عمومیمعرفی کسب و کار

تفاوت کولر گازی اینورتر با کولر گازی معمولی در چیست؟

امروزه کولرهای گازی و اسپلیت‌ها به جزء جدایی ناپذیر از زندگی افراد تبدیل شده‌اند. کولرهای گازی انواع مختلفی دارند. یکی از انواع کولرهای گازی، نوع دو تکه آن است که به آن‌ها اسپلیت گفته می‌شود. اسپلیت‌ها انواع مختلفی دارند و قیمت آن‌ها نیز نسبت به سایر سیستم‌های تهویه مطبوع بسیار بالا است. علت این اختلاف قیمت بیشتر به علت داشتن ویژگی بسیار مهم آن‌ها است.

مهمترین ویژگی این نوع از کولرهای گازی، برخورداری از تکنولوژی اینورتر است که سبب اختلاف قیمت آن‌ها با سایر مدل‌ها می‌شود. تکنولوژی اینورتر پیشرفته‌ترین فناوری است که در صنعت به منظور بهبود عملکرد کمپرسور و کاهش مصرف دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. اینورتر تکنولوژی است که سبب ایجاد تفاوت اساسی بین نحوه عملکرد کولرهای گازی با هم می‌شود.  اگر دنبال خرید کولر گازی هستید در ادامه ما به بررسی تفاوت کولر گازی اینورتر با کولر گازی معمولی می پردازیم.

بررسی کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی

برای این که بتوان تفاوت کولر گازی اینورتر با کولر گازی معمولی را بررسی کنیم، ابتدا باید با چگونگی عملکرد هر یک از آن‌ها آشنایی داشته باشیم. قبل از این که کولر گازی اینورتر را با کولر گازی معمولی مقایسه کنیم بهتر است بدانید که فرایند و سیکل تبریدی و ترمودینامیکی هر دو کولر گازی اینورتر و معمولی مشابه به یکدیگر است. تنها تفاوت این دو کولر گازی با یکدیگر در عملکرد مدار الکتریکی آن‌ها است.

نحوه کارکرد کولر گازی معمولی

 کولر گازی یا اسپلیت معمولی در مدار الکتریکی خود از یک ترموستات بهره می‌برد که عملکرد آن به طور دیجیتال و با قطع و وصل کردن جریان همراه است. ترموستات مذکور در کولر گازی معمولی، دمای هوایی که از محیط به داخل دستگاه برمی‌گردد را سنجیده و اندازه‌گیری می‌کند. هنگامی که در محاسبات ترموستات دما محیط با حد تنظیم شده همانگی داشت با قطع جریان ورودی به کمپرسور، آن را خاموش می‌کند و در صورت مغایرت دمای هوای برگشتی از محیط با تنظیمات ترموستات، جریان برق به کمپرسور دوباره وصل شده و به این طریق کمپرسور روشن می‌شود. کمپرسور کولرهای گازی معمولی تا زمانی که روشن است با حداکثر قدرت و توان خود فعالیت می‌کند تا جایی که دمای محیط را به حد مطلوب که در تنظیمات دستگاه اعمال شده، برساند.

در این نوع از الکتروموتورها و به ویژه کمپرسور کولرهای گازی در هر بار استارت زدن دوباره دستگاه برای روشن شدن کمپرسور، موتور باید با اینرسی حرکتی زیادی روبه‌رو شده و بر آن غلبه کند. برای غلبه بر اینرسی لازم است که کمپرسور نیرون و توان بسیار بیشتری نسبت به زمان فعالیت خود صرف کند در نتیجه کمپرسور بیشترین میزان انرژی را خرج می‌کند و انرژی مصرفی دستگاه به مقدار زیادی در هنگام استارت دوباره، افزایش خواهد یافت. مقدار مصرف انرژی در این حالت نسبت به حالت‌های کارکرد معمولی دستگاه در هر لحظه دو برابر بیشتر خواهد بود.

بنابراین به این نتیجه می‌رسیم که در کولرهای گازی معمولی به علت استارت زدن دوباره میزان مصرف انرژی به صورت لحظه‌ای افزایش می‌یابد و حدود دو برابر جریان برق مصرفی بیشتری خواهد داشت. برای مثال اگر مقدار مصرف انرژی یک کولر گازی معمولی در هنگام کارکرد عادی برابر با 8 آمپر باشد، چنانچه دوباره راه‌اندازی شده و استارت بزند میزان آمپر لحظه‌ای آن برابر با 16 آمپر خواهد بود. این عدد بزرگ در آمپر مصرفی تنها مربوط به زمانی است که دستگاه برای راه‌اندازی مجدد استارت می‌زند و در ادامه فعالیت خود نیز مقداری آمپر مصرف می‌کند. بنابراین می‌توان گفت که مصرف کولرهای گازی معمولی (بدون اینورتر) بسیار بالا است.

نحوه کارکرد کولر گازی اینورتر

اما این فرایند در گولر گازی اینورتر کاملا برعکس بوده و به هیچ وجه دستگاه خاموش و روشن شدن‌های مکرر نخواهد داشت. برعکس فعالیت ترموستات و مدار الکتریکی کولر گازی معمولی، ترموستات و مدار الکتریکی کولر گازی اینورتر پس از سنجش دمای هوای برگشتی از محیط توسط ترموستات و اعلام گزارش به مدار الکتریکی، چنانچه دمای هوا هم ‌درجه با تنظیمات دستگاه باشد، دور موتور کمپرسور کند می‌شود اما دستگاه خاموش نمی‌شود و اگر این دما از حد مطلوب افت داشت، دوباره دور موتور کمپرسور افزایش می‌یابد. عدم بروز خاموشی در کمپرسور و در نتیجه نداشتن استارت‌های مکرر برای راه‌اندازی مجدد از افزایش مصرف انرژی به مقدار قابل توجهی پیشگیری می‌کند.

زیرا همان طور که در بالا به آن اشاره داشتیم بیشترین میزان آمپر مصرفی دستگاه در هنگام استارت زدن خرج می‌شود و چون در کولر گازی اینورتر استارت دوباره صورت نمی‌گیرد پس مقدار چشم‌گیری در مصرف انرژی صرفه‌جویی خواهد شد.

تفاوت کولر گازی اینورتر با کولر گازی معمولی چیست؟

کولر گازی معمولی که از تکنولوژی اینورتر بی‌بهره است، کارکردی با دور ثابت دارد. یعنی در عملکرد خود با رعایت الگویی ثابت مقدار توان و قدرت و سرعت ثابتی را برای فشرده کردن گاز مبرد صرف می‌کند. پس هنگامی که دمای اتاق به حد ایده‌آل برسد، جریان ورودی به کمپرسور خود به خود قطع شده و کمپرسور خاموش می‌شود و بعد دوباره روشن خواهد شد. بنابراین کمپرسور در کولر گازی معمولی که دور ثابت دارد یا خاموش یا روشن خواهد بود. کمپرسور کولر گازی معمولی در زمان روشن بودن بیشترین مصرف برق دارد یعنی با تمام ظرفیت آمپر مصرف می‌کند. در هنگام رسیدن ترموستات به درجه حرارت مشخص شده و خاموش شدن کمپرسور، فن دستگاه فعال مانده و کار خود را ادامه خواهد داد. برخی از کولرهای گازی به فناوری اینورتر مجهز هستند و به همین دلیل تفاوت زیادی با کولرهای گازی معمولی دارند.

اینورتر یک تکنولوژی پیشرفته ساخت ژاپن است که در وسایل الکترونیکی استفاده می‌شود. کولر گازی که اینورتر دار باشد همواره روشن است. یعنی خاموش نمی‌شود و با کمپرسور دور متغیر کار می‌کند. این امر سبب می‌شود عملکرد کولر گازی بهبود یافته و سیکل خنک‌سازی یا گرم‌سازی کارآمدتر باشد. در حقیقت اینورتر در کولر گازی عملکردی مشابه شتاب‌دهنده در یک خودرو دارد. به این معنا که اگر اینورتر با توجه به دمای محیط عملکرد کمپرسور را تنظیم کرده و در صورتی که نیاز به قدرت زیاد باشد، کمپرسور قدرت بیشتری ارائه می‌دهد و اگر نیاز به قدرت کمتری باشد، کمپرسور با سرعت و صرف توان کمتر کار می‌کند.

عمده تفاوت کولر گازی اینورتر با کولر گازی معمولی در میزان مصرف انرژی آن‎‌ها است. کولر گازی که از تکنولوژی اینورتر برخوردار باشد بسته به نوع کمپرسور به کار رفته در آن از حدود 45 درصد تا 70 درصد، انرژی کمتری نسبت به کولر گازی معمولی خواهد داشت.

جمع بندی

در این مقاله تفاوت کولر گازی اینورتر را با کولر گازی معمولی بررسی کردیم. مطمئنا شما نیز به این امر پی بردید که کولر گازی اینورتر بسیار بهتر از کولر گازی معمولی است. زیرا کولر گازی اینورتر که کارکرد دور موتور متغییر دارد نسبت به کولر گازی معمولی با کارکرد دور موتور ثابت، عملکردی بهینه‌تر دارد. همچنین کولرهای گازی اینورتر این توانایی را دارند که با سرعت بیشتری دمای محیط را به حد مطلوب رسانده و دمای ایده‌آل محیط را برای زمان بیشتری نسبت به کولر گازی معمولی، ثابت نگه می‌دراند. همچنین طول عمر کولرهای گازی اینورتر بیشتر از کولرهای گازی معمولی است. زیرا استارت زدن مکرر کمپرسور، آن را در معرض خطرارت زیادی قرار می‌دهد و سبب فرسایش سریع‌تر آن خواهد شد در نتیجه با کاهش طول عمر کمپرسور، طول عمر مفید کولر گازی نیز کاهش خواهد یافت.

دکمه بازگشت به بالا