سلامت و تندرستیمعرفی کسب و کار

تزریق مزوتراپی نیاز به مراقبت دارد؟

مراقبت های بعد از مزوتراپی

مزوتراپی یکی از روش های ترمیم و تقویت پوست به شمار می آید. در روش تزریق مزوتراپی مو؛ ویتامین ها، مواد معدنی، اسیدهای آمینه و اسید هیالورونیک را با هم ترکیب می کنند. این ترکیبات به صورت یک کوکتل در زیر بافت میانی پوست تزریق می شود. به واسطه این مواد گردش خون تقویت و هیدراته می شود و مکمل های لازم برای ترمیم بافت های آسیب دیده در پوست ایجاد خواهد شد. مزوتراپی روشی کاملاً غیر تهاجمی است. به همین دلیل عوارض و خطراتی که بعد از آن ممکن است، ایجاد شود بسیار نادر خواهد بود.

با این حال این روش برای ایجاد زیبایی در پوست و تقویت بافت های آسیب دیده آن انجام می شود. به همین دلیل باید مراقبت های ویژه ای را پس از مزوتراپی انجام داد تا هیچ گونه عوارض جانبی ایجاد نشود. از این طریق بهبودی بعد از درمان به سرعت مشاهده می شود. در واقع مزوتراپی نیز مانند بسیاری از عمل های زیبایی مراقبت هایی نیاز دارد که با انجام آنها نتیجه بسیار بهتری می گیرید. اگر چه این روش در گروه روش های غیر تهاجمی زیبایی است، اما انجام اقداماتی ساده، اما موثر باعث می شود که نتایج زودتر ظاهر شوند و دیرتر از بین بروند. در ادامه به چند راهکار برای مراقبت های بعد از مزوتراپی اشاره می کنیم.

بعد از مزوتراپی چه حسی خواهید داشت؟

بلافاصله بعد از مزوتراپی -در صورت لزوم تا ۴۸ ساعت بعد از عمل- برای کاهش التهاب، باید روی آن ناحیه یخ قرار دهید. ۱۵ دقیقه تا ۲ ساعت بعد از عمل، سوزش، گزگز و قرمز شدن آن ناحیه را مشاهده خواهید کرد، و پس از آن، تورم و کبودی دیده می‌شود، که در ۶ تا ۷ ساعت بعد از مزوتراپی، این کبودی‌ها به بیشترین شدت خود خواهد رسید.

مراقبت های بعد از مزوتراپی صورت

انجام مراقبت های بعد از مزوتراپی را جدی بگیرید تا دچار عوارض جدی نشوید و بهترین نتیجه را از این عمل زیبایی دریافت کنید.

 • حداقل تا ۴ ساعت بعد از مزوتراپی، از شستن آن ناحیه و دوش گرفتن بپرهیزید.
 • به مدت 24 ساعت بعد از تزریق، از مصرف داروهای ضد التهاب (آسپرین، موترین و …) یا ویتامین E خودداری کنید. برای کاهش هرگونه درد، شما می‌توانید از مسکن‌های عمومی (به عنوان مثال: تایلنول) و داروهایی که پزشک تجویز کرده است، استفاده کنید.
 • ۲۴ ساعت اول بعد از مزوتزاپی مقدار زیادی مایعات (آب) بنوشید.
 • استفاده از ژل آرنیکا، ۳ بار در روز به مدت ۴۸ ساعت، می‌تواند باعث بهتر شدن کبودی‌ و التهاب شود. همچنین زیرزبانی آرنیکا ۳۰ را می‌توانید از فروشگاه‌های مواد غذایی سالم تهیه کرده و استفاده کنید.
 • بعد از ۴۸ ساعت، حمام یا دوش آب گرم برای کمک به بهبودی توصیه می‌شود.
 • تا ۴۸ ساعت پس از تزریق، از انجام هرگونه ورزش سنگین (که باعث عرق کردن زیاد و افزایش میزان شنوایی شما می‌شود) خودداری کنید.
 • وان آب داغ، سونا، جکوزی و ماساژ، تا ۴۸ ساعت بعد از درمان توصیه نمی‌شود.
 • بعد از ۴۸ ساعت شما می‌توانید تا حد توانتان، فعالیت‌های بدنی منظم را دوباره شروع کنید.
 • به مدت ۷۲ ساعت پس از عمل، یک رژیم غذایی با کربوهیدرات کم و پروتئین بالا داشته باشید. بهترین رژیم غذایی شامل شیک‌های حاوی پروتئین بالا، پنج بار در روز، و یک وعده غذایی با کربوهیدرات کم، که شامل سبزیجاتی مانند سالاد با سس، سبزیجات بخارپز و گوشت/ماهی/مرغ پخته یا جوشانده شده (بدون سیب زمینی یا نان) است. شما این کار را برای گرفتن نتیجه‌ی خوب انجام نمی‌هید، بلکه برای داشتن بهترین نتیجه انجام می‌دهید.
 • حداقل به مدت یک هفته بعد از مزوتراپی از شنا در اقیانوس و آبهای آزاد (فضای باز) بپرهیزید.
 • تا دو هفته بعد از مزوتراپی، از قرار گرفتن در معرض آفتاب مستقیم، دستگاه برنز، سونا و یا گرما خودداری کنید.
 • دو هفته بعد از عمل، ماساژ ناحیه‌ی مزوتراپی شده به مدت ۱۵ دقیقه در روز، می‌تواند به از بین بردن چربی‌ها کمک کند.
 • پیاده‌روی روزانه به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در طول دوره‌ی درمان، می‌تواند به اثر بخشی آن کمک کند.
 • در صورت بروز قرمزی و دانه‌های کوچک، چند بار در روز از کمپرس آب گرم کمک بگیرید. اگر زخم باز مشاهده کردید، می‌توانید از پماد پولیسپورین (با نئوسپورین اشتباه گرفته نشود) همراه با کمپرس آب داغ در آن ناحیه استفاده کنید. ممکن است در این مدت شما بعد از التهاب، چند برآمدگی کوچک احساس کنید. این برآمدگی‌ها نشان دهنده‌ی بافت چربی است (چیز خوبی است…) و بعد از گذشت ۳۰ روز از بین می‌رود.
 • برای دفع بهتر سموم توسط دستگاه گوارش، فیبر بیشتری مصرف کنید.
 • برای تسهیل کنترل سموم توسط کبد، از مصرف الکل خودداری کنید.

ورم صورت بعد از مزوتراپی

یکی از اتفاقات شایعی که بعد از مزوتراپی رخ می دهد، تورم در محل درمان شده است. ورم صورت بعد از تزریق مزوتراپی نوعی واکنش بدن به ورود سوزن و مواد خارجی به بدن است. هر چند که این ورم مسئله جدی نیست و به صورت خودکار بعد از چند روز رفع می شود، اما با راهکارهای مراقبت بعد از مزوتراپی می توانید سرعت بهبود آن را بالا ببرید. این راهکارها عبارتند از:

 • بعد از مزوتراپی از مصرف الکل و نمک خودداری کنید تا باعث ورم نشوند.
 • اگر شاهده ورم صورت بودید، در هر ساعت ۱۵ دقیقه کمپرس سرد بر روی موضع قرار دهید.
 • به پشت بخوابید و حالت خوابیدن خود را طوری تنظیم کنید که سرتان کمی بالا باشد.
 • داروهایی برای قبل و بعد از مزوتراپی وجود دارند که برای پیشگیری یا درمان کبودی و ورم بعد از مزوتراپی استفاده می شوند. می توانید قبل از انجام مزوتراپی از پزشک خود در مورد این داروها سوال کنید.

رفع کبودی بعد از مزوتراپی

کبودی بعد از مزوتراپی برای همه اتفاق نمی افتد. اما گاهی در هنگام تزریق مواد مزوتراپی در پوست، مویرگ های سطحی پاره شده و ایجاد کبودی می کنند. این کبودی موقت است اما ممکن است ناخوشایند باشد. به همین دلیل است که مراقبت بعد از مزوتراپی اهمیت دارد. اگر بعد از انجام مزوتراپی از کمپرس یخ در ناحیه درمان شده استفاده کنید، احتمال کمتری دارد که دچار کبودی شوید.

اگر این کار را انجام ندادید و روی پوست خود آثار کبودی مشاهده کردید، نگران نباشید. با همان روش قرار دادن یخ بر روی موضع، کبودی پوستتان با سرعت بیشتری محو می شود. به صورت کلی اگر برای انجام این عمل زیبایی به پزشک با تجربه و حرفه ای مراجعه کنید، احتمال بروز چنین عوارضی بسیار کمتر خواهد بود.

چه مدت بعد از مزوتراپی نتایج قابل مشاهده هستند؟

می‌توانید بعد از جلسات 2 یا 3، حدود 4 تا 5 هفته پس از آخرین جلسه درمانی، نتیجه‌ی مزوتراپی را به خوبی مشاهده کنید، که مشاهده‌ی نتیجه‌ی این عمل به متابولیسم و نوع بدن شما ارتباط زیادی دارد. ممکن است در 10-14 روز پس از تزریق، انقباض خفیف پوست دیده شود. شما این پیشرفت‌ها را با دیدن عکس‌ها، بهتر درک خواهید کرد. وجود التهاب تا حداکثر 4 هفته پس از درمان، باعث می‌شود شما نتوانید نتایج را به خوبی مشاهده کنید. لیپودیسولو (Lipodissolve ) روی حدود 5٪ از بیماران جواب نمی‌دهد. معمولاً تا جلسه چهارم می‌توانید تأثیر عمل را بفهمید.

عوارض جانبی بعد از مزوتراپی

همانطور که گفته شد مزوتراپی روشی بدون خطر است. با این حال این روش نیز مانند بسیاری از روش های ایجاد زیبایی در برخی از مواقع عوارضی را ایجاد می کند. در صورتی که مراقبت های پس از مزوتراپی انجام نشود این عوارض ممکن است افراد را با مشکلاتی روبرو کنند.

 • ایجاد قرمزی در پوست و گرگرفتگی در صورت
 • متورم شدن پوست
 • ایجاد درد در نواحی تحت تزریق
 • در برخی از مواقع ایجاد حساسیت و خارش
 • کبود شدن پوست و خونریزی در اثر تزریق
 • ایجاد عفونت در برخی از موارد نادر
 • ایجاد زخم

عوارض گفته شده را تا چند ساعت اول بعد از این روش درمانی ممکن است، مشاهده کنید. برای درمان این عوارض نیاز به اقدام خاصی نیست. زیرا علائم ایجاد شده خود به خود و تا چند روز اول بعد از مزوتراپی از بین می رود. از جمله عوارض جانبی که می تواند بسیار خطرناک باشد، ایجاد زخم و عفونت در پوست است. این عارضه در مواقع بسیار نادر و تحت شرایط خاصی ایجاد می شود و نیازی به نگرانی در مورد آن نیست. با انجام مراقبت های ویژه می توانید احتمال ایجاد این عارضه را از بین ببرید.

دکمه بازگشت به بالا