سلامت و تندرستیمعرفی کسب و کار

خواص انگشتر عقیق در دست چپ

انگشتر در دست چپ نشانه چیست و چرا مکروه است؟

آیا انداختن انگشتر در دست چپ مکروه است و انگشتر در دست چپ به چه معناست؟ چرا انگشتر در دست چپ کراهت دارد؟ در ادامه پاسخ این سوالات را بررسی می کنیم. انگشتر دست چپ یا راست باید باشد؟ انگشتر دست چپ به چه معناست و چرا انگشتر را در دست چپ می کنند؟ یکی از بزرگترین سنت ها و نشانه های شیعیان داشتن انگشتر در دست راست است و ائمه اطهار نیز بر تداوم این سنت و زنده نگه داشتن این آیین در طی نسل های مختلف شیعیان اصرار داشتند.

مقاله مرتبط: نکات طلایی خرید انگشتر عقیق زنانه اصل

آیا انگشتر در دست چپ اشکال دارد؟

برای خرید بدلیجات باید توجه داشته باشید که در اسلام تاکید بسیار بر فضیلت های داشتن انگشتر در دست راست شده در حالیکه برای دست چپ چنین فضیلتی بیان نشده است. در روایات مختلف، مزایای داشتن انگشتر در دست راست هنگام نماز به شیعیان توصیه شده است که از خالی گذاشتن دست راست از انگشتر در نماز خودداری کنند.

بررسی ها در تاریخ اسلام نشان می دهد که دشمنان اسلام از جمله خلفای غاصب، خلفای اموی و عباسی به ویژه معاویه سعی در ریشه کنی سنت های پیامبر (ص) و سیرة امیرالمومنین (ع) و دیگر اهل بیت داشتند. آنها با ترویج برعکس و اشتباه این سنت ها نه تنها مردم را از عمل به این سنتها باز می داشتند، بلکه آنان را وارونه در میان مردم ترویج می دادند تا باعث گمراهی مردم شوند. راغب از علمای اهل سنت نقل میکند که پیامبر (ص) و اصحابشان، انگشتر را در دست راست می کردند ولی معاویه انگشترهایش را در دست چپ می کرد و به عنوان اولین نفر از این موضوع سنت شکنی کرد.

عبدالله سلامی نقل می کند که پیامبر (ص) و خلفای بعد ایشان سنت انگشتر در دست راست را انجام می دادند اما معاویه با در دست چپ کردن انگشتر و وادار کردن مردم به این عمل، مخالفت خود را با ایشان عملاً اعلام کردند. این سنت شکنی ها تا زمان خلافت مروان ادامه داشت و در زمان حکمرانی سفاح، سفاح این سنت را تغییر داد و سنت انگشتر در دست راست کردن را در بین مردم رواج داد. تا زمان حکمرانی هارون الرشید، که باز سنت انگشتر در دست چپ کردن را در بین مردم جا انداخت و این عمل را اجباری کرد.

انگشتر در دست چپ

در روایات اسلامی آمده است که بعد از جنگ صفین، در ماجرای عمر و عاص، در میان مردم انگشتر را از دست راست خویش به دست چپ کرد. سپس بیان کرد همانطور که این انگشتر را از دست راست به دست چپ خویش کردم علی بن ابی طالب را نیز از حکومت برکنار و معاویه را برای حکومت انتخاب می کنم.

براساس روایات اسلامی هرکس انگشتر با آیه قرآن و اسماء جلاله و یا اسم یکی از اهل بیت (ع) به دست کند، حتماً باید جهت جلوگیری از بی احترامی و نجس شدن، هنگام رفتن به سرویس بهداشتی آن را درآورد. پیشوای مسلمانان حضرت امام علی (ع) می فرمایند چنانچه شخصی انگشتری با اسم خدا در دست داشته باشد، باید انگشتر را از دستی که در آن در بیت الخلاء طهارت می گیرد درآورد. بنابراین باید بعد از خرید انگشتر به آداب استفاده و پوشیدن آن توجه داشته باشید.

انگشتر در دست چپ چه حکمی دارد؟

بر اساس روایات اسلامی و از منظر فقها، به دست کردن انگشتری که اسمای متبرکه بر روی آن حک نشده باشد، در دست چپ اشکال ندارد ولی مستحب است که در دست راست باشد. اما در صورتی که دارای نقش و نقوش باشد هنگام رفتن به سرویس بهداشتی اگر به نجاست آلوده نشود مکروه است و اگر آلوده شود یا موجب اهانت به مقدسات شود، این عمل حرام است.

بر طبق روایات اسلامی بر انگشترهای عقیق و فیروزه بسیار تاکیده شده و صحبتی درباره حلقه ازدواج نشده است. لذا حلقه ازدواج و نامزدی، انگشتر به حساب نمی آید و بودن آن در دست چپ مکروه نیست. آیا تا به حال شده است که به این فکر کنید که انگشتر در دست چپ چه حکمی دارد؟ این سوالی است که در ادامه مطلب بصورت کامل به آن جواب می دهیم.

بنابر آنچه در مطلب «انگشتر در دست راست چه فضایل و فوایدی دارد» گذشت ، انگشتر در دست راست فضیلت بسیار دارد برخلاف دست چپ که فضیلتی برای آن ذکر نشده ، بلکه باید تا آنجا که ممکن است از تنها به دست چپ کردن و خالی گذاردن دست راست از انگشتر پرهیز کرد ، چرا که انگشتر در دست راست کردن نشانه شیعه بودن است. و ائمه اطهار(ع) نیز بر انجام این عمل و زنده نگه داشتن این سنّت ، بسیار تاکید داشته اند.

شواهد تاریخی نشان می دهد دشمنان اسلام، همچنین خلفای غاصب و بعد از آن خلفای اموی وعباسی به ویژه معاویه می کوشیدند تا با سنتهای پیامبر(ص) و به ویژه سیرة امیرالمومنین و دیگر اهل بیت و مظاهر شیعه گری مبارزه کنند و نه تنها مردم را از عمل به این سنتها باز دارند، بلکه آنان را وارونه و برعکس در میان مردم ترویج دهند.

راغب از اعلمای اهل سنت می گوید:«همانا پیامبر و اصحاب، انگشتر در دست راست می کردند و معاویه اولین کسی بود که انگشتر در دست چپ کرد»

انگشتر در دست چپ نشانه چیست؟

عبدالله سلامی می نویسد: همانا پیامبر در سدت راست خود انگشتر می کردند و خلفای بعد از پیامبر هم همین کارا می کردند. پس معاویه با این سنّت مخالفت نمود و انگشتری را در دست چپ کرد و مردم را وادار کرد تا انگشتر را در دست چپ کنند. پس همین طور بود تا ایام خلافت مروان. و در زمان زمامداری سفاح، وی این سنت را برگرداند و انگشتر را در دست راست کرد و مردم نیز انگشتر در دست راست می کردند تا ایام خلافت هارون الرشید که او باز، انگشتر در دست چپ کرد و مردم را نیز به این عمل مجبور نمود.

همچنین مشهور است که بعد از جنگ صفین در ماجرای حکمیت عمروعاص، انگشتر خود را از دست راست درآورد و گفت: ای مردم من علی بن ابی طالب را از خلافت خلع کردم، همان گونه که این انگشتر را از دست راستم درآوردم و همان گونه که این انگشتر را در دست چپ می کنم، معاویه را نیز به خلافت بر می گزینم.

با توجه به مطالبی که بیان شد اگر کسی خواست انگشتر در دست چپ کند اگر بر روی نگین آن آیه قرآن و اسماء جلاله و یا اسم یکی از اهل بیت(ع) باشد، هنگام شستن دست ها و بخصوص هنگام استنجاء باید آنرا از دست بیرون آورد چرا که نجس شدن آن سبب معصیت و گناه می شود.

حضرت علی(ع) در این باره فرموده اند: هر کس بر روی انگشتر خود اسم خدا نوشته باشد باید آن را از دستی که با آن دست در بیت الخلاء طهارت می گیرد ، بیرون آورد.

 از کجا انگشتر مردانه و زنانه را خریداری کنیم؟

ما توصیه می کنیم که از سایت آسمون که ویترین آنلاین جواهرات نقره است بازدید نمایید. در صورت پسند جواهرات مورد نظر خود را سفارش دهید و لذت یک انتخاب هوشمندانه را تجربه نمایید. جواهرات سایت آسمون شامل انگشتر مردانه ، انگشتر زنانه ، نگین انگشتر و… می باشد. جهت خرید انگشتر نقره مردانه آسمون مشتاقانه منتظر شما هستیم.

دکمه بازگشت به بالا