جامعهمعرفی کسب و کار

برای اجاره ون با راننده چه مدارکی لازم است؟

اجاره ون:

اجاره ون ارزان یکی از بهترین راه ها برای رفتن به سفر های دسته جمعی و گروهی است. امروز با توجه به هزینه های بسیار زیاد خودرو های سواری و شخصی برای رفتن به مسافرت یا هرگونه استفاده دیگر برای سفر های دسته جمعی دیگر نیازی نیست نگران تعداد افراد و کم بود جا باشیم، زیرا با شما حداقل یک فضای 20 نفره را در اختیار خواهید داشت. شما با اجاره یک ون به راحتی میتوانید از سفر خود لذت ببرید و دیگر نگران رانندگی کردن و یا استهلاک ماشین نباشید. قبل از اینکه نسبت به کرایه ون اقدام نمایید بهتر است که با شرایط و قوانین و همچنین مدارک مورد نیاز برای رنت کردن ون فرودگاه امام آشنا شوید تا در حین روند درچار مشکل نشوید.

مدارک لازم جهت اجاره ون:

کرایه ون در کل به دوسته تقسیم میشود که به صورت زیر است:

 • اجاره ون با راننده
 • اجاره ون بدون راننده

مدارک مورد نیاز برای اجاره ون با راننده:

اگر دوست دارید در حین سفر جاده ای در کنار خانواده یا دوستان خود باشید و از مسیر لذت ببرید و رانندگی نکنید.میتوانید ون مورد نظر خود را به صورت با راننده اجاره نمایید.برای اجاره کردن ون با راننده نیاز به هیچ مدرک خاص ندارید و تمامی مسئولیت های خودرو با راننده است.شما میتوانید با انتخاب خودرو ون مورد نیاز خود به راحتی ون مدنظر خود را کرایه کنید و یک سفر رویایی و خاطر انگیز را برای خود رقم بزنید.

مدارک مورد نیاز برای اجاره ون بدون راننده:

اگر به رانندگی کردن در جاده با ون علاقه دارید و میخواهید خودتان به هر مقصدی که دلتان میخواهد بروید میتوانید از سرویس ون بدون راننده استفاده نمایید.واز رانندگی کردن ا خودرو ون در حین مسیر لذت ببرید.و اما برای کرایه ون بدون راننده نیاز به یک سری شرایط خاصت دارید که این شرایط به صورت زیر است:

 • حداقل سن بالای 20 سال
 • کارت شناسایی معتبر
 • گواهینامه معتبر با اعتبار حداقل بالای 8 ماه
 • پرداخت کل هزینه اجاره ون
 • دادن ضمانت به ارزش کل خودرو به صورت نقد ،سفته،طلا و…

همانطور که در بالا اشاره کردیم، برای رنت ون با راننده، نیاز به هیچ مدرک و یا شرایط خاصی نیست و شما می‌توانید به راحتی ون مورد علاقه و یا موردنیاز خود را کرایه کنیدشرایط و قوانین شرکت‌های اجاره خودرو، با یکدیگر متفاوت است. بهتر است قبل از اقدام برای رزرو ون، از شرایط و مدارک شرکت  کرایه خودرو خود، مطلع شوید.

چرا ون بدون راننده اجاره کنیم؟

فرمان در دست شماست:

خیلی فرقی ندارد که خودرو را باراننده یا بدون راننده رنت کنید. تفاوت های جزئ وجود دارد مانند اینکه وقتی فرمانن خودرو در دست شما باشد آزادی عمل بیشتر یخواهید داشتیعنی اگر بخواهید سرعت خود را کم کنید یا زیاد کنید در هرلحضله ای که بخواهید توقف نمایید. و یا اینکه خانواده شما راحت تر هستند هر کاری که میخواند میتوانند در حین سفر انجام بدهند. البته هیچ تفاوتی ندارد شما در حالت ون باراننده نیز تمامی این اختیارات را دارید که هر زمان بخواهید توقف نمایید و هر زمان میخواهید سرعت زیاد بروید یا سرعت کم بروید، اما وقتی فرمان در دست خودتان باشد احساس بهتری دارید.

احساس راحتی بیشتری دارید:

همانطور که حتما در جریان هستید در سرویس اجاره ون با راننده در تمام طول مسیر راننده همراه شما است. ممکن است بعضی افراد از حضور راننده احساس خوشایندی نداشته باشند؛ به ویژه اگر جمع خانوادگی باشد. همین موضوع سبب می شود تا افراد به فکر اجاره ون بدون راننده بیافتند.البته باید این نکته را درنظر بگیرید که رانندگان مجموعه الوون همگی گزینش شده و با اخلاق و مجرب هستند.

کاهش هزینه ها:

هنگامی که خودروی اجاره شده بدون راننده باشد، هزینه های مربوط به راننده نیز وجود نخواهد داشت. همچنین به جز هزینه رانندگی، اگر مدت زمان مسیر طولانی باشد برخی از هزینه های تغذیه و… راننده نیز بر عهده شما است.

مدارک لازم برای اجاره خودرو چیست؟

همانطور که می دانید برای اجاره خودرو دو انتخاب پیش روی شماست. یعنی اینکه می توانید ماشین مورد نظرتان را با راننده و بدون راننده اجاره کنید. در هر دوی این انتخاب ها مزایا و معایبی وجود دارد که در ادامه به آن ها هم خواهیم پرداخت.اما از آن جایی که ممکن است شما جزء اتباع خارجی باشید نیازمند گواهینامه بین المللی می باشد و اصلا جدا از این ها یکی از اصلی ترین مدارک مورد نیاز برای اجاره خودرو بدون راننده، داشتن گواهینامه است.

معمولا افرادی که گواهینامه ندارند و جزء اتباع خارجی هستند که گواهینامه شان بین المللی نیست، نمی توانند ماشین بدون راننده اجاره کنند و باید حتما خودرو را با راننده کرایه نمایند. اما برای اجاره خودرو بدون راننده  یک سری قوانین وجود دارد و ازهمه مهم تر ارائه مدارک زیر به شرکت مذکور الزامی می باشد:

 • ارائه کارت ملی
 • فرد معتبر که متقاضی اجاره خودرو است، باید حتما گواهینامه داشته باشد و گواهینامه هم حتما باید دارای 6 ماه اعتبار باشد.
 • به افرادی که زیر 20 سال سن داشته باشند خودرو برای اجاره داده نمی شود.
 • شخص متقاضی باید حتما گواهی احراز موقعیت شغلی خود را به شرکت ارائه دهد. برای آن دسته از عزیزانی که نمی دانند گواهی احراز موقعیت چیست باید بگوییم که این گواهی به معنی فیش حقوقی، جواز کسب کار، مهر رسمی رئیس شرکتی که در آن مشغول به کار هستید، دفترچه تامین اجتماعی، می باشد. به طور کلی گواهی احراز شغلی یعنی اینکه شما باید برای اثبات اینکه یک شغل دارید حتما یک مدرک مهم و معتبر به ارائه دهید.
 • ارائه یک چک یا ودیعه نقدی که به ارزش خودروی مد نظرتان برای اجاره است، بسیار اهمیت دارد.
 • شما باید برای اجاره خودرو آن هم بدون راننده، کل مبلغی که تعیین شده را از طریق پرداخت نقدی یا کارت های عابر بانک بپردازید.
 • مبلغی هم که به عنوان ودیعه پرداخته اید زمانی که خودرو را صحیح و سالم تحویل شرکت دادید، به شما بازگردانده می شود.

مدارک لازم برای اجاره خودرو برای اتباع خارجی

شخص متقاضی برای اجاره خودرو از اتباع خارجی باید حتما 20 سال سن را داشته باشد، زیرا بر اساس قوانین به افراد زیر 20 سال خودروی اجاره ای داده نخواهد شد. در خصوص گواهینامه اتباع خارجی، کمی سختگیری بیشتری گرفته می شود. اول از همه باید دارای گواهینامه باشند آن هم گواهینامه ای که  حداقل 6 ماه اعتبار دارد.

دوم آنکه با ارائه گواهینامه کشوری که در آن اقامت دارید به شما خودرو داده نمی شود و باید حتما به مراکز مربوطه کشوری که در آن زندگی می کنید مراجعه کرده و گواهینامه تان را به گواهینامه بین المللی تبدیل کنید. در غیر این صورت همانطور که در قسمت بالا گفتیم، شما قادر به کرایه ماشین نخواهید بود مگر اینکه خودرو را با راننده اجاره کنید! با ارائه گواهینامه محلی که در آن زندگی می کنید می توانید تا 6 ماه در ایران رانندگی کنید.

 • به هنگام اجاره خودرو حتما اصل پاسپورت تان را به همراه داشته باشید.
 • ارائه کارت شناسایی معتبر هم جزء ملزومات اصلی برای اجاره خودرو است.
 • روش های پرداخت برای کسانی که جزء اتباع خارجی هستند هیچ فرقی با افراد عادی مقیم ایران ندارد! آن ها هم باید یک چک به مبلغ خودرویی که اجاره می کنند تحویل شرکت دهند.
 • همچنین پرداخت کل مبلغ اجاره خودرو در زمانی که قرار است ماشین را تحویل بگیرند ضروریست که این پرداخت را می توان از طریق خودپرداز های شتاب یا نقدی انجام داد.
 • البته در برخی از شرکت ها نیازی به پرداخت ودیعه نقدی نیست آن هم در یک صورت! اگر شخص متقاضی اصل پاسپورت خود را به همراه داشته باشد آن را به عنوان گرو برداشته و پس از اینکه زمان تحویل خودرو سر رسید پاسپورت به آن ها بازگردانده می شود.

مدارک لازم برای اجاره خودرو توریست ها

 • توریست ها جزء بیشترین افرادی هستند که برای سفر به فکر اجاره خودرو می باشند. البته توریست های طبیعت گرد بیشتر به سراغ ون های بزرگ و یا خودروهایی می روند که قابلیت رفتن به طبیعت و کویر را داشته باشد! به هر حال برای این دست از افراد ماجراجو هم لیست خاصی برای مدارک لازم برای اجاره خودرو وجود دارد که به شرح زیر می باشد:
 • توریست های متقاضی برای اجاره خودرو باید حداقل 20 سال سن داشته باشند.
 • توریست هایی که جزء اتباع خارجی هستند باید حتما دارای گواهینامه معتبر بین المللی باشند و حتما دارای 6 ماه اعتبار نیز باشد.
 • این دسته از افراد هم می توانند به مدت 6 ماه در ایران رانندگی کنند.
 • ارائه کپی و اصل پاسپورت برای توریست های خارجی الزامی می باشد.
 • در برخی از شرکت ها هنگامی که متوجه می شوند شخص متقاضی برای کرایه خودرو جزء اتباع خارجی و یا توریست است، از او ودیعه نقدی نخواهند گرفت و همان ارائه اصل پاسپورت کافیست، اما در برخی از شرکت ها هم پرداخت مبغلی به ارزش خودرویی که قرار است اجاره کنند واجب و ضروریست.

مدارک لازم برای اجاره خودرو برای افراد با شغل‌های اداری

برخی از شرکت ها و ادارات برای کارمند هایشان مزایای بسیاری قرار می دهند. مثلا اینکه کارمندها می توانند در سفر به هتل هایی مشخص رفته که با شرکت و یا اداره آن ها قرارداد دارند و تخفیفاتی شامل هزینه های اقامتیشان شود و یا اینکه برخی از شرکت های اجاره اتومبیل با توجه به قراردادی که با کارخانجات یا شرکت ها و اداره های مختلف دارند، بنابر یک سری شرایط خاص به کارمندها خودرو اجاره می دهند. برای اجاره خودرو توسط کارمندهای مختلف ارائه مدارک و شرایط زیر الزامی است:

 • تحویل اصل کارت ملی و هر گونه مدارک شناسایی متقاضی
 • ارائه گواهی احراز اشتغال به کار که شامل یک گواهی معتبر از سوی شرکت، کارخانه یا اداره ای است که در آن مشغول به کار هستید.
 • شخص متقاصی باید یک چک کارمندی به شرکت رنت خودرو تحویل دهد که ارزش آن 20 درصد بیشتر از خودرویی است که قصد اجاره آن را دارد.

نکاتی دیگر در خصوص مدارک لازم برای اجاره خودرو

 • اگر فرد متقاضی گواهینامه ندارد باید با شخصی که دارای گواهینامه بوده و جزء بستگان درجه اولش می باشد برای اجاره خودرو اقدام نماید و هنگامی که قرار است قرارداد بسته شود حضور هر دو نفر الزامی بوده و هر دو باید برگه ها را امضا و اثر انگشت کنند.
 • لازم به ذکر است که بگوییم تمامی خودروهای شرکت اجاره ای بدون کارکرد بوده و دارای بیمه نامه کامل هستند.
 • شما باید به عنوان فردی که خودرو اجاره کرده اید از ماشین به درستی مراقبت کنید.
 • یکی دیگر از قوانین مهم در خصوص اجاره ماشین این است که کیلومتر خودرو به حد محدود و مجاز است یعنی به اندازه هر یک روزی که ماشین را اجاره کرده اید حق دارید تنها 250 کیلومتر با آن رانندگی کنید و اگر غیر از این باشد شما موظف هستید که مبلغ بیشتری در پایان کار و موقع تحویل اتومبیل بپردازید!
 • مبلغ 200 تا 500 هزار تومان از ودیعه به شما باز گردانده نخواهد شد تا 15 الی 20 روز بعد که استعلام خلافی خودرویی که اجاره کرده اید بررسی شود و اگر جریمه شده باشید مبلغ به عنوان پرداخت جریمه برداشته و در غیر اینصورت به شما عودت داده می شود (این قسمت در بند قرارداد ذکر شده است چرا که هر گونه جریمه به عهده فرد مستاجر است).
 • اگر ماشین را به مدت یک ماه اجاره کنید باید تنها 6 هزار کیلومتر با آن رانندگی کنید و در غیر اینصورت موظف به پرداخت مازاد مبلغ هستید.
 • اگر در حین اجاره، خودرو دزدیده شود فرد مستاجر موظف است تا زمانی که بیمه مبلغ ارزشی خودرو را می پردازد، به ازای هر روز اجاره خودرو پرداخت کند!
دکمه بازگشت به بالا