن قراردادهای هوشمندی که روی ماشین مجازی اتریوم (EVM) اجرا می‌شوند، طراحی شده است، مناسب‌ترین و محبوب‌ترین زبان دامنه (DSL) است که توسط جامعه اتریوم و صنعت بلاک چین استفاده می‌شود. برای هر کسی که یک برنامه غیرمتمرکز (Dapp) می سازد یا ICO دارد، زبان Solidity یکی از مستقیم ترین و بهترین راه ها برای استفاده از آن است.

تمرکز کنید یک زبان فوق‌العاده برای یادگیری وقتی می‌خواهید به طور خاص بر روی توسعه بلاک چین  است.

این زبان محبوب از JavaScript، PowerShell و C++ تشکیل شده است. Solidity اولین زبان برنامه نویسی بلاک چین است که باید یاد بگیرید و روی آن سرمایه گذاری کنید. با این زبان می توانید dApps ایجاد کنید و همچنین در توسعه بازی های ICO کمک بگیرید.

از مزایای این زبان می توان به: 1- دسترسی به زیرساخت های جاوا اسکریپت، دیباگ کننده ها و اکثر ابزارها، 2- امکان ارث بری در قرارداد های هوشمند، 3- دقت بالا اشاره کرد.

همچنین می توانید تمامی منابع آموزش برنامه نویسی سالیدیتی را از سایت توکن خان دنبال کنید.

5- سیمپلیسیتی

 سیمپلیسیتی Simplicity یک زبان برنامه نویسی بلاک چین سطح بالا است که برای قراردادهای هوشمند طراحی شده است. در واقع Simplicity یکی از زبان های برنامه نویسی برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان حرفه ای برای نوشتن قراردادهای هوشمند محسوب می شود. از آنجایی که زبان برنامه نویسی Simplicity مولفه های منطقی سطح پایین را از توسعه دهندگان بیت کوین پنهان می کند، بازده کاری توسعه دهندگان را افزایش می دهد که به توسعه بلاک چین بسیار سریعتر کمک می کند.

 Simplicityهمچنین از پلتفرم عناصر، یک پلتفرم بلاک چین با قابلیت منبع باز و زنجیره جانبی پشتیبانی می کند. بنابراین توسعه دهندگان بلاک چین که در Elements زنجیره های جانبی می سازند نیز می توانند از بسیاری از توابع و ویژگی های این زبان برنامه نویسی استفاده کنند.

در این زبان برای جلوگیری از هنگ کردن برنامه ها در حین تحلیل و محاسبات از آنالیز استاتیک استفاده می شود. O’Connor و شرکت او، Blockstream، امیدوارند که این زبان پس از تایید کامل در بیت کوین مورد استفاده قرار گیرد.

سخن پایانی

بیت کوین و فناوری بلاک چین به تغییر داده ها و دارایی ها ادامه خواهند داد. واضح است که این اثر جهانی است و همه صنایع را تحت تاثیر قرار خواهد داد. مهم نیست از کجا شروع کنیم. اولین قدم را برای یادگیری یکی از این زبان ها بردارید. وقتی می گوییم تعداد توسعه دهندگان امروزه بسیار کمتر از تعداد مورد نیاز شرکت است، اغراق نکرده ایم. بنابراین، از فرصت استفاده کنید، اگر به این زمینه علاقه دارید، در اسرع وقت این کار را انجام دهید، از خود بپرسید که چه نوع کاری می خواهید انجام دهید و چه نوع مشکلی را می خواهید حل کنید.

برای یادگیری و دنبال کردن مطالب در حوزه آموزش سالیدیتی، بلاکچین و آموزش ساخت ارز دیجیتال  سایت توکن خان به آدرس https://tokenkhan.com/ را دنبال کنید.

دکمه بازگشت به بالا