عمومیمعرفی کسب و کار

از کجا گل آرایی رو یاد بگیریم؟

گل آرایی چیست؟

در این مطلب تصمیم داریم شما را با بهترین کلاس گل آرایی آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید. دیزاین گلها نیاز به مهارت و شناخت یک سری اصول و ابزارهای اولیه دارد. آموزش گل آرایی به طبقه بندی و ارزیابی انواع گل ها، شناخت سبک های مختلف و فنون گل آرایی می انجامد. هنر گل آرایی تزئین گل ها، شاخه ها و برگ ها در کنار هم است، که ضمن تناسب بین آنها نمای جذاب و زیبایی را ایجاد می کند.

مهم ترین رشته های گل آرایی که در آموزشگاه گل آرایی تدریس می شوند عبارتند از: گل آرايی گل هاي خشک، تکثیر و نگهداری گل و گیاهان زینتی. در اصل گل آرايی گل هاي طبیعی به عنوان مقدمه شغلی در حوزه هنرهاي تزئینی و کشاورزي می باشد. به این ترتیب شامل بکارگیري اصول اولیه گل آرایی، آماده سازي شرایط محیطی، زیبایی شناسی رنگ ها، انبارداري و حمل و نقل، نگهداري و مواظبت در گل فروشی ها و بکارگیري سبک ها و فنون گل آرایی می باشد.

آموزش گل آرایی با ارائه گواهینامه بین المللی

آموزش گل آرایی و گذراندن دوره گل آرایی با مراکز دانشگاهی، گل فروشی ها، نمایشگاه های گل و گیاه و مراکز تولید بذر در ارتباط است. اصول اولیه گل آرایی شامل این موارد است:

 ابزار و مواد اولیه گل آرایی و نوع کاربرد آن ها، انواع گلدان ها، پایه ها، سبدها، مواد تزئینی.

انواع کنز و نوع کاربرد آن ها.

ساختمان دسته گل، طرح دسته گل، تناسب در دسته گل، تعادل دسته گل، هماهنگی و اندازه گل.

محل قرارگیري گل ها و گیاهان زینتی در منزل و فروشگاه گل.

البته باید مهارت استفاده از ابزار گل آرایی، فرم دادن و سیم زدن برگ هاي تزئینی و گل ها، بکارگیري نوار و سیم گاترین، تمیز کردن و اسپري زدن برگ ها و گل ها، مهار اسفنج در سبد و پایه ها، حذف برگ، تیغ و تیمار گلبرگ ها، کوتاه کردن ساقه، شوك دادن، سوزاندن و کوبیدن ساقه گل، چیدمان گل در ظروف آب، تزئین با ربان، کادو، سلفون، فون و … را نیز در کلاس گل آرایی بیاموزیم.

تجهیزات، ابزار، مواد مصرفی و منابع در آموزش گل آرایی:

انواع گلدان، پایه، سبد، مواد تزئینی.انواع کنز.انواع گل طبیعی.اسفنج خشک و آبکش.قیچی باغبانی و خیاطی.سیم چین.سیم نازك و فولادي.سیم گاترین و نوار.چسب حرارتی.آب پاش.اسپري براق کننده.سلفون.کاغذ رنگی.انواع ربان.رز پاکن.ظروف نگهداري گل و پایه.دستگاه نوار چسب.چسب نواري.انواع تورهاي آهار.انواع سبد و گلدان ها.انبردست و چکش.کارد.

بنابراین باید موارد ایمنی در استفاده از ابزار گل آرایی رعایت گردد. از مواد طبیعی جهت طراحی به جاي مواد مصنوعی و آسیب رسان به محیط استفاده کنیم. در آموزش گل آرایی به استفاده بهینه از ابزار و مواد اولیه و رعایت بهداشت فردی و محیطی در هنگام گل آرایی تاکید می شود.

طبقه بندي گل و گیاهان زینتی و نوع نگهداري آن ها، جداول طبقه بندي گل و گیاهان، مراحل صحیح اجرای دسته گل و سبد گل در گل آرایی، روش هاي آماده سازي گل و گیاهان جهت حمل از مراکز خرید به فروشگاه در آموزش گل آرایی مد نظر قرارمی گیرد. تشخیص کیفیت گل و گیاهان برگساره اي، طریقه قیمت گذاري و چگونگی حمل و نقل و بسته بندي هم، از موارد بسیار مهم است.

مهارت آماده سازی و تیمار انواع گل و گیاهان برگساره اي و آپارتمانی در فروشگاه گل، آشنایی با رموز خرید و فروش گل و نوع قیمت گذاري هم در آموزش گل آرایی به صورت کامل بیان می شود.

ارزیابی و درجه بندی گل ها که مطابق با استانداردهای اقتصادي اروپا و ایالات متحده آمریکا و ایران و آسیا است، مرحله بعدی آموزش گل آرایی است. در این استانداردها کیفیت گل ها از نظر دوام و طول عمر، قطر و اندازه ساقه، ظاهر و تردي ساقه، نواقص گل، کیفیت رنگی گل ها و برگ ها بررسی می شود. بنابراین حس رقابت بین تولید کنندگان گل بالاتر می رود.

شناخت آفات و بیماري ها و جلوگیري از انتقال آن ها، شرایط محیطی پس از برداشت نظیر شرایط فیزیکی، آلودگی هوا و بهداشت محیط، کیفیت آب و تاثیرش روي گل ها، بکارگیري میکروبکش ها، تنظیم کننده هاي رشد، ترکیبات افزایش دهنده طول عمر گل ها هم مهارت هایی است که در آموزش گل آرایی بیان می شوند. به همین خاطر طول عمر گل ها افزایش پیدا می کند، اما باید از آلودگی هوا در فروشگاه هاي گل توسط وسایل احتراقی و دودزا جلوگیری کرد.ی

کاربرد گل آرایی

بیشترین کاربرد گل آرایی جهت ایجاد صمیمیت میان افراد است. از کاربردهای جذاب گل آرایی زیباشناسی رنگ می باشد، که در روح و روان افراد تاثیر گذار است. فیزیک رنگ، روانشناسی رنگ ها، ذات و نمود و هارمونیک رنگ ها، هماهنگی و دایره رنگ، کنتراست و شناخت رنگ هاي اولیه، ثانویه، ثالثه و رنگ هاي مکمل در کلاس گل آرایی آموزش داده می شود. مهارت ترکیب رنگی گل ها و برگ ها تا رسیدن به هـارمونی در دسته گل، استفاده درست و صحیح از رنگ ها و تاثیر مثبت آن بر شخصیت افراد از اصول مهم آموزش گل آرایی است.

بنابراین انبار کردن گل ها به صورت مرطوب در فروشگاه گل، به صورت خشک در محیط انبار، قفسه بندي و چیدمان گل در محیط انبار و فروشگاه، بسته بندي گل و گیاهان برگساره و نوع چیدمان جهت حمل و نقل، همگی در آموزشگاه گل آرایی به علاقه مندان آموزش داده خواهد شد. با این آموزش ها از ضایعات در این صنعت کاسته شده، همچنین از رشد بیماري ها در محیط انبار و سرایت آن به دیگر گیاهان و انسان ها جلوگیری می شود. در نهایت موجب عدم انتقال بیماري ها و آفات گیاهی به فضاي سبز می گردد.

مهارت چیدمان ویترین گل، سبد گل، گیاهان آپارتمانی درگلفروشی، تعویض گلدان، تعویض آب ظروف نگهداري گل، نوع چیدمان گل، تیمار گل ها و برگ ها، حذف مواد زائد در دوره گل آرایی آموزش داده می شوند. در نتیجه باعث جذب بیشتر مشتريان شما شده و انتخاب گل ها را توسط خریداران آسان تر می کند. اما باید نکات ایمنی و مقابله با خطرات ناشی از سقوط اشیاء و افراد را در محیط فروشگاههاي گل رعایت کرد.

آشنایی با سبک ها، تاریخچه گل آرایی در جهان و ایران و شناخت سبکهاي گل آرایی، هدف و موضوع آراستن گل، تاثیر گل در هنر و معماري و مذهب و ادبیات و فرهنگ در کلاس گل آرایی مورد بررسی قرار می گیرد. سبک های گل آرایی عبارتند از: سبک کلاسیک، سبک مدرن، سبک اسپرت و برگ آرایی و سبز آرایی در دسته گل. شما باید از فرهنگ گل آرایی در ملل مختلف آگاهی داشته باشید.

مدرک گل آرایی

انواع مدرک گل آرایی در ایران بر اساس اعتبارشان به ترتیب عبارت اند از:

مدرک گل آرایی داخلی

مدرک گل آرایی فنی و حرفه ای ورکشاپ

مدرک گل آرایی بین المللی و فنی و حرفه ای

مدرک گل آرایی بین المللی خارجی

مدرک گل آرایی داخلی، ابتدایی ترین و ساده ترین است. این مدارک به اعتبار آموزشگاه گل آرایی وابسته است. اولین آموزشگاه گل آرایی، یا آموزشگاهی که سابقه بیشتری دارد، بیشترین امتیاز را کسب می نماید.

مدرک گل آرایی فنی و حرفه ای فقط توسط آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای داده می شود. این آموزشگاه ها فیلترهای فنی و حرفه ای را می گذرانند تا بتوانند این مدرک را ارائه کنند.

مدرک گل آرایی بین المللی و فنی و حرفه ای، دارای سریال نامبر جهانی است و مستقیما از ایران صادر می شود. اما در جهان دارای اعتبار نیست زیرا مدارکی که از ایران صادر می شوند، در کشور های اروپایی و آمریکا تحریم است.

مدرک بین المللی گل آرایی خارجی تنها مدرک معتبری است که امکان مهاجرت را از طریق گل آرایی برای شما ایجاد می کند. این مدرک امکان فعالیت در کشور های حاشیه خلیج فارس و اروپایی را به سادگی برایتان به ارمغان آورده، کسب درآمد دلاری را فراهم می سازد. این مدارک که دارای سریال نامبر جهانی هستند و از یک کشور اروپایی صادر شده اند، معتبرترین مدرک گل آرایی می باشند. قابلیت پیگیری از طریق وب سایت را هم دارند و در سامانه بین المللی ثبت شده و به زبان انگلیسی می باشند.

درآمد و بازارکار گل آرایی

امروزه شاهد رشد و گسترش چشمگیر بازار گل آرایی هستیم. سایت های معتبری وجود دارند که ضمن رعایت اصول چیدمان، دسته گل های زیبایی را می آفرینند و درب منزل به مشتریان تحویل می دهند. گل فروشی ها هم به صورت حضوری و هم آنلاین گل هایشان را به فروش می رسانند. میزهای تزئین شده با گل در جلسات مختلف چه رسمی و چه عاشقانه استفاده می شوند. از سبک های مختلف گل آرایی به خاطر انتقال حس خوب، انرژی مثبت، سرسبزی، طراوت و شادابی استقبال فراوان شده است.

دکمه بازگشت به بالا