عمومیمعرفی کسب و کار

انداره استاندارد کابینت و سازه های MDFگونه است؟

ابعاد استاندارد کابینت پایه آشپزخانه + دستگیره کابینت نئوکلاسیک

کابینت پایه در روی زمین قرار دارد و به صورت یک درب، دو درب و یا بیشتر است. با توجه به نوع کاربری می توان ترکیبی از درب و کشو را در طراحی کابینت های پایه استفاده کرد. عمق استاندارد کابینت های زمینی 58 سانتی متر است که با احتساب کانتر به 63 سانتیمتر می رسد. ارتفاع استاندارد در این کابینت ها حدود 83 سانتیمتر است که با در نظر گرفتن کانتر 5 سانتیمتر دیگر نیز به ارتفاع افزوده خواهد شد.

(83+5=88) پایه هایی با قابلیت تنظیم ارتفاع در کابینت زمینی نصب می شود. حداقل 3 سانتیمتر برای بلندی کابینت از سطح زمین مناسب است. ارتفاع درب ها 80 سانتیمتر و کشوها 14 سانتی متر ارتفاع دارند. در مورد عرض  انعطاف بیشتری وجود دارد در واقع امکان در عرض ۳۰، ۴۴، ۵۸، ۷۲، ۸۰، ۸۸ و۱۱۶ سانتیمتر با توجه به ابعاد و فضای مورد نظر وجود دارد.

ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه دیواری

کابینت های دیواری توسط پیچ و رولپلاک به دیوار نصب می شود. اتصال بدنه ها به یکدیگر نیز در پاره ای از اوقات انجام می شود. با همه اینها نگهداری لوازم خیلی سنگین در این فضا توصیه نمی شود. معمولا برای زیبایی و جلوه بیشتر از ویترین و درب های شیشه ای برای کابینت دیواری استفاده می شود. طراحی کابینت دیواری فضای آشپزخانه را شیک تر نشان یم دهد. عمق این کابینت ها بین 30 تا 58 سانتیمتر می تواند تغییر داشته باشد. عرض استاندارد کابینت دیواری یک یا دو درب 72 سانتیمتر است. البته با توجه به اندازه و ابعاد آشپزخانه می توان کابینت های کم عرض( بین 30 تا 36 سانتیمتر) و یا کابینت هایی با عرض 88 سانتیمتر را نیز طراحی کرد. این اندازه ها در حالت معمول استفاده نمی شوند.

مهم ترین نکته در ساخت کابینت دیواری با دستگیره کمد دیواری، ارتفاع آن است. با توجه به فاصیله بین کانتر و همچنین در نظر گرفتن سقف آشپزخانه ارتفاع می تواند 30، 88 و حتی 116 سانتیمتر نیز در نظر گرفته شود. در صورت نصب کابینت دیواری روی یک دیوار خالی این اندازه ها می تواند تغییر بیشتری داشته باشد. در صورتی که از کابینت پایه استفاده نشود محدودیتی در ارتفاع نیست و گاهی ارتفاع تا 133 سانتیمتر افزایش پیدا می کند. این اندازه نباید از سطح کانتر پایین تر باشد.

اندازه های استاندارد برای کابینت های بلند

در موارد خاص و وقتی ارتفاع سقف بیشتر باشد یا بخواهید ارتفاع کابینت ها را تا سقف ادامه دهید از کابینت های بلند استفاده کنید. طراحی و ساخت این کابینت ها سفارشی است و در مواقع عادی این اندازه ها کار نمی شود. اگر سقف خانه استاندارد باشد می توانید کابینت دیواری را تا سقف ادامه دهید و فضای خالی بین کابینت و سقف حذف می شود.

در این صورت ارتفاع کابینت بین 205 تا 235 سانتیمتر افزایش خواهد داشت. عمق مناسب نیز 30 سانتیمتر در نظر گرفته می شود ولی حداکثر امکان افزودن عمق تا 58 سانتیمتر نیز وجود دارد. بیشتر از این عمق کابینت ها عملا کارایی ندارند و استفاده از آن دشوار خواهد شد. پهنا و عرض کابینت بلند با توجه به فضای آشپزخانه طراحی می شود! به توصیه کابینت ساز بهترین اندازه ها 30،58 و 88 سانتیمتر می باشد.

ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه مدرن

بهترین راه برای ساخت کابینت هایی با اندازه استاندارد اینست که قد افراد توجه شود. برای مثال افراد خیلی قد بلند تمایل دارند که کابینت های دیواری کمی بلندتر نصب شوند. ناگفته نماند این افراد موقع برداشتن لوازم از کابینت پایه نیز مشکل دارند و حتی ارتفاع 90 سانتیمتری میز کانتر نیز برایشان کوتاه است. در حالیکه افرادی با قد کوتاه در استفاده از کابینت دیواری با اندازه استاندارد دچار مشکل هستند و دسترسی به طبقات بالایی کابینت ندارند. برای این افراد در عمل فضای قفسه های بالای کابینت دیواری بدون استفاده خواهد ماند. طراحی   با قابلیت تنظیم ارتفاع برای افراد با جثه متفاوت، منطقی تر است. در این صورت مبلغ بیشتری می پردازید ولی حداقل خیال تان بابت کاربردی بودن کابینت ها راحت است.

خدمات ساخت کابینت آشپزخانه در تهران

سرویس طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه توسط بهترین کابینت ساز تهران ارائه می شود. جهت ثبت سفارش رایگان می توانید از طریق اپلیکیشن هوم سرویز اقدام کنید. اپ هوم سرویز بر روی همه گوشی های اندرویدی قابل نصب است. نمونه لیست قیمت کابینت آشپزخانه در این مطلب درج شده است. مبنای قیمت گذاری در این سرویس ساخت و نصب کابینت با ابعاد استاندارد است. برای کابینت دیواری اندازه 70 سانتی متر در نظر گرفته شده و برای ابعاد بزرگتر، قیمت نهایی تفاوت خواهد کرد. در صورت عقد قرارداد، طراحی سه بعدی به رایگان انجام می شود. در غیر این صورت هزینه طراحی سه بعدی کابینت حدود 100 تا 200 هزار تومان هزینه دارد.

اگر قبلا تجربه ناخوشایندی از سفارش ساخت کابینت داشته اید و یا برای اولین بار قصد طراحی کابینت جدید را دارید، با ما تماس بگیرید. خدمات مشاوره و راهنمایی رایگان توسط تیم پشتیبانی ارائه می شود. منظور از ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه، سایزهای قدی، عرضی، بلندی و گودی کابینت آشپزخانه است. فاصله کابینت های دو تکه یا همان کابینت زمینی و دیواری باید با دیگر بخش های آشپزخانه مثل هود، سینک ظرفشویی و شیرآلات در اندازه ای استاندارد تعریف شده باشد. تناسب بین این اجزاء باید دقیق ارزیابی شود.

منظور از ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه، سایزهای قدی، عرضی، بلندی و گودی است. فاصله کابینت های دو تکه یا همان کابینت زمینی و دیواری باید با دیگر بخش های آشپزخانه مثل هود، سینک ظرفشویی و شیرآلات در اندازه ای استاندارد تعریف شده باشد. تناسب بین این اجزاء باید دقیق ارزیابی شود. حتی سایز لوازمی چون یخچال و ماشین لباسشویی و … نیز در این اندازه گیری ها لحاظ می شود. گاهی این نوع اندازه گیری ها جنبه کاربری بیشتری به ساکنین خانه می دهد. مثلا فاصله بین هود با اجاق گاز دارای یک استاندارد ثابت است و به هیچ وجه کم یا زیاد نمی شود.

چرا دانستن ابعاد و اندازه استاندارد کابینت آشپزخانه مهم است؟

ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه از موضوعات مهمی است که باید در دکوراسیون داخلی در نظر گرفت. رعایت این اندازه ها و اهمیت آن در ساخت کابینت، بی شک روی دکور آشپزخانه تاثیر مطلوبی خواهد داشت.  طراحی، ساخت کابینت و استاندارد اندازه گیری کابینت، برابر با معیارها و اندازه های موجود از موضوعات پر اهمیت در این حوزه است. چنانچه می خواهید کابینت ها را عوض کنید، خوب است بدانید، انواع کابینت ها از نظر سایز و اندازه گیری با هم فرق می کنند. چنانچه این اصول به درستی رعایت شود، قادر خواهید بود، دیگر لوازم آشپزخانه را به خوبی جانمایی کنید.

همانطور که می دانید، کابینت ها از شاخص ترین بخش هایی است که در آشپزخانه به کار می رود و حذف آنها، عملا آشپزخانه را فاقد معنی و کاربری خواهد کرد. وسایل و دستگاه های مرتبط با آشپزی ، ابزاری که در پخت و پز استفاده می شوند ، ظروف خوراک پزی و سرو غذا و … همه به محیطی نیاز دارند که بتوان آنها را داخل آن گذاشت.

چنانچه ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه و عمق استاندارد کابینت به درستی لحاظ شود، می توان از کمترین فضاها بیشترین استفاده را کرد. آشپزخانه های کوچک بسیاری هستند که از تعداد بالای کابینت برخوردار بوده و کاربری آشپزخانه را دو چندان کرده اند. بنابراین هیچ معماری از کنار مساله اندازه گیری دقیق کابینت ها به راحتی عبور نمی کند، زیرا همانطور که واضح است، این موضوع نقش مهمی در فضاسازی و جانمایی دیگر وسایل آشپزخانه بر عهده دارد. استادان کابینت ساز، ابعاد وسایل آشپزخانه برای کابینت را مورد توجه قرار می دهند. از آنجا که آشپزخانه قلب و محل فرمانروایی کدبانوی خانه است، بسیار مهم است، این بخش از ساختمان از شکیل ترین و کارآمدترین عناصر ساخته شده باشد.

تاثیر نوع کابینت در ابعاد و اندازه آن

ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه، متغیری از ابعاد خواهد بود. بدین معنی که اندازه استاندارد کابینت آشپزخانه بر مبنای مساحت آشپزخانه ( کوچکی یا بزرگی آن ) امکان دارد تا مقداری اندک تغییر نماید. ولی این موضوع، بدین مفهوم نیست که ما قادریم کابینت های آشپزخانه را در هر ابعادی که مایل باشیم، سفارش بدهیم.

یا در هر فاصله ای که دلخواهمان است، آن را نصب کنیم. لذا اندازه کابینت آشپزخانه، بیشتر از هر موضوعی باید برای ما اهمیت داشته باشد. این مساله ضامن ایمنی و راحتی بیشتر کسانی است که در آشپزخانه بیشترین وقت را سپری می کنند. از همین رو، استادکاران کابینت ساز، قبل از هر چیزی به آموزش اندازه گیری کابینت آشپزخانه اهمیت می دهند. این نهایت از دقت و مسئولیت، نتیجه ای جز ساخت یک محصول زیبا و دقیق نخواهد داشت.

بر اساس نوع کابینت، ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه نیز دچار تغییراتی می شود. باید قبل از هر موضوعی بدانیم، کابینت آشپزخانه از چه نوع مدل و سبکی پیروی می کند. معمولا با توجه به ابعاد و اندازه استاندارد کابینت آشپزخانه، این تقسیم بندی ها انجام می شود:
• کابینت دو تکه ( زمینی و دیواری)
• کابینت های یکسره ( سوپری)

اندازه های استاندارد کابینت آشپزخانه دو تکه (زمینی و دیواری)

ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه و ابعاد اندازه دقیق کابینت در مدل های زمینی و دیواری دارای اندازه های ویژه و اندازه گیری های خاص خود می باشد. همانطور که می دانید، کابینت هایی که روی زمین قرار می گیرند، به کمک یک پایه کوتاه از زمین فاصله می گیرد.

این پایه به کمک پیچ و مهره و دیگر اتصالات مربوطه به دیوار آشپزخانه نصب می شود. در کابینت هایی که بر روی دیوار قابلیت نصب دارند، بسته به نظر صاحبخانه و سبکی که کابینت برگزیده است، با فاصله معینی از سقف به دیوار آشپزخانه الصاق می شود.  این اندازه ها باید کامل و دقیق باشد. ناگفته نماند، اندازه گیری کابینت آشپزخانه به حدی دارای اهمیت است که در کارگاه های آموزشی ساعت ها برای آن وقت گذاشته می شود.

ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه همیشه از طرف استاد کار تعریف نمی شود. فاصله کابینت ها از دیوار و سقف، معمولا با رای و نظر مشتری نیز مشخص می شود. در گذشته، کابینت های دیواری از سقف فاصله داشت اما در حال حاضر این فاصله بسیار کمتر شده است.  حتی در مواردی نیز مشتری تمایل دارد این فاصله کاملا از میان برود. یکی از امتیازات این کار، داشتن فضای بیشتر در آشپزخانه است. بدین ترتیب آشپزخانه به خوبی فضای کافی در اختیار خواهد داشت تا وسایل و لوازم آشپزخانه را در خود جای دهد.

ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه در سبک های مختلف از تفاوت هایی برخوردار است. مثلا در ، کابینت ها چسبیده به سقف نصب می شوند. یا در ابعاد کابینت آشپزخانه mdf این اندازه گیری ها بازبینی می شود. زیرا ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه mdf در طراحی و ساخت آن بسیار دقیق باید باشد.

گاه سازنده این نوع کابینت ها، قد ابعاد کابینت آشپزخانه را به گونه ای بلند در نظر می گیرد که کابینت به سقف برسد. البته این اعمال سلیقه همیشه با توجه و برای مشتری صورت می گیرد. فرقی نمی کند داشته باشید یا کابینت روکش چوپ، در هر صورت در طراحی و ساخت کابینت از سلیقه و نظر شما نیز استفاده می شود.

عوامل موثر در تغییر سایز کابینت های دو تکه

ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه در کابینت های دو تکه بسیار مهم است. چنانچه آشپزخانه شما از این نوع کابینت ها برخوردار است ، فاصله بین دو تکه دارای استانداردی خاصی است. یعنی فاصله کابینت زمینی تا دیواری باید حدود 50 تا 65 سانتی متر باشد. چنانچه این فاصله کم شود، استفاده و کاربری آن سخت خواهد شد و مشکلاتی را به وجود خواهد آورد. ولی در شرایط منحصر به فرد، گاه این اندازه ها را می توان تغییر داد. به عنوان مثال، چنانچه افراد بلند قامتی در منزل زندگی می کنند، خوب است فاصله بین کابینت ها بیشتر باشد.

این فاصله باعث می شود تا از برخورد درب کابینت های بالا، به سر افراد جلوگیری شود. این موضوع نشان دهنده اندازه استاندارد درب کابینت آشپزخانه و ابعاد درب کابینت است. در ادامه به مواردی که باعث می شود این اندازه ها تغییر کند، اشاره خواهیم کرد :

  • گاه برای زیباتر شدن محیط آشپزخانه، فاصله بین دو کابینت زمینی و دیواری را افزایش می دهند. تصور کنید، با داشتن این فاصله می توان از طبقات چوبی استفاده کرد. قرار دادن اکسسوری و گلدان در این فضای طراحی شده، آشپزخانه را شکیل تر خواهد کرد. این سبک از کار، برای آشپزخانه هایی که تا سقف کابینت زده می شود، بسیار مناسب است.
  • از جمله عواملی که به شما یاری می رساند تا محیط آشپزخانه شما وسیع تر و بازتر به نظر برسد، قرار دادن کابینت های دیواری نزدیک به سقف است. هر چه ارتفاع کابینت دیواری از کابینت زمینی بیشتر باشد، نمای آشپزخانه زیباتر خواهد شد. این ترفندی زیرکانه برای آشپزخانه های جمع و جور است.
  • چنانچه ترجیح شما این است که از شیرآلات بلند استفاده کنید، مجبور خواهید شد، فاصله بین دو کابینت را بیشتر در نظر بگیرید. قدر مسلم، هر چه ارتفاع شیرآلات بیشتر باشد، سینک ظرفشویی نیز بزرگتر طراحی می شود . این نوع سلیقه، ضمن ایجاد زیبایی بیشتر در آشپزخانه، باعث راحتی بیشتر شما نیز خواهد شد. لذا اگر علاقه دارید حتما از شیرآلات و سینک ظرفشویی بزرگ استفاده کنید، اندازه و ارتفاع استاندارد کابینت آشپزخانه را بلند در نظر بگیرید.
  • چنانچه علاقه‌مند به استفاده از کاشی های بین کابینتی هستید یا می خواهید اکسسوری ها بهتر به چشم آید، می توانید فضای بین دو کابینت زمینی و دیواری را بیشتر در نظر بگیرید. این شیوه ای است که بیشتر طراحان دکوراسیون داخلی از آن برای زیباتر کردن فضای داخلی ساختمان استفاده می کنند.
دکمه بازگشت به بالا