سلامت و تندرستیمعرفی کسب و کار

نکات مهم در انتخاب و خرید یک دستگاه فشار خون

فشار خون بالا یکی از مشکلاتی است که افراد زیادی را درگیر خود کرده است. معمولا بالا رفتن سن، چاقی و اضافه وزن، مصرف مواد مخدر باعث بروز چنین مشکلاتی می شود. فشار خون یک فرد عادی زمانی که عصبانی است یا تحت استرس زیاد است افزایش می یابد. اما اگر فردی که مشکل فشار خون دارد، معمولاً در حالت طبیعی و حتی در حالت استراحت فشار خون بالاتر از حد طبیعی خواهد داشت. با این حال، آنچه باید به آن توجه شود، اهمیت در دسترس بودن یک دستگاه فشار خون است.

اگر به تازگی به فکر خرید یک دستگاه فشار خون مناسب افتاده اید یا می خواهید با ویژگی های یک دستگاه فشار خون خوب آشنا شوید، در ادامه با ما همراه باشید.

چه کسانی نیاز به خرید فشار خون دارند؟

اگر شما هم جزو افراد زیر به حساب می‌آیید، توصیه می‌کنیم که یک دستگاه فشار خون به منظور اندازه‌گیری مرتب فشار خون، در خانه داشته باشید. به منظور آشنایی بهتر، لیست زیر می‌تواند به درک اینکه چه کسانی نیاز به تهیه دستگاه فشار خون دارند، کمک کند.

  • یکی از مستعدترین افراد برای تهیه دستگاه فشار خون، آن دسته از کاربرانی هستند که نیاز به نظارت دقیق و دائمی فشارخون دارند.
  • خانم‌ های باردار از جمله دیگر افرادی هستند که اندازه‌گیری فشار آن‌ها به صورت دوره‌ای ضروری است.
  • افرادی که به تازگی استفاده از داروهای کنترل فشار خون را شروع کرده‌اند هم نیاز به یک دستگاه فشارخون دارند. در واقع وجود این دستگاه در خانه و استفاده مرتب از آن به شما در تشخیص موثر بودن داروهای مصرفی کمک می‌کند.
  • لازم است که افراد درگیر با بیماری دیابت هم از خرید این دستگاه غافل نشوند.
  • حتی اگر فشار خون طبیعی دارید، مراقبت و بررسی دوره‌ای آن با استفاده از دستگاه فشار خون می‌تواند مفید باشد.

قیمت دستگاه فشار خون

یکی از فاکتورهایی که خریداران در هنگام تهیه یک دستگاه فشار خون مورد توجه قرار می دهند، هزینه آن است. این فاکتور بیش از هر چیز تحت تاثیر ویژگی ها و کارایی های دستگاه خواهد بود. بهتر است در زمان خرید، فشارسنجی را تهیه کنید که نیاز مورد انتظار شما را برآورده کرده و اگر فکر می کنید که سایر ویژگی های آن برای تان کارایی ندارد، دستگاه کم هزینه تری را خریداری نمایید. قیمت دستگاه فشار خون بستگی به امکانات و برند سازنده آن دارد.

حافظه و زمان نگهداری اطلاعات

از آن جایی که بررسی سوابق فشار خون، از اهمیت بالایی برخوردار است، بسیاری از دستگاه های اندازه گیری فشار خون توانایی نگهداری این اطلاعات را دارند. با توجه به این موضوع باید تا حد امکان دستگاهی را انتخاب کنید که میزان حافظه کافی برای نگهداری اطلاعات به مدت حداقل یک ماه را داشته باشد.

 عمر و دوام باتری دستگاه فشار خون

یکی دیگر از فاکتورهای انتخاب یک دستگاه فشار خون خوب، باتری آن است. شما باید اطمینان داشته باشید که باتری دستگاه خریداری شده دوام و طول عمر مطلوبی دارد و از آن گذشته اگر نیاز به تعویض باتری داشته باشید، بتوانید مشابه آن را به راحتی پیدا کنید.

سهولت در استفاده از دستگاه فشار خون

استفاده از دستگاه فشار خون باید برای همه افراد و به خصوص خود بیمار راحت باشد تا بتوان در مواقع ضروری به میزان فشار خون پی برد. در میان انواع فشارسنج ها، استفاده از دستگاه فشار خون دیجیتال راحت تر است.

اندازه کاف دستگاه فشار خون

کاف دستگاه فشار خون یکی دیگر از ویژگی هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد. در صورتی که اندازه کاف دستگاه فشار خون شما مناسب نباشد، احتمال خطا در نتیجه به دست آمده بالا خواهد رفت. این که اندازه بازو و مچ شما چقدر است به خرید یک دستگاه فشار خون مناسب کمک می کند. برخی از فشارسنج ها را می توان هم برای بازو و هم به صورت مچی مورد استفاده کرد که در این نوع دستگاه ها، معمولا اندازه کاف قابل تغییر خواهد بود.

امکان میانگین گیری از نتایج

از آن جایی که فشار خون در ساعات مختلف شبانه روز تغییر می کند، بهتر است تا از میانگین نتایج برای تشخیص، استفاده گردد. این میانگین ممکن است از تمام نتایج به دست آمده در طول روز و یا تنها از سه نتیجه آخر حاصل شود. البته در برخی از انواع دستگاه ها، فشارهای شب و روز به طور جداگانه تعیین و میانگین هر کدام مشخص می گردد. دستگاه های فشارسنجی که این قابلیت را دارا باشد در ترب موجود است.

اندازه و وزن دستگاه فشار خون

به همراه داشتن دستگاه فشار خون در سفر های طولانی برای برخی از بیماران ضروری است. مسلما این گونه افراد ترجیح می دهند تا دستگاه فشار خونی با ابعاد کوچکتر و وزن کم تری را در اختیار داشته باشند. اگر قرار است تا دستگاه فشار خون را با خود حمل کنید، حتما به این فاکتور هم توجه داشته باشید. از میان انواع دستگاه فشار خون مچی، وزن و اندازه کمتری دارد و برای حمل و نقل مناسب تر است. اما همانطور که قبلا بیان شد، دقت این دستگاه ها کمی پایین تر از نوع بازویی است.

نکات مهم برای اندازه گیری فشار خون

  • حداقل ۵دقیقه پیش از اندازه گرفتن فشار خون، استراحت کنید.
  • راحت بنشینید و پاها را روی هم قرار ندهید.(به حالت کراس نباشد)
  • حداقل نیم ساعت قبل از اندازه گیری، سیگار و مواد کافئین دار مصرف نکنید.
  • در زمان اندازه گیری فشار خون صحبت نکنید.
  • توجه داشته باشید که دست شما باید کاملا عریان بوده و هم سطح با قلب قرار گیرد. برای این کاد باید تکیه گاه مناسبی را هم برای دست خود در نظر بگیرید.

انواع دستگاه فشار خون

به طور کلی دستگاه های فشار خون به سه دسته تقسیم می شوند.

دستگاه فشار خون جیوه ای

با وجود سمی بودن جیوه و آلوده شدن محیط در صورت ریختن آن، هنوز هم این نوع دستگاه  فشار خون ها مورد استفاده قرار می گیرند. علت این امر دقت بالاتر و میزان کمتر وقوع خطا است.

دستگاه فشار خون دیجیتال

دستگاه فشار خون  دیجیتال در دو نوع فشار سنج بازویی و فشار سنج مچی موجود هستند و استفاده از آن ها بیشتر برای افرادی که به دنبال دستگاه هایی با کاربری ساده هستند، توصیه می شود. این نوع از دستگاه فشار خون در عرفان طب موجود می باشد.

 دستگاه فشار خون عقربه ای

در این نوع دستگاه ها، یک فنر عقربه ای را با استفاده از فشار هوا بر روی صفحه درجه بندی شده دستگاه حرکت می دهد. در این نوع، هر درجه، یک میلیمتر جیوه را نشان می دهد.  فشارسنج عقربه ای یکی از دستگاه های ارزان و مقرون به مصرفه حساب میاد.

همواره سلامت باشید. امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات خوب و مفیدی کسب کرده باشید. توجه به نکات ذکر شده می تواند به شما کمک زیادی در تهیه راحت تر دستگاه فشار خون کند.

دکمه بازگشت به بالا