عمومیمعرفی کسب و کار

کاربرد سیم جوش توپودری چیست؟

کاربرد مهم سیم جوش توپودری

1-  استفاده در جوشکاری های ساخت و سازها

2-  مناسب برای استفاده در تولید و طراحی قطعات خودرو

3- مناسب برای استفاده در طراحی انواع قطعات لوازم خانگی

اجرای روش جوشکاری با سیم جوش توپودری ممکن است به شکل اتوماتیک و نیمه اتوماتیک باشد که البته بسیاری از مردم روش نیمه اتوماتیک را در این فرایند مورد استفاده قرار می دهند. همچنین شما می توانید با داشتن تفنگ جوش نیمه اتوماتیک در حین جوشکاری، سرعت و کنترل بالایی را در این فرایند داشته باشید.

 

عملکرد مربوط به سیم جوش توپودری

در روش جوشکاری با سیم جوش های توپودری میان ماده مصرفی و فلز پایه یک پودری ایجاد می شود که حرارت موجود در این فرایند سبب ذوب شدن این پودر شده و در نتیجه اتصال مورد نظرتان صورت می گیرد. همچنین دوده ی حاصله از این روش جوشکاری نیز توسط گازهای محافظ پوشش داده شده و محیط اطراف را آلوده نمی کند.

استفاده از  این سیم جوش مهمترین نقطه عطف در تاریخ صنعت جوشکاری بوده است که نسبت به روش های سنتی جوشکاری، از مزیت ها و فواید بسیار بالایی برخوردار می باشد. امروزه بسیاری از افراد در کارگاه ها و صنایع مختلف به دنبال بهره مندی از روش جوشکاری با سیم جوش توپودری هستند تا بتوانند مقاوم ترین و باکیفیت ترین جوشکاری را برای محصولات تولیدی خود به ارمغان آورند.

همچنین شما می توانید با عملکرد دقیق این الکترودها از نزدیک آشنا شده و سپس اقدام به اجرای روش جوشکاری با سیم جوش توپودری نمایید. سیم جوش های موجود در این روش جوشکاری به شکل لوله هایی هستند که داخل آن با پودر مخصوصی پر شده است که به هنگام جوش این مواد پودری ذوب شده و فرایند جوش شکل می گیرد.

اگر شما بتوانید با دقت بسیار بالایی اقدام به استفاده از سیم جوش توپودری در فرایند جوش نمایید، می توانید یکی از تمیزترین و باکیفیت ترین جوش را برای خود به ارمغان آورید. همچنین فراموش نکنید که روش جوشکاری با سیم جوش های توپودری برای فلزات بسیار نازک تر نیز مناسب بوده و در محیط های بسته و بدون باد نیز کارایی بسیار بالایی را خواهد داشت.

9 مورد از مزیت سیم جوش توپودری

توجه داشته باشید که استفاده از سیم جوش توپودری می تواند یک سری از مهمترین و اصلی ترین مزیت ها را به دنبال داشته باشد که شما نیز با اجرای روش جوشکاری با سیم جوش توپودری می توانید از این مزیت ها بهره مند شوید.

1- این سیم جوش  می تواند جوش بسیار با استحکام و تمیزی را برای شما به ارمغان آورد.

2-  توجه داشته باشید که سرعت مربوط به جوشکاری در این فرایند بسیار بالاتر می باشد.

3- نرخ رسوب مربوط به روش جوشکاری با سیم جوش های توپودری بسیار بالاتر از جوشکاری با الکترودهای دستی می باشد.

4- سیم جوش های توپودری از تنوع و ابعاد بسیار مختلفی برخوردار هستند.

5- گازهایی که از سوختن فاکس تولید میشوند، نقش خنک کننده و محافظ را دارند.

6-  استفاده و اجرای روش جوشکاری با سیم جوش های توپودری بسیار مقرون به صرفه می باشد

7- جوش های حاصله از این روش جوشکاری بسیار مقاوم می باشد.

8-  روش جوشکاری با این سیم جوش ها تمام حالات را پوشش می دهد

9- شما می توانید در محیط های باز نیز به راحتی از روش جوشکاری با سیم جوش های توپودری بهره مند شوید.

 6 مورد از معایب سیم جوش توپودری

توجه داشته باشید که سیم جوش توپودری در کنار مزیت های خود، یک سری از محدودیت و معایبی را نیز دارد که شما می توانید قبل از اجرای روش جوشکاری با سیم جوش توپودری، با این موارد از نزدیک آشنا شوید. از مهمترین و بارزترین معایب مربوط به اجرای روش جوشکاری با سیم جوش توپودری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- گازهای موجود در ناحیه جوشکاری اگر قبل از سخت شدن مذاب نتوانند خارج شوند، فرایند جوشکاری را با متخلخل مواجه می کند.

2- میزان دوده ی حاصل از سیم جوش توپودری در مقایسه با دیگر روش های جوشکاری مدرن بیشتر می باشد و این امر کار جوشکاری را به نسبت سخت تر می کند.

3- برای اجرای روش جوشکاری با سیم جوش های توپودری نیاز به بسیار بالایی می باشد

4- هزینه های مربوط به خرید و تهیه تجهیزات مورد نیاز برای روش جوشکاری با سیم جوش های توپودری بیشتر می باشد.

5- برای اجرا روش جوشکاری با سیم جوش های توپودری به بهترین شکل ممکن نیازمند استفاده از تهویه مناسب می باشد.

6- جوشکاری برای تغییر الکترود خود مایستی ماسوره را تغییر دهد که این عمل کار سختی بوده و به دقت بالایی نیاز دارد.

6 متغیر مهم دخیل در فرایند جوشکاری با سیم جوش توپودری

جالب است بدانید که امروزه استفاده از سیم جوش توپودری در صنعت جوش اهمیت بسیار بالایی را به خود اختصاص داده است و این امر نشان از محبوبیت روش جوشکاری با سیم جوش توپودری نسبت به دیگر روش های جوشکاری مدرن در جهان می باشد. البته توجه نمایید که آیتم ها و متغیرهای بسیار زیادی در اجرای روش جوشکاری با سیم جوش توپودری دخیل می باشد که هر یک از این متغیرها سهم بسزایی در کیفیت جوشکاری انجام شده دارند. از مهمترین و اصلی ترین متغیرهای دخیل در فرایند جوشکاری با سیم جوش توپودری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- سرعت خوردن سیم

2- ولتاژ قوس الکتریکی

همچنین بخوانید :

3- نوع سیم

4- زاویه الکترود

5- ترکیب گازهای محافظ

6- نقطه تماس

کنترل و تنظیم این متغیرها نیز کار ساده ای نمی باشد و شما به مرور زمان و با کسب تجربه می توانید اثر این متغیرها را کاهش داده و بهترین جوشکاری را برای خود به ارمغان آورید.

4 مورد از تجهیزات مورد نیاز برای جوشکاری با سیم جوش توپودری

برای بهره مندی از سیم جوش توپودری بایستی یک سری از مهمترین و اصلی ترین تجهیزات و لوازم را در اختیار داشته باشید تا بتوانید از روش جوشکاری با سیم جوش توپودری نهایت استفاده را داشته باشید. از مهمترین و ضروری ترین تجهیزات مورد استفاده در روش جوشکاری با سیم جوش توپودری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- خوراننده سیم جوش با یک منبع برق که این مدل از سیم جوش ها معمولا در ولتاژ های ثابت بسیار خوب عمل می کنند.

2- تفنگی اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک

3- نیاز به گازهای محافظ

4- تغذیه کننده سیم جوش توپودری

انواع جوشکاری با استفاده از سیم جوش توپودری

سیم جوش توپودری از محبوب ترین سیم جوش های مورد استفاده در جوشکاری های مختلف می باشد که شما می توانید انواع مختلف جوشکاری را با این سیم جوش ها برای خود به ارمغان آورید. از مهمترین انواع روش جوشکاری با سیم جوش توپودری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- سیم جوش توپودری با حفاظ گاز

برای خنک سازی و ایجاد محافظ در فرایند جوشکاری، نیازمند استفاده از گازهای بی اثر هستید.

2- سیم جوش های توپودری خود حفاظ

این مدل از سیم جوش ها نیازی به استفاده از گازهای محافظ را نداشته و شما می توانید سرعت بالایی را در فرایند جوشکاری داشته باشید. روش جوشکاری با سیم جوش توپودری می تواند یکی از بهترین و مقاوم ترین جوش ها را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

قیمت سیم جوش توپودری

قیمت سیم جوش توپودری به عوامل مختلفی مانند کیفیت، مواد اولیه سیم جوش، عمده ای بودن سفارش بستگی دارد. جهت سفارش و خرید سیم جوش توپودری شما می توانید از سایت فیدساکو اقدام کنید و یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

روش انجام جوشکاری توپودری چگونه است؟

اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که روش جوشکاری توپودری به چه صورت است، در این بخش به بررسی آن می پردازیم. جوشکاری FCAW دارای ۳ فاکتور اصلی الکتریسیته، محافظت در برابر جریان هوا و مواد فیلر است. منبع برق در این نوع جوشکاری مانند جوشکاری میگ بوده و ولتاژ آن ثابت است. در جوشکاری FCAW از گرمای تولید شده توسط قوس الکتریکی برای اتصال بین قطعه کار فلزی و الکترود استفاده می شود.

سپس سیم جوش و قطعه کار ذوب شده با یکدیگر ترکیب می شوند و اتصال را شکل می دهند. در این نوع جوشکاری ، حوضچه جوش توسط ذوب شدن سیم جوش و قطعه کار ایجاد می شود و در ادامه هسته توپودری ذوب می شود این عمل یک نوع محافظت در برابر جریان هوا را نیز به وجود می آورد. نکته مهم در نحوه انجام شدن جوشکاری توپودری استفاده مستمر از الکترود یا سیم جوش است.

تجهیزات مورد نیاز جوشکاری توپودری

برای انجام عملیات جوشکاری FCAW توسط به تجهیزات مختلفی نیاز است. این تجهیزات شامل مواردی همچون منبع برق، سیم جوش یا الکترود ، تفنگ جوشکاری، درپوش کاری، کابل انتقال برق ، دستگاه اندازه گیری جریان هوا و گاز محافظ در صورت نیاز می باشد.

انواع الکترودهای جوشکاری توپودری

همانطور که می دانید الکترودها یا سیم جوش های مورد استفاده در جوشکاری توپودری توخالی هستند که با پودر جوش پر شده اند. الکترود های توپودری دارای سایزهای مختلفی می باشند و باید در محیطی خشک نگهداری شوند. از پرکاربردترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود که برای دسته بندی راحت تر کد گذاری شده اند:

 •  الکترود توپودری ۰۳۵
 • الکترود توپودری ۰۴۵
 • الکترود توپودری ۰۵۲
 • الکترود توپودری ۱۶

قیمت الکترودهای توپودری با توجه به موارد مختلفی مانند مدل، کیفیت، مواد اولیه و … متفاوت است. شما باید با توجه به نوع سازه و نیاز خود یکی از انواع الکترودهای توپودری را انتخاب کنید.

ولتاژ در جوشکاری توپودری

همانطور که گفته شد میزان ولتاژ در جوشکاری FCAW ثابت است. منبع برق در جوشکاری توپودری و جوشکاری MIG یکسان است. این ولتاژ از نوع DC بوده که توسط باتری تولید می شود. در جوشکاری توپودری میزان آمپراژ با سرعت تغذیه سیم تغییر می کند و هر چقدر سرعت آمپر بالاتر باشد، گرمای تولید شده بیشتر است و عمل جوشکاری با سرعت زیادتری انجام می شود. اگر از الکترود بزرگ استفاده شود ،دستگیره دارای قطب مثبت، اما چنانچه از الکترود کوچک استفاده شود، دستگیره دارای قطبیت منفی می گردد.

سرعت جوشکاری توپودری

جوشکاری توپودری به عنوان سریع ترین جوشکاری دستی شناخته می شود. به طوری که حتی نسبت به جوشکاری میگ نیز ،سه برابر بیشتر سرعت دارد. FCAW با سرعت بالایی صورت می گیرد اما افت کیفیت ندارد و اتصال را به بهترین نحو بین الکترود و قطعه کار ایجاد می کند.

کاربردهای جوشکاری توپودری

از فرآیند جوشکاری توپودری (FCAW) در ساخت و سازهای بسیاری استفاده می شود. از مهمترین کاربردهای این نوع جوشکاری می توان به جوش قطعات کربن استیل، چدن، آلیاژهای نیکل و استیل ضد زنگ اشاره نمود. جوش FCAW یکی از پرکاربردترین انواع جوشکاری در صنایع نفت و گاز و نظامی نیز محسوب می شود. به دلیل انعطاف پذیری خوب جوشکاری FCAW، از آن برای ساخت مخازن تحت فشار نیز بهره گرفته می شود. باید این نکته را خاطرنشان کنیم که برای جوش فلزات غیر آهنی مانند آلومینیوم نمی توان از جوشکاری توپودری استفاده نمود.

مزایای جوشکاری توپودری

جوشکاری توپودری یکی از محبوب ترین انواع جوشکاری در ساخت و سازهای مختلف به شمار می رود. استفاده از آن به دلیل مزایای خوبی که دارد رواج یافته است. از مهمترین ویژگی ها و مزایای جوشکاری توپودری FCAW می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. عدم استفاده از گاز محافظ
 2. استفاده در فرآیند های چند جهته
 3. قابل استفاده در فضای باز و عدم تاثیر پذیری از وضعیت جوی نامناسب
 4. عملکرد بهتر در اتصال مواد ضخیم در مقایسه با جوشکاری میگ و مگ
 5. بهترین گزینه برای جوشکاری فولادهای آلیاژی
 6. دارای نرخ رسوب بیشتر نسبت به جوشکاری میگ و مگ
 7. سرعت بالا بدون افت کیفیت و تاثیر منفی
 8. ساده و راحت بودن و عدم نیاز به مهارت بالا
 9. عدم نیاز به تمیز کردن اولیه مواد برای جوشکاری
 10. استفاده برای استیل های با آلیاژ کم
 11. استفاده برای آلیاژهایی با درصد نیکل بالا
 12. ایجاد نفوذ عمیق
 13. حساسیت کم به آلودگی و زنگ زدن

محدودیت های جوشکاری توپودری

جوشکاری FCAW با اینکه از مزایای بسیاری برخوردار است، محدودیت هایی نیز دارد. توجه به این محدودیت ها قبل یا هنگام عمل فرایند جوشکاری ضروری است و باید با درنظر گرفتن آنها عملیات جوشکاری را انجام داد. از جمله این محدودیت ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. نیاز به تهویه مناسب به خاطر تولید دود سمی
 2. تولید سرباره جوش
 3. گران بودن مواد فیلر نسبت به جوشکاری GMAW (میگ مگ)
 4. تعویض سخت و زمانبر مواد فیلر
 5. قیمت بالای الکترودهای توپودری نسبت به الکترودهای معمولی مورد استفاده در جوشکاری میگ
 6. ایجاد مشکل در دیدن حوضچه جوش بخاطر تولید دود زیاد

مقایسه جوشکاری توپودری با جوشکاری میگ و مگ

جوشکاری FCAW با جوشکاری MIG/MAG دارای شباهت های بسیاری است و فقط در مواردی تفاوت های پایه ای با یکدیگر دارند. جوشکاری توپودری منعطف تر است و نرخ رسوب بیشتری دارد. همچنین سرعت انجام عملیات و پایداری قوس الکتریکی در FCAW از دو مدل جوشکاری میگ و مگ بیشتر است.

از دیگر تفاوت های این فرآیندهای جوشکاری می توان به الکترودهای غیر مشابه اشاره نمود. الکترودها یا سیم جوش های مورد استفاده در جوشکاری توپودری دارای حفره توخالی هستند که از پودر (فلاکس) پر شده اند اما الکترودهای مورد نیاز برای جوشکاری میگ و مگ توپر می باشند. فلاکس موجود در الکترودهای FCAW گاز محافظ را خود به خود تولید می کنند و دیگر مانند MIG/MAG نیاز به منبع تولید گاز خارجی نیست. به همین دلیل از جوشکاری توپودری می توان در بیرون از ساختمان و فضای باز استفاده نمود، ولی دو مدل جوشکاری میگ و مگ این امکان را به ما نمی دهند.

دکمه بازگشت به بالا