بین المللیمعرفی کسب و کار

آزمون pte برای استرالیا

شرکت در آزمون PTE ممکن است برای برخی مسیرهای مهاجرتی الزامی بوده و شما باید حداقل نمره برای مهاجرت به استرالیا کسب کنید. معمولاً میزان نمره به شیوه مهاجرت بستگی دارد. این تست به‌ویژه برای اهداف مهاجرت تحصیلی بسیار اهمیت دارد.

این آزمون میزان مهارت‌های متقاضی را به‌صورت کامپیوتری در چهار بخش صحبت کردن، خواندن، نوشتن و گوش دادن به زبان انگلیسی بررسی می‌کند. آزمون PTE تنها مختص به کشور استرالیا نبوده و کشورهای متعددی این آزمون را می‌پذیرند.

به همین دلیل، در ادامه این مطلب جزئیات کلی درباره این آزمون را بررسی کرده و می‌بینیم که حداقل نمره PTE برای استرالیا چقدر است. پس با روزی تازه همراه باشید. همچنین به بررسی مواردی همچون مدت اعتبار مدرک PTE، نحوه ثبت‌نام و هزینه آن نیز خواهیم پرداخت.

نمره PTE برای مهاجرت به استرالیا

دولت استرالیا شرایط و قوانین مختلفی را برای انواع اهداف مهاجرت تحصیلی، کاری و … تعیین می‌کند. برای بررسی دقیق شرایط در هر مسیر مهاجرتی، می‌توانید مطلب را از پارسی کانادا مطالعه کنید. یکی از این شرایط، تسلط به زبان انگلیسی است که می‌تواند تحت آزمون‌های مختلفی مانند آزمون PTE آکادمیک بررسی شود.

در انواع ویزا، نمره PTE برای مهاجرت به استرالیا ممکن است متفاوت باشد. به‌عنوان مثال در یکی از سه برنامه ویزای 189، ویزای 190 و یا ویزای 489 استرالیا که منجر به اخذ اقامت دائم این کشور می‌شود، حداقل نمره‌ای که باید در آزمون PTE کسب کنید، نمره 50 است.

حداقل امتیاز مدرک PTE برای مهاجرت به استرالیا را برای دو هدف مهاجرت کاری و تحصیلی در ادامه می‌بینید.

نمره PTE برای مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای تحصیلی

برای مهاجرت تحصیلی به این کشور، باید ویزای تحصیلی داشته باشید که البته از طریق آن می‌توانید به‌صورت پاره‌وقت کار کنید. در نتیجه مهارت زبان انگلیسی نه تنها در محیط دانشگاه، بلکه برای قرار گرفتن در موقعیت‌های کاری و اجتماعی نیز بسیار ضروری است. حداقل نمره مدرک PTE برای مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای تحصیلی عبارت است از:

مدرک تحصیلی حداقل نمره PTE نمره کلی PTE
دیپلم (اتمام سال دوازهم تحصیل) 36 49 – 42
لیسانس 46 50
فوق لیسانس 50 58
بر اساس رشته تحصیلی مختلف 65 65

نمره PTE برای مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای کار استرالیا

در استرالیا فرصت‌های شغلی متعددی نیز برای متقاضیان کار و اقامت ارائه می‌شود. یکی از شرایط اصلی برای ویزای کار، مهارت در زبان انگلیسی است. حداقل نمره PTE برای استرالیا و اخذ ویزای کار این کشور، بر اساس جدول زیر تعیین می‌شود.

سطح مهارت‌های PTE نمره مورد نیاز حداقل نمره برای اخذ اقامت دائم
سطح حرفه‌ای (Vocational English) 36 واجد شرایط نیست.
سطح کاربردی (Functional English) 30 واجد شرایط نیست.
تسلط کافی به انگلیسی (Proficient English) 79 – 65 10
سطح برتر (Superior English) 79 20
سطح قابل‌قبول (Competent English) 65 – 50 واجد شرایط برای گرفتن اقامت دائم هستید، اما امتیاز دریافت نمی کنید.

مدت اعتبار آزمون PTE چقدر است؟

معمولاً مدارک آزمون‌هایی که برای تعیین سطح مهارت زبان انگلیسی انجام می‌شوند، تا مدت معینی اعتبار دارند. این موضوع به این دلیل است که میزان تسلط و مهارت ما به یک زبان ممکن است به مرور کمتر شود.

مدت اعتبار مدرک PTE برای مهاجرت به استرالیا مشابه آزمون آیلتس بوده و دو سال است. این مدت دو‌ساله از تاریخ امتحان و روز اعلام نتایج آن محاسبه می‌شود. برای سایر اهداف مهاجرتی که منجر به اخذ اقامت دائم می‌شوند،

نحوه ثبت‌نام در آزمون PTE برای استرالیا

اگر به هر دلیلی قادر به سفر به کشورهای دیگر نیستید، می‌توانید از مدارک زبان دیگری استفاده کنید که آزمون‌های مربوط به آن در داخل کشور برگزار می‌شود. برای بررسی این آزمون‌ها، می‌توانید مطلب را بخوانید.

مراحل ثبت‌نام در آزمون پی تی ای استرالیا عبارت است از:

 • به وب سایت مراجعه کنید.
 • گزینه “Check Availability” را در بنر اصلی و یا گزینه “Book a Test” را در گوشه سمت چپ ناوبری سایت انتخاب کنید.
 • در هدینگ PTE Academic روی گزینه “Check test availability & book” کلیک کنید. در این قسمت می‌توانید مرکز انجام آزمون را جستجو کرده و تعیین کنید.
 • نزدیک‌ترین مرکز آزمون را انتخاب کرده و سپس روی گزینه “Next” کلیک کنید.
 • برای تعیین ساعت و تاریخ آزمون، از شما درخواست می‌شود تا حساب “myPTE” ایجاد کرده و یا در حساب موجود خود وارد شوید.
 • مشخصات خود را وارد کرده و خط‌مشی آزمون را که شامل مدارک پذیرفته شده برای همراه داشتن در روز آزمون است، مطالعه کنید.
 • یک بار دیگر جزئیات ثبت‌نام را بررسی کرده و سپس درخواست خود را ارسال (Submit) کنید.
 • پس از ارسال درخواست، خلاصه‌ای از جزئیات ثبت‌نام در روی صفحه ظاهر شده و یک اعلان ایمیل نیز دریافت می‌کنید.

هزینه ثبت‌نام آزمون PTE استرالیا

یکی از مهمترین سوالاتی که معمولاً بعد از تعیین حداقل نمره PTE برای مهاجرت به استرالیا مطرح می‌شود، هزینه شرکت در این آزمون است. این هزینه نسبت به کشوری که آزمون در آن برگزار می‌شود، ممکن است متفاوت باشد. همچنین یکی دیگر از مواردی که روی هزینه تأثیر می‌گذارد، تأخیر در ثبت‌نام است.

کسانی که ظرف 48 ساعت قبل از تاریخ آزمون برای ثبت‌نام نهایی اقدام کنند، باید هزینه‌های بیشتری نسبت به حالت معمول بپردازند. این مبلغ برای استرالیا، 375 دلار است. چنانچه ثبت‌نام خود را با تأخیر انجام دهید، باید 395 دلار استرالیا بپردازید که نسب به حالت عادی بیشتر است.

سخن پایانی

مهاجرت یک انتخاب و مسیر سخت است که باید قبل از ورود به آن، تمام جوانب و شرایط را در نظر بگیرید. یکی از شرایط و الزامات اولیه برای مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان مانند استرالیا، داشتن مهارت و مدرک زبان است. برای بررسی مهارت متقاضیان، آزمون‌های متعددی برگزار می‌شود که یکی از آن‌ها، آزمون پی تی ای است.

حداقل نمره PTE برای مهاجرت به استرالیا در اهداف مهاجرتی مختلف متفاوت بوده و متقاضی باید نمره قبولی را با توجه به نوع هدف خود، کسب کند. در این مطلب، سعی کردیم تا ضمن آشنایی بیشتر با شرایط این آزمون و جزئیات آن، حداقل نمره PTE برای استرالیا را نیز بررسی کنیم.

سوالات متداول

بله؛ آزمون PTE یکی از انواع آزمون‌های زبان انگلیسی است که برای مهاجرت به استرالیا پذیرفته شده و کسب حداقل نمره قبولی در آن، می‌تواند به اخذ ویزای استرالیا کمک کند.

برای انواع ویزا و مسیرهای مهاجرتی به استرالیا، حداقل نمره مشخصی را باید در آزمون PTE کسب کنید. در نتیجه حداآزمون pte برای استرالیا شراطی خاصی دارد. ما در این مقاله به بررسی این آزمون و شرایط آن می‌پردازیم.

در آزمون پیرسون مهارت شما در زبان انگلیسی در چهار وجه شنیدن، گفتن، نوشتن و خواندن بررسی‌ می‌شود. این آزمون کامپیوتری است و به‌همین دلیل نتیجه‌ی آن در 5 روز کاری به شما اعلام‌ می‌شود. به‌همین دلیل اگر برای مهاجرت به استرالیا عجله دارید، خیلی زود اوضاع روبه‌راه‌ می‌شود و می‌توانید برای دریافت ویزای اقامت اقدام کنید.

آزمون pte برای استرالیا مبتنی بر رایانه در 3 ساعت انجام‌ می‌شود. شرکت‌کنندگان باید به زبان انگلیسی آپدیت شده، مسلط باشند. در زبان انگلیسی اصطلاحات و عباراتی وجود دارد و هر روز هم عبارت‌های بیش‌تری در تعاملات روزانه ساخته‌ می‌شود. بنابراین متقاضی باید به این اصطلاحات و عبارات مسلط باشد تا بتواند به‌راحتی با یک فرد انگلیسی زبان ارتباط برقرار کند. به‌دلیل این‌که این آزمون دارای یک سیستم درجه‌بندی و چند مرحله‌ای است، به‌راحتی‌ می‌توان به میزان مهارت متقاضی در زبان انگلیسی پی برد.

چرا آزمون پیرسون برای استرالیا

‌ آزمون pte برای استرالیا به‌گونه‌ای طراحی شده است که هر سؤال قادر است دو مهارت را در کنار هم بررسی کند. برای مثال مهارت خواندن و صحبت کردن و یا مهارت گوش دادن و خواندن با هم بررسی می‌شوند.

این آزمون دانشگاهی توسط مؤسسات آموزشی در سراسر جهان برگزار‌ می‌شود. شما با دریافت مدرک آزمون pte برای استرالیا می‌توانید به کشورهای انگلیسی زبان از جمله نیوزلند، انگلستان، آمریکا و کانادا نیز مهاجرت کنید. آزمون pte مهارت زبان انگلیسی به‌صورت عامیانه را با محتوای آکادمیک ارزیابی‌ می‌کند. بنابراین باید به اصطلاحات و عباراتی که به تازگی وارد زبان انگلیسی می‌شوند، آشنایی داشته باشید.

شما در این آزمون باید طیف وسیعی از لهجه‌های انگلیسی را بشنوید تا بتوانید در آن موفق شوید. نکته‌ی مهمی که در مورد آزمون pte برای استرالیا باید در نظر داشته باشید، امتیازدهی و ارزیابی است که توسط کامپیوتر و به‌صورت خودکار انجام‌ می‌شود.

آیا شرکت در آزمون pte برای دریافت ویزا مؤثر است؟

یکی از حداقل شرایط دریافت ویزا برای اقامت در استرالیا، تسلط شما به زبان انگلیسی است. زمانی که بتوانید ثابت کنید که در این زبان مهارت بالایی دارد، راحت‌تر‌ می‌توانید ویزای اقامت دائم خود را دریافت کنید. شما می‌توانید برای دریافت ویزای اقامت در استرالیا در یک آزمون زبان انگلیسی (تافل و آیلتس) نیز شرکت کنید. البته باید در این آزمون‌ها نیز نمره‌ی خوبی را کسب کرده باشید. اگر در این دو آزمون نمره‌ی خوبی ندارید،‌ می‌توانید روی آزمون pte حساب باز کنید. همچنین اگر برای مهاجرت به استرالیا عجله دارید، آزمون پیرسون را انتخاب کنید.

درخواست ویزای استرالیا دارای یک سیستم مبتنی بر امتیازبندی است. هر چه امتیاز شما در این سیستم بیشتر باشد، شانس بیشتری برای دریافت ویزا دارید. زیرا در حال حاضر افراد زیادی خواهان دریافت ویزای استرالیا هستند. این موضوع باعث ایجاد رقابت شدید بین متقاضیان شده است. دولت استرالیا به ‌منظور پذیرش متقاضیان مفیدتر، معیارهای خاصی از جمله تسلط به زبان انگلیسی را در نظر می گیرد. بنابراین شما‌ می‌توانید با کمک آزمون پیرسون از رقبای خود سبقت بگیرید.

چه تفاوتی بین آزمون pte با آزمون تافل و آیلتس وجود دارد؟

هر سه آزمون IELTS ، PTE و TOEFL مهارت‌‌های زبان انگلیسی شما را بر اساس چهار پارامتر شنیدن، صحب کردن، نوشتن و خواندن ارزیابی‌ می‌کنند. اما دلایلی وجود دارد که نشان‌ می‌دهد اگر آزمون pte برای استرالیا را انتخاب کنید، بهتر است. این دلایل عبارتند از:

 • شرایط سنی در آزمون pte آسان‌تر است

یکی از مزیت‌‌های شرکت در آزمون pte به سن داوطلب مربوط‌‌ می‌شود. شما برای حضور در آزمون آیلتس و تافل باید حداقل 18 سال سن داشته باشید. اما در آزمون pte داشتن حداقل 16 سال سن کافیست. البته ارائه‌ی رضایت‌نامه‌ی والدین برای شرکت در آزمون pte الزامیست. دانش‌آموزانی که قصد ادامه تحصیل در استرالیا را دارند و سن آن‌ها کمتر از 18 سال است، می‌توانند روی این آزمون حساب باز کنند.

 • با شرکت در آزمون pte سریعتر نتیجهمی‌گیرید

نتیجه‌ی دو آزمون زبان آیلتس و تافل بین 10 روز تا یک ماه کاری مشخص‌ می‌شود. اما نمرات آزمون pte معمولاً در 5 روز کاری مشخص‌ می‌شود. زیرا این آزمون توسط یک سیستم خودکار ارزیابی‌ می‌شود. با دریافت سریع نتیجه‌ی آزمون pte، شما‌ می‌توانید سریع‌تر درخواست ویزای خود را تکمیل کنید و در زمان کمتری به استرالیا مهاجرت کنید.

آزمون pte به‌صورت رایانه‌ای برگزار‌ می‌شود. ارزیابی تست به‌صورت خودکار و توسط یک نرم‌افزار کامپیوتری صورت‌ می‌گیرد. در نتیجه هیچ جایی برای ورود تعصبات انسان‌‌ در زمان ارزیابی پاسخ‌ها باقی نمی‌ماند. در عین حال خطای انسانی کمتر و عدالت بهتر اجرا‌ می‌شود.

 • هیچ محدودیتی برای شرکت در آزمون pte وجود ندارد

در آزمون پیرسون می‌توانید به کرّات شرکت کنید. اگر در بار اول نتوانید نمره‌ی مورد نظر خود را کسب کنید،‌‌ می‌توانید برای بارها در این آزمون شرکت کنید. بهترین نمره‌ای که در این آزمون به‌دست می‌آورید، برای مهاجرت به استرالیا در نظر گرفته می‌شود.

 • شرکت در آزمون آنلاین آسان‌تر است

یکی دیگر از مزیت‌‌های آزمون pte برای استرالیا نسبت به آزمون‌‌های تافل و آیلتس، قابلیت رزرو آن است. به‌طوری که‌ می‌توانید به‌شکل آنلاین آن را رزرو کنید. حتی شما‌ می‌توانید قبل از شرکت در آزمون اصلی، در آزمون تمرینی نیز شرکت کنید تا میزان آمادگی خود را بسنجید.

چگونهمی‌توان در آزمون pte ثبت‌نام کرد؟

برای ثبت‌نام در آزمون pte برای استرالیا به گذرنامه نیاز دارید. زیرا در روز امتحان باید شناسه‌ی گذرنامه‌ی خود را وارد کنید. هم‌چنین باید اطلاعات شناسنامه‌ی خود را هم در وب‌سایت وارد کنید. در غیر این‌صورت به شما اجازه‌ی شرکت در آزمون pte برای استرالیا داده نمی‌شود. مراحل ثبت‌نام برای شرکت در این آزمون به‌صورت زیر است:

 • ابتدا باید وارد وب‌سایت رسمی آزمون pte (PTE Academic) شوید.
 • سپس یک حساب کاربری برای خود بسازید و مشخصات خود را در آن وارد کنید.
 • پس از تکمیل مراحل ثبت‌نام، تا 48 ساعت بعد یک ایمیل با اطلاعات ورود به سیستم، دریافت‌ می‌کنید.
 • در مرحله‌ی بعد بر روی لینکی که در ایمیل است، کلیک کنید تا بتوانید وارد سایت شوید. سپس باید نزدیک‌ترین مرکز آزمون را پیدا کنید. همچنین باید زمان و تاریخ مناسب را نیز برای شرکت در آزمون انتخاب کنید.
 • پس از انجام تمامی کارهای جزئی در مورد مشخص کردن زمان، تاریخ و مکان آزمون، باید روی «دکمه‌ی پرداخت» کلیک کنید تا هزینه‌‌ها پرداخت شود.
 • در پایان باید آزمون pte را برای خود رزرو نهایی کنید.

نحوه‌ی لغو یا تنظیم مجدد آزمون پیرسون

اگر تصمیم خود را گرفته‌اید که برای مهاجرت به استرالیا در آزمون pte شرکت کنید، 14 روز قبل از برگزاری آزمون، باید مرحله‌ی ثبت‌نام را پشت سر بگذارید. همچنین در صورتی که در زمان ثبت‌نام اطلاعات را اشتباه وارد کرده باشید و یا بخواهید زمان و مکان شرکت در آزمون را تغییر دهید، این کار امکان‌پذیر است. شما‌ می‌توانید تاریخ آزمون را از طریق تلفنی و یا به‌صورت آنلاین تغییر دهید.

هزینه‌ی آزمون PTE

هزینه‌ی استاندارد برای شرکت در آزمون pte برای استرالیا در حدود 165دلار است. اگر به‌موقع برای آزمون ثبت‌نام کرده باشید، همین هزینه از شما دریافت‌ می‌شود. اما اگر برای رزرو آزمون دیر اقدام کنید 18 درصد به کل مبلغ اضافه‌ می‌شود که جمعاً 195 دلار باید پرداخت کنید.

دریافت هزینه در صورت کنسل شدن آزمون PTE

در صورتی که متقاضیان آزمون pte برای استرالیا را به‌صورت آنلاین رزرو کنند، باید هم‌زمان هزینه‌ی آزمون را پرداخت کنند. اما اگر داوطلبان تا 14 روز قبل از برگزاری آزمون دانشگاهی pte منصرف شوند،‌ می‌توانند کل هزینه‌ی پرداخت شده را پس بگیرند. اگر داوطلب حداقل 7 روز قبل از تاریخ آزمون از شرکت در آزمون منصرف شود،‌ می‌تواند 50 درصد از هزینه‌ی پرداخت شده را پس بگیرد.

در صورتی که داوطلب در مدت کمتر از 7 روز قبل از آزمون انصراف دهد، هیچ مبلغی از هزینه‌ی پرداخت شده به او ارجاع داده نمی‌شود. پس داوطلبان باید توجه کنند که قبل از رزرو آزمون pte برای استرالیا قاطعانه تصمیم خود را بگیرند و یا حداقل تا 14 روز قبل از امتحان تصمیم قطعی بگیرند.

هزینه‌های تغییرات ثبت‌نام در آزمون PTE

داوطلبانی که بخواهند حداقل 14 روز قبل از برگزاری آزمون پیرسون در ثبت‌نام خود بازبینی کنند، هیچ هزینه‌ای از آن‌ها دریافت نمی‌شود. اما اگر داوطلب حداقل 7 روز قبل از تاریخ برگزاری این آزمون، بخواهد در ثبت‌نام خود تغییراتی ایجاد کند، باید 50 درصد از کل هزینه را پرداخت کند. تغییرات برای این آزمون در کمتر از 7 روز قبل از برگزاری آزمون شامل هیچ هزینه‌ای نمی‌شود. اما توجه داشته باشید که قادر به تغییرِ تاریخ آزمون نیستید و فقط‌ می‌توانید اطلاعات جزئی مربوط به حساب کاربری خود را تغییر دهید.

بورس‌های تحصیلی PTE

دانشجویان با کمک بورس‌‌های تحصیلی و وام‌‌های دانشجویی‌ می‌توانند راحت‌تر به رویای خود تحقق ببخشند. اگر هدف شما از مهاجرت به استرالیا، تحصیل در یکی از دانشگاه‌‌های این کشور است و اکنون نیز قصد شرکت در آزمون pte برای استرالیا را دارید، باید به وب سایت رسمی دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

در این وب سایت بورس‌‌های تحصیلی و کمک هزینه‌هایی به‌طور منظم به دانشجویان شایسته پرداخت‌ می‌شود. یکی از شرایط این دانشجویان کسب نمره‌ی بالا در آزمون pte است. البته اگر در این آزمون نمره‌ی بالایی کسب نکردید‌ می‌توانید از مؤسسات مالی در استرالیا وام تحصیلی دریافت کنید.

مهم‌ترین تاریخ هایی که آزمون پیرسون برگزارمی‌شود

برنامه‌ی درسی pte

برای این‌که بتوانید از آزمون pte برای استرالیا سربلند بیرون بیایید و به‌راحتی ویزای اقامت در این کشور را به‌دست آورید، باید با برنامه‌های درسی آن آشنا شوید. همان‌طور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم این آزمون مهارت‌‌های شما را در صحبت کردن، شنیدن، نوشتن و خواندن در زبان انگلیسی ارزیابی‌ می‌کند. سوالات در مورد هر یک از این 4 مهارت به صورت زیر مطرح‌‌ می‌شود:

مهارت صحبت کردن و نوشتن

 • معرفی شخصی
 • خواندن یک مطلب
 • تکرار جملات
 • توصیف یک تصویر
 • صحبت کردن در مورد یک موضوع
 • پاسخ دادن به یک سوال کوتاه
 • خلاصه کردن یک متن نوشتاری
 • نوشتن یک مقاله‌ی کوتاه

مهارت خواندن

 • جاهای خالی را پر کنید
 • پاسخ به سؤالات چند گزینه‌ای
 • خواندن یک پاراگراف

مهارت شنیدن

 • خلاصه کردن یک متن گفتاری
 • پاسخ به سوالات چند گزینه‌ای
 • پر کردن جاهای خالی
 • علامت زدن خلاصه‌‌های درست
 • پیدا کردن کلمات گم‌شده در جملات
 • پیدا کردن کلمات نادرست در جملات
 • نوشتن دیکته

تمامی این پرسش و پاسخ بین داوطلب با یک نرم‌افزار انجام‌‌ می‌شود. برای مثال در پاسخ به سوالات، نرم‌افزار سوالاتی را مطرح‌‌ می‌کند که داوطلب باید به آن‌ها پاسخ دهد.

بخش‌‌های مختلف در آزمون پیرسون

آزمون pte از سه بخش تشکیل شده است. برای هر بخش زمان خاصی مشخص‌ می‌شود. همچنین سوالات در هر بخش، با سایر بخش‌ها متفاوت است. این سه بخش‌ عبارتند از:

بخش اول: در این بخش مهارت صحبت کردن و نوشتن شما ارزیابی‌ می‌شود. برای این بخش 77 تا 93 دقیقه به شما زمان داده‌ می‌شود. در بخش اول باید قدرت تولید مکالمات انگلیسی را به‌صورت حرفه‌ای داشته باشید. همچنین باید با هجی صحیح کلمات و استفاده از گرامر بتوانید سوالاتی که به زبان انگلیسی مطرح می‌شوند را با همین زبان پاسخ دهید.

بخش دوم: در این بخش مهارت خواندن شما ارزیابی‌ می‌شود. به شما 32 تا 40 دقیقه زمان داده‌ می‌شود تا به سوالات پاسخ دهید. در این بخش 15 تا 15 سوال به صورت مستقل و یکپارچه پرسیده‌ می‌شود. پاسخ‌ها شامل پر کردن جاهای خالی، گوش دادن به اطلاعات داده شده، پاراگرف‌های چند گزینه‌ای و … است. البته در این بخش مهارت نوشتن شما هم‌زمان با خواندن ارزیابی‌ می‌شود.

بخش سوم: در این بخش باید به کلیپ‌های صوتی یا تصویری که به‌صورت خودکار پخش‌ می‌شوند، گوش دهید. برای پاسخ‌گویی به سوالات این بخش 45 تا 57 دقیقه زمان دارید. توجه داشته باشید که در این بخش شما قادرید هر کلیپ صوتی و ویدئویی را فقط یک‌بار بشنوید. پس باید با دقت به آن گوش دهید. البته می‌توانید شنیده‌های خود را بر روی کاغذ یادداشت کنید. زمانی که سوالات پرسیده‌ می‌شود،‌ می‌توانید میزان صدا را برحسب سلیقه‌ی خودتان تنظیم کنید. وقتی کلیپ صوتی یا ویدئو در حال پخش است، بهتر است نوار کنترل را به سمت راست حرکت دهید تا بتوانید صدای کلیپ را براساس سلیقه‌ی خود کم یا زیاد کنید.

 الگو و شرایط آزمون pte

همانطور که گفتیم آزمون pte برای استرالیا در سه بخش برگزار‌‌ می‌شود. در بخش اول مهارت‌‌های صحبت کردن و نوشتن، در بخش دوم خواندن و در بخش سوم شنیدن. برای این‌که داوطلب بتواند در آزمون pte به‌راحتی شرکت کند، برای او شرایط زیادی در نظر گرفته‌‌ می‌شود. از جمله این امکانات‌‌ می‌توان به شرایطی که برای افراد معلول در نظر گرفته‌‌ می‌شود، اشاره کرد.

این گروه از افراد که قصد شرکت در آزمون پیرسون را دارند، قادر نیستند از امکانات افراد سالم استفاده کنند. برای مثال یک فرد ناشنوا قادر به پاسخ‌گویی به بخش شنیدن و گفتن نیست. بنابراین در زمان ثبت‌نام باید در قسمت حساب کاربری به معلول بودن اشاره شود. در این صورت زمان آزمون برای فرد معلول بیش‌تر‌‌ می‌شود. هم‌چنین اگر فرد قادر به تکلم نباشد، قسمت شنیداری و صحبت کردن از آزمون او حذف می‌شود. این فرد برای پاسخ به سوالات‌‌ می‌تواند در یک اتاق مجزا قرار بگیرد.

افرادی که شرایط جسمی خاصی دارند حتماً باید نوع معلولیت خود را در زمان ثبت‌نام مشخص کنند. در این صورت تمهیدات ویژه‌ای متناسب با نیاز آن‌ها مشخص‌‌ می‌شود. البته برای این‌که نوع نقص جسمی ثابت شود، داوطلب باید مدارک پزشکی را چند هفته قبل از ثبت‌نام آماده کند. سپس این مدارک را اسکن و در قسمت حساب کاربری وارد کند.

چطور نمره‌ی آزمون پیرسون محاسبه‌‌ می‌شود؟

در آزمون pte برای هر 4 مهارت (شنیدن، صحبت کردن، نوشتن و خواندن) نمره‌ای بین 10 تا 90 در نظر گرفته‌‌ می‌شود. نمرات در یک نمودار مشخص‌‌ می‌شود که داوطلب به‌راحتی‌‌ می‌تواند نمره‌های خود را مشاهده کند. پس‌‌ می‌تواند میزان مهارت خود را در هر یک از مهارت‌ها با هم مقایسه کند.

نحوه‌ی دسترسی به نمره‌ی PTE

نتایج آزمون معمولاً بعد از 5 روز به‌صورت آنلاین در دسترس است. بعد از این‌که در آزمون pte برای استرالیا شرکت کردید،‌‌ می‌توانید نمره‌ی خود را در این آزمون از طریق حساب کاربری‌تان مشاهده کنید. البته قبل از آن برای شما یک ایمیل ارسال‌‌ می‌شود. پس از دریافت ایمیل، از شما خواسته‌‌ می‌شود تا برای دسترسی به نمره، به حساب کاربری خود مراجعه کنید.

چگونهمی‌توان گزارش نمره PTE را بدست آورد؟

وقتی قصد مهاجرت به استرالیا را دارید و یا می‌خواهید در یکی از دانشگاه‌‌های استرالیا ثبت‌نام کنید، قطعاً به نمره‌ی pte نیاز دارید. دانشگاه هم نسخه‌‌های کاغذی یا pdf را برای گزارش آزمون pte نمی‌پذیرد. پس برای ارسال گزارش نمره‌ی این آزمون به دانشگاه مورد نظر باید به شکل زیر عمل کنید:

 • ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
 • سپس بر روی گزینه‌ی « View Score Reports» کلیک کنید.
 • روی گزینه‌ی « Send Scores» کلیک کنید.
 • در این مرحله نام موسسه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید.
 • جزئیات را مرور کنید و سپس به سمت پایین صفحه بروید و برای تایید دوباره روی گزینه‌ی “Next” و سپس “Next” کلیک کنید.

در صورتی که داوطلبان از نمره‌ی آزمون پیرسون خود راضی نباشند،‌‌ می‌توانند اعتراض کنند. اما به‌دلیل این‌که این آزمون از طریق رایانه برگزار‌‌ می‌شود، احتمال بروز خطا به حداقل‌‌ می‌رسد. در پایان فقط پاسخ‌‌های گفتاری و پاسخ‌‌های کتبی ذخیره‌‌ می‌شود. داوطلبان‌‌ می‌توانند نمره‌ی آخرین آزمون pte خود را دریافت و برای دانشگاه ارسال کنند. در صورتی که نمره‌ی قبولی دریافت نکرده باشند،‌‌ می‌توانند یک‌بار دیگر در آزمون شرکت کنند.

البته قبل از تصمیم‌گیری بهتر است نمره‌ی آزمون pte برای مؤسسه‌ی آموزشی در استرالیا ارسال شود. زیرا این مؤسسه‌ی آموزشی است که حدنصاب نمره‌ی آزمون pte را مشخص‌‌ می‌کند. در صورتی که نمره‌ی آزمون از سوی دانشگاه مورد نظر، قبول نشد، باید یک‌بار دیگر در آزمون شرکت کنید. در صورتی که نمره‌ی آزمون جدید بالاتر از آزمون قبلی باشد، نمره‌ی بالاتر جایگزین نمره‌ی قبلی‌‌ می‌شود.

نکات مهم برای آمادگی در آزمون pte

قبل از این‌که بخواهید در آزمون pte برای استرالیا شرکت کنید، ابتدا بهتر است در آزمون‌‌های تمرینی شرکت کنید. این آزمون‌ها به‌صورت رایگان برگزار می‌شوند. نکته‌ای که اغلب داوطلبان فراموش‌‌ می‌کنند، نحوه‌ی شرکت در آزمون‌‌های تمرینی است. با آزمون pte باید مثل آزمون اصلی برخورد شود. در آزمون تمرینی نکات و ترفندهای زیادی وجود دارد که شما را برای شرکت در آزمون واقعی آماده‌‌ می‌کند. بهتر است قبل از شرکت در آزمون اصلی، ابتدا چندین بار در آزمون‌های تمرینی شرکت کنید تا به همه‌ی نکات و ترفندها مسلط شوید.

چه انتظاری از آزمون pte دارید؟

وقتی قرار است در آزمون pte برای استرالیا شرکت کنید، باید 30 دقیقه قبل وارد محل آزمون شوید. همچنین باید شناسنامه و کد امنیتی ورود به جلسه را با خود به‌همراه داشته باشید. کد امنیتی پس از پایان ثبت‌نام و پرداخت هزینه‌ی آزمون به شما داده می‌شود.

اگر هدف شما از مهاجرت به استرالیا، ادامه‌ی تحصیل است، بهتر است بدانید که نتیجه‌ی این آزمون توسط بسیاری از دانشگاه‌‌های معتبر در استرالیا و سایر کشورهای انگلیسی زبان پذیرفته‌‌ می‌شود. قبل از ثبت‌نام در این آزمون‌‌ می‌توانید لیست دانشگاه‌‌های استرالیایی که نتیجه‌ی این آزمون را‌‌ می‌پذیرند، مشاهده کنید. از سوی دیگر با کمک نتیجه‌ی آزمون pte سریع‌تر می توانید ویزای اقامت خود را دریافت کنید.

آزمون‌های دیگری نیز وجود دارند که اگر قصد مهاجرت را دارید، می‌توانید در آن‌ها نیز شرکت کنید. در زیر این آزمون‌ها و لینک آآزمون PTE چیست؟

ساختار آزمون PTE

 سوالات PTE

آزمون PTE شامل 3 بخش است که در ادامه به جزئیات بخش های مختلف آن می پردازیم.

مدت زمان این بخش 77 – 93 دقیقه است که شامل ارزیابی موارد زیر است :

جزئیات مورد بررسی بخش اول

توجه داشته باشید در هر یک از موارد زیر تنها یکبار فرصت رکورد صدا در میکروفون به شما داده می شود. در همه مراحل یک باکس تایمر نمایش داده شده و در مدت ابتدا تا انتهای تایمر فقط میکروفون شما فعال است. در طول زمان پاسخگویی باکس تایمر در حالت recording و در پایان در حالت completed است. در تمامی قسمت ها با صدای واضح بدون استرس صحبت کنید. گرامر و دیکته درست کلمات در Writing حائز اهمیت است.

 • ابتدا در بخش Personal introduction پس از مطالعه یک متن کوتاه در 25 ثانیه ای، به معرفی خود در 30 ثانیه می پردازید. این قسمت نمره ای ندارد اما برای مرکز علمی مورد نظر شما به همراه نمره ارسال می شود.
 • در بخش Read aloud یک متن کوتاه تا 60 کلمه ای در صفحه مانیتور نمایش داده شده است. 30 – 40 ثانیه فرصت آمادگی برای پاسخگویی دارید. سپس میکروفون روشن شده و پس از پخش یک صدای کوتاه، متقاضی می بایست متن را با صدای بلند بخواند. اگر بیش از 3 ثانیه در خواندن مکث داشته باشید، میکروفون روند رکورد را متوقف می کند!
 • در بخش Repeat sentence یک فایل صوتی 3 – 9 ثانیه پخش می شود و شما 15 ثانیه فرصت دارید که در میکروفون بگویید دقیقا چه جملاتی را شنیدید.
 • در بخش Describe image یک تصویر روی صفحه مانیتور به شما نمایش داده می شود. 25 ثانیه فرصت دارید برای توصیف عکس آماده شوید. پس از شنیدن یک صدای کوتاه 40 ثانیه زمان دارید که عکس را توصیف کنید.
 • در بخش Re-tell lecture یک ارائه علمی ( lecture ) در قالب شنیداری برای شما پخش می شود که ممکن است عکسی در رابطه با آن هم روی سیستم به شما نمایش دهند. 10 ثانیه جهت آمادگی ارائه آن به زبان خودتان فرصت دارید. در نهایت پس از شنیدن یک صدای کوتاه 40 ثانیه برای ارائه فرصت دارید.
 • در بخش Answer short questions یک سوال در 3 – 9 ثانیه برای شما پخش می شود و شما در 10 ثانیه فرصت دارید بلافاصله در میکروفون در قالب یک پاسخ کوتاه و دقیق تک کلمه ای یا چند کلمه ای جواب دهید.
 • در بخش Summarize written text یک متن تا 300 کلمه ای به شما نمایش می دهند. 10 دقیقه زمان دارید در یک جمله کامل حداکثر 75 کلمه ای خلاصه دقیق متن که شامل نکات اصلی باشد را ارائه دهید. در زمان تایپ آیتم های cut، copy و paste برای شما فعال است. باکس شمارش کلمات روی مانیتور تعداد کلمات را به شما نمایش می دهد.
 • در بخش Essay قرار است شما در 20 دقیقه متنی با حداقل 200 و حداکثر 300 کلمه ای در رابطه با دو تا سه جمله ای که روی مانیتور نمایش داده می شود تنظیم نمایید. در اینجا هم باکس شمارش کلمات و آیتم های cut، copy و paste را دارید.

مدت زمان این بخش 32 – 40 دقیقه است که شامل ارزیابی موارد زیر است :

جزئیات مورد بررسی بخش دوم

 • در بخش Reading & Writing Fill in the Blanks یک متن 300 کلمه دارای جاهای خالی روی مانیتور نمایش داده می شود. کاربر می بایست کلمه مناسب را از باکس پایین متن با drag کردن برداشته و در جای خالی drop کند. برای تغییر کلمه انتخاب شده روی آن چپ کلیک نمایید.
 • در بخش Multiple choice, multiple answer یک متن 300 کلمه ای به همراه چند گزینه نمایش داده می شود. قرار است متقاضی به انتخاب گزینه های درست ممکن در قبال سوال پرسش شده مبادرت نماید. پس ممکن است برای یک سوال بیش از یک گزینه صحیح موجود باشد و به ازای تمامی گزینه های صحیح نمره در نظر گرفته شده است. به ازای انتخاب گزینه های اشتباه نمره از دست می دهید.
 • در بخش Re-order paragraphs باکس هایی شامل جمله روی صفحه نمایش داده می شود که متقاضی می بایست آن ها را مرتب کند. دو روش برای پاسخ به این قسمت داریم یکی با کلیک چپ موس و drag و drop کردن و دیگری کلیک چپ موس و حرکت با دکمه های فلش روی کیبورد. برای خارج کردن از حالت انتخاب یک باکس روی فضای خالی صفحه کلیک نمایید.
 • در بخش Fill in the Blanks یک متن 80 کلمه ای با جاهای خالی به همراه یک باکس آبی کلمات نمایش داده می شود. تعداد کلمات بیش تر از تعداد جاهای خالی است. کلمات با موس انتخاب می شوند و با drag و drop در جای مناسب قرار می گیرند. برای برداشتن کلمات از داخل جای خالی، با موس کلمه را به داخل باکس برگردانید.
 • در بخش Multiple choice, single answer یک متن 300 کلمه ای نمایش داده می شود. کاربر با کلیک روی تنها یک گزینه درست پاسخ را می دهد.

بخش سوم Listening

مدت زمان این بخش 45 – 57 دقیقه است که شامل ارزیابی موارد زیر است :

جزئیات مورد بررسی بخش سوم

این بخش شامل کلیپ های صوتی یا تصویری هستند که بطور خودکار پخش می شوند. هر کلیپ تنها یکبار پخش می شود. برای هر قسمت می توانید شدت بلندی صدا را تنظیم کنید.

 • در بخش Summarize Spoken Text یک کلیپ صوتی 60 – 90 ثانیه ای بخش می شود. سپس متقاضی نیاز است در 10 دقیقه خلاصه آن را تایپ کند. حداقل تعداد مجاز کلمات 50 و حداکثر 70 کلمه است. نمایش شمارش کلمات و ابزارهای  copy، cut و paste هم در اختیار دارید.
 • در بخش Multiple choice, multiple answer یک کلیپ 40 – 90 ثانیه ای پخش می شود. سپس یک سوال چند گزینه نمایش داده شده که می بایست کلیه گزینه های درست را با کلیک موس انتخاب کنید. با کلیک مجدد گزینه از حالت انتخاب خارج می شود. بر اساس مفهوم اصلی شنیده های خود گزینه ها را انتخاب کنید نه اینکه عینا کلمات شنیده شده را برگزینید!
 • در بخش  Fill in the Blanks متن مرتبط با فایل صوتی 30 – 60 ثانیه ای با جاهای خالی ارائه شده است. برای پر کردن جاهای خالی کلمات مناسب را تایپ نمایید. توجه کنید در زمان پخش صدا یک کلماتی را که می شنوید را روی صفحه ارائه شده که قابلیت پاک کردن هم دارد بنویسید.
 • در بخش Highlight correct summary یک فایل صوتی 30 – 90 ثانیه ای برای شما پخش می شود. چند گزینه متنی به شما می دهند. لازم است منطبق ترین را بر اساس شنیده هایتان انتخاب کنید. حواستان باشد ممکن است به نظر شما چند گزینه درست باشد اما تنها نزدیکترین پاسخ را انتخاب نمایید.
 • در بخش Multiple choice, single answer پس از گوش دادن به یک فایل 30  – 60 ثانیه ای گزینه درست را انتخاب نمایید.
 • در بخش Select missing word بین 20 – 70 ثانیه فایل صوتی برایتان پخش می شود. سپس به انتخاب گزینه مناسب برای جاهایی از متن که موقع پخش صدا به صورت بیب شنیده شده است بپردازید.
 • در بخش Highlight incorrect words لازم است همزمان که فایل صوتی 15 – 50 ثانیه ای را می شنوید از روی متن بخوانید و کلمات غیر مرتبط در حوزه متن را هایلایت نمایید. برای انتخاب درست به عنوان اصلی متن دقت کنید!
 • در بخش Write from dictation باید به یک جمله کوتاه در 3 – 5 ثانیه گوش بدهید. این جمله را باید در باکس پایین صفحه تایپ کنید. جمله شما از لحاظ گرامر و دیکته می بایست صحیح باشد.

سیستم نمره دهی در PTE

این نمره مربوط به ارزیابی مهارت های زبانی مثل گرامر، بیان روان، تلفظ، دیکته لغات، دامنه دانش لغات و توان انتقال اطلاعات به صورت نوشتاری است. محدوده نمره هر مهارت زبانی 10 – 90 است.

نمره کلی با در نظر گرفتن نمره مهارت های چهارگانه و زبانی محاسبه می شود. توجه داشته باشید این نمره میانگین نمره هر چهار مهارت نیست. محدوده نمره کلی همچنین 10 – 90 است. برای برداشت بهتر کارنامه زیر را در نظر بگیرید.

 

نحوه ثبت نام در PTE

جهت ثبت نام ابتدا روی وبسایت PTE برای خود پروفایل بسازید. لازم است بدانید آزمون PTE در ایران برگزار نمی شود. برای شرکت در این آزمون می بایست از طریق یکی از کشورهای نزدیک به ایران که در سایت، دارای مرکز برگزاری آزمون می باشد، اقدام نمایید. همچنین جهت پرداخت هزینه نیاز به پرداخت ارزی از طریق کارت اعتباری بین المللی و یا سایر روش ها را دارید. همچنین مدرک مورد نیاز جهت ثبت نام پاسپورت است.

قوانین قبل و حین آزمون

 • می بایست 30 دقیقه قبل از آزمون در محل آزمون حضور داشته باشید.
 • از شما امضای الکترونیک برای تایید قوانین آزمون می گیرند.
 • از کف دست شما اسکن گرفته می شود و یک عکس دیجیتالی هم برای آزمون از شما می گیرند.
 • بردن وسایلی از قبیل موبایل، کامپیوترهای دستی و سایر وسایل الکترونیکی ممنوع می باشد.
 • بردن زیورآلات بزرگتر از یک سانت ممنوع می باشد.
 • به همراه داشتن کلاه، کیف و کت ممنوع می باشد.
 • کتاب و یا هر نوع یادداشت ممنوع می باشد.
 • مرکز آزمون کمدی برای قراردادن وسایل، در اختیار شما قرار می دهد و تا پایان امتحان اجازه باز کردن آن را ندارید؛ مگر در موارد استثنا مثل مصرف دارو در یک زمان مشخص. همچنین مسئولیت گم شدن، جابجایی و یا دزدیده شدن وسایل بر عهده مرکز آزمون نیست. کلیه وسایل الکترونیکی داخل کمد می بایست ابتدا خاموش سپس در کمد قرار داده شود.
 • خوردن و آشامیدن و سیگار کشیدن در مرکز آزمون ممنوع است.
 • تا پایان آزمون متقاضی می بایست سر جای خود بنشیند و نظم جلسه را بر هم نزند.
 • نباید با مراقبین و سایر داوطلبین صحبت کنید.
 • نباید در فرایندهای برنامه ریزی شده کامپیوتر مداخله کنید و باعث بوجود آمدت اختلال در آن شوید.
 • تحت هیچ شرایطی اجازه بردن سوالات و پاسخ های آن به منظور در میان گذاشتن با دیگران را ندارید.
 • بعد از آزمون Reading به شما یک break (استراحت)10 دقیقه ای داده می شود. برای خارج شدن از سالن آزمون و برگشت مجدد از شما اسکن کف دست گرفته می شود. هنگام خروج اجازه خروج از ساختمان مرکز آزمون را ندارید.
 • قبل از break اجازه خروج از سالن را ندارید. همچنین در سالن امتحان سرویس بهداشتی برای استفاده در طول امتحان تعبیه شده است.
 • پس از اتمام آزمون دست بلند کنید تا مراقب پس از اطمینان از اتمام آزمون و پس از بازبینی الکترونیکی مشخصات شناسایی داوطلب او را تا بیرون سالن همراهی کند. کلیه وسایل آزمون از جمله noteboard از داوطلب تحویل گرفته می شود.
 • در صورت کنسلی و یا تغییر تاریخ تنها تا 14 روز قبل از آزمون می توانید اقدام نمایید در غیر اینصورت طبق جدول زیر مشمول جریمه می شوید. همچنین اگر برای آزمون از واچر استفاده کردید برای درخواست عودت وجه، می بایست به همان مرکز ارائه دهنده واچر مراجعه نمایید.
موضوع  7 روز و کمتر مانده به تاریخ آزمون  بیش از 7 روز مانده به تاریخ آزمون
 تغییر تاریخ  کل وجه آزمون مجدد پرداخت شود  25 درصد وجه آزمون مجدد پرداخت شود
 کنسلی  سوخت کامل 50 درصد وجه عودت داده می شود

مقایسه آزمون PTE با آیلتس و تافل

در اینجا به بیان تفاوت های آزمون PTE با دو آزمون آیلتس و تافل می پردازیم.

تفاوت در نمره دهی و اعلام نتایج

نمره دهی PTE از 10 – 90 است که در مقابل نمره دهی آیلتس از 9 و تافل از 120 است. طیف نمرات بر اساس سطح مقبولیت آن در جدول زیر آمده است. همچنین مدت زمان گزارش نتیجه آزمون PTE ، حدودا 5 روز کاری است. زمانی که برای آزمون های تافل و آیلتس حدودا 13 روز کاری است.

PTE تافل TOEFL آیلتس IELTS سطح مقبولیت نمره
90 – 89 120 – 118 9 حرفه ای EXPERT
85 – 83 117 – 115 8.5 خیلی خوب VERY GOOD
84 – 74 114 – 110 8 خیلی خوب VERY GOOD
77 – 73 109 – 102 7.5 خوب GOOD
72 – 64 101 – 94 7 خوب GOOD
63 – 58 93 – 79 6.5 رقابتی COMPETENT
57 – 50 78 – 60 6 رقابتی COMPETENT
49 – 42 59 – 46 5.5 متوسط MODEST
41 – 35 45 – 35 5 متوسط MODEST
34 – 30 34 – 32 4.5 ضعیف LIMITED
30 – 0 31 – 0 4 – 0 خیلی ضعیف EXTREMELY LIMITED

تفاوت در نحوه تصحیح آزمون

در آزمون آیلتس ممتحن نقش زیادی در تعیین نمره متقاضی ایفا می کند که می تواند باعث خطای انسانی و حتی سلیقه شخصی شود. این در حالی است که آزمون PTE کاملاً کامپیوتری تصحیح می شود؛ بسیاری از افرادی که چند بار در آزمون IELTS شرکت کرده اند و نمره مورد نظر خود را در بخش Writing نگرفته اند سرانجام تصمیم به شرکت در این آزمون کنند.

تفاوت در منابع آزمون

برخلاف آزمون تافل و IELTS آزمون PTE منابع گسترده ای جهت مطالعه ندارد. منابع آزمون PTE محدود به نمونه های موجودی است که در خود وبسایت این آزمون در دسترس است. . شایان ذکر است که بنا به تایید وب سایت PTE، مطالعه همین نمونه های موجود در سایت برای شرکت در آزمون کافیست.

دوره برگزاری PTE در ایران استرالیا

این دوره با هدف ایجاد آمادگی  متقاضیان شرکت در آزمون PTE تعریف شده است. موسسه ایران استرالیا به جهت بازدهی هر چه بهتر و بیشتر این دوره، مدرسین با کسب حداکثری نمره 90 در این آزمون را به خدمت گرفته است. سطح مورد نیاز برای شرکت در دوره 3D موسسه ایران استرالیا است. به دلیل فراهم آوردن امکانات حضور در این دوره، ایران استرالیا اقدام به برگزاری کلاس های دو روز در هفته، تک روز جمعه و … نموده است.

ن‌ها قرار داده شده است:

قل در این آزمون، به نوع هدف مهاجرتی شما بستگی دارد.

هزینه ثبت‌نام در این آزمون 375 دلار استرالیا است که اگر ثبت‌نام را با تأخیر انجام دهید، این هزینه تا مبلغ 395 دلار افزایش می‌یابد.

مدت اعتبار این مدرک از زمان اعلام نتایج تا 2 سال است که برای اهداف مهاجرتی منجر به اقامت دائم، تا 3 سال نیز اعتبار دارد.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا