سلامت و تندرستیمعرفی کسب و کار

رازهای حفظ سلامت گوارش کودکان و نوزادان: نکات کلیدی که باید بدانید

دستگاه گوارش کودکان، نکاتی برای سلامت آن

هنگامی که مادر می شوید، طبیعی است که همیشه کارهای زیادی برای انجام دادن داشته باشید و ممکن است توجه کامل و رسیدگی به همه امور دشوار باشد. با این حال، حتی پر مشغله ترین مادران نیز می توانند متوجه جزئی ترین مشکلات کودکشان شوند. کودک شما معمولاً فعال و خوشحال است، اما گاهی حس می کنید مدتی است که سر حال نیست و اگر چه به نظر نمی رسد که بیماری حادی داشته باشد، اما قطعاً چیزی اشکال دارد و ممکن است این احتمال وجود داشته باشد که سلامت سیستم گوارشی کودک تان به خطر افتاده باشد.

گاهی در این شرایط به مادر خودتان زنگ می زنید تا از تجربیات او استفاده کنید، اما گاهی مساله با این که ساده است به ذهن شما نمی رسد. و نیاز به کمک متخصص گوارش کودکان ساری خواهید داشت.

برای سلامت دستگاه گوارش چه کنیم؟

شکم! یکی از شایع ترین مواضع کودک برای بروز اختلال همین شکم و دل و روده اوست، ولی بعضی اوقات به همه انواع چیزها از فشار خون تا مشکلات مدرسه سوء ظن دارید و به تنها جایی که فکر نمی کنید شکم و سیستم گوارشی کودک است. هنگامی که صحبت از سلامت شکم است، اکثر مردم روی تغذیه سالم و حاوی مقادیر مناسب کالری، کربوهیدرات، پروتئین و غیره متمرکز می شوند.

با این حال، اگر در سیستم مرکزی ما عملکرد روده مختل شده و نامنظم باشد، تغذیه سالم چندان اهمیتی در بهبود آن ندارد. البته انواع پروبیوتیک ها در سلامت معده و روده تاثیر بسزایی دارند.

چرا سلامت دل و روده اهمیت دارد؟

دل و روده شامل اندام های گوارشی است که از دهان شروع شده و تا راست روده ادامه می یابد. میکروبیوم یا میکروبیوتاسیون روده با تمام میکرو ارگانیسم هایی که در روده قرار دارند، ارتباط دارد. این شامل انواع مختلفی از باکتری های خوب و مفید است که کمک می کند تا یک اکوسیستم سالم با عملکرد هایی مانند هضم مواد غذایی، حفظ ایمنی و همچنین سلامت عصب، در روده حاکم باشد.

نوزادان با یک روده استریل متولد می شوند و رشد باکتری روده ای، درست پس از تولد آغاز می شود. سلامت روده و سیستم گوارشی پس از آن بستگی به عواملی مانند مدل رژیم غذایی، شدت قرار گرفتن در معرض میکروب ها و حجم استفاده از آنتی بیوتیک ها دارد. تا زمانی که کودک سه ساله شود، میکروبیوم روده آن ها کمابیش مانند بزرگسالان است و با آن ها باقی می ماند.

به همین دلیل بسیار مهم است که از ابتدا روده ای سالم داشته باشیم. یک روده ناسالم انواع مشکلات شکم مانند اسهال یا یبوست، استفراغ یا سوءهاضمه، بد غذایی و … را خواهد داشت.

دستگاه گوارش کودکان

دستگاه گوارش کودکان شبکه ای پیچیده از اندام ها و فرآیندهای مسئول تجزیه غذا به مواد مغذی قابل جذب توسط بدن است. این نقش اساسی در تامین انرژی ضروری و بلوک های سازنده لازم برای عملکرد صحیح سیستم های مختلف بدن ایفا می کند. با شروع از دهان، جایی که هضم مکانیکی و شیمیایی از طریق جویدن و عمل آنزیم ها شروع می شود، سفر غذا از طریق مری و به معده ادامه می یابد. در اینجا، شیره های قوی معده، غذا را به یک مخلوط نیمه مایع که به نام کیم شناخته می شود، تجزیه می کند.

جذب مواد مغذی و میکروبیوتای روده: پیچیدگی سیستم گوارش

پس از خروج از معده، کیم نیمه هضم شده وارد روده کوچک می شود، محل جذب مواد مغذی حیاتی است. دیواره‌های روده کوچک، با برآمدگی‌های انگشت مانندی به نام پرز پوشانده شده‌اند که حتی در ساختارهای موی کوچک‌تری به نام میکروویلی پوشیده شده‌اند. این ساختارها سطح موجود برای جذب مواد مغذی را افزایش می دهند.

آنزیم‌های ترشح شده از لوزالمعده و صفرا که توسط کبد تولید می‌شوند به تجزیه پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها کمک می‌کنند و باعث جذب آن‌ها در جریان خون می‌شوند. علاوه بر این، روده خانه جامعه متنوعی از میکروارگانیسم‌ها به نام میکروبیوتای روده است که نقش مهمی در هضم، عملکرد سیستم ایمنی و حتی تنظیم خلق و خو ایفا می‌کند.

دفع زباله و سلامت دستگاه گوارش:

سفر هضم در روده بزرگ به پایان می رسد، جایی که آب و الکترولیت ها دوباره جذب می شوند و محتویات باقی مانده را به مدفوع تبدیل می کنند. روده بزرگ همچنین جمعیت متنوعی از باکتری ها را در خود جای داده است که به مراحل نهایی هضم، تخمیر و تولید برخی ویتامین ها کمک می کنند. عملکرد صحیح دستگاه گوارش کودکان برای سلامت کلی بسیار مهم است.

مشکلات گوارشی مانند یبوست، اسهال و سندرم روده تحریک پذیر می تواند به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی کودک تأثیر بگذارد. حفظ یک رژیم غذایی متعادل و غنی از فیبر، هیدراته ماندن، و ارتقای میکروبیوتای سالم روده از طریق پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها، گام های اساسی در جهت حفظ سلامت بهینه گوارش است.

نکات مهم:

در اینجا نکاتی به نقل از فوق تخصص گوارش کودکان در مازندران برای اطمینان از اینکه کودک شما از لحاظ سیستم گوارشی سلامت خواهد بود، ذکر شده است.

۱) شیردهی کودک با شیر مادر

از آنجا که روده نوزاد شما استریل است، تغذیه با شیر مادر بهترین راه ممکن برای حفظ سلامت آینده روده است. شیردهی به طور انحصاری در شش ماه اول باید از شیر مادر انجام شود و از آن پس هم تا زمانی که میسر است، بهتر است ادامه یابد. شیر مادر دارای قابلیت انطباق با سن و نیازهای کودک است و همیشه برای کودک مفید خواهد بود.

۲) فیبر بیشتری مصرف کنید

رژیم غذایی یکی از عوامل سلامت روده است. مهم است که رژیم شما به اندازه کافی فیبر محلول و غیر محلول را شامل شود تا غذا به گونه ای باشد که حرکتش در روده راحت تر باشد. غذاهایی مانند جو، عدس و لوبیا انتخاب های خوبی هستند.

۳) غذاهای چرب را قطع کنید

چربی بیش از حد می تواند بر روی باکتری های خوب روده تاثیر منفی بگذارد، به همین دلیل است که توصیه می شود از مصرف انواع مختلف مواد غذایی چرب، نوشابه های کافئین دار و آب نبات ها اجتناب کنید. چربی های سالم همراه با غذاهای دارای فیبر بالا برای هضم مطلوب مناسب ترند.

۴) مصرف گوشت سالم (مخصوصاً سفید)

استفاده از پروتئین کم به دلیل قابلیت هضم آسان، تجزیه بهتر، جذب مواد مغذی و سالم نگه داشتن روده، قابل توصیه است. مرغ یکی از بهترین انواع گوشت سالم برای تغذیه بچه ها بوده و به راحتی نیز قابل هضم است.

۵) مصرف پروبیوتیک ها

روبیوتیک ها اساساً باکتری هایی هستند که برای سلامتی مفیدند. پروبیوتیک ها در غذاهای مختلف مانند ماست، دوغ و کلم بروکلی موجود می باشند. مکمل های پروبیوتیک موجود در بازار نیز گزینه های مناسب بعدی هستند. پروبیوتیک، توسط پزشکان متخصص اطفال همواره توصیه می شود و راه حلی ایده آل برای بازگرداندن مشکلات روده به شرایط بهینه آن است.

۶) انتخاب وعده های غذایی کم و متعدد

هنگام برنامه ریزی وعده های غذایی فرزند خود، وعده های غذایی کوچک و مکرر را در نظر بگیرید. اولاً وعده های کوچکتر باعث می شود که بچه ها بهتر بدون بهانه گیری غذا بخورند. ثانیاً وعده های مکرر به آن ها انرژی مداوم برای سر حال بودن در طول روز را می دهد و از همه مهم تر اینکه وعده های کوچک و مکرر، سیستم گوارش را حفظ می کند و هم زمان باعث شادابی روده نیز می شود.

۷) هیدراتاسیون (آب خوردن)

رود فیبر و پروتئین اضافی می تواند در صورت کمبود آب در بدن، تاثیر معکوس داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که کودک در تمام طول روز مایعات کافی بنوشد. آب بهترین گزینه است، اما شما می توانید از آب میوه تازه یا صیفی جات آبدار مانند خربزه و یا حتی خیار نیز استفاده کنید.

۸) ورزش و فعالیت های منظم

ورزش منظم برای سلامت عمومی بدن بسیار مهم است، اما به طور خاص برای سلامت روده مهم تر است. فعالیت مکرر، روده ها را تشویق می کند تا فرآیند گوارش را تسریع کنند و باعث خروج سریع تر ناخالصی ها از بدن می شوند. بعضی از انواع یوگا نیز می توانند به کاهش درد معده کمک کنند.

۹) اجتناب از آنتی بیوتیک های غیر ضروری

امروزه تمرکز زیادی بر استفاده نادرست از آنتی بیوتیک ها وجود دارد. بسیاری از والدین با دیدن علائم اولیه یک بیماری مثل آبریزش و اسهال در استفاده از آن ها تأکید دارند و متوجه نیستند که این داروها در طولانی مدت به سلامت روده و سیستم گوارشی کودک آسیب می رسانند. بچه صرف داشتن اسهال به یک دوره مصرف آنتی بیوتیک نیاز ندارد و حتی الامکان باید از مصرف آن اجتناب کرد مگر با تجویز متخصص گوارش کودکان مازندران.

۱۰) تشویق به بازی در فضای باز

یکی از بهترین روش ها برای حفظ سلامت روده و ایمنی بدن این است که بدن را بیشتر در معرض میکروب ها قرار دهید. این یکی از دلایلی است که چرا بچه های نسل های قدیمی تر چندان به آنتی بیوتیک ها نیاز نداشتند، موردی که اغلب برای بچه های امروزی صدق نمی کند. البته رعایت بهداشت پایه ای را لازم نیست ترک کنید، اما وسواس بیش از حد را کنار بگذارید. اجازه دهید بچه ها در خارج از منزل، در پارک یا چمن و با حیوانات خانگی بازی کنند. این باعث ایجاد ایمنی طبیعی می شود که هیچ دارویی نمی تواند جایگزین آن شود.

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.
دکمه بازگشت به بالا