عمومیمعرفی کسب و کار

راهنمای جامع انتخاب سنگ کف مرمریت

سنگ کف خوب برای ساختمان چه نوع سنگی است؟

یکی از محبوب ترین مصالح مورد استفاده در فضای داخلی و بیرونی بنا است.ساختمان چنانچه با محیط پیرامونی خود هماهنگ باشد؛ فضایی چشم نواز و زیبا را خلق خواهد کرد. به عبارت دیگر استفاده از یک سنگ مناسب در کف پوش ساختمان بسیار در فضای داخلی و هم در فضاهای خارجی ساختمان تاثیرگذار است. ما در این مقاله شما را برای انتخاب یک سنگ کف خوب و مناسب برای ساختمان و خرید سنگ مرمریت راهنمایی خواهیم کرد؛ با ما تا پایان این متن همراه باشید.

انتخاب سنگ کف خوب و مناسب

انتخاب سنگ کف مناسب برای استفاده در کفپوش ساختمان به پارامترهای مختلفی همچون نوع کاربری، رنگ دیوارها، درها، مبلمان، سبک طراحی و … بستگی دارد. اما مهمترین عامل مبحث انتخاب مهندسی و علمی آن بر اساس کاربری آن است. چرا که کاربری سنگ کف پارکینگ ساختمان با کاربری داخل منزل وحیاط ساختمان بسیار متفاوت است. به همین جهت این مقوله را در سه دسته کاملا متمایز بررسی میکنیم.

۱/ سنگ کف داخل خانه:

سنگ مرمریت آباده در درجه اول و در درجه بعد سنگهای تراورتن انتخاب مناسبی هستند. در درجه بعد و در سطح تجملاتی نیز مورد استفاده قرار میگیرد. رایج ترین و مناسب ترین انتخاب از بین تمام برای کف، سنگ مرمریت است. چرا که این سنگ سطح نسبتا یکدست تری نسبت به رقیبان خود در کاربری کف ساختمان دارد. همچنان سطح ساب پذیر بسیار براق آن باعث زیبایی کف منزل شما خواهد شد.

۲/ سنگ کف داخل ساختمان و خارج خانه:

برای محیط های سر بسته مانند راه پله، سنگ مرمریت در درجه اول بعد تراورتن و برای محیط هایی مانند بالکن و پارکینگ ساختمان میتوان از سنگ تراورتن و گرانیت (با درصد آهن کم) و سنگ اصفهان استفاده کرد.

۳/ سنگ کف خارج بنای ساختمان:

میتوان از تراورتن و مرمریت های با ضخامت بالا و بدون ساب براق استفاده کرد. در صورت استفاده از ضخامت های زیر ۲ سانت احتمال شکست و ترک خوردگی بسیار بالا خواهد بود. همچنین از سنگ های کیوبیک نیز در حیاط استفاده میگردد.

رنگ سنگ کف

انتخاب رنگ در نوع کفپوش سنگ با توجه به سنگهای رایج در ایران محدود است و محدوده رنگی قابل انتخاب شما قالبا در بین رنگ های سفید، استخوانی و کرم، مشکی و طوسی است. در انتخاب سنگ کف داخل منزل رنگی را انتخاب کنید که با دکوراسیون داخلی منزلتان هماهنگ باشد. همچنین بهتر است که مالک ساختمان در همان ابتدا سنگ کف ساختمان را با توجه سلیقه خود و راهنمایی طراح به درستی انتخاب کند؛ چرا که امکان تغییر و تعویض کف پوش ساختمان کاری وقت گیر و بسیار پر هزینه خواهد بود.

مزایای استفاده از سنگ در کف

سنگ به عنوان یکی از پرکاربردترین متریال مورد استفاده انسان برای استفاده در کفپوش فضاهای داخلی و خارجی ساختمان، از ویژگی های بیشماری برخوردار است. در قسمت زیر ما به چند مورد از ویژگی های اصلی سنگ کف خوب ساختمان اشاره خواهیم کرد:

 •  استخراج از دل طبیعت
 • سازگار با هر فضا
 • دوام، استحکام و طول عمر بالای آن ها
 • تنوع در رنگ، طرح و بافت آن
 • حفظ زیبایی محیط برای مدتی طولانی
 • امکان تهیه و دسترسی راحت آن
 • امکان ساب پذیری و جلا پذیری مجدد آن
 • جذب آب پایین و حفظ گرما
 • نظافت و نگهداری آسان از سنگ کف
 • عدم پراکنش و کمک به کاهش آلرژی

شما می توانید از در کنار سنگ های طبیعی برای محوطه سازی و کف پوش محیط های خارجی استفاده کنید. قلوه سنگ ها علاوه بر دوام و مقاومت زیاد، قابلیت تطبیق پذیری در محیط مختلف را نیز دارند.

معایب استفاده از سنگ به عنوان کفپوش

معایب کلی استفاده از انواع سنگ ‌ها در طراحی و دکوراسیون فضاهای داخلی و خارجی یک ساختمان به طور کلی شامل موارد زیر است:

 • لغزندگی نوع براق وساب خورده آن ها (به همین جهت استفاده آن در کفپوش سرویس های بهداشتی مناسب نیست )
 • ذات سرد سنگ نسبت به پارکت و چوب
 • قیمت بالا در برخی موارد
 • وزن بالا نسبت به پارکت و سنگین کردن بنا

 انواع سنگ برای کفپوش ساختمان

برای کفپوش ساختمان می توان از چوب، سنگ، و … استفاده کرد. سنگ های ، و گرانیت، چینی، لایم استون، ، سند استون، اونیکس از جمله سنگ های قابل استفاده در کفپوش ساختمان هستند. در این قسمت ما شما را با نام و ویژگی 3 نمونه از مهمترین سنگ کف های مناسب برای استفاده در کفپوش فضای داخلی و خارجی ساختمان آشنا خواهیم کرد:

سنگ کف تراورتن

مناسب برای فضاهای خارجی در حالت بدون ساب و ضخامت بالا و فضاهای داخلی با ساب براق

سنگ کف مرمریت

مناسب ترین انتخاب برای فضاهای داخلی به دلیل سطح یکدست بسیار براق و ساب پذیر

سنگ کف گرانیت

مناسب برای کف پارکینگ – بالکن به دلیل مقاومت بسیار بالای آن با توجه به این مهم که سطح آن نسبتا صاف و لغزنده است.

نکات مورد توجه در هنگام انتخاب سنگ کف خوب

اگر به دنبال یک سنگ کف خوب و با کیفیت و زیبا برای کف فضای ساختمان خود هستید باید قبل از هر گونه اقدامی برای خرید، با انواع سنگ و خصوصیات هر یک آشنا شده و هنگام نصب کفپوش نیز همواره نکاتی را مدنظر خود قرار دهید

 • توجه به متراژ دقیق فضای مورد نظر
 • تهیه مقداری اضافی از سنگ کف انتخابی برای مشکلات احتمالی آینده
 • دارا بودن سنگ کف از مقاومت سایشی و فشار لازم
 • درصد جذب پایین رطوبت در آن
 • توجه به نوع کاربری محیط
 • مقاومت سنگ در برابر انواع ضربه
 • عدم ایجاد هر گونه خط و خش در آن

نکته 1: هریک از کاربری های مسکونی، بیمارستان یا یک کارگاه صنعتی و … از ویژگی های خاصی برخوردار هستند که هنگام خرید باید به آن ها توجه کنیم و متناسب با نیاز خود اقدام به خرید سنگ کنیم. در هرصورت سنگ هایی با مقاومت بالا و درصد پایین جذب آب در کف ساختمان استفاده شود.

نکته 2: یکی از بارزترین خصوصیت سنگ کف در فضای داخلی و خارجی ساختمان ایجاد تضاد آن نسبت به محیط است لذا مناطق گرمسیر از این متریال برای خنک شدن فضای محیط بهره می گیرند در حالی که در مناطق سردسیر کشور استفاده از روش های گرمایشی مختلف برای گرم کردن کف ساختمان استفاده می شود.

نکات کلیدی هنگام خرید سنگ پارکینگ

قبل از خرید سنگ مورد نظر برای پارکینگ باید به نوع آب و هوای آن منطقه توجه کنید چرا که بعضی از سنگ ها مقاومت کافی در برابر سرما یا گرما را ندارند و در طولانی مدت باعث شکستگی سنگ می شود.

باید به این نکته توجه کرد که پارکینگ شما سرپوشیده است یا در فضای باز قرار دارد. چرا که به عنوان مثال سنگ مرمریت مناسب نور مستقیم خورشید نیست اما می توان به عنوان گزینه مناسبی برای پارکینگ های سرپوشیده به حساب بیاید.

یکی از نکات کلیدی بسیار حائز اهمیت، انتخاب رنگ سنگ پارکینگ است. با توجه به اینکه سنگ پارکینگ تاثیر کاملا مستقیم روی میزان نور پارکینگ دارد پس باید دقت و توجه فراوانی کرد. اگر پارکینگ شما در زیر زمین قرار دارد بهتر است از رنگ های تیر دوری کنید و از رنگ های روشن برای پارکینگ خود استفاده کنید پرا که رنگ روشن سنگ باعث انعکاس نور می شود و پارکینگ را نورانی می کند در غیر این صورت اگر پارکینگ شما روی زمین یا طبقه اول قرار دارد رنگ های تیره مناسب است. موضوع بعدی که در انتخاب رنگ سنگ تاثیر دارد همخانی با دکوراسیون کل ساختمان است اگر سنگ را متناسب با دکوراسیون ساختمان انتخاب کنید تاثیر بسیار زیادی در زیبایی و جذابیت ساختمان دارد.

هنگام خرید سنگ باید دقت کنید که نوع کاربری پارکینگ شما چگونه است. به عنوان مثال در انتخاب سنگ پارکینگ برای پارکینگ های شهری پر تردد باید به مقاومت سنگ در برابر فشار توجه بسیاری داشت. حالا که تا اینجا کمی از باگ های ذهنی شما راجب انتخاب سنگ پارکینگ کاسته شد. حالا در قسمت بعد ویژگی های مناسب ترین سنگ ساختمانی برای کف پارکینگ را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

ویژگی های بهترین سنگ کف پارکینگ

قبل از اینکه به ویژگی های بهترین سنگ کف پارکینگ بپردازیم باید به این پاسخ دهیم که اصلا چرا باید برای کف پارکینگ از سنگ استفاده کنیم؟

اگر بخواهیم بین سنگ و سرامیک مقایسه ایی داشته باشیم باید توجه کنیم که اولین مزیت سنگ این است که سنگ بسیار مقاوم است و فشار زیادی رو می تواند تحمل کند اما سرامیک مصنوعی است و از خاک رس تهیه می شود. پس کفپوش سنگی بسیار زیبا و مقاوم است اما خب باید انتظار این را داشته باشیم که قیمت بالاتری سنگ داشته باشید. به همین دلایل کاملا واضح است که بهترین انتخاب سنگ باشید. حالا سراغ ویژگی های سنگ کف پارکینگ برویم

اولین ویژگی سنگ کف پارکینگ، جذب آب پایین است تا در مقابل لکه ها مقاومت داشته باشد. یکی از رایج ترین مشکلات در پارکینگ روغن ریزی ماشین هایی است که در پارکینگ رفت و آمد دارند یعنی اگر جذب آب سنگ زیاد باشد روغن را سنگ جذب کرده و در طولانی مدت باعث لکه می شود.

مهم ترین ویژگی سنگ کف پارکینگ، مقاومت سنگ است. یعنی با توجه به تردد بسیار زیاد ماشین ها در پارکینگ سنگ کف پارکینگ باید کاملا در برابر فشار مقاوم باشد تا سنگ در طولانی مدت شکسته و خرد نشود.

سازگاری با شرایط متخلف آب و هوایی

رنگ سنگ یکی از مهم ترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید. با توجه به اینکه رنگ های روشن فروش بیشتری دارند اما در پارکینگ بهتر است از رنگ های تیره استفاده کنید تا کثیفی و آلودگی را در کف پارکینگ کمتر نشان ندهد. البته به میزان شست و شوی پارکینگ هم بستگی دارد.

مقاومت در برابر سایش

سوالات متداول

 1. برای انتخاب سنگ کف در داخل خانه کدام سنگ مناسب تر است ؟

در درجه اول سنگ مرمریت و در درجه بعد سنگهای تراورتن انتخاب مناسبی هستند. در درجه بعد و در سطح تجملاتی سنگ مرمر نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

 1. معایب استفاده از سنگ به عنوان کفپوش چیست ؟

لغزندگی نوع براق وساب خورده آن ها
ذات سرد سنگ نسبت به پارکت و چوب
قیمت بالا در برخی موارد
وزن بالا نسبت به پارکت و سنگین کردن بنا

دکمه بازگشت به بالا