سلامت و تندرستیمعرفی کسب و کار

آب خالص و طعم دار: دستگاه تصفیه آب و تأثیر آن بر کیفیت آب

اگر شما از مصرف کنندگان دستگاه تصفیه آب خانگی هستید، شاید مشاهده کرده باشید که آب خروجی از دستگاه از کیفیت مطلوبی برخوردار نمی باشد. این مسئله می تواند به دلایل مختلف در دستگاه تصفیه آب رخ دهد و در اغلب اوقات بر طعم و مزه آب تصفیه شده تاثیر منفی خواهد داشت. حتی  اگر به تازگی قصد خرید دستگاه تصفیه آب دارید، مهم ترین عوامل کیفیت آب را که در این مقاله به آن اشاره شده است را از دست ندهید.

علل مهم کیفیت پایین آب تصفیه شده چیست؟

یکی از معیارهای مهم برای کیفیت آب تصفیه شده، میزان سختی و TDS آب است که باید مقداری در حدود 100 تا 150 ppm باشد. پس از فرآیند فیلتراسیون در دستگاه تصفیه آب، بسیاری از املاح، آلاینده ها رسوبات، بو و طعم نامطبوع آب حذف شده و آب شفاف و مطبوع می شود. به طور کلی عوامل مهم زیر می تواند کیفیت آب تصفیه شده در دستگاه را کاهش دهند:

عملکرد نامناسب فیلتر ممبران

مهم ترین وظیفه در دستگاه تصفیه آب خانگی بر عهده  فیلتر ممبران می باشد. اگر مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب از کیفیت پایینی برخوردار باشد یا در اثر اشباع شدن و یا پارگی غشای فیلتر ممبران کارایی خود را از دست دهد، کیفیت آب خروجی از دستگاه کاهش می یابد. غشای فیلتر ممبران دارای منافذ بسیار ریز است و می تواند کلیه املاح و ترکیبات مضر در آب را حذف کند. این فیلتر با حذف فلزات سنگین موجود در آب، TDS آب را کاهش می دهد، در صورتی که فیلتر ممبران آسیب ببیند، TDS افزایش پیدا می کند. موارد زیر در طول عمر فیلتر ممبران موثر هستند:

  • کیفیت آب ورودی به هوزینگ
    •    میزان آب تصفیه شده
    •    کیفیت فیلترهای پیش تصفیه
    •    کیفیت فیلتر ممبرانخرابی فیلترهای تصفیه آب پایانی

در دستگاه تصفیه آب خانگی معمولا پس از فیلتر ممبران چند فیلتر تصفیه آب دیگر از جمله فیلتر پست کربن نیز نصب می گردند که وظیفه حذف طعم و بوی ناخوشایند آب و افزایش کیفیت آب خروجی از دستگاه را بر عهده دارند. آب تصفیه شده معمولا طعم و بوی خاصی ندارد، اما عدم فیلتراسیون مطلوب دستگاه تصفیه آب می تواند به صورت تغییر طعم و مزه آب ظاهر گردد. این مسئله می تواند نشان دهنده تجمع باکتری ها و مواد آلاینده در دستگاه باشد و خطر بزرگی برای آب تصفیه شده محسوب می شود.
عدم تعویض فیلترهای پیش تصفیه

در دستگاه تصفیه آب خانگی، جهت حذف گل و لای، مواد معلق و آلودگی های درشت از آب، از فیلترهای پیش تصفیه آب استفاده می گردد. این فیلترها عمدتاً شامل فیلتر الیافی، فیلتر کربن گرانول و کربن بلاک هستند و پیش از فیلتر ممبران در دستگاه نصب می شوند. به این ترتیب کلر، مواد آلی و بسیاری از ناخالصی های درشت آب توسط فیلترهای پیش تصفیه حذف شده و از رسیدن آنها به فیلتر حساس ممبران جلوگیری خواهد گردید. تعویض به موقع فیلترهای پیش تصفیه اهمیت زیادی دارد، زیرا در صورت ورود کلر و ذرات معلق، فیلتر ممبران آسیب می بیند.

ایراد در کارکرد شیر میکس

آب تصفیه شده ممکن است تا حدی مزه تلخی داشته باشد و برای برخی مصرف کنندگان غالباً چندان خوشایند نمی باشد. به منظور رفع این مشکل در دستگاه تصفیه آب خانگی از شیر میکس یا شیر تنظیم املاح استفاده می گردد. عملکرد این شیر به این صورت است که با افزودن مقداری آب ورودی به آب تصفیه شده، تا حدی مزه تلخی آب خروجی از دستگاه بهبود می یابد، در صورتی که این شیر خراب شود، کیفیت آب تصفیه شده دستگاه پایین می آید.

باز بودن شیر تنظیم املاح

در برخی مواقع ممکن است که شیر تنظیم املاح یا همان شیر میکس در دستگاه تصفیه آب باز باشد و این مسئله سبب ورود مقداری زیادی آب معمولی به آب تصفیه شده خواهد شد. برای رفع این مشکل لازم است که شیر میکس را بسته یا تنظیم کنید.

خرابی چهار راهی

چهار راهی قطعه ای مکانیکی است و برای قطع و وصل کردن جریان آب در دستگاه های تصفیه آب استفاده می شود. این شیر دارای یک دیافراگم می باشد که مسیرهای آب را از هم جدا می کند. در صورت پاره شدن دیافراگم، آب تصفیه شده با آب شهری مخلوط شده و سختی آب بالا می رود. در این مورد باید شیر چهار راهی را تعویض کنید. چهار راهی زیاد دچار خرابی می شود، توصیه می شود به جای چهار راهی از شیر برقی استفاده کنید.

رشد عوامل میکروبی در مخزن تصفیه آب

در صورتی که مخزن تصفیه آب کیفیت کافی نداشته باشد، میکروب ها و باکتری داخل آن رشد می کنند و کیفیت آب را پایین می آورند. همچنین مخزن باید هرچند سال یک بار ضدعفونی شود. در غیر این صورت با جمع شدن رسوبات و عوامل بیماری زا درون مخزن، سطح کیفیت آب پایین می آید.

کیفیت پایین مخزن تصفیه آب

به دلیل اینکه آب تصفیه شده معمولاً مدت زیادی در منبع دستگاه باقی می ماند، کیفیت ساخت مخزن و بهداشتی بودن مواد سازنده آن بر طعم و مزه آب تصفیه شده تاثیر بسزایی خواهد داشت. کیفیت پایین تیوپ داخلی مخزن و استفاده از فلز نامرغوب در جداره داخلی آن می تواند سبب ورود زنگاب به آب تصفیه شده و تغییر طعم و مزه آن گردند. استفاده از مخزن ذخیره آنتی باکتریال در دستگاه تصفیه آب خانگی مهم می باشد.

نحوه رفع طعم و مزه تلخی آب دستگاه تصفیه آب

همانطور که گفتیم ایجاد مزه تلخی در آب به علت کم بودن املاح در آب میباشد . بنابراین برای رفع آن باید به آب املاح مفید را اضافه کنیم که برای بدن نیز بسیار مطلوب تر است . در دستگاههای تصفیه آب 2 راهکار برای آن در نظر گرفته شده است .

1- فیلترهای مواد معدنی ( مینرال ) در مرحله ششم دستگاه تصفیه آب که اضافه کردن املاح مفید به آب وظیفه آنهاست و با اضافه شدن املاح مفید ، آب مزه تلخی را از دست میدهد .

2- شیر میکس که بوسیله آن میتوان مقداری آب با املاح بالا را با آب خالص در دستگاه تصفیه آب مخلوط کرد و به این وسیله آب کمی املاح دار میشود و مزه تلخی آن رفع میشود .

نحوه انجام کار و توضیحات بیشتر :

در مورد فیلترهای مواد معدنی مرحله ششم ( مینرال ) این نکته را عرض کنیم که اگر دستگاه شما این فیلتر را ندارد بهتر است از آن استفاده کنید ( جهت تعادل املاح و خصوصیات شیمیایی آب )

همچنین بسیار دقت کنید از فیلترهای معتبر و قوی استفاده کنید چراکه بسیاری از فیلترهای رایج در بازار دارای بازدهی بسیار کمی هستند و شما نتیجه مطلوبی را نخواهید گرفت . با استفاده از تجربه چندین ساله خود در این زمینه به شما استفاده از فیلتر قلیایی FLUXTEK را پیشنهاد میکنیم که املاح معدنی را تا حد مطلوب به آب اضافه میکند و البته علاوه بر آن خواص درمانی بسیار بالایی را نیز به آب میبخشد . با استفاده از این فیلتر طعم آب بسیار گوارا و لذت بخش خواهد بود .

 شیر میکس در دستگاه تصفیه آب

در شکل زیر شیر میکس را مشاهده میکنید . ممکن است در دستگاههای مختلف متفاوت باشد ( فلزی یا پلاستیکی ) و یا مکان آن متفاوت باشد ولی معمولا به شکل زیر است .

اگر شیرمیکس در حالت کاملا بسته باشد آب تا آخرین حد تصفیه میشود و آبی با سختی بسیار کم به شما تحویل داده خواهد شد . بهتر است شیر را کمی باز کنید اما مراقب باشید زیادی آنرا باز نکنید وگرنه آب خروجی بیشتر به آب لوله شهری شبیه خواهد بود نه تصفیه شده . برای اینکار لوله خروجی از شیر میکس که وارد فیلتر بعد میشود را ( در شکل نشان داده شده است ) را از محل مورد نظر خارج کنید و در حالیکه شیر مخزن را نیز بسته اید ، شیر برداشت را باز کنید تا دستگاه شروع به کار کند ( در این حالت آب خروجی بسیار کم و به شکل یک باریکه آب خواهد بود ) .

کم کم شیر میکس را شروع به باز کردن کنید میبینید که آب قطره قطره از لوله شیر میکس خارج میشود . آنرا جوری تنظیم کنید که قطرات آب تند تند ولی بدون پیوستگی از آن خارج شوند و سپس لوله را در جای خود قرار دهید . چند روز طول میکشد تا آب جدید در مخزن جایگزین شود . معمولا در این حالت ( بر اساس تجربه ) میزان املاح در حد متعادل خواهند بود و آب نیز طعم تلخی را نخواهد داشت . اگر بعد از گذشت مدتی مشاهده کردید هنوز مزه تلخی در آب وجود دارد همین کارهارا مجددا انجام دهید ولی اینبار شیر را به مقدار بیشتری باز کنید .

نتیجه گیری در خصوص خرید دستگاه تصفیه آب خانگی

آب خوب و گوارا و مطلوب برای بدن ، خوش طعم بوده و بدون بو ، البته تعریف طعم در آب بسیار سخت میباشد . مثلا آب مقطر بسیار بی طعم میباشد که در دهان حتی خشکی و تلخی ایجاد میکند .به طور کلی تعریف طعم امری نسبی بوده و مثلا افراد زیادی آب لوله شهری را خوش طعم تلقی میکردند اما بعد از گذشت مدتی استفاده از آب تصفیه شده و افزایش کیفیت آب ، آب لوله شهری بسیار بد و حتی غیر قابل تحمل عنوان شده است .

عناصر و املاح آب هر کدام بر طعم آب تاثییر گذاشته و باعث طعم دار شدن آب میشوند . اگر میزان این املاح کم یا زیاد باشد مزه ایجاد شده از آنها غالب میشود که دلچسب نیست . بهترین طعم و مزه آب وقتی میزان املاح در حد ایده آل و درصد نسبی آنها مناسب باشد ، بدست خواهد آمد .در بعضی مواقع از طعم آب میتوان به ناسالم بودن آن پی برد . کربن فعال در حذف یا کاهش طعم آب بسیار تاثیر گذار است

از آنجایی که دستگاه تصفیه آب خانگی با آب آشامیدنی ما ارتباط نزدیک دارد، استفاده از مواد مرغوب و بهداشتی در ساخت فیلترها و قطعات داخلی آن بر کیفیت آب تصفیه شده بسیار تاثیر گذار خواهد بود. دستگاه های تصفیه آب در انواع و برندهای متنوعی در بازار در دسترس هستند و انتخاب این محصول از برندی معتبر و شناخته شده اهمیت بالایی دارد.

دکمه بازگشت به بالا