اقتصادیمعرفی کسب و کار

باتری ایرانی مناسب سمند

در ایران عمدتا دو مدل باتری برای سمند استفاده می گردد:

1- باتری ایرانی مناسب سمند: در جدول زیر به تعدادی از معروف ترین کارخانه های تولید باتری به همراه برندهای معروف آنها اشاره شده است. باتری تولید داخل دارای مدت زمان گارانتی طولانی تر و خدمات پس از فروش بهتری نسبت به نمونه های خارجی میباشند.

2- باتری کره ای مناسب سمند: محصولات چهار کارخانه مطرح کره جنوبی، عمده باتری های وارداتی به ایران را تشکیل میدهند. در جدول زیر به برندهای معروف آنها اشاره شده است:

در حال حاضر بر طبق مصوبات هیئت دولت ورود باتری های خارجی به ایران ممنوع میباشد و به همین دلیل باتری کره ای اصلی با تاریخ تولید به روز در بازار موجود نمیباشد. کیان باتری در وضعیت فعلی به هیچ عنوان استفاده از باتری های خارجی را توصیه نمی نماید.

 

 • آیا میتوانم باتری با ظرفیت بالاتر در سمند استفاده نمایم؟

بله، باتری با ظرفیت بالاتر قدرت آمپردهی بیشتر و عمر طولانی تری دارد و در زمان استفاده از لوازم برقی، فشار کمتری به سیستم برق خودرو وارد میشود.

 • عمر مفید باتری سمند چه قدر است؟

به طور متوسط باتری عمری حدود 2 سال یا 40،000 کیلومتر دارد. البته هر کدام از این موارد که زودتر فرا برسد باتری نیاز به تعویض خواهد داشت. اما از آنجاییکه عموم افراد در سال حدود 20،000 کیلومتر با خودرو رانندگی میکنند، بعد از 2 سال باتری سمند نیاز به تعویض پیدا خواهد کرد.

 • باتری قبلی سمند من بعد از 2 سال هنوز استارت میخورد، آیا نیاز به تعویض دارد؟

بله، باتری یک ماده شیمیایی است و خرابی آن به مروز زمان اتفاق می افتد. بدین معنی که هر ماه باتری حدود 3 تا 4 درصد ضعیف می شود. اگر شما یک باتری 100 آمپرساعت تهیه نمایید بعد از ماه اول این باتری ظرفیتی معادل 96 تا 97 آمپر ساعت خواهد داشت و حدود 3 تا 4 آمپر ساعت ضعیف تر می گردد. طبیعی است قدرت جریان دهی باتری با عمر بالا بسیار افت کرده و ممکن است به ادوات برقی خودرو آسیب برساند. باتری یک ماده مصرفی است و جهت حفظ سلامت خودرو میبایست در یک دوره زمانی مشخص تعویض گردد. جهت اطلاعات بیشتر به سایت باتری با ما مراجعه کنید.

 • من باتری خودروی سمند خود را 6 ماه پیش عوض کرده ام، چرا الان دوباره خراب شده است؟

ملاک 2 سال یا 40،000 کیلومتر در صورت نو بودن باتری و تاریخ تولید جدید معتبر می باشد. از آنجاییکه باتری با تاریخ تولید قدیمی ارزان تر بوده، تعدادی افراد سودجو اقدام به فروش باتری با سال تولید قدیمی می نمایند. مهم نیست شما 6 ماه پیش باتری را خریداری نموده اید، مهم این است باتری خریداری شده چه زمانی تولید شده است. برای جلوگیری از سوء استفاده ضروری است حتما فاکتور یا کارت گارانتی مهردار به همراه درج تاریخ تولید از فروشنده دریافت نمایید.

 • سال تولید باتری از کجا قابل شناسایی است؟

هر باتری بر روی بدنه خود دارای یک سریال یکتا جهت شناسایی سال و ماه تولید میباشد.

 • از کجا بفهمم باتری سمند خراب شده است؟

بهترین راه تست باتری استفاده از دستگاه تستر کنترل سلامت باتری می باشد و همکاران ما قبل از نصب باتری با دستگاه تستر، سلامت باتری شما را کنترل می نمایند. اگر به موارد زیر برخوردید احتمال خرابی باتری سمند وجود دارد:

 • خودرو استارت نمی خورد و روشن نمی شود.
 • از عمر باتری 2 سال یا حدود40،000 کیلومتر گذشته است.
 • صدای استارت سمند تغییر پیدا کرده است و خودرو اصطلاحا به زور روشن میشود.
 • هنگام استارت زدن، خودرو صدای “تق تق” و یا “یک تیک کوچک” می دهد.
 • برق پشت آمپر سمند وجود دارد ولی خودرو روشن نمی شود.
 • درب خودرو با ریموت باز نمی شود و یا سیستم صوتی کار نمی کند.
 • با توجه با راهنمای روی باتری، نشانگر سلامت باتری تغییر رنگ داده است.
 • در حالت خاموش بودن خودرو چراغ های خودروی سمند کم نور شده است.
 • شکل ظاهری باتری تغییر پیدا کرده است مثلا باتری باد کرده، از آن اسید نشت کرده و یا قطب های باتری ذوب شده است.
 • مناسب ترین باتری برای سمند
 • باتر ی های 74 آمپر ساخت کره اصلی تولید شرکت دلکور باتری و هیوندای و گلوبال باتری و گلد کره می‌تواند بهترین باتری برای ماشین سمند باشد
 • گلد
  پوما
  دلکور
  هگزا
  گلوبال
  کانسای
  هیوندای
 • باتری های کره ای دارای دوام و طول عمر بسیار بالایی هستند و بسیار به صرفه می‌باشند. دارای گارانتی و خدمات پس از فروش .
 • طول عمر باتری سمند
 • اگر بر روی سمند باتری اصلی نصب کنید عمر باتری بیشتر خواهد بود.
  عمر متوسط باتری بر روی سمند سه سال میباشد در حدود ۴۰۰۰۰ کیلومتر کارکرد خودرو. اگر باتری اصلی کره ای نصب شود قطعا این مدت افزایش خواهد یافت.
  پس از این مدت جتما باتری را تست و در صورت نیاز تعویض نمائید.طول عمر باتری به عوامل متعددی از جمله تعداد استارت روزانه ، کارکرد خودرو و نوع شارژ باتری توسط دینام بستگی دارد. نوع و کیفیت باتری در مدت عمر باتری نقش بسزایی دارد باتری های اتمی از عمر بالاتری نسبت به سایر انواع دیگر باتری دارند
 • باتری سمند سورن
 • باتری خودرو سمند سورن ۷۴ آمپر و ۱۲ ولت میباشد از نوع باتری های کوتاه و قطب چپ.
  باتری کلیه انواع سمند از جمله سمند سورن Lx و معمولی باتری ۷۴ آمپر میباشد.
 • نوع باتری ماشین سمند
 • باتری مناسب سمند از نوع باتری های سیلد و اتمی میباشد.
  باتری سمند ۷۰ الی ۷۴ آمپر و ۱۲ ولت سیلد کلسیمی میباشد . جهت ثبت و تعویض باتری سمند با فروشگاه باتری مارکت تماس گرفته و باتری مورد نظرتان را سفارش دهید.
  باتری سمند کارکرد بالای دو سال باید داشته باشد و پس از این مدت حتما باطری باید تست شود و ولتاژ باتری اندازه گیری گردد.در صورت افت ولتاژ باتری داستر حتما باتری را تعویض کنید.
  البته اگر از باتری های کره ای اصلی نصب کنید قطعا این طول عمر بیشتر خواهد بود.باتری های کره ای تاریخ جدید و اصالت معتبر کالا.
 • تعویض باتری سمند
 • باتری مارکت در اسرع وقت کار تعویض باطری سمند را به صورت تخصصی و توسط کارشناس انجام خواهد داد.
  قبل و بعد از تعویض باطری حتما دینام و استارت خودرو چک خواهند شد و باتری خودرو قبل از تعویض تست و عیب یابی خواهد شد تا ایراد خودرو کاملا مشخص شود و اگر خودرو نیاز به تعویض باتری داشته باشد این کار به صورت صحیح انجام پذیرد. تعویض باتری سمند بسیار مهم و با اهمیت میباشد و در صورت کوچکترین ایرادی در زمان نصب ممکن است خودرو مجددا استارت نزند و شما را دچار مشکل سازد
 • باتری کره ای بهتر است یا باتری ایرانی؟
 • باتری های اصلی کره ای کیفیت بسیار بالایی دارند و فابریک سمند می‌باشند. طول عمر بالا و کیفیت برتر دوام بیشتر در شرایط سخت جوی عدم نوسان برق در خودرو از ویژگی های باتری های کره ای می‌باشند.باتری کره ای فابریک سمند میباشد و با سیستم برقی این خودرو بسیار سازگار و منطبق با استاندارد سمند میباشد.
 • حداکثر آمپر مناسب باتری سمند
 • باتری فابریک سمند باتری 74 آمپر میباشد ولی در صورت نصب لوازم برقی اضافه مانند سیستم صوتی و یا لامپهای پر نور و در صورت نیاز خودرو با توجه به قدرت شارژ دینام میتوانید از باتری 75 آمپر و یا 80آمپر هم بر روی این خودرو استفاده نمائید.
  افزایش آمپر باتری باید با توجه به دینام خودرو و نوع لوازم برقی اضافه شده باشد.
  باتری بیشتر از 80 آمپر مناسب سمند نمی‌باشد.
  باتری های اتمی به علت طول عمر بیشتر و آلودگی کمتر بیشر توصیه میشود
 • باتری ۶۶ آمپر بر روی سمند طول عمر کمتری خواهد داشت.
 • باتری اتمی مناسب سمند
 • باتری های اتمی به علت کیفیت بهتر و طول عمر بیشتر قطعا بیشتر توصیه می‌شوند نصب باتری های سرب اسید باعث ایجاد آلودگی بیشتر و طول عمر کمتر باتری خوهد شد.تولید باتری های اسیدی در اکثر کشورها منسوخ شده است و فقط باتری های نوع اتمی و سیلد تولید می‌گردند.
 • علت خراب شدن باتری سمند
 • طول عمر باتری سمند با توجه به شرایط مختلف می‌تواند دچار تغییراتی گردد.
  عواملی که باعث خراب شدن زود هنگام باتری سمند می‌شود عبارتند از :
  استارت زدن بیش از حد روزانه.
  خوابیدن طولانی مدت خودرو.
  ایجاد اختلال در سیستم شارژ خودرو (دینام)
  برق دزدی خودرو.
  عدم تناسب آمپر باتری با لوازم برقی خودرو.
  اضافه کردن لوازم برقی اضافه.
  کارکرد خودرو در شرایط آب و هوایی بسیار گرم و یا بسیار سرد.
  ایراد در استارت خودرو.
  تمیز نکردن قطب‌های مثبت و منفی باتری.
  سفت نبودن سرباتری ها.

مراحل تعویض باتری ماشین

از خراب بودن باتری مطمئن شوید

اگر به فکر تعویض باطری ماشین هستید در ابتدا اطمینان پیدا کنید که شما خراب شده است، باتری یکی از ابزار هایی است که قیمت نسبتا بالایی دارد بنابراین بهتر است تنها در صورتی تعویض شود که باطری قدیمی خودرو دیگر قابل شارژ نباشد.

در ابتدا می توانید باتری خود را با استفاده از ابزار های مخصوص این کار تست نمایید و ولتاژ آن را بررسی نمایید. پس از این کار بهتر است دینام ماشین خود را هم نیز بررسی کنید.

در صورتی که از متوجه شدید مشکل از خرابی باتری شما است آن گاه می توانید به دنبال تعویض باتری باشید. قبل از ادامه بهتر است مطلب بهترین را مطالعه کنید.

اولین قدم: رعایت نکات ایمنی برای تعویض باتری ماشین

توجه داشته باشید که شما برای انجام هر کاری اولین کاری که باید انجام دهید این است که نکات ایمنی مربوط به آن حیطه کاری را انجام دهید.

برای تعویض باتری خودرو نیز به دلیل اینکه شما با برق سر و کار دارید لازم است که نکات زیر را رعایت کنید.

 • برای برداشتن باتری قدیمی و جایگزین باتری جدید بهتر است که از دستکش ها استفاده نمایید.
 • زمانی که در حال برداشتن باتری قدیمی هستید به خوبی دقت کنید که در سطح بدنه و اطراف آن نشتی وجود نداشته باشد؛ اگر احساس کردید باتری حالت عادی ندارد و ممکن است دارای نشت باشد بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید.
 • در هنگام وصل کردن کابل توجه داشته باشید که مثبت را به مثبت و منفی را منفی وصل نمایید.

قدم دوم: تهیه ابزار مورد نیاز شما

ابزار های مورد نیاز تعویض باتری ماشین

پس از آن که با نکات ایمنی آشنا شدید نوبت آن است که به فکر تهیه ایزار مورد نیازتان باشید.

لیست ابزار هایی که باید داشته باشید:

اول از همه شما نیاز به یک باتری جدید دارید، حتما دقت داشته باشید که زمانی که شما می خواهید یک باتری جدید تهیه نمایید باید باتری خود را متناسب با باتری قدیمی انتخاب نمایید تا در روند کار دچار مشکل نشوید. به همین جهت اطلاعاتی همچون: اندازه، آمپر باتری، اندازه پایه های باتری و ابعاد را از روی باتری قدیمی بردارید و یادداشت نمایید.

این کار باعث می شود باتری شما متناسب با ماشین خودتان باشد و در آینده دچار مشکل نشوید.

ابزار های دیگری که شما در ادامه کار مورد نیازتان می شود عبارت است از: آچار یا آچار سوکت، دستکش مخصوص، تست کننده ولتاژ و جریان باتری (اختیاری است)

معمولا آچاری که شما برای تعویض باتری نیاز دارید با توجه به نوع ماشینتان متفاوت است، اما به طور تقریبی آچار های 7 میلی متر، 10 و 13 به کار شما می آید.

البته حتی ممکن است سر باتری شما به گونه ای باشد که از گیره های آزاد در آن استفاده شده باشد، بنابراین شما به هیچ آچاری نیاز نخواهید داشت.

همچنین برای تعویض باتری ماشین شما احتیاج دارید که در یک سطح صاف این کار را انجام دهید، پارکینگ بهترین محل برای انجام این کار است زیرا رفت و آمد زیادی در آن انجام نمی شود و شما آسوده می توانید به کار خود مشغول شوید.

قدم سوم: مدریت ابزار و فضا

منظور از مدریت ابزار و فضا این است که شما باید قبل از انجام این کار به طوری فضای کار خود را سازماندهی کنید که همه چیز در دسترستان باشد، علت این کار چیست؟ تصور کنید که سخت مشغول کاری هستید که برای بار اول میخواهید آن را انجام دهید در این زمان بک یک آچار خاص احتیاج پیدا می کنید، اگر در کنارتان نباشد تمام دقتی که در کار داشتید هدر می رود و مشغول پیدا کردن آچار می شوید!

بنابراین بهتر است تمامی آنچه که نیاز دارید را در کنار خود قرار دهید؛ پیشنهاد ما به شما:

کاپوت ماشین خود را باز کنید، مطمئن شوید موتور شما کاملا خنک است، اگر فضا تاریک است چراغ قوه ای در جایی قرار دهید تا قسمت کاپوت را روشن کند، باتری جدید و ابزار کارتان را در نزدکی کاپوت قرار دهید و در آخر یک جای مناسب برای قرار دادن باتری قدیمی در نظر بگیرید.

نحوه تعویض باتری ماشین

نحوه تعویض باتری ماشین

پس از اینکه تمام مطالب گفته شده در بالا را مطالعه کردید و آن ها رعایت شدند نوبت آن است که به سراغ باز کردن باتری خود بروید.

1-    پیدا کردن محل باتری

محل قرار گیری باتری در ماشین های مختلف متفاوت است برخی ممکن است درون کاپوت جلو باشند و حتی در برخی از ماشین ها در صندوق عقب قرار دارد! بنابراین بهترین کار این است به دفترچه راهنمای ماشین خود مراجعه کنید.

با این حال برخی از قسمت هایی که احتمال قرار گیری باتری در آن ها بیشتر است را در ادامه معرفی می کنیم.

محل باتری ها معمولا در اطراف موتور در نظر گرفته می شود، اگر در گوشه موتور آن را مشاهده نکردید سمت سپر جلو و یا در نزدیکی شیشه های ماشین را نگاه بیندازید، به طور حتم در یکی از این سه ناحیه باتری ماشین را مشاهده می کنید.

باتری ها حالت مستطیلی شکل دارند و متصل شده به دو کابل هستند. توجه داشته باشید اگر ماشین شما از مدل های جدید تر باشد احتمالا بر روی باتری پوششی قرار دارد، بنابراین در ابتدا پوشش موجود بر روی باتری را بردارید.

2-    برداشتن سر باطری ماشین

جدا سازی باتری ماشین از محل آن

در هنگام جدا کردن سر باتری ها نکته ای که همیشه باید به خاطر بسپارید این است که در ابتدا به سراغ کابل منفی بروید، انجام این کار باعث می شود تا از اتصال هایی که ممکن است به وجود آید جلوگیری کنید.

بنابراین در ابتدا با توجه به آچاری که دارید و نوع ماشین گیره منفی را با آچار شل نمایید و سپس آن را به طور کامل از ترمینال جدا نمایید.

پس از آن که گیره منفی جدا شد نوبت آن است که به سراغ کابل مثبت بروید، اگر نمی توانید پایانه های مثبت و منفی را از هم تشخیص دهید باید بگوییم که به طور معمول پایانه های مثبت دارای رنگ قرمز هستند و حتی در برخی از مواقع بر روی آن ها علامت مثبت + قرار داده شده است.

همان گونه که کابل منفی را جدا کردید برای جدا کردن کابل مثبت به همان صورت عمل کنید یعنی در ابتدا شل و  سپس به طور کامل خارج کنید.

نکته ای که در این جا باید به آن دقت داشته باشید این است که: حتما حواستان جمع باشد که دو کابل + و – هیچ گونه تماسی با هم نداشته باشند، علاوه بر آن از قرار دادن هر نوع وسیله فلزی در اطراف کابل های باتری خودداری کنید زیرا در صورت تماس اشیا فلزی با کابل باتری اتصال برق رخ می دهد.

3-    باز کردن بست های باطری و خارج نمودن آن

باز کردن باطری ماشین

باتری را به خوبی بررسی کنید و اتصالات موجود میان آن را پیدا کنید، پس از آن که از جای اتصالات بست ها اطمینان پیدا کردید توسط یک آچار آن ها را باز نمایید.

برخی از بست ها به گونه ای هستند که همانند کمربند بر روی باتری بسته شده اند، در صورت مشاهده این گونه از بست ها در ابتدا باید مهره را به طور کامل باز کنید تا بتوانید بست را جدا نمایید.

برخی دیگر از بست در زیر باتری ها قرار داده شده اند، برای باز کردن آن ها نیز می توانید از یک آچار بلند کمک بگیرید.

پس از آن که تمام اتصالات موجود را به خوبی باز کردید با احتیاط کامل باطری را از محفظه اصلی خارج نمایید و آن را در محلی که از قبل مشخص کرده اید قرار دهید.

نکته: بهتر است بدایند که که وزن باتری ها در اکثر موارد بالا تر از 12 کیلو گرم هستند، به همین جهت در هنگام خارج کردن آن ها حتما حواستان باشد که از دستتان نیفتاد و یا به قسمت های دیگر ماشین صدمه ای وارد نکنید.

4-    تمیز کردن محل باتری

تمیز کردن باطری و قرار دادن باطری جدید

برای بستن باتری جدید در محل باتری قبلی در ابتدا محل باتری را تمیز نمایید.

در برخی از مواقع در محل قرار گیری باتری خوردگی مشاهده می شود، این خوردگی ها به مرور باعث آسیب دیدن باتری می شود. بنابراین بهتر است که محل باتری را به خوبی تمیز نمایید.

برای تمیز کردن سینی باتری و پایانه ها می توانید از برس های سیمی کمک بگیرید، این برس ها را در محلول جوش شیرین و آب حل نمایید و با سپس به محل مورد نظر بکشید، پس از پایان کار به صورت کامل محل تمیز شده را خشک نمایید.

5-    نصب باتری جدید

 • قدم اول: باطری را به گونه ای قرار دهید که پست قرمز و مثبت با ترمینال مثبت و محل کابل مطابقت کامل داشته باشد.
 • قدوم دوم: باتری جدید در سر جای خود قرار دهید و با استفاده از گیره ها و یا سیستم نگهدارنده موجود آن را به صورت کامل محکم کنید.
 • قدم سوم: درپوش پلاستیکی که پایه های باتری به وسیله آن پوشانده شده است را بردارید و واشر های ضد خوردگی را بر روی آن نصب کنید.
 • قدم چهارم: قبل از این که قطب مثبت را به طرف مثبت وصل نمایید در ابتدا یک لایه نازک از گریس را بر روی پایه ها و پایانه های باتری بمالید.
 • قدم پنجم: نکته ای که در هنگام بستن باتری باید به آن توجه کنید این است که در این مرحله برای بستن قطب ها بر خلاف مرحله اول و باز کردن باتری پیش می رویم یعنی در ابتدا به سراغ بستن قطب + می رویم و پس از آن منفی، پس از انجام مراحل بالا قطب های مثبت را به یکدگیر نصب نمایید و با استفاده از آچار ها به خوبی آن ها محکم کنید.
 • قدم ششم: برای ترمینال منفی نیز به همان صورت عمل کنید و در آخر به خوبی آن ها را محکم کنید تا در سر جای خود قرار گیرند.
 • قدم هفتم: در آخر در صورت داشتن کاور آن را بر روی باتری قرار دهید، کاپوت خود را ببندید و موتور را روشن نمایید و بررسی نمایید که تمام دستگاه ها به خوبی کار می کنند.

تبریک می گوییم شما موفق شدید به خوبی تعویض باتری ماشین را انجام دهید.

نکات بعد از تعویض باتری ماشین

چند نکته است که به تازه کاران کمک می کند در کار خود بهتر عمل کنند.

 • بهتر است هر چند وقت یکبار وضعیت باتری خود را بررسی نمایید.
 • مطمئن شوید که باتری جدید شما متناسب با ماشین شما است، به جهت این کار می توانید اطلاعات آن ها را با یکدیگر بررسی کنید.
 • برای جلوگیری از نشت کردن محلول الکترونیک باتری ها به صورت عمودی قرار دهید.

 

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا