معرفی کسب و کارورزشی

پیلاتس ریفورمر چیست؟

پیلاتس ریفورمر (Pilates reformer) چیست؟

ریفورمر توسط جوزف پیلاتس اختراع شد. یک تخت قاب مانند با یک سکوی صاف است که روی چرخ هایی، به جلو و عقب حرکت می کند. سکوی صاف ریفورمر، carriage نامیده می شود. این قسمت توسط مجموعه ای از فنرها به یک انتهای دستگاه متصل می شود. فنرها به شما این امکان را می‌دهند، مقاومت carriage را که توسط وزن و قدرت بدن شما در امتداد تخت فشار داده و کشیده می‌شود تنظیم کنید.

همچنین بلوک‌های شانه‌ای روی دستگاه وجود دارد که شما را در یک موقعیت ثابت نگه می‌دارد تا از انتهای رفرمر خارج نشوید. در انتهای فنر ریفومر یک میله ی قابل تنظیم وجود دارد. از آن می توان به کمک دست ها و پاها برای حرکت دادن سکوی دستگاه استفاده کرد. از این دستگاه در طیف وسیعی از روش ها، می توان برای تقویت قدرت، انعطاف پذیری و تعادل استفاده کرد. این دستگاه حتی می تواند افراد حرفه ای باشگاه پیلاتس بانوان در اصفهان را نیز به چالش بکشد.

نحوه ی استفاده از ریفورمر چگونه است؟

پیلاتس ریفورمر برای هر سن و هر سطح از تناسب اندام قابل استفاده است. طیف وسیعی از تمرینات برای تقویت قدرت، انعطاف پذیری و تعادل روی ریفورمر انجام می شود. بیشتر تمرینات آن مربوط به هل دادن یا کشیدن و یا ثابت نگه داشتن carriage است. مربی، دقیقا نحوه ی استفاده از دستگاه را توضیح می دهد. اما کلید اصلی، شکل و وضعیت بدن شما است. اغلب فقط یک تغییر کوچک در فرم بدنی، تفاوت بزرگی در میزان کارآمدی تمرین و عضلاتی که درگیر هستند ایحاد می کند. یک مربی خوب باید بتواند فرم و وضعیت بدن شاگردها را به گونه ای تنظیم کند که هر تمرین ایمن و موثر باشد.

مقاله پیشنهادی: فواید تمرین یوگا برای سلامتی

چه کسانی می توانند پیلاتس ریفرمر را انجام دهند؟

این رشته ی ورزشی برای کسانی که به دنبال تعادل هسته ی بدن و تراز وضعیت بدنی خود هستد بهترین است. همچون پیلاتس روی مت، برای همه می تواند یک تمرین عالی باشد. یک ورزش تهاجمی نیست و با تمام سطوح تناسب اندام سازگاری دارد. برای نوجوانان گرفته تا سالمندان و ورزشکارهای حرفه ای و افرادی که سبک زندگی کم تحرکی دارند مفید است. در تمرینات این ورزش با بهترین مربی حرکات اصلاحی ورزشی در اصفهان، بر روی درگیری مناسب عضلات تمرکز می شود. که نتیجه ی آن بهبود عملکرد ورزشی، کمردرد، بهبود آسیب، کاهش وزن، تعادل، تراکم استخوان و وضعیت بدن است. حتی در دوران بارداری و زیر نظر فرد متخصص به کنترل و ثبات بدن کمک می کند.

البته این توضیحات به معنی عدم وجود محدودیت در این ورزش نیست. فرد باید توانایی درازکشیدن به پشت در تمرینات را داشته باشد. برای افراد باردار در سه ماهه سوم، دراز کشیدن طولانی مدت به پشت توصیه نمی شوند. همچنین افرادی که دارای سایر مشکلات ستون فقرات یا گردن هستند ممکن است نیاز به تغییرات و تعدیل تمرینات داشته باشند.

این ورزش چه مزایایی دارد؟

همانند پیلاتس، فرقی نمی کند که ورزشکار حرفه ای هستید یا یک فرد مبتدی، این رشته در همه ی افراد به رشد کل بدن کمک می کند. عضلات مرکزی بدن برای بهبود قدرت بدن بسیار مهم هستند. شکم، کمر، باسن و ران قوی همه نتیجه ی تمرکز بر روی این عضلات هستند. این ورزش طبف وسیعی از حرکات را در خود جای داده است، که برای فزایش انعطاف پذیری همزمان با افزایش قدرت فوق العاده هستند.

وجود یک سطح ناپایدار با فنرهایی که مقاومت آنها قابل تنظیم است، انواع چالش های تعادلی را ایجاد می کند. این چالش ها استحکام هسته ی بدن را افزایش می دهند و تعادل بهتری ایجاد می کنند. از دیگر مزایای آن کاهش فشار خون، بهبود سلامت قلب و عروق، کاهش کمردرد، کاهش وزن در صورت همراهی با تغذیه مناسب هستند.

آیا فواید ذهنی هم دارد؟

اگر چه برخلاف یوگا، پیلاتس ریفورمر به عنوان یک فعالیت روحی و روانی ابداع نشده است اما بر روی ذهن هم تاثیرگذار است. بعضی از فواید اثبات شده ی آن بهبود حافظه، تمرین مغز، محرک اندورفین، رفع اضطراب و افسردگی هستند.

از کلاس پیلاتس ریفورمر چه نتیجه ای حاصل می شود؟

ریفورمر طیف کاملی از حرکت را در خود جای می دهد که برای افزایش انعطاف پذیری و استحکام عالی است. هل دادن و کشیدن با دست ها و پاها در برابر مقاومت فنرها  و وزن بدن آن را به یک تمرین بی نظیر برای تقویت قدرت بدن تبدیل می کند. ریفورمر قادر است دست ها و پاهای شما را هدف قرار دهد در حالی که هنوز تمرکز شما روی مرکز بدن است.

مت پیلاتس یا پیلاتس ریفورمر؟

یکی از سوالاتی که ممکن است برای شما ایجاد شده باشد این است: در کدام رشته ی پیلاتس ثبت نام کنم؟

مت پیلاتس به تجهیزات کمتری نیاز دارد. شما می توانید با ثبت نام در ، تمرینات آن را در خانه ی خود انجام دهید. پس شما زیر نظر مربی، با کمترین تجهیزات و در منزل خودتان ورزش می کنید. در صورت تشخیص مربی با استفاده از تجهیزاتی مانند دمبل می توانید تمرینات خود را با چالش بیشتری اجرا کنید. اما برای انجام تمرینات ریفورمر پیلاتس باید در کلاس حضوری شرکت کنید. از آنجایی که در ایران این رشته هنوز به اندازه ی کافی فراگیر نشده است، ممکن است پیدا کردن کلاس برایتان سخت باشد.

دستگاه پزشکی ورزشی ریفورمر (Reformer)

بسیاری از ما ، در رفت و‌آمدهای خود به باشگاه های ورزشی ، با دستگاه ها و‌ وسایل متعدد ورزشی برخورد کرده و در وصف مزایا و فواید متعدد و زود-بازده آنها داستان های عجیب و پیچیده ای شنیده ایم. بسیاری از این گونه دستگاه ها و وسایل ، غالباً به واسطه تبلیغات و در راستای منفعت افراد یا شرکت های سودجو تبلیغ می شوند. از همین رو نیز غالب نتایج و دستآوردهایی که به واسطه استفاده از آنها به ما وعده داده می شوند، یا پایه علمی نداشته و یا پایه علمی آنها بسیار ضعیف است.

اما تعدای از این گونه وسایل و دستگاه ها نیز هستند که بر اساس محاسبات دقیق و با تکیه بر علومی نظیر ارگونومی، کینزیولوژی، و آناتومی بدن انسان طراحی و ساخته شده اند. یکی از این دستگاه ها، که شاید کمتر راجع به آن دیده و شنیده باشیم، “ریفورمر” یا همان تخت-صندلی پیلاتس است.

زمانی که “ژوزف پیلاتس” در کمپ سربازان آسیب دیده از جنگ جهانی خدمت می کرد، در بسیاری موارد با سربازان آسیب دیده از ناحیه مفاصل دست یا پا برخورد می کرد که قادر به اجرای برخی حرکات یا دامنه ها نبودند، و به دلیل محدودیت های زمانی ناشی از جنگ، نمی توانستند زمان طولانی برای بهبود و سپس بازتوانی عضلات تحلیل رفته صرف کنند. از این‌رو ژوزف پیلاتس دست به ابداع دستگاهی زد که با داشتن تکیه گاه هایی برای اندام های مختلف، برای این دسته از افراد آسیب دیده، دامنه های حرکات پیشرفته حرکات پیلاتس را شبیه سازی کند.

این تخت-صندلی، که به دلیل شباهت بسیارش با دستگاه های شکنجه قرون وسطایی، در نگاه اول بسیاری را می ترساند، در حقیقت مجموعه ای از بندها، تسمه ها، کش ها و فنرهای متعدد است که در شبکه ای از قرقره و لولا به یک تخت نازک با قابلیت عقب و جلو رفتن متصل شده اند. فرد با قرارگیری روی این تخت، فنرها و کش ها را به دست و پاهای خود متصل کرده و در این حالت به حرکات پیلاتس مختلف می پردازد.

امروزه نیز از این وسیله با ساز و ‌کاری نسبتاً مشابه همان چیزی که ژوزف پیلاتس ابداع کرده بود، با عنوان “پیلاتس ریفورمر” استفاده می شود. در حقیقت در کلاس پیلاتس ریفورمر، فرد به جای دراز کشیدن بر روی مت خود، در تمام مدت روی تخت-نیمکت این دستگاه قرار گرفته و متصل به تسمه ها و کش ها به اجرای حرکات می پردازد.

مجموعه کش ها و فنرهای به کار رفته در دستگاه ریفورمر، به نحوی طراحی شده که در صورت نیاز بتوان فشار حرکات را کم یا زیاد کرد. به همین دلیل امکان قابلیت اجرای حرکات با دامنه های متعدد در ریفورمر بیشتر میسر است؛ دامنه های کمتر برای افرادی که توان کمتری دارند و دامنه های بیشتر برای افرادی که توانایی بیشتری دارند. از سوی دیگر، مقاومت ایجاد شده به واسطه وجود این فنرها و ‌کش ها در پاره ای از حرکات، فشار حرکت را تا چندین برابر بالا برده و از این‌ رو بسیاری از افراد مراجعه کننده به کلاس های ریفورمر، سریعتر از شرکت کنندگان کلاس های پیلاتس مت، نتایج دلخواه خود را در بدن خویش مشاهده می کنند.

دکمه بازگشت به بالا