سلامت و تندرستی

درمان دردهای آرتروز با کمک ایمپلنت‌های الکتریکی

توسط Transparent و به نقل از New Scientist، کاشت زانو که جریان الکتریکی کمی تولید می کند، ممکن است درمانی برای آرتروز باشد و بازسازی غضروف را تحریک کند.

آسیب غضروف در خرگوش هایی که از ایمپلنت هایی استفاده می کردند که هنگام حرکت برق تولید می کردند، نسبت به خرگوش هایی که از دارونما استفاده می کردند، تأثیر گذاشت.

آرتروز یکی از شایع ترین علل زانو درد با افزایش سن است. این بیماری باعث ساییدگی و پارگی غضروف می شود. غضروف لایه‌ای است که انتهای استخوان‌ها را می‌پوشاند و معمولاً از ساییدگی آن‌ها به یکدیگر جلوگیری می‌کند.

درمان های بسیاری برای آرتروز در حال توسعه هستند. از جمله داروهای جدید و کاشت سلول های بنیادی که پتانسیل هر نوع سلولی را دارند. برخی تحقیقات نشان می دهد که جریان الکتریکی سبک ممکن است سلول های غضروف زانو را برای تکثیر و ترمیم آسیب تحریک کند.

Thanh Nguyen، محقق دانشگاه کانکتیکات (UCONN) و همکارانش یک غشای زیست تخریب پذیر به ضخامت حدود نیم میلی متر ساخته اند که در هنگام فشرده شدن و کشیده شدن، الکتریسیته تولید می کند تا از جاسازی باتری ها در داخل بدن جلوگیری کند. ساختاری چارچوب مانند دارد که سلول ها را تحریک می کند تا به سمت آن حرکت کنند.

گروه Nguyen این ایده را با ایجاد سوراخ در غضروف زانو خرگوش و اتصال آن به مواد ایجاد شده بررسی کردند. پس از یک ماه استراحت، خرگوش‌ها تشویق می‌شوند تا برای ورزش کردن پاهای خود و تولید برق، روزی 20 دقیقه روی آسیاب‌هایی که به آرامی حرکت کرده‌اند بپرند.

دو ماه بعد، محققان نمونه‌هایی از بافت‌های مفصلی گرفتند و بررسی کردند که آیا آنها زیر میکروسکوپ بی خطر هستند یا خیر. آنها دریافتند که سلول های غضروف به داخل قاب حرکت کرده و مفاصل دست نخورده تر به نظر می رسند. نگوین گفت: “سلول های بنیادی از مغز مغز به داخل اسکلت مکیده می شوند.”

خرگوش ها به طور متوسط ​​15 از 18; خرگوش های گروه دوم که ایمپلنت هایشان برق نداشت، حدود پنج امتیاز کسب کردند.

نگوین ادامه داد: اگر این ایمپلنت در انسان استفاده شود، مواد مورد استفاده در ساخت آن پس از حدود دو ماه حل می‌شود. با این حال، می توان آن را برای ماندگاری طولانی تر تغییر داد.

این مطالعه در مجله Science Translational Medicine منتشر شد.

دکمه بازگشت به بالا