جامعهمعرفی کسب و کار

سنگشویی چیست؟

سنگ شویی و ساب زدن | نکاتی که باید بدانید

سنگ شویی و ساب زدن یا سنگسابی و نماشویی  از جمله مواردی میباشد که در گام های مختلفی از طول عمر ساختمان ، برای داشتن کف زیبا و تمیز و همچنین نمای ساختمانی زیبا و چشمگیر توصیه می گردد.به شخصی که این گونه خدمات را انجام میدهد، ساب زن می گویند. کفسابی سنگ، کفسابی موزاییک و یا کف سابی بتن به صورت کلی، هنگامی لازم خواهد شد که پس از اجرای کف حال چه به صورت موزاییک و یا سنگ، سنگهای کف نسبت به یکدیگر در یک تراز قرار نگرفته باشند.

این حالت علاوه بر ظاهر نامطلوب ممکن است در مورد حرکت دادن اشیا سنگین در کف و یا حتی راه رفتن عادی سبب اختلال گردد. برای اجرای کف سابی نیازمند نیروی با تجربه استادکار و شاگرد با تجربه و همچنین مواد مصرفی مرغوب شامل لقمه سنگ ها، پد ها، دستگاه کفسابی، تی و سطل آب   چکمه و …. مراحل زدن ساب سنگ با توجه به نوع کف و نوع سنگ مورد استفاده در کف ساختمان متفاوت است و باید جنس سنگ یا کف میزان جرم و کثیفی کف میزان خط و خش کف و همچنین میزان پستی و بلندی کف لحاظ شود هر چه قدر سطح کف بالا پایین زیادی داشته باشد یا به اصطلاح تراز باشد نیاز استفاده از لقمه سنگ ها و مواد مصرفی بیشتر و وقت گیر تر است چرا که در امر کفسابی باید کلیه پستی و بلندی ها کف یا سنگ برداشته شود و در پایان کار شاهد سطحی یکدست و کاملا صاف باشیم.

برای دریافت خدمات کفسابی در کرج لطفا کلیک کنید.

با این تفاسیر کفسابی ساختمان چیست و چگونه انجام می شود؟ کف سابی بر روی هر نوع سنگی قابل اجرا است از سخت ترین سنگ ها گرفته مثل گرانیت، تا نرم ترین سنگ ها میتوان هر نوع سنگی را به کمک ساب اصولی و سابی که توسط استاد کار زده میشود را براق و درخشان نمود. سنگ ها مصنوعی – سنگ های چینی – سنگ ترارتن – سنگ مرمریت – سنگ خوی – سنگ دهبید – سنگ سیاه رگه دار طلایی و سفید – انواع گرانیت ها – سنگ صلصالی – سنگ ریخته شده – سنگ های لوکس و قیمتی – انواع سرامیک ها را هم میتوان فرچه شویی کرد و برای کفسابی کف های بتنی و لاشه سنگ ها هم میتوان با لقمه سنگ های الماسه این کار را انجام داد.

سنگ شویی و ساب زنی چه زمانی لازم است؟ ساب زنی سنگ کف زمانی لزوم پیدا می کند که کف ساختمان بعد از سنگفرش یکدست نشده و چهره زشتی به محیط داده است و یا اینکه در گذر زمان چرک و کثیفی بر روی سنگ حاکم شده و با روش های معمولی نمی توان آن را تمیز کرد. ساب زدن سنگ کف یا کف سابی با دستگاه مخصوص ساب زنی اجرایی می شود ، به گونه ای که فردی تحت عنوان کفساب اقدام به ساب زدن می کند و با حرکت دستگاه ساب زنی بر روی سنگ باعث یک دست شدن سطح شده و کیفیت را بالا می برد. ساب سنگ ساختمان در مواردی هم مانند: از بین رفتن کیفیت سنگ ، ریختن مواد شیمیایی بر روی سنگ ، یک دست نبودن سطح کف و بازگشت زیبایی سنگفرش استفاده می شود.

*نکته*ساب زدن سنگ کف به صورتی است که کفساب باید به خوبی سنگ فرش را بشناسد تا بتواند لقمه سنگ را به درستی به کار گیرد ، برای مثال برای ساب زنی سنگ گرانیت لقمه سنگ و الماس بیشتری لازم است اما برای ساب زنی موزاییک تعداد و نوع لقمه سنگ نصف می شود. همچنین در ساب زدن سنگ کف مواردی همچون وجود برق سه فاز قابل اهمیت است زیرا دستگاه ساب زنی که با برق سه فاز کار می کند دارای قدرت بیشتری نسبت به دستگاه ساب زنی تک فاز است.

نکات مهم اجرایی برای سنگ شویی و ساب زدن سنگ

۱- بررسی عمق خراشیدگی قبل از ساب زدن سنگ

قبل از شروع عملیات ساب زدن سنگ، نیروی کف‌ساب باید به عمق خراشیدگی‌های روی سنگ توجه کند. با گذشت زمان ممکن است سنگ آسیب‌هایی دیده باشد و آثار شکستگی، حفره و یا خط و شیار روی سنگ مشخص باشد. در چنین شرایطی متخصص کفسابی باید عمق خراشیدگی‌ها را برآورد کند. در صورتی که در بعضی نقاط ترک‌هایی با عمق یک تا سه میلی‌متر موجود است، قبل از سنگسابی این شکستگی‌ها باید ترمیم شوند. با ترمیم شکستگی، دیگر لازم نیست عملیات ساب زدن سنگ را تا یکدست شدن سطح سنگ با شکستگی‌های ایجاد شده روی سنگ ادامه داد و لایه نازک‌تری از روی سنگ برداشته خواهد شد.

۲- یکدست شدن ارتفاع لبه‌ها بعد از ساب زدن سنگ

در انتهای سنگسابی، حتما لبه‌ی سنگ‌ها باید میزان شده باشند و همه در یک سطح قرار بگیرند. اختلاف سطح جزئی بین سنگ‌های کف باعث می‌شود علاوه بر ظاهر ناخوشایند، انعکاس نور نیز در سنگ در جهت‌های مختلف شکل بگیرد و در نهایت سنگ شفاف و براق به نظر نخواهد رسید. بنابراین در پایان عملیات ساب زدن سنگ، حتما به خوبی از کف بازدید کنید و به ارتفاع لبه‌ی سنگ‌ها دقت کنید.

۳- جمع‌آوری پساب همزمان با عملیات ساب زدن سنگ

پسابی که هنگام سنگسابی ایجاد می‌شود نباید برای مدت زیادی در محل باقی بماند. چرا که خشک و سفت شدن پساب باعث می‌شود روی سنگ خشک و ماندگار شود. از طرفی بعد از جمع کردن پساب نباید در فاضلاب ریخته شود.

۴- ساب خیس ممکن است گمراهتان کند!

ساب زدن سنگ به کمک دستگاه ساب‌زنی خشک این مزیت را دارد که پودر و گرد و غبار ناشی از سنگسابی توسط دستگاه مکش هوا، جذب می‌شوند. بنابراین نمای به دست آمده در هر لحظه، همان نتیجه نهایی سنگسابی خواهد بود. اما در مورد دستگاههای ساب‌زنی خیس و همراه با آب‌پاشی، به دلیل انعکاس نور در آب ممکن است در مورد نیاز به کفسابی قسمتی از سطح، نیروی کفسابی گمراه شود. به خاطر داشته باشید در ساب زدنِ خیس، سطحی که می‌بینید کمی تیره‌تر از نتیجه نهایی کفسابی است.

۵- استفاده از دستگاه سه‌فاز به جای تک‌فاز

در صورتی که کنتور برق شما سه‌فاز است، از متخصص کفسابی بخواهید ساب زدن سنگ‌ها را با دستگاه سه‌فاز انجام دهد. چر که نتیجه سنگسابی با دستگاه سه‌فاز قابل مقایسه با دستگاه تک‌فاز نیست. با دستگاه سه‌فاز، سنگسابی در مدت زمان کوتاه‌تر و با کیفیت بالاتر و هزینه کمتری انجام خواهد شد.

نکاتی که گفته شد حتما توسط نیروهای کاربلد و حرفه‌ای سنگسابی رعایت می‌شود، اما لازم است شما نیز به عنوان کارفرما از آن‌ها آگاهی داشته باشید تا بتوانید بر نحوه کار و عملکرد متخصص نظارت داشته باشید. بنابراین برای ساب زدن سنگ‌ها سراغ شرکت‌های مطمئن خدماتی بروید، چرا که تجربه تیم اجرایی تاثیر مستقیم روی نتیجه کفسابی خواهد گذاشت.

کیفیت کفسابی : کیفیت کار کفسابی نیز بستگی به عوامل و شرایط مختلفی دارد مثلا تعداد دست های ساب که باید در مراحل مختلف کفسابی و به نوبت  انجام شود می تواند بسیار مهم و تاثیر گذار باشد که آیا کامل انجام می شود یا نه و نیز ساب ایتالیایی که معمولا برای مراحل آخر کفسابی و شفافیت و درخشندگی خوب و براق شدن سنگ نیاز است آیا انجام می شود یا خیر.

قیمت سنگ شویی و ساب زدن

در ساب زدن سنگ کف قیمت های متفاوتی از سمت افراد و شرکت های مختلف اعلام می شود که اکثر این قیمت های غیر منطقی می باشند برای مثال شما با اشخاصی برای ساب زنی سنگ تماس میگیرید و سنگ شما گرانیت می باشد و فرد برای ساب زنی کامل قیمت متری ۵ هزار تومن را اعلام می کند و شما از این قیمت پایین استقبال می کنید در حالی که شما فریب خورده اید زیرا ساب زدن سنگ کف برای سنگ گرانیت با این قیمت بیشتر شبیه شوخی است.

دقت کنید که ساب زنی سنگ برای سنگ گرانیت حداقل ۱۰ ساب با لقمه سنگ های استاندارد را می طلب و با قیمت ۵ هزار تومن فقط می توان سه ساب و شستشو با فرچه را استفاده کرد که این کار فقط و فقط نتیجه مقطعی را ایجاد می کند و در اصل ساب زنی انجام نشده است و تنها چرک و کثیفی موقت برداشته شده و لایه برداری صورت نپذیرفته است.

ساب زنی در سه سطح : ساب ایده آل ، ساب سنگ معمولی و کف شوی انجام می شود و هر یک قیمت جداگانه دارند به گونه ای که در حالت ایده آل ساب زن موظف است تا بهترین لقمه سنگ ها را به کار گیرد و از تمام نیروی خود برای لایه بردای و جلای سنگ استفاده کند و تعداد لقمه سنگ هایی که در ساب زدن استفاده می کند در بالاترین حد ممکن باشد تا کیفیت سنگ به حداکثر برسد.

قیمت ساب زدن سنگ به عواملی مانند: متراژ پروژه ساب زنی ، منطقه ، تعداد لقمه سنگ ، جنس سنگ ، سطح درخواستی کارفرما برای ساب زدن، به کار گیری دستگاه سه فاز یا تک فاز ساب زنی بستگی دارد. در قیمت ساب زدن سنگ ساختمان کارفرما تعیین می کند که چه میزان نتیجه کار برایش اهمیت دارد و ساب زن بر همین اساس شروع به کار می کند. نتیجه ساب سنگ به قدری جذاب و زیباست که افراد را در پایان کار حیرت زده می کند و تاثیر بی نظیری در ذهن و روان افراد دارد.

*** در پایان ذکر این نکته حائز اهمیت است که ساب زدن سنگ کف را جدی بگیرید، زیرا سنگ فرش های شما با هزینه زیادی اجرایی شده است و تنها با یک بار هزینه برای ساب زنی سنگ می توانید کیفیت صد در صدی را به سنگ های با ارزش خود بازگردانید.***

دکمه بازگشت به بالا