جامعهمعرفی کسب و کار

چه کسانی از درب آکاردئونی استفاده می‌کنند؟

درب آکاردئونی چیست و چه کاربردی دارد؟

برای جواب به سوال درب آکاردئونی چیست و قیمت حفاظ آکاردئونی چقدر است؟ باید بگوییم حفظ امنیت مکان‌ها، منازل و واحدهای آپارتمانی به خصوص در مراکز پرجمعیت و پررفت و آمد، یکی از چالش‌های مهم افرادی است که در چنین محیط‌هایی زندگی و کار می‌کنند. درب‌های ضد سرقت در انواع و اقسام گوناگون برای حفظ امنیت به کمک ما آمده‌اند اما این درها نیز با وجود تبلیغات فراوان، قابل هک شدن و باز شدن هستند. همیشه یک راه مکمل، می‌تواند این امنیت و آرامش خیال را بهتر تامین کند. یکی از این راه‌های تکمیلی برای حفظ امنیت مکان‌ها، «درب‌های آکاردئونی» هستند. در جواب به درب آکاردئونی چیست باید بگوییم این درب‌ها که از آهن و فلز ساخته می‌شوند و برای رفت و آمد راحت‌تر، قابل جمع شدن هستند، می‌توانند سطح امنیتی بالاتری را برای شما فراهم کنند.

 به علاوه مدل دیگری از درب‌های آکاردئونی به ویژه در سال‌های اخیر به طراحی داخلی منازل و دیگر فضاها، وارد شده است. این درب‌ها که به راحتی جمع و باز می‌شوند، بیشتر تقسیم بندی فضاهای داخلی مورد استفاده قرار گرفته و بیشتر از جنس چوب ساخته می‌شوند. در این مقاله از شرکت صنایع فلزی کوروش قصد داریم تا بدانیم درب آکاردئونی چیست و چه انواعی دارد؟ استفاده از آن چه مزایا و معایبی دارد و چگونه می‌توانیم یک درب آکاردئونی مناسب را برای مکان مورد نظرمان، تهیه کنیم.

حفاظ یا درب آکاردئونی چیست؟

برای جواب به سوال درب آکاردئونی چیست؟ حفاظ یا درب آکاردئونی یک سازه مشبک بیشتر به شکل لوزی از جنس فلز و تا شونده است که بر روی قاب درهایی که نیاز به امنیت مضاعف دارند، نصب می‌شود. این درب‌ها طوری طراحی شده‌اند که وقتی افراد به داخل ساختمان به طور مرتب در حال رفت و آمد هستند، دست و پا گیر نباشند و در گوشه‌ای از درب اصلی جمع می‌شوند. اما هنگامی که ساکنان و یا افراد مستقر در محل، از آن‌ خارج می‌شوند، به صورت آکاردئون باز شده و به یک دیواره فلزی محکم برای حفظ امنیت بهتر، تبدیل می‌شوند.

این درها که در اصطلاح به آن‌ها «درب کرکره‌ای» یا «درب کشوئی» نیز گفته می‌شود، برای تامین امنیت بیشتر فضاهایی مانند درب آپارتمان و یا واحدهای مسکونی، درب مغازه و با واحد تجاری، پاساژها، پارکینگ‌ها، تراس‌ها و دیگر فضاها استفاده می‌شوند. علاوه بر حفظ امنیت فضاها، این درب‌ها به علت مشبک بودن وزن کمی داشته و فضای کمی را نیز اشغال می‌کنند. علت نامگذاری این درب‌ها، به علت شباهت آن با ساز «آکاردئون» است که با باز و بسته شدن تولید صدا می‌کند. این درها به علت جنس محکم، نوعی درب ضد سرقت به شمار می‌روند و انواع قفل‌ها برای امنیت بیشتر و همچنین ریموت برای درب‌های بزرگ، بر روی آن‌ها قابل اجرا شدن است.

کاربرد درب آکاردئونی چیست؟

برای جواب به سوال کاربرد درب آکاردئونی چیست؟درب‌های آکاردئونی گزینه‌ای مناسب برای تضمین امنیت مکان‌ها، به ویژه واحدهای آپارتمانی در ساختمان‌های پرجمعیت و پررفت و آمد، محسوب می‌شوند. این درب‌ها برای محافظت از آپارتمان‌های مسکونی، شرکت‌ها، مغازه‌های تجاری، پارکینگ‌ها، پاساژها، اداره‌ها و دیگر مکان‌هایی که نیاز به امنیت بیشتری علاوه بر درب اصلی دارند، استفاده می‌شود. به علاوه این درب‌ها برای جداسازی و سطح‌بندی امنیتی درون فضاهای داخلی نیز نصب و استفاده می‌شود. به طور مثال در ساختمان‌ها اداری برای جداسازی فضاها و حفظ امنیت بیشتر به کار می‌روند.

 این درب‌ها همچنین در بیرون درب اصلی و داخل چهارچوب اصلی در نیز قابل اجرا هستند. این درب‌ها برای جداسازی فضاهایی مانند پارکینگ از دیگر فضاها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. از دیگر کاربردهای این درب‌های آکاردئونی، حفظ امنیت پنجره‌هایی است که در ارتفاع پایین قرار دارند مانند پنجره‌های طبقات اول. این درب‌ها جلوی ورود افراد غیرمجاز را از طریق این پنجره‌ها غیر ممکن می‌سازد. به علاوه در مواقع غیرضروری می‌توان آن‌ها را به راحتی باز کرد.

ساختار درب آکاردئونی چیست؟

برای جواب به سوال ساختار درب آکاردئونی چیست؟ یکی از سوالات مشتریان و کسانی که به دنبال نصب این مدل از درب‌، برای حفاظت از مکان‌های خاص هستند، این است که جنس درب آکاردئونی چیست و چگونه ساخته می‌شود؟ این مدل از درب‌های ضدسرقت، از مرغوب‌ترین انواع آهن به شکل پروفیل ساخته شده و از استحکام بسیار بالایی برخوردار است. درون این پروفیل‌ها، با تسمه‌های عمودی و افقی و انواع طرح‌های تاشو پر می‌شود. ساختار اصلی این درب‌ها را یک قاب آهنی تشکیل می‌دهد که بر روی چهارچوب در، جوش داده می‌شود و یک ریل از جنس آهن و چرخ‌دار نیز در بالای درب، برای باز و بسته کردن در، کار گذاشته می‌شود.

 رنگ‌هایی که برای رنگ آمیزی این درب‌ها استفاده می‌شوند، رنگ‌های «کوره‌ای» است که کیفیت و دوام بسیار زیادی دارند. رنگ‌های مشکی، مسی، مشکی- مسی، سفید، نقره‌ای و قهوه‌ای سوخته رنگ‌هایی هستند که بیشتر برای رنگ آمیزی این درها به کار می‌رود. به علاوه یک یا چند قفل نیز به صورت روکار و یا توکار برای ایمنی بیشتر روی در نصب می‌شود. قفل‌های توکار به صورت مخفی کار گذاشته می‌شوند و ایمنی درب را بسیار بالاتر خواهند برد.

 انواع درب آکاردئونی چیست؟

برای جواب به سوال انواع درب آکاردئونی چیست؟ به طور کلی می‌توان گفت نوع اصلی و پرکاربرد این درب‌ها، نوع فلزی و آهنی ‌آن است اما این درها در انواع «ام دی اف» و «پی وی سی» نیز ساخته و استفاده می‌شوند. انواع آهنی این درها به علت استحکام و دوام بالا، کاربرد گسترده‌ای به ویژه برای فضاهای خارجی دارند. این درب‌های آکاردئونی آهنی، طرح‌های گوناگونی نیز دارند. این درب‌ها در طرح‌های دو گل لوزی، سه گل، چهار گل، پروانه‌ای و نوع کلاسیک در بازار وجود دارند. البته پرکاربردترین و مناسب‌ترین طرح از این نوع درب‌ها، طرح سه گل است. برخی از طرح‌های پراستفاده این درب‌ها عبارت است از:

·         درب آکاردئونی 3 گل

پرکاربردترین نوع درب‌های آکاردئونی محسوب می‌شود که با طراحی ساده و کاربردی، امنیت خوبی برای فضاهایی که نیاز دارید را فراهم می‌کند.

·         درب آکاردئونی در طرح 3 گل 4 خم

در مدل‌های قدیمی‌تر درب‌های آکاردئونی، استحکام تسمه‌های عمودی در، پایین بود به نحوی که ممکن بود سارقان با استفاده از دیلم و خم کردن آن اقدام به باز کردن آن نمایند. در این طرح اما  3 ردیف لوزی با چهار خم در درب تعبیه شده که در نقاط خم، تسمه‌ها به هم برای استحکام بیشتر جوش داده شده است.

·         درب آکاردئونی طرح پیچی

در این طرح از درب‌های آکاردئونی، در تسمه‌های عمودی در چند نقطه، در فلز پیچ ایجاد شده است. این طرح پیچ، استحکام درب را در مقابل شکسته شدن و باز شدن بسیار بالاتر برده و در عین حال، حالت زیبایی نیز برای این در به وجود آورده است.

·         طرح ایتالیایی درب آکاردئونی چیست؟

درب‌های آکاردئونی کشویی معمولی، به صورت سه گل با طول تسمه نیم متری تولید می‌شوند اما این مدل از درب‌ها، به صورت دو گل و با طول تسمه یک متری ساخته می‌شوند. این درب‌های آکاردئونی ایتالیایی، از لحاظ روان بودن در باز و بسته شدن از مدل‌های دیگر بهتر عمل کرده و کیفیت و ایمنی و کارایی قابل قبولی نیز دارند.

·         تمام لوزی دوجداره درب آکاردئونی چیست؟

این مدل از درب‌های آکاردئونی، به صورت 5 گل یعنی با استفاده از 5 ردیف لوزی کنار هم ساخته شده است و هیچ فضای خالی درون آن وجود ندارد. چهارچوب و تسمه این درب‌ها نیز به صورت دوبل ساخته می‌شود.

·         تمام گل لوزی با پرچ مخفی و 3 لایه تسمه درب آکاردئونی چیست؟

این مدل از درب آکاردئونی، به صورت 5 گل یعنی با استفاده از ۵ ردیف لوزی طراحی شده و هیچ فضای خالی در این درب‌ها وجود ندارد. به علاوه تسمه‌های عمودی این درب‌ها نیز به صورت ۳ لایه جداگانه طراحی شده تا ایمنی در را تضمین نماید. این طرح از درب آکاردئونی، یکی از ایمن‌ترین و غیرقابل نفوذترین درب‌های آکاردئونی در بین تمامی انواع آن، محسوب می‌شود.

مزایای استفاده از درب آکاردئونی چیست؟

برای جواب به سوال مزایای استفاده از درب آکاردئونی چیست؟ حفاظ‌ها و یا درب‌های آکاردئونی جزو ارزان‌ترین و در دسترس‌ترین، درب‌ها برای جلوگیری از سرقت، به شمار می‌روند. این درب‌ها کم هزینه، سبک، ایمن و کارا هستند. برخی از مزایای استفاده از این درب‌ها برای مکان‌های مسکونی و تجاری عبارت است از:

 • باز و بسته کردن این درب‌ها به علت داشتن حالت ریلی، ساده است.
 • این مدل از درب‌های ضد سرقت، کم وزن هستند.
 • درب‌های آکاردئونی به دلیل این که به راحتی در گوشه‌ای از در جمع می‌شوند، جای کمی را اشغال می‌کنند.
 • این درب‌ها به دلیل این که از باکیفیت‌ترین نوع فلزات ساخته شده‌اند کاملا ضد سرقت بوده و استحکام و ایمنی بالایی دارند.
 • به دلیل اینکه بیشتر اوقات یک حفاظ مضاعف برای منزل و محل کار شما محسوب می‌شوند، زمان لازم برای سرقت را بالا برده و در این صورت احتمال موفقیت سرقت، پایین خواهد بود.
 • به دلیل ساخته شدن از مرغوب‌ترین انواع آهن، به راحتی زنگ نزده و چون بیشتر در فضاهای داخلی به کار می‌روند، دوام بالایی دارند.
 • قفل‌های توکار و مخفی استفاده شده در این مدل از درب‌ها، ایمنی و حفاظت آن‌ها را باز هم بالاتر می‌برد.
 • نوع بالایی دارند و در انوام مدل‌ها و طرح‌ها و اندازه‌ها، مناسب انواع فضاها ساخته می‌شوند.
 • نصب ساده‌ای دارند و به راحتی با استفاده از جوشکاری روی ورودی فضاها نصب می‌شوند. به علاوه به مراقبت و نگهداری خاصی نیاز ندارند.
 • یک مزیت بزرگ برای مصرف کننده این درب‌ها، قیمت پایین‌تر آن‌ها نسبت به انواع روش‌های حفاظتی دیگر است. این درب‌ها ساده ساخته می‌شوند و قیمت مناسبی نیز دارند.
 • درب‌های آکاردئونی درب اصلی ساختمان را درگیر نکرده و فقط حفاظی در برابر نفوذ به آن ایجاد می‌کند.

معایب استفاده از درب آکاردئونی چیست؟

این مدل از درب‌های ضد سرقت، کارایی و ایمنی بسیار بالایی دارند و برای حفاظت منازل و واحدهای تجاری گزینه بسیار مناسبی به شمار می‌روند. اما بعضی اشکالات ممکن است درب‌های آکاردئونی را نفوذپذیر کند. برای مثال:

 • ممکن است سارقان بتوانند با دستگاه برش، به این درب‌ها نفوذ کنند. این امر به علت سر و صدای زیاد این دستگاه‌ها، در حالت عادی چندان ممکن نیست.
 • اگر از قفل روکار استفاده کنید، ممکن است توسط سارقان باز شود. برای رفع این خطر، از درب‌های ضد سرقت آکاردئونی با قفل‌های توکار مخفی استفاده کنید.
 • ممکن است لولاهای درب توسط سارقان باز شده و در را باز کنند. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است در سیستم این درها، از لولاهای سه ‌پارچه استفاده شود.

ویژگی های استاندار و مناسب درب آکاردئونی چیست؟

درب‌های اکاردئونی استاندارد ویژگی‌هایی دارند که می‌تواند آن‌ها را به یک درب ضد سرقت با کیفیت تبدیل کند. برخی از این خصوصیات عبارتند از:

 • قاب، ریل‌ها، پرچ‌ها، تسمه‌ها، جوشکاری‌ها و دستگیره درب اکاردئونی استاندارد، از فلز مرغوب و با کیفیت ساخته شده است. بهتر است فلز به کار رفته در ساخت این درب‌ها، از نوع فلز ضایعاتی نباشد.
 • قسمت ریلی درب، با کیفیت و روان است و راحت باز و بسته می‌شود.
 • درب، کمربند ایمنی دارد.
 • قفل‌های مرغوب و با کیفیت و ایمن در ساخت آن به کار رفته است و یا از قفل‌های مخفی توکار در آن استفاده شده است.
 • برای جوشکاری درب، از جوش SMAW در درب استفاده شده است.
 • برای لولا از انواع لولاهای سه‌پارچه، در درب استفاده شده باشد.
 • بهتر است که درب از نوع کمتر از 3 گل یا سه لوزی نباشد. این امر به ایمنی درب کمک کرده مانع از ورود غیرمجاز می‌شود.
 • پرچ‌های اتصال دهنده در این درب‌ها از مهم‌ترین قسمت‌های آن هستند. همیشه درب‌های آکاردئونی را انتخاب کنید که پرچ‌های مرغوب داشته باشد.
 • موقع باز و بسته کردن، این درب‌ها نباید صدای اضافی تولید کند.
دکمه بازگشت به بالا